Jak uprawiać orchidee w wodzie w 3 prostych krokach

Jak uprawiać orchidee w wodzie w 3 prostych krokach

Czy wiesz, że możesz nauczyć się hodować orchidee w wodzie, przygotowując roślinę i pojemnik oraz utrzymując roślinę? Te trzy proste kroki są doskonałe dla początkujących ogrodników i możesz dodać umiejętność do swojego arsenału ogrodniczego. Ponadto hydroponiczna uprawa orchidei lub hodowla wodna jest użytecznym lekarstwem, jeśli twoja orchidea wydaje się słaba.

Możesz usunąć doniczkę z orchidei i zbadać jej korzenie pod kątem problemów. Następnie możesz wyhodować go w wodzie, aby rozwiązać problemy, zachowując idealne warunki. Jeśli masz szklarnię, możesz również uprawiać hydroponiczną orchideę wewnątrz.

Pamiętaj, że to środowisko jest optymalne dla wzrostu orchidei, że nawet jeśli ufarbujesz je na niebiesko, pozostaną zdrowe. Ponadto większość storczyków to epifity, więc można się spodziewać, że są one nieco skrupulatne w miejscu, w którym rosną.

Jak najlepiej hodować orchidee w wodzie

Jak wspomniano wcześniej, większość storczyków to epifity i wybredne w swoim środowisku wzrostu. W uprawie hydroponicznej storczyków wybierz storczyki lądowe. Dlaczego ziemne orchidee?

Generalnie rozwijają się w wilgoci, co czyni je idealnymi do upraw hydroponicznych. Hodowanie storczyków w wodzie zapewni to wymaganie moczenia, jednocześnie zapobiegając gniciu i innym potencjalnym problemom. Warto również zauważyć, że nie wszystkie hydroponiczne lub wodne kultury storczyków są takie same.

Na przykład niektórzy ogrodnicy używają doniczki do hodowli roślin i zewnętrznego pojemnika na pożywkę. Ta metoda poprawia przepływ powietrza wokół korzeni i można szybko sprawdzić, kiedy podlewać storczyki, a kiedy nie.

Przygotuj roślinę

Kultura wodna storczyków wymaga przygotowania samej rośliny. Wyjmij orchideę z doniczki i upewnij się, że jest wolna od poprzednich pożywek. Jeśli korzenie są splątane, delikatnie je wyrywaj.

Po wstępnym usunięciu podłoża przepłucz korzenie i sprawdź, czy nie ma zgniłych części. Użyj ostrych i wysterylizowanych sekatorów, aby je wyciąć. Możesz również skorzystać z nadtlenku wodoru lub proszku przeciwgrzybiczego, aby zapewnić czystość korzeni.

To wstępne przygotowanie jest kluczowe, ponieważ zgnilizna korzeni wpłynie na sukces twoich hydroponicznych orchidei. Gdy będziesz zadowolony z powstałej rośliny, możesz umieścić ją w nowym pojemniku. Jednak upewnij się, że jest wystarczająco duży, aby pomieścić wzrost korzeni.

Przygotuj kontener

Jaki jest najlepszy pojemnik do uprawy storczyków w wodzie? Większość doświadczonych ogrodników poleciłaby coś z wysokimi zakrzywionymi bokami, które są również przezroczyste, aby zapewnić wygodniejsze oglądanie wzrostu i brudu. Pojemnik stabilizuje również roślinę i zapobiega jej przewracaniu się podczas wzrostu.

Mówiąc o wspieraniu rośliny, chcesz, aby orchidea pozostała wyprostowana. Użyj kilku glinianych kamyków na dnie pojemnika, aby pomóc korzeniom. Dodatkowo zapobiega to gniciu korony, ponieważ jest ona pozbawiona wilgoci.

Gdy już masz pojemnik, następnym materiałem do sprawdzenia jest woda. Woda z kranu nie jest wskazana, ponieważ niektóre obszary mają źródła skażone chemikaliami. Oczywiście te chemikalia mogą być szkodliwe dla orchidei.

Bezpiecznym wyborem jest woda destylowana lub, jeszcze lepiej, woda deszczowa. Przed sadzeniem upewnij się, że jest również letnia, aby zapobiec wstrząsom.

Konserwacja

Pamiętaj, aby zmieniać wodę co tydzień lub co dwa tygodnie, aby była wolna od wszelkich zanieczyszczeń i patogenów. To również doskonały czas na nawożenie storczyków. W przeciwnym razie można namoczyć orchideę przez dwa dni, a następnie wysuszyć przez pięć dni, jeśli pomoże to w jej wzroście.

Korzystanie z kamienia napowietrzającego może również pomóc w zapewnieniu optymalnego zapotrzebowania orchidei na tlen, jeśli zauważysz oznaki niedoboru tlenu. A co z innymi przepisami dotyczącymi storczyków? Korzystanie ze szklarni sprzyja nie tylko wzrostowi, ale także kwitnieniu storczyków hodowanych w wodzie.

Na przykład temperatura jest łatwiejsza do kontrolowania w pomieszczeniu, a światło do uprawy można wygodnie umieścić w idealnej odległości od orchidei. Jak wspomniał University of Vermont Extension, czynniki te mają wpływ na wzrost storczyków. Sprawdź specyficzne wymagania swoich storczyków i odpowiednio dostosuj środowisko.

Co to jest pasywna hydroponika dla orchidei?

Uprawiając storczyki w wodzie, można również spotkać się z metodą pasywnej hydroponiki. Proces ten obejmuje dodawanie składników odżywczych do wody, a system kapilarny doprowadzi ją do korzeni. Dodatkowo, hydroponika pasywna wykorzystuje perlit, żwir, kamyczki gliniane lub węgiel drzewny, aby działać jako obojętne i odprowadzające wilgoć medium.

Gdy zbiornik jest niski, spłukujesz podłoże letnią wodą, aby kieszenie powietrzne dostarczały tlen do orchidei. Aby dodatkowo pomóc w odprowadzaniu wilgoci do korzeni, pojemnik storczyków ma boczne otwory drenażowe i zbiornik na dole.

Wniosek

Storczyki są pięknymi kwiatami i rosną na różnych podłożach. Jeśli chcesz pominąć glebę, możesz nauczyć się uprawiać orchidee w wodzie w trzech krokach. Przygotuj roślinę, pojemnik i zapewnij utrzymanie przez cały okres wzrostu storczyków.

Najlepiej byłoby, gdybyś pamiętał również o stosowaniu orchidei naziemnych, ponieważ są one bardziej odpowiednie do hodowli wodnych. Rozwijają się w wilgotnych warunkach i dobrze rosną w wodzie w porównaniu ze storczykami epifitycznymi. Ogólna metoda uprawy storczyków w wodzie jest łatwa nawet dla początkujących, a także możesz poznać inne techniki, czy to przy użyciu dwóch doniczek, czy biernej.

Jak uprawiać orchidee w wodzie w 3 prostych krokach

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać boczniaki pod osłonami?

Boczniak to jeden z grzybów uprawianych w tunelach foliowych. Hodowle boczniaków zajmują obecnie drugie miejsce w produkcji grzybów. Przygotowania do rozpoczęcia uprawy…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale logistyczne – cena oraz projekt

Branża transportowa to działalność, która prężnie rozwija się na całym świecie. Wraz z otwarciem granic, coraz lepszą infrastrukturą drogową oraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Przedplon w tunelu foliowym cz. 1

Cieplarnie umożliwiają uprawę warzyw już wczesną wiosną. Rzodkiewka, cebula, pomidory, szczypiorek oraz ogórki to tylko kilka z przedplonów możliwych do zasadzenia…

Więcej
Tunele foliowe

Październik pod osłonami

Październik pod osłonami nie musi oznaczać koniec ogrodniczego hobby. Dzięki solidnej stalowej konstrukcji i wytrzymałej foli, zyskuje się więcej czasu…

Więcej
Tunele foliowe

8 pytań o tunele foliowe

Cechy dobrego tunelu foliowego? Tunele foliowe od wielu lat stosowane są do produkcji roślinnej.  Najpierw zaczęto stosować wyłącznie profesjonalne struktury…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej