Jak uprawiać kurkumę? | Porady dla początkujących

Jak uprawiać rośliny kurkumy | Porady dla początkujących

Jeśli szukasz instrukcji, jak uprawiać rośliny kurkumy na swoim podwórku lub w szklarni, to jesteś we właściwym miejscu. Rośliny kurkumy (znane również jako kurkuma) należą do rodziny Zingiberaceae, tej samej rodziny, do której należy imbir. Mimo że nie produkuje imbiru, kurkuma stanowi piękną ozdobę w ogrodzie. możesz cieszyć się pięknem swojej rośliny Curcuma przez cały rok.

Rośliny należące do rodzaju Curcuma są zazwyczaj łatwe w uprawie i pielęgnacji, ponieważ wiele z nich ma podobne potrzeby. Dwa najczęstsze typy roślin kurkumy to Curcuma longa, znana również jako „pospolita kurkuma” i Curcuma zedoaria lub „biała kurkuma”. Korzenie Curcuma longa są często używane do produkcji złotej przyprawy, kurkumy.

Pomyślna uprawa roślin kurkumy

Planując uprawę kurkumy, musisz upewnić się, że używasz gleby bogatej w składniki odżywcze, która jest stale wilgotna. Należy również pamiętać, że rośliny te muszą mieć dużo światła słonecznego. W większości części Stanów Zjednoczonych kurkuma najlepiej sprawdza się, gdy jest umieszczona w pomieszczeniu przez cały sezon zimowy. Gdy pogoda się ociepli, a mróz ustąpi, możesz położyć kurkumę z powrotem na zewnątrz, aby cieszyć się słońcem. Oto kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać podczas planowania kurkumy w ogrodzie lub szklarni:

Przygotowania

Aby rozpocząć proces sadzenia kurkumy, musisz zdobyć nagie kłącza ustalonych roślin kurkumy. Możesz je łatwo znaleźć na lokalnym targu lub w szkółkach roślin w Twojej okolicy. Zwykle do sadzenia najlepiej nadają się kłącza z dużą ilością guzków lub pąków po bokach.

Rośliny kurkumy lub kurkumy rosną około dziesięciu miesięcy, od sadzenia do zbioru. Określając czas sadzenia należy liczyć 10 miesięcy, zanim jesienią pojawią się pierwsze przymrozki. Na przykład, jeśli pierwsze przymrozki występują zwykle w połowie października w Twojej okolicy, prawdopodobnie będziesz musiał rozpocząć sadzenie od grudnia do marca.

Rodzaj gleby

Kurkuma najlepiej sprawdza się w dobrze przepuszczalnych glebach. Z tego powodu podczas sadzenia kurkumy należy używać dobrze przepuszczalnej gleby zmieszanej z kompostem lub humusem. Materia organiczna, którą dodasz do gleby, zapewni dodatkowe drobnoustroje, które mogą być korzystne dla wzrostu i rozmnażania twojej rośliny Curcuma.

Ważne jest również, aby unikać nadmiernego podlewania roślin, ponieważ może to spowodować żółte zabarwienie liści kurkumy. Od czasu do czasu (około 5 do 7 dni) zanurz palec w glebie, aby poczuć jej wilgoć, jeśli wysycha na około 1,5 cm, natychmiast podlewaj roślinę, aby uniknąć wysuszenia.

Światło i temperatura

Rośliny kurkumy najlepiej rozwijają się w ciepłych miejscach, gdzie mogą być w pełnym słońcu. Zwykle rozwijają się w temperaturach od 68 ° F do 95 ° F. W ekstremalnych warunkach letnich gleba rośliny Curcuma może łatwo wyschnąć, dlatego ważne jest, aby ją sprawdzać od czasu do czasu, aby zapewnić wodę i uniknąć odwodnienia roślin.

W sezonie zimowym w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych temperatury często spadają poniżej 50 ° F. W rezultacie twoje rośliny Curcuma mogą ucierpieć. W takim przypadku lepiej zabrać je do domu lub przenieść do mini szklarni, jeśli taką masz.

Sadzenie

Sadząc Curcuma, lepiej jest zacząć kiełkować kłącza w oddzielnym małym pojemniku. Gdy już zdobędziesz kłącze, podziel je na części, upewniając się, że każda sekcja ma co najmniej 2 do 3 pąków. Z przygotowaną ziemią połóż kłącze płasko na niej, a następnie przykryj je ziemią doniczkową przed dodaniem do niej wody.

Gdy twoje kłącza będą już na miejscu, przykryj pojemniki przezroczystym plastikiem i umieść je w miejscu, w którym temperatura jest wysoka (najlepiej około 90 ° F). Umieszczenie roślin Curcuma w chłodniejszym miejscu doprowadzi do powolnego kiełkowania, a czasami może nawet się nie zdarzyć. Aby uzyskać najlepsze wyniki, umieść pojemniki w szklarni, w której możesz regulować temperaturę.

Kiedy roślina Curcuma urosła i ma około 6 do 8 cali wysokości, następnym krokiem jest przeszczepienie jej do innego większego pojemnika lub doniczki. Zapewni to większą powierzchnię i zapewni, że roślina będzie miała więcej miejsca do wzrostu.

Korzyści z używania mini szklarni w twojej fabryce kurkumy

Rośliny kurkumy najlepiej radzą sobie w ciepłym środowisku. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym noce są stale chłodne lub sezon zimowy może spowodować ekstremalne spadki temperatury, jednym ze sposobów, aby upewnić się, że roślina Curcuma przetrwa trudne warunki pogodowe, jest umieszczenie jej w szklarni.

Oto główne zalety posiadania mini szklarni:

Korzyść nr 1. Możesz uprawiać swoje rośliny w idealnym środowisku do uprawy

Możesz mieć pełną kontrolę nad środowiskiem wewnętrznym. Pozwala to manipulować poziomami temperatury i wilgotności, na które narażone są Twoje rośliny. Jeśli Twoje rośliny potrzebują dodatkowego ciepła, możesz je łatwo zaspokoić, stosując maty grzewcze.

Korzyść nr 2. Możesz rosnąć bardziej przez dłuższy czas

Uprawa ulubionych roślin w mini szklarni prowadzi do większych plonów, a także do wysokiej jakości plonów. Ponieważ mini szklarnia pozwala na nieprzerwane uprawianie ogrodu niezależnie od pogody na zewnątrz, możesz łatwo przedłużyć okresy wegetacji swoich upraw.

Korzyść nr 3. Możesz chronić swoje rośliny przed niepogodą i szkodnikami

Ponieważ mini szklarnia służy jako warstwa ochronna między roślinami a środowiskiem zewnętrznym, możesz spać spokojnie, wiedząc, że będą one chronione przed trudnymi warunkami pogodowymi, a także przed szkodliwymi szkodnikami i zwierzętami, które mogą zmarnować cały wysiłek ogrodniczy.

Dowiedz się, jak najłatwiej uprawiać rośliny kurkumy

Kurkuma lub kurkuma oferują więcej niż tylko piękno w Twoim ogrodzie. Możesz także zebrać korzenie i zamienić je w proszek z kurkumy, którego możesz użyć do różnych celów, takich jak gotowanie lub robienie herbaty. Teraz, gdy wiesz, jak uprawiać rośliny kurkumy, spróbuj to zrobić w mini szklarni, aby mieć do dyspozycji nieograniczone zapasy kurkumy.

Jak uprawiać rośliny kurkumy | Porady dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Zimowe uprawy w tunelu foliowym

Zimowe zbiory warzyw przeprowadza się wtedy, gdy spiżarnia jest już pełna po brzegi. Kiedy brakuje miejsca na półkach, jedynym sposobem…

Więcej
Tunele foliowe

Wietrzenia w tunelu foliowym

Odpowiednia stężenie wilgotności jest korzystne dla plonu, jednak samo zjawisko ma też swoje negatywne działanie. Jako że tunel to otoczona…

Więcej
Tunele foliowe

Jak korzystać z tunelu foliowego? – poradnik dla początkujących

Szklarnia jest konstrukcją  wykonaną głównie z transparentnego materiału, takiego jak szkło. Wewnątrz uprawia się rośliny wymagające regulowanych warunków klimatycznych. Konstrukcje…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wzbogacić glebę w żelazo? Przewodnik dla początkujących

Istnieją dwie najlepsze sposoby dodawania żelaza do gleby. Podobnie jak umiejętność odmierzania odpowiedniej dawki nawozu, aby zapewnić roślinom potrzebne składniki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uratować przelanego storczyka

Istnieją trzy kroki, które należy wykonać, aby uratować nadmiernie podlanego storczyka. Nie musisz przesadnie się zamartwiać, jeżeli widzisz objawy przelania,…

Więcej
Tunele foliowe

Czym jest mini tunel foliowy?

Dlaczego warto używać inspekty i mini tunele foliowe Czasami ze względu na brak wolnej przestrzeni trudno uprawiającemu postawić pełnowymiarowy tunel…

Więcej