Jak używać wkładek do upraw roślin z sadzonek | KrosAgro

Jak używać wkładek do upraw roślin z sadzonek | KrosAgro

Sposób korzystania z wtyczek startowych nasion jest prosty; wystarczy namoczyć je w wodzie, najlepiej około 24 godzin. Następnie umieść wtyczki startowe w tacach do uprawy, w których później umieścisz nasiona. Jednak różne rodzaje korków startowych mogą się różnić w użyciu. Zajmiemy się tym w dalszej części tego artykułu.

Rośliny rosną szybciej przy użyciu wtyczek startowych, ponieważ są one idealne do kiełkowania. Zapewnia odpowiednią ilość tlenu i ma doskonały stosunek wody do gleby, potrzebny roślinom do efektywnego wzrostu. Korki do sadzenia nasion są zwykle umieszczane na tacach, aby trzymać się gleby.

Jeśli wiesz, jak używać wtyczek do uruchamiania nasion, byłoby to dla ciebie korzystne, zwłaszcza jeśli rozwijasz swoją szklarnię. Cóż, jest tani i łatwy w użyciu. Zwykle robione w pomieszczeniu, korki startowe nasion są najczęściej widoczne w szklarniach, aby promować kiełkowanie przed umieszczeniem nasion na zewnątrz.

Rodzaje zatyczek do nasion

Zanim podamy Ci kroki, jak korzystać z wtyczek startowych do nasion, chciałbyś poznać różne rodzaje korków kiełkujących, aby odróżnić i wybrać to, co jest najlepsze dla Twojej szklarni.

Klasyczne korki startowe do nasion to zazwyczaj tradycyjna gleba, torf, włókno kokosowe itp. Jednak ten rodzaj gleby jest najlepszy do uprawy na zewnątrz, ponieważ może wymagać napowietrzenia gleby. Nasiona wymagają odpowiedniej ilości wilgoci, napowietrzenia i będą w stanie zapobiegać chorobom roślin.

Stosowanie różnych typów wtyczek do nasion jest idealne do ogrodnictwa w pomieszczeniach, ponieważ wymaga niewielkiej konserwacji. Oto lista początkowych wtyczek startowych, których chcesz użyć:

1. Elastyczne wtyczki

Ten typ zatyczki do nasion jest idealnym podłożem dla nasion, ponieważ zapewnia odpowiednią ilość wilgoci i gleby potrzebną roślinie.

Elastyczne wtyczki są schludne i czyste, w przeciwieństwie do tradycyjnej gleby, która jest luźna i brudna w obsłudze. Zawiera materiał organiczny, taki jak włókno kokosowe spajane przez polimery, wyobraź sobie to jak gumowy klej.

Ze względu na swoją strukturę te korki związane z polimerem są łatwe w obsłudze, co ułatwia przenoszenie. Nie będziesz musiał rozrywać ani przecinać zatyczek, ponieważ korki nasienne są już oddzielone od siebie.

Elastyczne korki pozwolą Ci zaoszczędzić czas podczas napełniania tac zatyczkami do nasion. Wreszcie, te wtyczki przyspieszają kiełkowanie. Dzięki tym wszystkim zaletom, jakie mają te korki do rozrusznika nasion, prawie zapomnisz o ich wadach.

Wadą używania tego rodzaju zatyczki do nasion jest to, że jest trudniejszy do ponownego użycia. Gdy sadzonka dojrzeje, a jej system korzeniowy zacznie się rozszerzać, poliestrowe korki zostaną już uszkodzone, przez co nie będzie można ich już używać ponownie.

I jeszcze jedno, trwa około 3 do 4 lat, zanim poliestrowe korki nasienne ulegną rozkładowi. Dodatkowo może to być dość drogie.

2. Wełna mineralna

Inna alternatywa wykonana z rodzaju skały gotowanej w wysokiej temperaturze, przekształcanej we włókno za pomocą maszyny powszechnie znanej do izolacji.

Rockwool to doskonałe narzędzie do tworzenia nasion i klonowania roślin. Nie ulega jednak biodegradacji, ponieważ na zawsze pozostaje na wysypiskach.

Jeśli zdecydujesz się na produkty przyjazne dla środowiska, nie używaj wełny mineralnej jako korka startowego nasion.

3. Wtyczki Jiffy

Korki do nasion Jiffy składają się z gleby i kompostu. Ten typ wtyczki do nasion jest idealny dla początkujących, ponieważ jego konsystencja jest taka sama jak tradycyjnej gleby.

Jest jednak drogi, ponieważ trzeba go kupować po kawałkach i jest trudny w obsłudze, ponieważ jest to luźny nośnik. Przeniesienie może zająć trochę czasu.

Na rynku dostępnych jest wiele innych rodzajów korków startowych do nasion. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na jego zawartość, jeśli jest odpowiednia dla twoich roślin. Zalecamy wybór podłoża uprawowego, które jest przyjazne dla środowiska i zapewni roślinom pożądaną porcję tlenu do gleby i wody.

Wskazówki dotyczące używania zaślepek startowych do nasion

Metoda korzystania z korków startowych różni się w zależności od typu. Niektóre korki do sadzenia nasion są najpierw moczone w wodzie lub substancji wypełnionej substancjami odżywczymi przed umieszczeniem ich na tacy do uprawy. Jednak zatyczki do nasion, takie jak korki elastyczne, w ogóle nie muszą być moczone.

Po umieszczeniu korków nasiennych w tacy, można umieścić nasiona w otworze z nasionami używanymi zaślepkami startowymi. Inni ogrodnicy umieszczali swoje nasiona w mokrym ręczniku, aby wiedzieć, które z nich wykiełkują. Możesz również użyć tej techniki, aby upewnić się, że roślina będzie rosła.

Niemniej jednak użycie zaślepek do nasion zależałoby od typu i sposobu, w jaki producenci zalecają ich stosowanie. Dlatego przed użyciem produktu należy zapoznać się z instrukcją.

Podsumowanie

Uprawa nasion byłaby idealna przy zakładaniu szklarni, ponieważ masz kontrolę nad czynnikami wpływającymi na wzrost rośliny. Do tego celu najlepiej nadaje się ogrodnictwo wewnętrzne, ponieważ można kontrolować ilość gleby, wody i światła słonecznego podczas kiełkowania nasion.

W tym momencie wkraczają korki do rozruszania nasion. Korki do rozruszania nasion zapewniają idealną ilość tlenu i gleby; niektóre typy zawierają składniki odżywcze, które poprawiają jakość wzrostu rośliny.

Co więcej, używanie wtyczek startowych do nasion pomoże ci wyhodować więcej nasion, ponieważ zajmuje mniej miejsca. Możesz wybrać różne rodzaje tac do uprawy, które utrzymują korki nasienne na miejscu.

Teraz, gdy zdajesz sobie sprawę z korzyści, jakie mają dla Ciebie korki do rozruszania nasion, oraz ich wad, mamy nadzieję, że znajdziesz odpowiedni typ dla swoich roślin. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu o tym, jak używać wtyczek startowych do nasion; mamy nadzieję, że dużo się nauczyłeś!

Jak używać wkładek do upraw roślin z sadzonek | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy podczas pandemii

Tunel foliowy podczas pandemii pozwala na stworzenie bezpiecznej przestrzeni do produkcji żywności, ruchu na świeżym powietrzu a także zapewnienia sobie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić aby papryka zdrowo rosła?

Co zrobić kiedy, nie wiesz dlaczego, Twoja papryka, nie rośnie tak, jak powinna? Jakie kroki należy wykonać, aby poprawić jej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak farbować storczyki na niebiesko?

Ostatnio w kwiaciarniach i marketach pojawiły się intensywnie niebieskie storczyki, robiąc furorę i równocześnie wprowadzając klientów w prawdziwe zadziwienie. W…

Więcej
Tunele foliowe

Jak korzystać z tunelu foliowego? – poradnik dla początkujących

Szklarnia jest konstrukcją  wykonaną głównie z transparentnego materiału, takiego jak szkło. Wewnątrz uprawia się rośliny wymagające regulowanych warunków klimatycznych. Konstrukcje…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. Może użyłeś niewłaściwego rozmiaru doniczki,…

Więcej
Tunele foliowe

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego?

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego? Przyciągnięcie tych zapylaczy ma kluczowe znaczenie dla udanej plantacji. Dlatego warto postarać się, aby…

Więcej