Jak wyhodować hibiskusa z sadzonek. 3 proste kroki

Jak wyhodować hibiskusa z sadzonek. 3 proste kroki 1

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyhodować hibiskusa z sadzonek, będziesz zadowolony, że jest to tak proste, jak trzy kroki. Zawsze możesz wyhodować hibiskusa z nasion, ale rozmnażanie z sadzonek jest szybsze i mniej wymagające. Jednak oba procesy byłyby wygodne w szklarni, jeśli chcesz, aby ukorzeniły się bez wad, aby później łatwiej przesadzić.

Według Rozbudowy Uniwersytetu Gdańskiego rośliny hibiskusa są generalnie łatwe w uprawie. Dlatego nie powinieneś czuć się onieśmielony, aby zacząć te rośliny od sadzonek. Dokładne przestrzeganie poniższych wskazówek powinno zapewnić zakorzenienie i ustanowienie w mgnieniu oka.

Jak wyhodować hibiskus z sadzonek, aby osiągnąć sukces

Krok # 1. Pobieranie sadzonek

Pierwszym krokiem jest wybór rośliny rodzicielskiej, która będzie źródłem sadzonek. Pamiętaj, że musisz wybrać zdrową roślinę, a same sadzonki są wolne od chorób i uszkodzeń. Możesz również uprawiać swoje ulubione odmiany hibiskusa w szklarni, aby mieć pewność, że są bezstresowe podczas zbioru.

Po wybraniu rośliny rodzicielskiej i łodygi nowego wzrostu lub miękkiego drewna można wyciąć 5-calowy odcinek z co najmniej jednym węzłem poniżej węzła. Lepiej jest również przygotować pojemniki wcześniej, aby sadzonki nie musiały długo czekać. W końcu najlepszy czas na sadzenie sekcji to natychmiast po zebraniu.

Możesz użyć dowolnego pojemnika, o ile ma dobry drenaż, a powszechnym medium używanym przez ogrodników do hibiskusa jest mieszanka piasku i torfu. Najlepiej byłoby, gdybyś zwilżył to podłoże również przed sadzeniem. Po przygotowaniu pojemników z podłożem można wiosną lub wczesnym latem zabrać sadzonki na sekcje z miękkiego drewna.

Krok # 2. Przygotowanie i sadzenie

Przed sadzeniem upewnij się, że usunąłeś wszystkie liście z sadzonek oprócz tych na górze. Możesz także przyciąć dolną część sekcji poniżej węzła liścia. I podobnie jak przy przygotowywaniu sadzonek większości roślin, możesz zanurzyć koniec w hormonie ukorzeniającym, aby przyspieszyć rozwój korzeni.

Najlepszą porą na sadzenie sadzonek jest wiosna, ale możesz to zrobić w dowolnym momencie, o ile zauważysz nowy wzrost. Wbij cięcie w podłoże, a następnie zasyp przestrzeń, aby zapewnić jej stabilność. Sadzenie może być również łatwiejsze, jeśli włożysz palec w środek doniczki jako wskazówkę, gdzie umieścisz sadzonkę.

Krok # 3. Utrzymanie i przesadzanie

Sadzonki hibiskusa mogą zacząć formować korzenie w ciągu czterech do pięciu tygodni. Jednak właściwa pielęgnacja powinna pomóc Ci w jak najszybszym rozwoju. Jak wspomniano wcześniej, wilgotne podłoże jest niezbędne do rozwoju sadzonek.

Możesz dodatkowo oszczędzać wilgoć, przykrywając doniczkę plastikową torbą, ale upewnij się, że nie będzie ona miała kontaktu z liśćmi. Umieść je w miejscu z półcieniem lub w szklarni, aby chronić przed zmiennymi warunkami. Konserwacja, którą musisz wykonać, to utrzymywanie wilgoci w glebie, aż rozwiną się korzenie.

Możesz przesadzić rośliny hibiskusa po zakorzenieniu i zapewnić rozproszone światło na rośliny, aby zachęcić do dalszego wzrostu. Byłoby pomocne, gdybyś aklimatyzował hibiskusa w warunkach zewnętrznych, zanim przeszczepisz go w ogrodzie. Na koniec poczekaj na nowy rozwój i przeszczep rośliny na stałe do pojemników lub ogrodu.

W trosce o hibiskusa

Lokalizacja

Jak wspomniano wcześniej, uprawa hibiskusa w szklarni jest przydatna, jeśli chcesz zapewnić stabilne warunki. Pamiętaj, że wszystko poniżej 32 ° F będzie problematyczne, a najlepszy zakres dla tych roślin to od 60 do 90 ° F. Warunki mrozu wymagałyby użycia szklarni do ochrony hibiskusa.

Samo miejsce powinno mieć pełne światło słoneczne, aby uzyskać lepsze kwiaty. Możesz również przetestować glebę, aby sprawdzić jej jakość i żyzność. I na koniec popraw glebę, aby uzyskać lepsze odwadnianie, używając mchu torfowego lub kompostu.

Woda i nawozy

Jak większość roślin, dostosuj ilość i częstotliwość podlewania hibiskusa w zależności od klimatu. Pamiętaj, że nadmierne podlewanie może zabić hibiskusa, ale musisz je też dobrze podlewać, zwłaszcza podczas kwitnienia. Osoby w pojemnikach powinny również otrzymać więcej wody.

Z drugiej strony, nawóz o wysokiej zawartości potasu latem mógłby pomóc w rozkwicie twoich roślin. Jeśli chodzi o konserwację, niektórzy ogrodnicy zapewniają karmienie raz w miesiącu. Raz w tygodniu możesz także wzmocnić swoje rośliny płynnym nawozem.

Typowe problemy

Według Uniwersytetu Warszawskiego powszechnymi szkodnikami, które można napotkać podczas uprawy hibiskusa, są mszyce, wełnowce i mączliki. Zawsze monitoruj swoje rośliny, aby jak najszybciej zająć się tymi owadami, aby ułatwić kontrolę populacji. Możesz używać olejów ogrodniczych do zwalczania szkodników, ale pamiętaj o pestycydach, których będziesz używać do bardziej masowych inwazji.

Wniosek

Istnieją różne sposoby rozmnażania hibiskusa, ale użycie sadzonek może być najwygodniejsze dla osób z istniejącymi roślinami. Możesz szybko nauczyć się hodować hibiskusa z sadzonek w trzech krokach, a ci, którzy mają doświadczenie w ukorzenianiu innych roślin z sadzonek, nie powinni mieć problemów ze stosowaniem tych samych technik. Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i pokrój wolne od chorób sekcje, tak jak w przypadku innych roślin.

Usuń liście oprócz tych znajdujących się na górze i zanurz koniec sekcji w hormonie ukorzeniającym. Umieść go w wilgotnym podłożu i przykryj pojemnik plastikiem, aż rozwiną się korzenie. Możesz również umieścić sadzonki hibiskusa w szklarni, aby zapewnić stabilne warunki do szybszego wzrostu.

Jak wyhodować hibiskusa z sadzonek. 3 proste kroki 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

6 sposobów na nowoczesny ogród warzywny

Ogrody warzywne stają się popularnym elementem designu działki. W przydomowych uprawach obok rabat kwiatowych rozciągają się grządki smacznych warzyw, które…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać orchidee rosnące w mchu torfowca?

Od dłuższego czasu moda, na uprawianie storczyków nie mija. W kwiaciarniach i marketach pojawiają się coraz to inne olśniewająco piękne…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Budowa tunelu foliowego

Jak zbudować tunel foliowy? W pełni rozumiemy potrzeby oraz wymagania uprawiających rośliny pod osłonami, bez względu na to, czy to…

Więcej
Bez kategorii

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami to rzecz niezbędna dla każdego wielbiciela ogrodnictwa. Coraz więcej działek blisko domów zaopatrzonych jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jeżyny jeszcze do niedawna kojarzyły się wielu osobom wyłącznie z lasem, ponieważ właśnie tam można było zebrać te smaczne owoce….

Więcej
Bez kategorii

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami powinno być zaplanowane tak, aby każdy fragment dostępnej przestrzeni przynosił plon. Tunele foliowe, pomimo tego iż…

Więcej