Jak wpłynie na tempo fotosyntezy uprawa w tunelu foliowym?

Jak wpłynie na tempo fotosyntezy uprawa w tunelu foliowym?

Jeśli zastanawiasz się, jak wpłynie to na tempo fotosyntezy podczas uprawy w szklarni, nie ma znaczącej wady. Dzieje się tak, ponieważ ogrodnicy mogą zmieniać warunki panujące w szklarni, w tym czynniki ograniczające. Szklarnia utrudni tempo fotosyntezy tylko wtedy, gdy nie sprawdzisz dwutlenku węgla, wody i intensywności światła.

Fotosynteza jest ważnym procesem dla roślin do wytwarzania pożywienia. Niezastosowanie się do tego w szklarni wpłynie na ich produktywność i zdrowie. Dlatego musisz zrozumieć czynniki ograniczające i sposób, w jaki możesz zapewnić odpowiednią szybkość fotosyntezy wewnątrz szklarni.

Jak wpłynie to na tempo fotosyntezy podczas uprawy w szklarni i jak przezwyciężyć czynniki ograniczające

Jaki jest współczynnik fotosyntezy?

Szybkość fotosyntezy można określić jako zdolność roślin do przeprowadzenia tego procesu. Według Royal Society of Chemistry czynniki ograniczające będą miały wpływ na ten wskaźnik. Pamiętanie o tych informacjach, nawet mając jeden czynnik ograniczający, spowoduje problemy w fotosyntezie.

Jakie są czynniki ograniczające i jak je pokonać w szklarni

Czynniki ograniczające odnoszą się do stężenia dwutlenku węgla, dostępności wody i natężenia światła. Później przeczytasz również, że nawet temperatura ma wpływ na szybkość fotosyntezy ze względu na enzymy w tym procesie. Dlatego warto zauważyć, że tempo będzie wolniejsze, jeśli temperatura w szklarni również będzie niska.

Należy pamiętać o następujących czynnikach, ponieważ nawet jeśli tylko jeden z nich jest krótki w szklarni, skutki pozostałych czynników będą nieskuteczne.

Dwutlenek węgla

W szklarni chcesz utrzymać stężenie dwutlenku węgla na poziomie 0,1%. Przekroczenie tej wartości procentowej powoduje, że pH komórki jest kwaśne, co może być toksyczne, dlatego należy tego unikać. Hodowcy szklarni mają wiele możliwości zwiększenia stężenia dwutlenku węgla albo poprzez zastosowanie grzejników parafinowych w mniejszych szklarniach, jak i poprzez wykorzystanie jego odpadów w większych szklarniach.

Niektórzy hodowcy używają również grzybów w workach wokół szklarni, a jeśli masz budżet, możesz użyć ciekłego dwutlenku węgla płynącego w rurach. Należy jednak pamiętać, że suplementacja dwutlenkiem węgla jest nieskuteczna, jeśli temperatura w szklarni jest wysoka, powodując spadek fotosyntezy. Możesz również zdawać sobie sprawę, że emisje gazów cieplarnianych zwiększają poziom dwutlenku węgla w atmosferze, ale nadal jest to czynnik ograniczający, ponieważ to stężenie jest niskie dla fotosyntezy.

Woda

Wszyscy wiemy, że woda jest ogólnie niezbędna dla życia Twojej rośliny. Brak optymalnego zapotrzebowania na wodę wpłynie na fotosyntezę i spowoduje spadek plonów. Zwróć jednak uwagę, jak woda wpływa na wilgotność, która, jeśli stanie się zbyt wysoka, grozi rozwojem grzybów.

Lekkie

Jedną z rzeczy, które hodowcy uzupełniają w szklarni, jest system oświetlenia. Jest niezbędny dla wzrostu i produktywności roślin, przede wszystkim ze względu na jego rolę w fotosyntezie. Czasami hodowcy używają lamp parafinowych, ponieważ oprócz oświetlenia pomagają one również wytwarzać dwutlenek węgla i ciepło.

Zwiększenie intensywności światła w szklarni pomoże również we wzroście Twoich roślin. Dodatkowe oświetlenie pomoże również w kontynuacji fotosyntezy nawet bez światła dziennego. Wybierając odpowiedni kolor, możesz nawet upewnić się, że zapewniasz optymalną długość fali do fotosyntezy lub wydłużasz sezon wegetacyjny.

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze pamiętaj, że natężenie światła jest wprost proporcjonalne do szybkości fotosyntezy.

Temperatura

Jak wspomniano wcześniej, temperatura również odgrywa rolę w szybkości fotosyntezy. Szklarnia nie będzie wspierać procesu, jeśli nie zapewni optymalnych temperatur dla upraw. Dlatego hodowcy stosują systemy ogrzewania lub chłodzenia, aby odpowiednio dostosować warunki wewnętrzne.

Podczas gdy dwutlenek węgla i woda są czynnikami ograniczającymi tempo fotosyntezy, enzymy kontrolują reakcje chemiczne w produkcji glukozy. Dlatego jeśli temperatura jest zbyt wysoka lub zbyt niska, tempo fotosyntezy staje się ograniczone. Za dużo i enzymy ulegną denaturacji, podczas gdy za mało, zderzenia molekularne również będą małe.

Czy wpływa na tempo fotosyntezy podczas wzrostu w szklarni?

Uprawa roślin w szklarni nie wpływa negatywnie na tempo fotosyntezy. Zamiast tego jedną z najbardziej użytecznych zalet, jakie ogrodnicy czerpią z używania szklarni jest możliwość kontrolowania i utrzymywania warunków w pomieszczeniu. Dlatego opisane wcześniej czynniki ograniczające będą ograniczone tylko wtedy, gdy nie będziesz monitorować szklarni.

Jeśli którykolwiek z tych czynników okaże się niewystarczający, wpłynie to na wzrost roślin i zatrzyma fotosyntezę.

Wniosek

Uprawiając rośliny i rośliny, musimy sprawdzić, jakie warunki będą im potrzebne do przeprowadzenia fotosyntezy. Rodzi to pytanie, “jak wpłynie to na tempo fotosyntezy podczas uprawy w szklarni?” Doskonałą wiadomością jest to, że uprawa roślin w pomieszczeniach nie wpłynie negatywnie na tempo fotosyntezy.

Jedyny haczyk to konsekwentne monitorowanie i utrzymywanie czynników ograniczających, takich jak dwutlenek węgla, woda, światło, a nawet temperatura. Pamiętaj, że natężenie światła jest bezpośrednio skorelowane z szybkością fotosyntezy. Ale to nie znaczy, że możesz zaniedbać inne czynniki, ponieważ to neguje obecność innych czynników.

Jak wpłynie na tempo fotosyntezy uprawa w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać selera w tunelu foliowym?

Seler to wartościowe i smaczne warzywo o wielu właściwościach prozdrowotnych. Jadalną częścią rośliny są korzeń i liście. Białokremowy miąższ oraz…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przenośny namiot magazynowy do ogrodu

Konstrukcje z rur i profili Krosagro to nie tylko komercyjne wielkogabarytowe struktury. To również małe, przenośne i wielofunkcyjne namioty magazynowe,…

Więcej
Tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe Stosowane do upraw polowych, przyśpieszają wegetację roślin, wydłużając przy tym produkcję warzyw i owoców. Zaprojektowane przez markę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co ile sadzić ogórki w gruncie, tunelu i szklarni? | Rozstaw ogórków pod osłonami

Ważne jest, aby wiedzieć, ile roślin ogórka przypada na stopę kwadratową, czyli dwa. Właściwe rozmieszczenie, niezależnie od uprawy, ma kluczowe…

Więcej
Bez kategorii

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami to rzecz niezbędna dla każdego wielbiciela ogrodnictwa. Coraz więcej działek blisko domów zaopatrzonych jest…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy odporność na wiatr

Tunel foliowy podczas uprawy pod osłonami będzie wystawiony na działanie czynników pogodowych, między innymi wiatru. To, czy wytrzyma podmuchy oraz…

Więcej