Jak wyhodować niecierpka z sadzonek? 2 proste kroki

Jak wyhodować niecierpka z sadzonek. 2 proste kroki

Nauczenie się, jak wyhodować niecierpka z sadzonek, jest tak proste, jak dwa kroki. Możesz stworzyć więcej tej pięknej rośliny rabatowej przy użyciu trzech technik rozmnażania, ale nie ma wątpliwości, że użycie sadzonek jest najłatwiejsze. Co więcej, rozpoczynanie niecierpka od sadzonek pozwala zachować cechy wybranej rośliny macierzystej.

Niecierpki są również jednymi z najłatwiejszych w uprawie roślin jednorocznych, a jak przeczytasz później, szybko rozwijają korzenie zarówno w wodzie, jak i w glebie. Możesz jednak wcześniej pominąć potencjalne problemy, wybierając odmianę lub odmianę, aby dobrze się rozwijać w Twojej lokalizacji. Niecierpek można również rozpocząć w szklarni, aby zapewnić stabilne warunki wewnątrz.

Jak wyhodować niecierpka z sadzonek: przewodnik dla początkujących

Krok # 1. Zbieranie

Pierwszym krokiem w wyhodowaniu niecierpka z sadzonek jest zebranie sekcji. Możesz to zrobić jesienią, a zimą wychowywać niecierpka w szklarni. Jest to standardowy czas dla ogrodników, ponieważ ustalone rośliny można sadzić do następnej wiosny.

Podobnie jak w przypadku pobierania sadzonek z innych roślin, chcesz mieć pewność, że źródło i fragmenty, które otrzymasz, są zdrowe. Roślina rodzicielska nie może mieć oznak chorób i uszkodzeń, a można ją przygotować podlewając dzień przed wykonaniem cięcia. Następnie odetnij 4-calowy odcinek na rosnącym wierzchołku lub nie kwitnącej łodydze poniżej węzła, upewniając się, że cięcie ma co najmniej dwa węzły liści.

Przed zrootowaniem sekcji upewnij się również, że na dole sekcji nie ma liści. Pozostały tylko liście na górze, wystarczy od dwóch do czterech. Podczas gdy niecierpek łatwo się korzeni, można również zanurzyć koniec cięcia w proszku ukorzeniającego hormonu, aby przyspieszyć wzrost korzenia.

Krok # 2. Rootowanie

Piękno rozmnażania się niecierpka z sadzonek polega na tym, że rozwijają się one stosunkowo szybko zarówno w wodzie, jak iw glebie. Jednak może się okazać, że pomyślnie ukorzenią się w kontrolowanym środowisku, takim jak szklarnia, ponieważ nie będą narażone na niestabilną temperaturę, wilgotność, światło i inne czynniki zewnętrzne.

Ukorzenianie niecierpka w wodzie

Być może najłatwiejszym sposobem na ukorzenienie niecierpka jest umieszczenie cięcia w szklance z wodą wystarczającą do dotarcia do węzłów. Po prostu umieść cięcie w środku, upewniając się, że górne liście nie dotykają wody. Jest to ważne, ponieważ nie chcesz zachęcać do gnicia liści.

Następnie umieść szklankę w miejscu jasnym i ciepłym, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które może uszkodzić cięcie i korzenie. Ponieważ używasz wody, istnieje ryzyko, że światło słoneczne ogrzeje wodę. Jeśli chodzi o konserwację, musisz również wymienić wodę, gdy zmieni kolor lub uzupełnić szklankę, jeśli poziom się zmienił.

Sadzonki niecierpka powinny rozwinąć korzenie w wodzie po kilku tygodniach i można je przesadzić w glebie, gdy korzenie osiągną około dwóch cali długości.

Ukorzenianie niecierpka w glebie

Innym stosunkowo łatwym sposobem na ukorzenienie niecierpka jest umieszczenie go w glebie. Możesz użyć doniczek lub tac do sadzenia wypełnionych ziemią doniczkową lub mieszanką. Upewnij się, że podłoże jest wilgotne, co powinno zachęcić do pomyślnego zakorzenienia.

Zrób dziurę w środku medium, a następnie włóż w niego nacięcie. Po umieszczeniu chcesz go jeszcze raz podlać i umieścić w miejscu ciepłym, jasnym, ale z dala od bezpośredniego światła. Jeśli chcesz i jeśli twój klimat nie jest surowy, możesz również sadzić sadzonki bezpośrednio w ogrodzie, o ile lokalizacja zapewnia trochę cienia.

Rozwój korzeni może trwać od tygodni do miesiąca, a sadzonki można przeszczepić, gdy rozwiną się prawdziwe liście. Należy jednak położyć nacisk na ich utwardzanie, aby uniknąć wstrząsu związanego z przeszczepem. Co więcej, sprawdź w kalendarzu, czy przeszczepienie sadzonek jest bezpieczne; w przeciwnym razie trzymaj je w szklarni.

Jak utrzymać niecierpka

Niecierpki już dają ci przewagę, ponieważ nie mają zbyt wielu wymagań, aby utrzymać ogólny stan zdrowia. Jednak nadal ważne jest, aby pamiętać o ich idealnych warunkach, aby uniknąć wad. Na przykład musisz podlewać rośliny i konsekwentnie dbać o wilgotność gleby.

Możesz mulczować glebę i dodawać trochę materii organicznej, oprócz codziennej kontroli, szczególnie w porze suchej. Jeśli hodujesz niecierpka w szklarni, możesz również karmić rośliny w pojemnikach płynnym nawozem, aby zachować ich zdrowie. W przeciwnym razie nawóz o spowolnionym uwalnianiu podczas ich sadzenia powinien zapewnić potrzebne składniki odżywcze.

Wreszcie, niektórzy ogrodnicy szczypią swoje niecierpki w ramach konserwacji. Powinno to zachęcić do lepszego wzrostu, zwłaszcza starszych roślin. Jednak dobrą wiadomością jest to, że nie będziesz musiał martwić się niecierpliwością, ponieważ jest samoczyszczący.

Wniosek

Niecierpki to jedne z najłatwiejszych w uprawie i rozmnażaniu roślin rabatowych. Ale jeśli masz istniejące rośliny, musisz nauczyć się, jak wyhodować niecierpka z sadzonek, aby szybko i niezawodnie uzyskać więcej kopii swoich ulubionych. Fantastyczną rzeczą w przypadku niecierpków jest to, że można je wyhodować z sadzonek jesienią, umieścić w szklarni i przesadzić na następną wiosnę.

Nie ma specjalnych technik, a metoda jest tak prosta, jak wycięcie, usunięcie dolnych liści i wybranie miejsca, w którym chcesz je ukorzenić. Możesz użyć szklanki wody lub posadzić je w doniczkach lub w ogrodzie. Niecierpki powinny rozwinąć korzenie w ciągu kilku tygodni i można je przeszczepić, gdy wyrosną prawdziwe liście.

Jak wyhodować niecierpka z sadzonek. 2 proste kroki

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym cz. 3 – nawożenie

Naturalne nawozy, których skład opiera się na odchodach zwierzęcych, to podstawa ekologicznych upraw warzyw i owoców. Obfitość plonu zależy od…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać portulaka z sadzonek. Przewodnik 2-etapowy

Wystarczy wykonać dwa kroki, aby nauczyć się jak wyhodować portulaka z sadzonek. Portulaka to roślina jednoroczna, dlatego co roku wiosną…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa fasoli szparagowej pod osłonami

Czy jest ktoś, kto potrafi wyobrazić sobie polski ogródek, bez fasolki szparagowej? Na to pytanie nie można odpowiedzieć twierdząco, wszak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i rozmnażać kłosowiec (Agastache)?

Kłosowce to byliny należące do rodziny jasnotowatych. W obrębie grupy, wyróżnionych jest 20 gatunków, które różnią się między sobą wielkością…

Więcej
Tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy…

Więcej