Jak uprawiać łyszczecę-gipsówkę. Przewodnik w 3 krokach

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyhodować łyszczecę, z przyjemnością dowiesz się, że wystarczy tylko trzy kroki. łyszczec lub oddech dziecka jest niewątpliwie jedną z najlepszych roślin kwitnących, ponieważ mogą ożywić każdą przestrzeń i wytworzyć doskonałe kwiaty cięte. Warto jednak zauważyć, że kwiaty łyszczec są bardziej wrażliwe w porównaniu z innymi gatunkami.

Kwiaty oddechu dziecka łatwo ulegną uszkodzeniu w stresujących warunkach spowodowanych nieprzewidywalnym i ekstremalnym klimatem. Dlatego możesz rozważyć uprawę łyszczec w szklarni, aby Twoje rośliny pozostały zdrowe i miały przyciągające wzrok kwiaty. Co więcej, jest bardziej prawdopodobne, że rośliny rozwiną się, gdy zaczniesz je sadzić w szklarni.

Jak sadzić łyszczecę dla początkujących

Krok # 1. Propagacja

Pierwszym krokiem do uprawy łyszczec jest zapewnienie zdrowych sadzonek. Istnieją różne metody rozmnażania łyszczec, od sadzonek po nasiona. Możesz zdecydować się na pierwszą opcję, jeśli chcesz zagwarantować wynikowe cechy, które uzyskasz.

Po prostu wybierz oddechową roślinę zdrowego dojrzałego dziecka jako źródło sadzonek. Z drugiej strony możesz również wyhodować łyszczec z nasion. Będą dobrze rosły na tacy z wilgotnym podłożem, ale należy na nich rozłożyć cienką warstwę gleby.

Aby zapewnić kiełkowanie, przykryj pojemnik plastikiem i umieść rośliny w ciepłym miejscu. W przypadku obu metod rozmnażania masz większe szanse na zakorzenienie łyszczec w szklarni, ponieważ chroni je to przed wyzwaniami i skrajnościami środowiskowymi. Następnie możesz sadzić sadzonki na zewnątrz, gdy pogoda jest bardziej idealna.

Krok # 2. Przesadzanie

Możesz zdecydować się rozpocząć nasiona łyszczec pod koniec zimy w szklarni. W ten sposób urosły do ​​rozmiarów odpowiednich do przesadzania na zewnątrz. Podobnie jak większość roślin kwitnących, łyszczec rozwija się na obszarze o dobrze przepuszczalnej glebie i pełnym słońcu.

Warunki te sprzyjają jej kwitnieniu od lata do jesieni. Dlatego pamiętaj o dokonaniu niezbędnych poprawek w glebie, aby poprawić jej drenaż i retencję wody, poziom pH, strukturę i składniki odżywcze. Co więcej, chcesz mieć obszar z dala od ostrego wiatru, który może uszkodzić rośliny oddechowe młodego dziecka i ich kwiaty.

Możesz przygotować nowe miejsce, kopiąc dołki o głębokości około dwóch cali z dodatkiem nawozu i kompostu. Postaraj się, aby między roślinami było około 36 cali miejsca, w zależności od tego, jak chcesz wyglądać ogród. Pamiętaj tylko, aby przeznaczyć wystarczająco dużo miejsca na ich wzrost i odpowiednią cyrkulację powietrza.

Posadź sadzonki tak, aby wzrost nad korzeniami znajdował się o cal pod ziemią. Ustabilizuj roślinę na miejscu i upewnij się, że korona i korzeń znajdują się pod ziemią. Aby pomóc roślinom szybko się zregenerować, podlewaj je dobrze, ale nie do poziomu, w którym na obszarze będzie stała woda.

Krok # 3. Konserwacja

Po zasadzeniu roślin łyszczec powinieneś czuć się swobodnie, ponieważ są one stosunkowo mało wymagające w utrzymaniu. Jednak nadal powinny być dobrze nawodnione i można je nawozić, aby przyspieszyć kwitnienie. Nie ma potrzeby częstego podlewania łyszczec, wystarczy lekkie karmienie wiosną, aby wesprzeć nowy wzrost.

Czy należy przycinać łyszczecę? Oddechowe rośliny skorzystałyby na cięciu, szczególnie w środku lata. Pozwoli to zachować schludny wygląd i możesz skorzystać z tej okazji, aby usunąć niezdrowo wyglądające części.

Co więcej, zapewni to wspaniałe kwitnienie od lata do jesieni. Dobra wiadomość jest jednak taka, że ​​nie ma potrzeby dzielenia oddechowych roślin dziecka. Ścinanie wystarczy, aby nie przerastały, ponieważ korzenie są bardziej podatne na uszkodzenie, jeśli je podzielisz.

Jak dbać o łyszczecę

Lokalizacja

Gypsophila najlepiej rozwija się w lekko zasadowej glebie, dlatego zawsze sprawdzaj swoje miejsce i dokonuj niezbędnych poprawek. Musisz również upewnić się, że roślina ma co najmniej sześć godzin światła, aby uzyskać optymalne kwitnienie. Wreszcie gleba powinna dobrze osuszyć, aby uniknąć chorób, takich jak zgnilizna.

Woda i nawozy

Doświadczeni ogrodnicy zazwyczaj podlewają łyszczecę przez głębokie podlewanie co dwa tygodnie, ale nie należy bać się suszy, ponieważ rośliny te mogą przetrwać w suchych warunkach. Z drugiej strony można je karmić co miesiąc przez cały sezon wegetacyjny uniwersalnym nawozem zgodnie z instrukcją na etykiecie. Jak wspomniano wcześniej, oddechowe rośliny dziecka nie mają wysokich wymagań w zakresie wody i nawozów.

Deadheading i staking

łyszczec odniesie korzyści z obumierania w dowolnym momencie, aby pomóc mu w tworzeniu większej liczby zakwitów. Możesz także postawić te rośliny, ponieważ mają tendencję do wzrostu i wymagają wsparcia dla swoich łodyg. W ten sposób Twoja roślina nie stanie się długonoga podczas wzrostu.

Typowe problemy

Według Uniwersytetu Krakowskiego warunki takie jak wysokie temperatury, wilgotne obszary i słaba cyrkulacja powietrza mogą powodować choroby, takie jak zgnilizna, zaraza kwiatów i żółć bakteryjna. Dlatego zawsze staraj się dbać o swoją łyszczecę i jej środowisko. Musisz także przestrzegać odpowiednich warunków sanitarnych, aby uniknąć sprzyjania infestacjom.

Wniosek

Jeśli chcesz mieć roślinę kwitnącą, która przydałaby się zarówno w ogrodzie, jak iw bukiecie, możesz pomyśleć o oddechu łyszczec lub dziecka. Możesz łatwo nauczyć się hodować łyszczec w trzech prostych krokach i wybrać wygodną dla siebie metodę rozmnażania. Łyszczaki należy rozpocząć w szklarni poprzez nasiona lub sadzonki, a następnie przesadzić je, gdy pogoda na zewnątrz będzie mniej wymagająca.

Po posadzeniu nie powinnaś mieć wielu wad w rozwoju i utrzymaniu oddechu dziecka. Wymagają lekkiego podlewania i nawożenia, a rośliny można przyciąć, aby uzyskać zdrowsze kwiaty i odmłodzenie. Ogólnie rzecz biorąc, łyszczec nie jest wymagającą rośliną i jest bardzo łatwy w uprawie, nawet dla początkujących ogrodników.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Dlaczego mini tunel foliowy do ochrony roślin?

Zaprojektowany przez markę Krosagro mini tunel foliowe to konstrukcja, która pozwala na wytworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków rozwoju roślin na…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać pigwy w tunelu foliowym?

Cydonia, inaczej pigwa, to krzew należący do rodziny różowatych. Jej wzrost z reguły kończy się po osiągnięciu 3 metrów, jednak…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy jako pomysł na biznes

Zarówno profesjonalny tunel foliowy jak i hobbystyczna cieplarnia to konstrukcje, które można wykorzystać w biznesie. Otóż zapotrzebowanie na rośliny stale…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i pielęgnować Kaktusa wielkanocnego?

Ripsalidopsis powszechnie znany jako kaktus wielkanocny, to efektowna roślina, pochodząca z brazylijskich dżungli, która swa nazwę zawdzięcza porze, w jakiej…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Która hala dla rolnictwa – cena, projekt, sprzedaż?

Marka Krosagro od wielu lat tworzy struktury do upraw pod osłonami, dlatego w pełni rozumiemy, jak ważna jest przestrzeń. Nie zawsze chodzi…

Więcej