Jak uprawiać i pielęgnować fiołki afrykańskie?

Jak usuwać martwe główki fiołka afrykańskiego | KrosAgro 1

Fiołek afrykański to wyjątkowo wdzięczna roślina, ciesząca przez cały rok swoimi fioletowymi, niebieskimi, różowymi, białymi lub wielokolorowymi kwiatami. Niewielkie rozmiary (od 10 do 20 cm) oraz łatwa pielęgnacja, czynią z niej jedną z ulubionych roślin doniczkowych, dla których znajdzie się miejsce nawet w niewielkiej kawalerce. Choć wygląd i nazwa fiołka afrykańskiego, nasuwa jednoznaczne skojarzenie z porastającymi wiosną i latem, rodzime łąki i ogrody fiołkiem, rośliny te nie są ze sobą spokrewnione. Mają wprawdzie dość zbliżone wymagania i lubię rosnąć w skupiskach, jednak fiołki polne są mrozoodporne, natomiast fiołek afrykański to roślina ciepłolubna, która wymaga stałej temperatury w granicach 18-23 stopni C. Ta egzotyczna roślina, zwana inaczej sępolią, pochodzi z Afryki południowo-wschodniej, swoją międzynarodową popularność rozpoczynając w XIX wieku, kiedy to jego nasiona trafiły z terenów Tanzanii do Europy. Łatwość rozmnażania i krzyżowania fiołka, sprawiły, że powstało mnóstwo odmian, z których wielkim powodzeniem cieszą się w ostatnim czasie, zwłaszcza, przypominające jubilerskie precjoza, pełne czaru, odmiany miniaturowe. Wiele osób, które weszły w posiadanie tej niezwykłej rośliny, zaczęło kolekcjonować różne odmiany, tworząc wspaniałe kompozycje o niepowtarzalnym klimacie. Fiołki afrykańskie, uwielbiają rosnąć w grupach, jednak pamiętajmy, że nie należy sadzić kilku sztuk w jednym pojemniku, lecz zapewnić im  pojedyncze doniczki. Znajomość wymagań i metod pielęgnacji sępolii sprawi, że na długi czas ozdobisz swoje parapety wspaniałym dywanem pastelowych, uroczych kwiatów, okolonych pokrytymi meszkiem, okrągłymi liśćmi. Poznaj wszystkie tajniki uprawy fiołka afrykańskiego i dowiedz się więcej, na temat ważnych praktyk pielęgnacyjnych, które wpłyną na bujne kwitnienie i prawidłowy rozwój rośliny. Chociaż fiołki są mało wymagające, jednym z ważniejszych zabiegów, które pobudzi wytwarzanie kwiatów, oraz przedłuży kwitnienie, jest usuwanie przekwitających główek kwiatowych.

Oprócz usuwania na bieżąco obumarłych kwiatostanów możesz również rozważyć umieszczenie fiołków w stabilnym środowisku, jakim jest tunel foliowy lub szklarnia. We wnętrzu konstrukcji, bez problemu wykreujesz dla tej egzotycznej rośliny najkorzystniejszy mikroklimat, dostosowany do jej indywidualnych potrzeb, a także zapobiegniesz problemom, które zdarzają się w przypadku domowej uprawy.

Jak dbać i uprawiać fiołki afrykańskie

 Usuwanie obumarłych kwiatostanów

Aby w pełni wydobyć urodę fiołka afrykańskiego, należy zadbać o jego bujne i długie kwitnienie. Obserwuj więc roślinę i usuwaj usychające i tracące kolor kwiatostany oraz liście. Pąki, które wyraźnie utraciły na wyglądzie, należy wycinać, żeby nie konkurowały z nowymi kwiatami pod względem składników odżywczych, co spowalnia proces wytwarzania się nowych pąków, niepotrzebnie okradając roślinę z dużej ilości energii.

Radzimy, by nie usuwać kwiatów, uszczypując je palcami, ponieważ osadzone są na mocnych pędach i można w ten sposób uszkodzić delikatne korzenie oraz doprowadzić do infekcji grzybiczej. Martwe kwiaty wycinaj u podstawy, ostrymi i dobrze zdezynfekowanymi nożyczkami, co zapewni bezpieczeństwo bryle korzeniowej i uchroni przed ryzykiem rozprzestrzeniania się patogenów.

Jeśli poprawi to wygląd rośliny, usuwaj całe łodygi boczne, ponieważ, w przeciwieństwie do innych roślin kwitnących, nie wypuszczą już nowych kwiatów i z czasem zbrązowieją. Pamiętaj jednak, żeby nie ciąć głównej łodygi, ponieważ może to uniemożliwić rozwój nowych kwiatów, który powinien trwać od 3 do 6 tygodni.

Jak przycinać afrykańskie fiołki

Inną praktyką pielęgnacyjną, z której z pewnością skorzystają Twoje rośliny, jest lekkie przycięcie. Fiołki afrykańskie nie wymagają radykalnego cięcia, wystarczy tylko, przyciąć martwe i uszkodzone części rośliny, okalające obumarłe kwiaty.

Taki zabieg pomaga nowemu wzrostowi rośliny, łatwiej uzyskać dostęp do światła i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Wycinanie martwych części, możesz przeprowadzić o każdej porze roku, o ile tylko zauważysz taką potrzebę. W ramach praktyk pielęgnacyjnych raz w miesiącu usuwaj dolne partie liści, co pomoże roślinie w zachowaniu estetycznego wyglądu oraz zachęci do wytwarzania nowych i zdrowych odrostów.

Jak utrzymać kwitnienie afrykańskich fiołków

Temperatura i światło

Żeby jak najdłużej podtrzymać kwitnienie, oprócz usuwania obumierających kwiatostanów, musimy również zapewnić roślinie odpowiednie warunki środowiskowe. Niezwykle ważne jest utrzymanie stałego poziomu temperatury, ponieważ jej wahania i narażenie na przeciągi, zahamuje kwitnienie. Dobrym pomysłem jest umieszczenie fiołków afrykańskich w tunelu foliowym lub szklarni, ponieważ, tylko tam możesz zapewnić im kontrolowane i stabilne środowisko. Roślina przez cały rok potrzebuje, około 18- 23 stopnie C, a w chłodnym, wilgotnym środowisku zamiera.

Musisz wiedzieć, że 16 stopni C jest dolną granicą, poniżej której fiołek afrykański obumiera. Przekroczenie 30 stopni również doprowadzi do destrukcji rośliny, uważajmy wiec, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji i zapewnić jej optymalne, stabilne warunki termiczne.

Zastanów się również dobrze, nad stanowiskiem dla fiołków, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar światła wpłynie na kwitnienie i kondycję rośliny. Najlepiej wybierz dobrze oświetloną lokalizację, jednak zwróć uwagę, aby promienie słoneczne padające na roślinę, były dobrze rozproszone. Ostre bezpośrednie promienie UV, mogą doprowadzić do oparzeń wrażliwej skórki liści, zwłaszcza jeżeli były one zmoczone. Fiołki afrykańskie mogą rosnąć w półcieniu, jednak musisz wiedzieć, że chociaż roślina zacznie wytwarzać większe liście i dłuższe pędy, to będzie ona, zdecydowanie gorzej zawiązywała paki. W sezonie zimowym fiołek afrykański co prawda słabiej kwitnie, natomiast nadal potrzebuje stałego dostępu do światła. Korzystnym rozwiązaniem, które ułatwi Ci zapewnienie odpowiedniej dawki światła, jest umieszczenie fiołków afrykańskich w tunelu lub szklarni, gdzie będziesz mógł doświetlać je specjalnymi lampami, które emitują światło pobudzające do wzrostu i bujnego zawiązywania pąków kwiatowych.

Podlewanie i nawożenie

Fiołek afrykański lubi rosnąć w podłożu złożonym z ziemi ogrodowej, z dodatkiem torfu i piasku, powinno być ono stale lekko wilgotne. Nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, jednak nadmierne podlewanie prowadzi do rozwoju chorób grzybiczych, gnicia korzeni oraz pąków. Dobrym sposobem jest sprawdzanie palcem, wierzchniej warstwy podłoża i nawadnianie wtedy, kiedy zdąży ono lekko przeschnąć. Nie wolno lać wody po liściach rośliny, ponieważ ryzykujemy ich trwałe uszkodzenie, lanie wody tradycyjnie od góry grozi również przelaniem. Najlepiej jest więc nalać wodę na podstawkę, na której stoi doniczka, pozwolić roślinie wchłonąć tyle wody ile potrzebuje i po godzinie wylać jej nadmiar. Wybierz dla fiołków szerokie doniczki i umieścić na ich spodzie solidną warstwę drenażu, co powinno również wpłynąć na odpowiednią gospodarkę w zakresie wody. Podlewanie to nie wszystko, żeby uzyskać obfite kwitnienie, należy zadbać o odpowiedni poziom wilgoci powietrza. Zwłaszcza zimą, kiedy włączone są kaloryfery, korzystne będzie zastosowanie nawilżaczy powietrza. Pamiętaj, że nie wolno zraszać wrażliwych liści i pąków rośliny, ponieważ prowadzi to do odbarwień i rozwoju zagrażających jej zdrowiu patogenów.

Wpływ na długość i jakość kwitnienia ma także odpowiednie nawożenie. Od marca do września zasilaj fiołki afrykańskie, płynnym nawozem do roślin kwitnących. Nawozić możesz co dwa trzy tygodnie, rozrzedzając nawóz, tak, aby miał nieco mniejsze stężenie, niż to zalecane przez producenta. Fiołki bardzo dobrze, reagują również na nawożenie organiczne.

Przesadzanie

Przyczyną niepowodzeń w uprawie fiołka afrykańskiego, jest również jego nieumiejętne i zbyt częste przesadzanie. System korzeniowy i nadzwyczaj kruche liście i łodygi fiołków, sprawiają, że należy zachować dużą ostrożność w obnoszeniu się z nimi, dlatego, że łatwo o ich połamanie. Na wiosnę, przesadzaj dobrze rozrośnięte młode egzemplarze, umieszczając je w płytkich, szerokich pojemnikach. Dojrzałych roślin nie przesadzaj, wystarczy, jak dosypiesz im do pojemników świeżej gleby.

Jeżeli chcesz, przy okazji przesadzania, podzielić fiołki afrykańskie, delikatnie wyjmij je z pojemnika i przetnij bryłę korzeniową ostrym i sterylnym nożem. Dojrzały fiołek afrykański ma zazwyczaj więcej niż jedną koronę, więc podział może być skuteczną metodą rozmnażania. Następnie umieść podziały w odpowiednim dla fiołków podłożu.

Wniosek

Fiołek afrykański to wspaniała roślina doniczkowa, będąca doskonałym pomysłem na pełen wdzięku prezent, jak również doskonały element wystroju wnętrz. Z pewnością tej egzotycznej rośliny, nie powinno zabraknąć w żadnym z domostw. Łatwa pielęgnacja i skromna wielkość, połączona z długim okresem kwitnienia, zapewnia fiołkom afrykańskim, jedno z pierwszych miejsc w czołówce najlepszych roślin do amatorskiej uprawy. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki oraz przez cały okres kwitnienia będziesz pamiętał o usuwaniu obumierających kwiatów i liści, odwdzięczy ci się wspaniałymi, uroczymi kwiatami nasuwającymi skojarzenie z upragnioną przez każdego miłośnika roślin, wiosną!

Jak usuwać martwe główki fiołka afrykańskiego | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jak uprawiać kurkumę w domu i pod osłonami? | Poradnik dla początkujących

Kurkuma to egzotyczna roślina pochodząca z Indochin należy do rodziny imbirowatych, a jej kłącza są niezwykle podobne do imbiru. Znana…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach

Aby nauczyć się dzielić paprocie, wystarczy poznać trzy łatwe kroki. Ponieważ są to rośliny długowieczne, musisz znać tę podstawową praktykę…

Więcej
Tunele foliowe

Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Komercyjne tunele foliowe, dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, to z jednej strony rozwiązane efektywne, jeśli wziąć pod uwagę poniesione…

Więcej
Bez kategorii

Solidne namioty garażowe

Solidne namioty garażowe to jeden ze sztandarowych produktów Krosagro. Od samego początku istnienia marki staramy się, aby każda konstrukcja sygnowana…

Więcej
Tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jakie są korzyści z uprawy roślin w tunelu?

Może zastanawiasz się jakie korzyści płyną z uprawy roślin w szklarni lub tunelu i czy jest ich dużo? W ostatnim…

Więcej