Co zrobić, aby cięte słoneczniki jak najdłużej zachowały świeżość?

Jak utrzymać cięte słoneczniki by jak najdłużej były świeże 1

Słoneczniki, to bardzo popularna roślina z rodziny astrowatych. Wspaniały, pełen optymizmu wygląd słoneczników, sprawia, że są bardzo chętnie uprawiane w przydomowych ogródkach, ozdabiając grządki swoimi długimi owłosionymi łodygami oraz przypominającymi tarczę słoneczną kwiatami. To jednak nie kolor i kształt koszyczków kwiatowych, okolonych języczkowatymi płatkami odpowiada za nazwę rośliny. Słoneczniki, kochają wręcz słońce, poruszając swoimi łodygami, w ten sposób, aby jak najlepiej podążać za jego ruchem. Aby słoneczniki rozwinęły pełnię swej urody, powinny co najmniej 7 godzin dziennie kąpać się w pełnym słońcu, a im bardziej ciepłe i słoneczne lato, to tym zdrowiej i bujniej rosną.

Historia słoneczników sięga, aż 3 tysięcy lat przed naszą erą, kiedy to Indianie zamieszkujący Amerykę północną uprawiali je, wykorzystując ich nasiona do produkcji maki, oleju, a także do farbowania materiałów i jako surowiec budowlany. Do Europy nasiona słonecznika trafiły za sprawą hiszpańskich konkwistadorów, a największym ich popularyzatorem był car rosyjski Piotr Wielki. Słoneczniki zdobiły całe połacie terenów uprawnych i były niezwykle cenione, ze względu na pełne oleju nasiona.

Współcześnie występuje wiele odmian słoneczników różniących się wielkością, barwą i przeznaczeniem. Warto wiedzieć, że nie wszystkie słoneczniki sprawdzają się w roli kwiatów ciętych i nie jest to kwestia wielkości, ale wytwarzania pyłku. Hodowcy zalecają, by do ścinania wybierać odmiany niewytwarzające pyłku, aby uniknąć ryzyka powstawania przebarwień.

Słoneczniki to doskonała ozdoba krajobrazu, wprowadzająca radość, żywy kolor i nieco sielankowy, wiejski charakter. Także w domu, cięte słoneczniki, prezentują się nadzwyczaj efektownie, potrafiąc zdominować swoją urodą i rozmiarami każde wnętrze. Decydując się na uprawę słoneczników w tunelu, możesz sterować klimatem i bardzo długo cieszyć się ich kwitnieniem, w ogrodzie rozwiną swe piękno od lipca do października. Grzechem byłoby nie ściąć kilku sztuk i nie przynieść do mieszkania. Umieszczone w dużym, rustykalnym wazonie z pewnością zrobią wielkie wrażenie, na każdym z obserwatorów. Ważne jest, aby dowiedzieć się, co zrobić, aby jak najdłużej zachowały świeżość, ciesząc swą urodą nawet przez 15 dni!

Obszerny przewodnik o tym, co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać świeżość słoneczników

Krok # 1. Prawidłowe cięcie

Higieniczne cięcie

Przede wszystkim musisz zdezynfekować narzędzia, które będą potrzebne wykonania cięcia i przechowywania słoneczników. Pamiętaj, że jednymi z głównych przyczyn odpowiedzialnych za przedwczesne więdnięcie i utratę kondycji, są brudne, zainfekowane patogenami nożyce i wazony. Koniecznie dokładnie wysterylizuj narzędzia. Do tego celu możesz użyć roztworu dezynfekującego, sporządzonego z wybielacza chlorowego i wody.

Odpowiedni czas na wykonanie cięcia

Bardzo istotny jest czas, w którym decydujemy się na wykonanie cięcia, ponieważ wpływa on na długowieczność kwiatów. Najlepiej jest ściąć je, zanim płatki całkowicie się rozchylą. W zależności od rejonu, który zamieszkujesz, różna jest pora kwitnienia rośliny. Z reguły słoneczniki zaczynają kwitnąć w lipcu, warto więc ściąć je zaraz przed tą porą. Jeżeli zdecydujesz się na umieszczenie słoneczników w tunelu, łatwiej ci będzie uchwycić najlepszy moment.

Słoneczniki ścinaj rano, zaraz po tym, jak słońce osuszy ich płatki. Pamiętaj, że wykonanie cięcia w upalnych popołudniowych godzinach naraża kwiaty na więdnięcie z powodu zbyt wysokiej temperatury.

Przygotowanie kwiatów przed ścięciem

Chcąc zapobiec przedwczesnemu więdnięciu, że gleba, w której rosną jest odpowiednio wilgotna. Na wieczór przed zebraniem kwiatów, podlej więc obficie ziemię, aby wchłonęły one, jak najwięcej wody. Wczesny poranek, kiedy rosa zacznie schnąć, gwarantuje Ci długą świeżość słoneczników.

Krok # 2. Umieść słoneczniki w wodzie

Słoneczniki w wazonie

Następnym krokiem gwarantującym świeżość słoneczników, jest jak najszybsze umieszczenie ich w wazonie z wodą o temperaturze pokojowej. Ważne jest, aby roślina nie była narażona na stres związany ze zbyt późnym umieszczeniem ich w wodzie i uniknąć niebezpieczeństwa porażenia. Pamiętaj, aby przed włożeniem słoneczników do wody, każdą z łodyg przyciąć pod kątem 45%, aby zwiększyć powierzchnię, którą roślina pobiera wodę oraz usunąć dolne liście. Ścięte słoneczniki możesz umieścić w mieszkaniu lub we wnętrzu tunelu, nie pozostawiaj ich jednak na zewnątrz, gdzie narażone są na ostre, bezpośrednie światło słoneczne, które może szybko je uszkodzić. Najlepiej postaw wazon z daleka od intensywnych promieni słonecznej, sprzyjających więdnięciu i poszukaj stanowiska z dobrze rozproszonym światłem i oddalonego od przeciągów.

Pielęgnacja ciętych słoneczników

Aby przedłużyć żywotność słoneczników, możesz dodać do wody odżywkę lub konserwujący płyn do kwiatów ciętych. Roztwór dostarczy roślinom odpowiedni poziom nawodnienia i energii, ponieważ zapobiega on blokadom układu naczyniowego spowodowanemu przez drobnoustroje oraz zrównoważy pH wody. Należy jednak pamiętać o ścisłym przestrzeganiu instrukcji dawkowania preparatu, ponieważ jego zbyt duża ilość może uszkodzić słoneczniki, a z kolei podanie zbyt małej dawki nie przyniesie rezultatu. Roztwór należy wymieniać co dwa dni, jednak niektórzy używają go tylko przez kilka godzin, następnie wymieniają go na zwykłą świeżą wodę. Niezależnie od tego, w jaki sposób używać będziesz preparatów konserwujących, najważniejsze jest, abyś pamiętał, żeby codziennie wymieniać wodę w wazonie, zapobiegając w ten sposób rozwojowi szkodliwych mikroustrojów i bakterii.

Po pewnym czasie powinieneś również ponownie przyciąć łodygi słoneczników, aby pomóc lepiej absorbować im wodę. Skróć łodygi o 2-3 cm długości, tnąc je pod skosem.

Jak zbierać nasiona słonecznika

Słoneczniki to najczęściej rośliny jednoroczne, których nasiona siejemy od kwietnia do maja. Jeżeli masz już słoneczniki, to skorzystaj z nasion, które możesz z nich zebrać, kiedy nadejdzie wrzesień. Nasiona gotowe do wyłuskania powinny być twarde i mieć czarne łupinki. Wyłuskiwanie nasion może być dość mozolną czynnością, istnieje więc wiele sposobów na ich sprawne pozyskiwanie. Najważniejsze jest, aby zaczekać, aż płatki kwiatowe dobrze wyschną, a nasiona w koszyczkach staną się bardziej poluzowane i łatwiejsze do wyciągnięcia.

Możesz odciąć głowy słonecznika i wyłuskiwać nasiona używając specjalnej maszynki, pocierać koszyczki dłonią lub dowolnym materiałem o pofałdowanej powierzchni.  Innym łatwym sposobem na zbiory jest zawieszenie dojrzałego słonecznika do góry nogami i umieszczenie pod jego główką torebek, do których wpadać będą nasiona.

Przed umieszczeniem nasion w papierowej kopercie lub pojemniku próżniowym, musisz mieć pewność, że są one idealnie suche. Przechowuj je w suchym i chłodnym miejscu, tak, aby w kolejnym sezonie wykiełkowały z nich kolejne piękne kwiaty.

Wniosek

Słoneczniki ożywiają każdy krajobraz, wprowadzając do naszego otoczenia atmosferę optymizmu i beztroski. Widok ciemnych koszyczków kwiatowych otoczonych złotymi płatkami, przypominającymi promienie słońca, dodaje ogrodowi niepowtarzalnego, sielskiego uroku. Także jako kwiat cięty, słonecznik sprawdza się znakomicie, będąc powszechnie wykorzystywanym do tworzenia kompozycji florystycznych. Ścięcie kilku egzemplarzy tej niezwykłej rośliny jest doskonałym pomysłem i wprowadzi do wnętrza Twojego domu niepowtarzalny wakacyjny klimat. Dodatkową zaletą słoneczników w wazonie, jest ich trwałość. Jeżeli bowiem zastosujesz wszystkie porady od KrosAgro to nawet przez dwa tygodnie, cieszył się będziesz pięknymi i świeżymi kwiatami!

Jak utrzymać cięte słoneczniki by jak najdłużej były świeże 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać gorczycy sarepskiej w tunelu foliowym?

Musztardowiec to orientalna roślina o wykwintnym smaku. Jest ona głównym składnikiem musztardy, tak więc smakoszom z całą pewnością przypadną do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Problemy w uprawie pod osłonami

Wraz z końcem sierpnia kiedy wielu ogrodników  kończy sezon wegetacyjny, zaczyna rozmyślać nad następnym tunelem foliowym. Zbliża się również moment…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ekologicznie w tunelu foliowym?

Uprawiać ekologicznie w tunelu foliowym to z roku na rok rozwijający się trend żywieniowy. Coraz więcej osób chce być świadoma,…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa do kruszywa

Hala namiotowa do kruszywa wykonana ze stali ocynkowanej ogniowo, pozwala na bezpieczne przechowywanie materiałów sypkich. Bez utraty ich właściwości co…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać bakłażany w tunelu foliowym?

Bakłażan jest  rośliną ciepłolubną, z rodziny psiankowatych jak większość roślin z tego typu (papryka, pomidor) najlepiej rośnie pod osłonami. Owoce oberżyny o…

Więcej