Jak usunąć mszyce z jarmużu? 4 przydatne wskazówki

Jak usunąć mszyce z jarmużu: 4 przydatne wskazówki

Niezależnie od tego, czy nazywasz je mączlikami, czy zielenicami, powinieneś wiedzieć, jak usunąć mszyce z jarmużu, zanim zniszczą całą roślinę.

Jarmuż to superfood pełen składników odżywczych i witamin, ale jest również atrakcyjny dla mszyc. Żywią się one sokiem z liści jarmużu, pozostawiając roślinę pożółkłą, zniekształconą i zahamowaną. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ są one łatwe do usunięcia.

Jak rozpoznać mszyce?

Mszyce to owady o miękkich ciałach, które mogą osłabiać rośliny. Ponieważ szybko się rozmnażają, należy się ich pozbyć tak szybko, jak to możliwe. W końcu w ciągu jednego sezonu może pojawić się wiele pokoleń mszyc.

Wygląd

Mszyce mają ciało w kształcie gruszki i długie czułki. Występują w różnych kolorach, takich jak jasnozielony, biały, szary, czarny, żółty i różowy. Niektóre mszyce mają wełnisty lub woskowy nalot. Mogą żerować w małych ilościach lub w dużych grupach.

Mszyce zwykle żerują na różnych roślinach, ale niektóre gatunki są specyficzne dla danej rośliny. Wyróżnia się mszyce zielone, mszyce kapuściane i mszyce rzepakowe. Dorosłe osobniki są zazwyczaj bezskrzydłe, ale mogą im wyrosnąć skrzydła, gdy zaatakowana roślina stanie się zbyt zatłoczona.

Mszyce mogą rozmnażać się przez partenogenezę, kiedy to samice rodzą żywe nimfy. Może się to zdarzyć latem i wiosną, gdy rośliny mają dużo pożywienia. Duże populacje mszyc można bez problemu pomieścić.

Jak wyglądają uszkodzenia spowodowane przez mszyce

Mszyce wytwarzają cukrową substancję zwaną spadzią. Jeśli więc zauważysz słodki płyn na roślinach jarmużu, jest to oznaka inwazji mszyc. Może to również sprzyjać rozwojowi pleśni, która może tworzyć czarne plamy na liściach rośliny.

Czarne plamy uniemożliwią liściom absorbowanie światła słonecznego i spowodują, że roślina w końcu umrze. Zżółknięte, zahamowane, zniekształcone lub zwijające się liście są częstymi oznakami infestacji mszyc, jak również. Mszyce mogą również powodować powstawanie galasów na liściach lub korzeniach.

Spadź może przyciągać mrówki i inne owady, ponieważ jest bogata w cukier. Mrówki zbierają wydzielinę spadziową jako pożywienie. Jeśli więc zauważysz wzrost populacji pluskiew lub mrówek w swoim ogrodzie, to może to być oznaką zarażenia mszycami.

Jak usunąć mszyce z jarmużu

Spryskaj rośliny jarmużu silnym podmuchem wody z normalnego węża ogrodowego. Ta metoda jest szczególnie przydatna w przypadku łagodnej aktywności mszyc lub eliminowania mszyc o miękkich ciałach. Nie zapomnij sprawdzić dolnej i górnej części liści po spryskaniu.

Jeśli ta metoda nie zadziała, możesz zamiast tego wypróbować następujące wskazówki:

Porada nr 1: Woda i nietoksyczny płyn do mycia naczyń

Zmieszaj kilka kropel płynu do mycia naczyń z wodą i spryskaj rośliny jarmużu tym roztworem. Gorzka pozostałość zadusi mszyce i odstraszy inne insekty. Sprawi, że liście będą miały zły smak dla mszyc i zapobiegnie ich ponownemu pojawieniu się.

Porada nr 2: Oprysk liści pomidora

Namocz liście pomidora w wodzie przez jeden dzień. Usuń liście pomidora, a następnie przelej sok z liści do butelki z rozpylaczem. Spryskaj jarmuż sokiem z liści. Liście pomidora zawierają toksyczne alkaloidy, które są szkodliwe dla mszyc.

Wskazówka #3: Naturalni drapieżcy

Jedna biedronka może zjeść pięćdziesiąt mszyc dziennie. Biedronki żerują na mszycach, więc powinieneś stworzyć środowisko, do którego będą się one naturalnie przenosić. Ponieważ żywią się one również pyłkiem, powinieneś zasadzić rośliny i kwiaty, które są atrakcyjne dla biedronek, takie jak stokrotki, nagietek, mniszek lekarski i kosmos.

Kminek, koperek, szczypiorek, marchew, koper włoski, krwawnik, feverfew i mięta są również atrakcyjne dla biedronek. Czosnek w sprayu jest szkodliwy dla biedronek, dlatego unikaj spryskiwania nim jarmużu.

Wskazówka nr 4: Uprawiaj jarmuż w domu

Aby całkowicie uniknąć plag mszyc, jarmuż można uprawiać w domu. Jarmuż potrzebuje około czterech godzin słońca każdego dnia, a jeśli nie jest to możliwe, można użyć lamp do uprawy.

Dlaczego należy uprawiać jarmuż w szklarni?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania inwazji mszyc jest uprawa roślin w szklarni. Poza tym, oto kilka powodów, dla których warto spróbować uprawy w szklarni:

Zapobieganie atakom szkodników na rośliny

Jak wspomniano, szklarnie są niezwykle korzystne w zapobieganiu atakom szkodników i większych zwierząt na rośliny. Możesz nawet jeszcze bardziej chronić swoje rośliny, dodając ekrany i pułapki na owady i zwierzęta. Jeśli dojdzie do inwazji szkodników wewnątrz szklarni, łatwiej będzie się ich pozbyć.

Kontrola nad środowiskiem wzrostu roślin

Jedną z podstawowych zalet szklarni jest możliwość kontrolowania środowiska uprawy wewnątrz budynku, co pozwala na uprawę różnych rodzajów roślin niezależnie od pogody. Możesz dostosować swoją szklarnię za pomocą systemów ogrzewania i chłodzenia, oświetlenia, wentylatorów, systemów nawadniania i innych urządzeń, aby zaspokoić potrzeby swoich roślin. Tak długo, jak znasz idealne warunki wzrostu swoich roślin, możesz odpowiednio dostosować swoją szklarnię.

Ochrona roślin przed złymi warunkami pogodowymi

Szklarnia chroni rośliny przed złymi warunkami pogodowymi, które mogą łatwo uszkodzić nawet najbardziej odporne rośliny. Będziesz w stanie utrzymać swoje rośliny bezpieczne od silnych wiatrów, ulewnego deszczu, burz, powodzi i nie tylko.

Końcowe przemyślenia na temat usuwania mszyc z jarmużu

Mamy nadzieję, że wskazówki podane tutaj dały Ci kilka pomysłów na to, jak usunąć mszyce z jarmużu. Chwasty są również siedliskiem szkodników, więc należy zachować ogród wolny od chwastów, aby zapobiec infestacji.

Jak usunąć mszyce z jarmużu: 4 przydatne wskazówki

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Hale rolnicze – dlaczego konstrukcja stalowa?

Wśród całej gamy konstrukcji stalowych projektowanych i wytwarzanych przez markę Krosagro znajdują się między innymi hale rolnicze. Konstrukcja hal rolniczych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać nasiona begonii? Poradnik w dwóch krokach

Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wzbogacić glebę w żelazo? Przewodnik dla początkujących

Istnieją dwie najlepsze sposoby dodawania żelaza do gleby. Podobnie jak umiejętność odmierzania odpowiedniej dawki nawozu, aby zapewnić roślinom potrzebne składniki…

Więcej
Tunele foliowe

Ocynk ogniowy – zabezpiecz się przed korozją

Cynkowanie to sprawdzona i popularna metoda uszlachetniania i ochrony poddającej się korozji stali. Badania dowiodły, że element ocynkowany wykazuje nawet…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym cz. 3 – nawożenie

Naturalne nawozy, których skład opiera się na odchodach zwierzęcych, to podstawa ekologicznych upraw warzyw i owoców. Obfitość plonu zależy od…

Więcej