Jak wyhodować celozję z nasion w 2 łatwych krokach

Jak wyhodować celozję z nasion w 2 łatwych krokach 1

Możesz nauczyć się wyhodować celozję z nasion w dwóch łatwych krokach. Możesz czuć się pewnie rozpoczynając te wspaniałe rośliny jednoroczne, ponieważ są one stosunkowo łatwe w uprawie nawet z nasion. Pamiętaj, że ogrodnicy rzadko myślą o rozpoczynaniu roślin z nasion, ponieważ jest to odrobinę skrupulatne w porównaniu z innymi metodami rozmnażania.

Chociaż prawdą jest, że celozja nie sprawi ci trudności, gdy zaczniesz ją od nasion, możesz również rozważyć uprawę w szklarni. Szklarnia to doskonałe środowisko do sadzenia roślin, zwłaszcza z nasion, ponieważ można kontrolować warunki wewnętrzne. Stabilne i kontrolowane czynniki w pomieszczeniu gwarantują kiełkowanie i rozwój.

Jak wyhodować celozję z nasion dla początkujących

Krok # 1. Siew

Jedyną metodą rozmnażania celosi jest z nasion. Możesz być onieśmielony, jak delikatne są te nasiona, ale nie powinieneś mieć żadnych problemów z ich kiełkowaniem. Kiedy zasiać nasiona celozji?

Sadzenie wewnątrz lub na zewnątrz

Masz możliwość wysiania celozji bezpośrednio na ziemi na zewnątrz, o ile miną ostatnie mrozy. Jednak korzystniejsze jest hodowanie ich w szklarni na sześć tygodni przed średnim ostatnim dniem mrozu. Ogrodnicy decydują się na rozpoczęcie uprawy w pomieszczeniu, ponieważ roślina będzie większa i będzie miała lepsze kwiatostany.

Wymagania dotyczące kiełkowania

Głównym powodem, dla którego czas jest niezbędny do wysiewu nasion celozji, jest to, że gleba musi być wystarczająco ciepła, aby zachęcić do kiełkowania. Dlatego wiosną można wysiewać bezpośrednio w ogrodzie. W przeciwnym razie możesz siać na początku sezonu w szklarni.

Oprócz ciepłej gleby, innym wymaganiem kiełkowania nasion celozji jest wilgoć. Po wysianiu na powierzchnię nasiona należy lekko przykryć drobną glebą, a następnie utrzymywać wilgotność gleby. Ogrodnicy często używają doniczek torfowych z wilgotną mieszanką początkową nasion, więc nie musisz przesadzać, ponieważ doniczki torfowe ulegają rozkładowi.

Szklarnia zapewni również idealne warunki do kiełkowania. Na przykład możesz umieścić je w miejscu, które będzie odbierać światło, ale nie bezpośrednie światło słoneczne. Umieść doniczki w temperaturze 70 do 80 ° F, co powinno również zachęcić do kiełkowania w ciągu 10 do 15 dni.

Krok # 2. Konserwacja

Pielęgnacja sadzonek

Jak wspomniano wcześniej, wilgoć jest niezbędna do stymulowania rozwoju nasion celozji. Należy jednak wziąć pod uwagę również warunki, które będą sprzyjać zdrowemu wzrostowi sadzonek. Na przykład temperatura wewnętrzna między 63 a 68 ° F jest optymalna dla rozwoju sadzonek celozji.

Możesz także użyć świateł do uprawy, zaczynając od 6 cali nad nimi, około 12 godzin dziennie. W porównaniu do bezpośredniego światła słonecznego, kontrola światła w szklarni nie naraża sadzonek na ryzyko poparzenia. Z biegiem czasu możesz rozrzedzać sadzonki, tak aby w doniczce była tylko jedna, używając małych sekatorów, i uszczypnij środkową końcówkę łodygi, gdy roślina osiągnie wysokość 8 cali.

Przesadzanie

Przerzedzenie sadzonek i uszczypnięcie środkowej łodygi pomoże przewidzieć wzrost roślin i zachęci do rozgałęziania się. Będziesz także blisko przesadzenia celozji, gdy zauważysz prawdziwe liście. Warto jednak podkreślić znaczenie utwardzania celozji przez co najmniej dziesięć dni przed przesadzeniem ich na zewnątrz.

Stopniowo wystawiaj rośliny na kilka godzin na zewnątrz na działanie promieni słonecznych, aby zapobiec ryzyku wstrząsu przeszczepu. Gdy temperatura w nocy osiągnie około 55 ° F, możesz na stałe przenieść rośliny na zewnątrz. Możesz sadzić doniczki torfowe bezpośrednio, ale upewnij się, że nie ma odsłoniętej górnej części, która będzie odprowadzać wilgoć.

Uprawa celozji na zewnątrz

Będąc przetargiem rocznym, możesz spodziewać się, że celozie będą dobrze się rozwijać w pełnym słońcu. Możesz również poprawić glebę, aby poprawić jej retencję wody i drenaż oraz poprawić jej żyzność. Koniecznie sprawdź odmianę celozji; trzeba też przewidzieć, jakiej przestrzeni potrzebują.

Praktyki pielęgnacyjne dla roślin celozji są proste. Podobnie jak w przypadku innych roślin, chcesz, aby były nawodnione. Możesz również nawozić raz w miesiącu, aby były zdrowe i dobrze kwitły latem lub jesienią.

A skoro o tym mowa, nie zapomnij uszczypnąć pierwszych piór swoich roślin, aby później pobudzić wzrost. W miarę upływu czasu wypatruj szkodników, takich jak mszyce, i natychmiast zajmij się nimi organicznymi środkami owadobójczymi. Musisz również upewnić się, że nie nadmiernie podlewasz, aby zapobiec chorobom grzybiczym.

Wniosek

Rozmnażanie może onieśmielać, ale rośliny takie jak celozja uchronią Cię przed stresem. Możesz dowiedzieć się, jak wyhodować celozję z nasion, studiując dwa główne punkty: siew i konserwację. Celozja jest jedną z tych roślin jednorocznych, które rosną tylko z nasion, ale ogólnie są łatwe do kiełkowania i rozwoju.

Można zdecydować się na uprawę celozji w szklarni lub ogrodzie, ale ta pierwsza jest korzystniejsza. Możesz zapewnić idealne warunki oświetlenia i temperatury, a także wilgoci, aby pobudzić kiełkowanie. Następnie użyj świateł do uprawy i ponownie dostosuj szklarnię, aby pomóc rozwinąć sadzonki do przesadzania.

Wybierz miejsce z żyzną i dobrze przepuszczalną glebą, a twoje rośliny celozji powinny dobrze się rozwijać. Inne praktyki pielęgnacyjne dla tych roślin to tylko podlewanie i nawożenie. W przypadku problemów szkodniki i choroby celozji są na ogół łatwe do opanowania i uniknięcia.

Jak wyhodować celozję z nasion w 2 łatwych krokach 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Zimowe uprawy w tunelu foliowym

Zimowe zbiory warzyw przeprowadza się wtedy, gdy spiżarnia jest już pełna po brzegi. Kiedy brakuje miejsca na półkach, jedynym sposobem…

Więcej
Bez kategorii

Osłony ogrodowe i magazynowe – folia oraz plandeka

Osłony ogrodowe i magazynowe – folia oraz plandeka – to materiały, które występują stale w ogrodzie. Jesienią, zimą, a także…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Najlepszy sposób na uprawę fasoli w doniczkach w tunelu

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób uprawy fasoli w doniczkach w małej szklarni, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić lilię wielkanocną | Poradnik dla początkujących

Lilia zwana wielkanocną pochodzi przypuszczalnie ze skrzyżowania lilii białej i lilii królewskiej. Krajem, z którego się wywodzi, jest Japonia, dopiero…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak ścinać i dbać o słoneczniki? 10 łatwych kroków

Zastanawiasz się, jak dbać o cięte słoneczniki? Jeśli planujesz stworzyć długotrwały bukiet słonecznika, dziś jest Twój szczęśliwy dzień. Słonecznik to…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz.1 – rodzaje gleby

Pielęgnacja gleby to dla rolnika priorytet. Należycie dbając o podłoże, otrzymamy wiele profitów. Roślina sporą cześć zapotrzebowania na składniki odżywcze…

Więcej