Jak wyhodować Gerberę z sadzonek. 3 proste kroki | KrosAgro

Możesz nauczyć się uprawiać gerberę z sadzonek w zaledwie trzech krokach. A jeśli masz szklarnię, masz już przewagę w ich ukorzenieniu, ponieważ możesz zapewnić idealne warunki do wzrostu sadzonek. Pamiętaj, że rozmnażanie każdej rośliny z sadzonek jest drobiazgowe tylko w pierwszej części, w której zachęcasz do rozwoju korzeni.

Uprawa gerber, które są zwykle traktowane jako sezonowe rośliny jednoroczne, nie musi być ograniczona, jeśli masz szklarnię. Możesz stworzyć optymalne środowisko do opieki nad nimi przez cały rok. Co więcej, sadzenie sadzonek w pomieszczeniu zapewni zdrowe przeszczepy, które później wytrzymają warunki zewnętrzne.

Jak propagować gerberę z sadzonek

Krok # 1. Przygotowanie

Zanim weźmiesz sadzonki gerbera, chcesz przygotować miejsce i roślinę. Obszar lub pojemniki powinny być gotowe do ukorzenienia sadzonek, aby nie ryzykować wysuszenia ich podczas oczekiwania. Same rośliny również powinny być w optymalnych warunkach, aby zapewnić zdrowe sadzonki i nie będą się stresować po ich zażyciu.

Możesz rozważyć uprawę gerbery w szklarni, jeśli klimat się zmienia. Stabilne warunki zapobiegną również stresowaniu się gerbery podczas sadzenia. Doniczki z ziemią doniczkową powinny wystarczyć na sadzonki gerbera, ale niektórzy ogrodnicy sami robią mieszankę.

Krok # 2. Cięcie zbieranie i przygotowanie

Najlepszą porą na zbieranie sadzonek na stokrotkach gerbera jest okres ich aktywnego wzrostu latem. Wybierz zdrową roślinę i weź 6-calowe sekcje, aby uzyskać optymalne ukorzenienie. Nie zapomnij jednak przygotować sadzonek przed sadzeniem.

Podobnie jak w przypadku innych sadzonek roślin, chcesz usunąć liście na dole, ponieważ mogą one sprzyjać gniciu w kontakcie z podłożem. Najlepiej byłoby, gdybyś pozbył się również kwiatów z sadzonek, aby pomóc im skupić się na rozwoju korzeni.

Krok # 3. Sadzenie i konserwacja

Po przygotowaniu sadzonek, zachęcaj do szybszego wzrostu korzeni, zanurzając ich końce w hormonie ukorzeniającym. Następnie powinieneś być gotowy do sadzenia, ale nie zapomnij zwilżyć podłoża. University of Vermont podkreśla znaczenie utrzymywania gerbery w wilgotnym miejscu dla optymalnego zdrowia.

Oprócz spryskiwania pożywki można nawet stworzyć wilgotne środowisko przed umieszczeniem pojemników w szklarni. Przykryj każdą doniczkę plastikową torbą, aby pomóc zachować wilgoć, a następnie umieść ją w szklarni, aby zapewnić wygodniejsze warunki.

Wybierz obszar, który jest jasny, ale wolny od bezpośredniego światła słonecznego, aby pomóc sadzonkom rosnąć. Możesz delikatnie szarpać sadzonki, aby sprawdzić, czy nie ma korzeni, i możesz je dobrze podlewać jako konserwację bez plastikowej osłony. Pamiętaj jednak, że nie chcesz nadmiernie podlewać gerbery, ponieważ może to je uszkodzić.

Sadzenie gerbery

Lokalizacja

Rozpoczynanie stokrotek gerbera w pomieszczeniu jest korzystne, dopóki nie będzie można sadzić na zewnątrz wiosną. W zależności od tego, gdzie jesteś, możesz traktować rośliny jak jednoroczne i uprawiać je w dobrze przepuszczalnej glebie i pełnym słońcu, aby zachęcić do zdrowego kwitnienia. Nie zapomnij jednak przetestować swojej gleby, aby sprawdzić poziom pH i jeśli potrzebujesz poprawić jej składniki odżywcze i strukturę.

Opieka i typowe problemy

Gerbery najlepiej rozwijają się, jeśli dobrze je karmisz. Możesz dodać zbilansowany nawóz do łóżka i dostarczać go przy każdym podlewaniu. Powinieneś także sprawdzić glebę, jeśli jest zbyt sucha, aby zapobiec więdnięciu gerbera, ale uważaj na zgniliznę korzeni, jeśli gleba jest zbyt mokra.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, aby uniknąć chorób, jest optymalna przestrzeń dla dobrej cyrkulacji powietrza między roślinami. Możesz również podlewać wcześnie rano, aby w nocy nie miały mokrego liści. Ale jeśli zauważysz mączniaka prawdziwego, zawsze możesz użyć organicznych sprayów.

Ogólnie rzecz biorąc, stokrotki gerbera nie mają wielu problemów. Właściwa konserwacja i stałe warunki środowiskowe powinny powstrzymać inwazje lub choroby grzybowe. Uważaj jednak na mszyce, aby szybko się nimi zająć.

Jak przycinać gerberę

Inną praktyką konserwacyjną, o której należy pamiętać podczas uprawy gerbery, jest przycinanie. Pomoże to roślinie wyglądać schludnie i dobrze utrzymaną, a jednocześnie będzie produkować zdrowe kwiaty. Uważaj na zanikające kwiaty przez cały sezon wegetacyjny i usuwaj je, zanim płatki opadną.

Ciąć tam, gdzie łodygi wyłaniają się z liści, aby zapobiec rozwojowi nasion. Ale oprócz martwego grotu możesz także przycinać lub szczypać niezdrowo wyglądające liście przez cały sezon, aby uzyskać lepsze liście. Zarówno zabijanie, jak i przycinanie mają na celu nie tylko walory estetyczne, ale także pomoc roślinie w odrastaniu zdrowszych części.

Na koniec chcesz wyciąć gerbery przed pierwszymi przymrozkami. Przyciąć je do centymetrów wysokości i przenieść do szklarni w celu ochrony. Jeśli jesteś w cieplejszym miejscu, możesz po prostu ściółkować rośliny i zimować na świeżym powietrzu.

Wniosek

Stokrotki Gerbera są stosunkowo łatwe do samodzielnego rozmnażania. Jednak najlepszą techniką do nauczenia się jest wiedza, jak wyhodować gerberę z sadzonek w porównaniu do rozpoczęcia ich z nasion. Po prostu wybierz sekcje ze zdrowej rośliny, która aktywnie rośnie i przyklej po jednej na doniczkę.

Utrzymuj wilgoć i przykryj pojemnik plastikiem przed umieszczeniem go w szklarni. Później możesz przeszczepić stokrotki gerbera wiosną i dostarczyć nawóz i wodę dla optymalnego kwitnienia. Przy odpowiedniej pielęgnacji i spójności warunków nie powinieneś mieć wielu problemów i problemów ze stokrotkami gerbera.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak założyć ogród kuchenny?

Ogród kuchenny to trend ogrodniczy, który powoli przekształca się w modę. Na wielu przydomowych działkach, niedaleko tylnego wyjścia, stoi tunel…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Prefabrykowane hale namiotowe

Prefabrykowane hale namiotowe cieszą się dużą popularnością w przemyśle, rolnictwie oraz produkcji. To tania alternatywa dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Dach i ściany hali namiotowej

Dach i ściany hali namiotowej to kluczowe elementy modułowej konstrukcji stalowej. Odpowiadają za bezpieczeństwo i funkcjonalność oraz stabilność obiektu. Dowolność…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Rodzaje namiotów magazynowych

Mobilny namiot magazynowy z całą pewnością przyda się każdemu posiadaczowi auta, kampera, motocykla i quada. Funkcję garażu będzie pełnił również…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa jadalnych kwiatów w tunelu ogrodowym

Jadalne kwiaty to dla wielu osób zupełna nowość, pomimo tego że od wieków spożywa się je na różny sposób. Istnieje…

Więcej
Bez kategorii

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami powinno być zaplanowane tak, aby każdy fragment dostępnej przestrzeni przynosił plon. Tunele foliowe, pomimo tego iż…

Więcej