Jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym

Jak uprawiać jarmuż w szklarni hobbystycznej | KrosAgro

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym? Jarmuż to roślina, najlepiej rozwijająca się w chłodne dni, więc jeśli chcesz uprawiać ją przez cały rok, sadzenie jej pod osłonami jest świetną opcją. Szklarnie i tunele pozwalają ogrodnikom stworzyć odpowiedni mikroklimat. Oznacza to, że chociaż na zewnątrz jest upalnie, jarmuż będzie dobrze rosnąć w szklarni o kontrolowanej temperaturze, korzystnej dla niego temperaturze.

Ogólnie rzecz biorąc, uprawa jarmużu jest stosunkowo łatwa, poniżej przedstawiamy proste sposoby jak dbać o te rośliny: Najlepszym sposobem uprawy jarmużu jest zapewnienie mu w ciągu dnia  pełnego dopływu światła słonecznego, lecz w lekkim półcieniu też będzie rósł. Jarmuż dobrze rośnie w glebie żyznej, próchniczej, piaszczysto-gliniastej, z wysoką zawartością potasu, azotu i fosforu, o pH pomiędzy 6-7,5. Jeśli posadziłeś jarmuż bezpośrednio w ziemi, zachowaj między roślinami przynajmniej 40 cm odległości. Regularnie podlewaj uprawę, odżywiaj nawozem roślinnym. Jarmuż jest jedną z tych roślin, które możemy zbierać jesienią, a nawet zimą, ciesząc się jego właściwościami prozdrowotnymi, wtedy gdy na większość warzyw musimy czekać, aż do wiosny.

Oto kilka informacji, który pomogą Ci w uprawie jarmużu w szklarni lub tunelu:

Krok 1: przygotowanie gleby

Jak wspomniano, jarmuż jest łatwy w uprawie i będzie dobrze się rozwijał na prawie wszystkich żyznych ziemiach ogrodniczych i bardzo dobrze dostosowuje się do otaczających go warunków.  Podobnie jak w przypadku innych rodzajów warzyw, odpowiednie przygotowanie gleby może znacznie poprawić jakość i smak zbiorów, dlatego też przed wysiewem nasion dodaj do gleby nawóz organiczny np. obornik.

Siew bezpośrednio do gleby

Oczyść glebę, usuwając kamienie, korzenie i inne zanieczyszczenia z podłoża. Spulchnij glebę, zapewniając jej wysoki poziom natlenienia. Następnie wykop głęboki na centymetr rów i ostrożnie umieść w nim nasiona jarmużu. Przykryj nasiona ziemią, lekko dociskając i podlej wodą, aż gleba będzie wilgotna.

Jeśli nie wysiałeś nasion w szklarni lub tunelu, pomimo iż jarmuż jest odporny na niskie temperatury, być może będziesz musiał przykryć nasiona cienką warstwą słomy czy włókniny.  Zabezpieczenie osłony nasionom jest również ważne, w celu zapewnienia im ochrony przed ptakami, owadami i innymi szkodnikami. Zachęcamy więc do zakupu tunelu lub szklarni hobbystycznej, uprawa w stabilnych, bezpiecznych warunkach, ułatwia i gwarantuje sukces uprawy.

Wielokomorowe tace do wysiewu nasion

Jeśli wolisz tacy do wysiewu nasion, możesz w przypadku jarmużu zdecydować się na takie rozwiązanie. Przed przysypaniem nasion, wypełnij komory mieszaniną ziemi i kompostu posypaniem. Przykryj nasiona warstwą kompostu i umieść tackę w szklarni. Podlewaj glebę, aby była wilgotna, ale upewnij się, że nie jest przelana.

Krok 2: przesadzenie sadzonek jarmużu

Po dwóch do czterech tygodni od wysiewu powinieneś mieć już sadzonki jarmużu. Należy pamiętać, że im jest chłodniej, tym dłużej może trwać proces kiełkowania, optymalna temperatura dla niego to około 20 stopni C. Jeśli jednak po sześciu tygodniach od wysiewu nie otrzymałeś sadzonek, zasiej jarmuż ponownie.

Krok # 3: Zbieranie jarmużu

Możesz zbierać liście jarmużu przez cały sezon wegetacyjny, ale ostatecznie rośliny będą gotowe do zbioru, gdy liście osiągną wielkość dłoni. W pierwszej kolejności wyłamuje się najstarsze liście. Zbieraj liście, wyrywając je przy podstawie,  pamiętaj, aby usuwać pożółkłe i zwiędłe liście.

Nie zbieraj dużej ilości liści podczas pierwszych zbiorów, poskutkuje to tym, że później jarmuż będzie mieć więcej liści. Jeśli możesz, poczekaj do pierwszych mrozów, jarmuż będzie wtedy miał dobry słodki smak i kruche liście. Jeśli jednak pogoda jest łagodna, a Ty jesteś niecierpliwy, możesz go zbierać już latem, młode listki są bardzo smaczne jedzone na surowo.

Powody, dla których szklarnia lub tunel hobbystyczny są świetnymi opcjami

Uprawa jarmużu w szklarni hobbystycznej jest dużo łatwiejsza i efektywna niż uprawa na zewnątrz. Zadajemy sobie pytanie dlaczego?

Powód 1: Chroni twoje rośliny przed szkodnikami

Mimo że jarmuż jest jedną z roślin najbardziej odpornych na szkodniki i tak może być narażona na inwazję szkodników, szczególnie gustujących w roślinach z rodziny kapustowatych. Mszyce kapuściane, bielinki kapustniki, mączliki warzywne, to tylko niektóre gatunki insektów, które z chęcią zjadają liście jarmużu, pozostawiają w nich dziury. Uprawa jarmużu pod osłonami chroni rośliny, zmniejszając ryzyko żyrowania przez  te nieznośne owady.

Powód nr 2: Chroni rośliny przed nieodpowiednią temperaturą i nieprzewidywalną pogodą

Ulewny deszcz, silne wiatry, burze i nadmierne ciepło mogą łatwo zahamować wzrost Twoich roślin. Warunki, jakie zapewnia szklarnia, ułatwiają jego uprawę nawet przy nieprzewidywalnych warunkach pogodowych. Pamiętaj, że wystarczy jedna burza, aby zniszczyć efekty całego miesiąca ciężkiej pracy.

Powód # 3: Jest idealny dla ogrodników o ograniczonej przestrzeni

Jeśli zawsze chciałeś uprawiać własne warzywa, ale nie możesz znaleźć miejsca, szklarnia hobbystyczna pozwala sadzić jarmuż, jak i inne rośliny, nawet przy ograniczonej przestrzeni. Rozmiary szklarni i tuneli hobbystycznych są zróżnicowane i pozwalają na dostosowanie ich wielkości do ograniczonych metraży. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na ich montaż w tak niestandardowych miejscach, jak balkony, tarasy, a nawet blaty.

Powód 4: To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie szklarniowym

Szklarnie i tunele typu hobby są tańszą alternatywą dla większych, trwalszych szklarni, są więc idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem szklarniowym. Mogą oni nabrać doświadczenia, dowiedzieć się więcej o uprawie roślin pod osłonami, nie ryzykując dużych nakładów finansowych i wysiłku.

Ostatnie przemyślenia na temat uprawy jarmużu w szklarniach i tunelach hobbystycznych

Teraz gdy wiesz, jak uprawiać jarmuż w szklarni i tunelu hobbystycznym, wystarczy zakupić nasiona i rozpocząć wysiew. Posiadając szklarnie lub tunel, niezależnie od regionu, w którym mieszkasz, możesz uprawiać jarmuż, a także inne gatunki roślin, uniezależniając się od warunków pogody. Pamiętaj o wszystkich naszych wskazówkach, decydując się na zasadzenie pierwszych nasion jarmużu.

Jak uprawiać jarmuż w szklarni hobbystycznej | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Oferta hal namiotowych

Zwykle w połowie roku, kiedy produkcja w wielu firmach nabiera tempa, a liczba zleceń rośnie, pojawia się kłopot z magazynowaniem….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy będzie idealnym schronieniem dla sprzętu, narzędzi oraz maszyn. Wiele z nich zostanie na nowo…

Więcej
Bez kategorii

Solidne namioty garażowe

Solidne namioty garażowe to jeden ze sztandarowych produktów Krosagro. Od samego początku istnienia marki staramy się, aby każda konstrukcja sygnowana…

Więcej
Bez kategorii

Tunel foliowy z siatką przeciw insektom

Tunel foliowy z siatką przeciw insektom to zwykle konstrukcje z wietrzeniem bocznym. Umieszczone na obu stronach kurtyny z foli, które…

Więcej
Tunele foliowe

Konstrukcja na tunel foliowy

Tunel foliowy, a konkretnie jego stelaż, wykonany jest ze stali. Kiedy elementy metalowej szklarni zostaną ukształtowane, trafiają do ocynkowni, gdzie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym?

Wielu osobom drobne kwaśne owoce agrestu kojarzą się z dzieciństwem. W sumie nic w tym dziwnego, ponieważ jeszcze kilka lat…

Więcej