Jak utrzymać cięte słoneczniki by jak najdłużej były świeże

Jak utrzymać cięte słoneczniki by jak najdłużej były świeże 1

Aby dowiedzieć się, jak zachować świeżość słoneczników, należy wykonać dwa kroki. Jeśli wiesz, jak dbać o cięte słoneczniki, możesz zastosować kilka podobnych technik. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja słoneczników pozwoli Ci cieszyć się nimi nawet do 15 dni po cięciu.

Słoneczniki mogą rosnąć podobnie do całorocznych upraw w ogrodzie lub w szklarni. Dlatego są dostępne przez cały rok, a wiedza o tym, jak zachować świeżość słoneczników, zapewni Ci przewagę, kwiaciarnię lub nie. Być może najważniejszą rzeczą do zapamiętania po otrzymaniu słoneczników jest natychmiastowe umieszczenie ich w wodzie.

Obszerny przewodnik dotyczący utrzymywania świeżości słoneczników

Krok # 1. Wytnij

Warunki sanitarne

Przede wszystkim musisz zdezynfekować narzędzia, które będziesz potrzebować do cięcia i przechowywania słoneczników. Pamiętaj, że jednym z najważniejszych winowajców, który może szybko więdnąć, są brudne lub zainfekowane nożyce i wazony. Możesz stworzyć roztwór odkażający używając wybielacza i wody i pozostaw rzeczy do wyschnięcia na powietrzu.

Czas

Kiedy najlepiej ścinać słoneczniki? Czas odgrywa również rolę w długowieczności twoich kwiatów. Chcesz sprawdzić słoneczniki i wyciąć je tuż przed całkowitym otwarciem płatków.

W zależności od lokalizacji słoneczniki kwitną późnym latem, więc warto przyciąć je tuż przed tą porą. Możesz także uprawiać słoneczniki w szklarni, aby ułatwić złapanie czasu. Tak czy inaczej, zbierz słoneczniki wcześnie rano, zaraz po wyschnięciu płatków.

Cięcie po południu naraża kwiaty na więdnięcie z powodu wysokiej temperatury.

Przygotowanie

Mówiąc o więdnięciu, chcesz upewnić się, że gleba, na której się znajdują, jest wilgotna, więc przed zerwaniem je dokładnie podlej na noc. W przeciwnym razie zbierzesz kwiaty, które szybko więdną, ponieważ nie wchłonęły wystarczającej ilości wody z ziemi. Wybór wczesnego ranka, gdy rosa wyschnie, zapewni świeże słoneczniki do przechowywania.

Krok # 2. Umieść w wodzie

Moczenie

Następnym krokiem do utrzymania świeżości słoneczników jest po prostu umieszczenie ich w wodzie. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie słoneczniki dają doskonałe kwiaty cięte. Cornell University zaleca odmiany, które nie wytwarzają pyłków, aby uniknąć przebarwień.

Po otrzymaniu kwiatów, chcesz umieścić je w wiadrze z ciepłą wodą z kranu o temperaturze około 100 do 110 ° F, aby zapobiec więdnięciu. W ten sposób możesz je natychmiast nawilżyć i uniknąć niebezpieczeństwa porażenia po przecięciu. Pamiętaj jednak, że chcesz przyciąć każdą łodygę pod kątem 45 stopni, aby ułatwić namaczanie.

Możesz przywieźć kondycjonowane słoneczniki do wewnątrz lub w szklarni, aby chronić je przed warunkami zewnętrznymi. Pamiętaj, że bezpośrednie światło słoneczne może wysuszyć i uszkodzić ścięte słoneczniki.

Pielęgnacja w wazonie

Jak przenieść pocięte słoneczniki do wazonu? Możesz zmieszać zimną wodę i konserwanty i dodać je do wazonu. Należy jednak pamiętać o ścisłym przestrzeganiu instrukcji mieszania, ponieważ przedawkowanie może uszkodzić słoneczniki, a podanie zbyt małej dawki byłoby nieskuteczne w ich zachowaniu. Roztwór powinien dostarczać energii, wspomagać nawodnienie, równoważyć poziom pH wody i zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów, które mogą zatykać łodygi.

Ponownie, chcesz również przyciąć cal pod kątem na dnie każdej łodygi, aby pomóc w absorpcji. Wytnij je, będąc nadal w wodzie, za pomocą ostrego noża i usuń wszystkie liście z dolnej części łodyg. W ten sposób żaden liść nie zmoknie i nie sprzyja chorobom.

Utrzymanie słoneczników w wazonie będzie tak proste, jak wymiana mieszanki wody co dwa dni. Mimo to niektórzy ogrodnicy używają tego roztworu tylko przez kilka godzin i zamiast tego używają zwykłej wody. Tak czy inaczej, chcesz zapobiec rozwojowi bakterii, więc codzienna zmiana wody również byłaby optymalna.

Możesz również ponownie przyciąć łodygi i umieścić wazon w miejscu z dala od przeciągów lub bezpośredniego światła słonecznego.

Jak zbierać nasiona słonecznika

Jeśli zbierasz słoneczniki i chcesz uzyskać nasiona, proces jest stosunkowo prosty. Po prostu pozwól kwiatom wyschnąć, aby nasiona stały się luźne i łatwe do usunięcia. Następnie odetnij głowę i połóż ją na płaskiej powierzchni.

Możesz złapać nasiona miską i zdjąć je z rośliny. Aby ułatwić usuwanie, możesz pocierać głowę dłonią lub dowolnym materiałem o pofałdowanej powierzchni. Innym łatwym sposobem na zbiory jest zawieszenie słonecznika do góry nogami, gdy wysychają.

Po zebraniu nasion dobrze je opłucz i osusz przed włożeniem do papierowych ręczników i gazety. Pozostaw je do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, aby zapobiec rozwojowi pleśni i sprawdź je następnego dnia. Możesz włożyć je do papierowej koperty przed zamknięciem w plastikowym pojemniku.

Nasiona przechowuj w chłodnym i suchym miejscu i powinny być gotowe do kiełkowania na następny sezon.

Wniosek

Słoneczniki bez wysiłku ożywiają każdy obszar. Czy nie wszyscy chcemy wiedzieć, jak zachować świeżość słoneczników? Zawsze możesz wyhodować słoneczniki w szklarni, ale powinieneś również przechowywać je świeże w wazonie, jeśli je pokroiłeś.

Po prostu zaplanuj cięcie rano i natychmiast namocz słoneczniki. Następnie przygotuj roztwór zimnej wody i konserwantów do wazonu. Zmieniaj tę mieszankę codziennie, aby spowolnić rozwój bakterii i zachować świeżość słoneczników.

Jak utrzymać cięte słoneczniki by jak najdłużej były świeże 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jaki wybrać stelaż na tunel foliowy?

Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym?

Wielu osobom drobne kwaśne owoce agrestu kojarzą się z dzieciństwem. W sumie nic w tym dziwnego, ponieważ jeszcze kilka lat…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Kroton? Rozmnażanie przez sadzonki i odkłady powietrzne

Codiaeum variegatum to grecka nazwa niezwykłej tropikalnej rośliny, niemającej sobie równych, jeśli chodzi o niezwykłe kształty i wybarwienie liści. W…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wygodne garażowanie auta w lecie

Samochód stale wystawiony na światło słoneczne starzeje się znacznie szybciej niż te, które zaparkowane są w garażu. Winne są temu…

Więcej
Tunele foliowe

Jakie są kategorie tuneli foliowych?

Sezonowy tunel foliowy większości osób kojarzy się z uprawami, jednak jako konstrukcja ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Ocynkowana ogniowo struktura ma…

Więcej