Jak uprawiać i zbierać białe bakłażany? | Porady od KrosAgro

Jak uprawiać i zbierać białe bakłażany | Porady od KrosAgro

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uprawiać i zbierać białe bakłażany, czytasz właściwy artykuł. W przeciwieństwie do ich fioletowego odpowiednika, białe bakłażany występują w kolorze białym lub kości słoniowej.

Każdy, kto nie jest zaznajomiony z tym wariantem, byłby ciekawy, jak uprawiać i zbierać je. Proces w obu przypadkach jest podobny do kontroli fioletowych bakłażanów. Sprawdzasz ich skórę, teksturę i kolor, aby zobaczyć, czy są wystarczająco dojrzałe. Aby dać ci lepszy pomysł, czytaj dalej.

Przygotowanie gleby

Białe bakłażany potrzebują od dwóch i pół do trzech miesięcy, zanim osiągną wystarczającą dojrzałość do zbioru. Najlepszym momentem na rozpoczęcie sadzenia białych bakłażanów jest okres wiosenny, kiedy temperatura wzrasta do 68 stopni F.

Kluczem do uprawy zdrowych białych bakłażanów jest sadzenie ich na dobrej glebie. Możesz dodać do gleby materiał organiczny, taki jak kompost lub obornik, i rozłożyć warstwę na łóżku ogrodowym lub pojemnikach. Uprawiaj glebę, aby ją poluzować przed zasianiem białych nasion bakłażana.

Siew i pielęgnacja nasion

Istnieją dwa sposoby sadzenia białych bakłażanów – rośnie z nasion lub zaczyna. W przeciwieństwie do fioletowych bakłażanów, nie można kupić białego bakłażana w szkółkach. W większości przypadków można je kupić bezpośrednio od firm nasiennych.

Najlepiej jest rozpocząć sadzenie nasion w pomieszczeniu – około sześciu do ośmiu tygodni przed przesadzeniem ich do ogrodu. Posadź nasiona białego bakłażana na ćwierć cala głębokości w glebie. Białe bakłażany rosną najlepiej, gdy temperatura gleby wynosi około 75 do 85 stopni F.

Jeśli mieszkasz w chłodniejszych obszarach, możesz użyć poduszki do podgrzewania nasion, aby utrzymać idealną temperaturę gleby. Zwykle kiełkowanie białych nasion bakłażana zajmuje około dwóch tygodni.

Zarówno nasiona, jak i sadzonki wymagają wilgotnej i wilgotnej gleby, ale upewnij się, że nie jest rozmoczona. Możesz przesadzić sadzonki do łóżka ogrodowego, gdy osiągną co najmniej sześć cali wzrostu.

Jak rozpoznać dojrzałe białe bakłażany

Najlepszy czas na zbieranie białych bakłażanów jest tuż przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Jeśli poczekasz, aż bakłażany osiągną pełną dojrzałość, zanim je zbierzesz, zbierzesz gorzkie i gąbczaste bakłażany.

Młode białe bakłażany są słodsze, delikatniejsze i smaczniejsze. Możesz je zidentyfikować, sprawdzając ich skórę. Zmieniają się w białe lub kremowe bakłażany o błyszczącej i jędrnej skórce. Aby sprawdzić, czy jest wystarczająco twardy, delikatnie naciśnij bakłażana palcem. Jeśli pozostawia wgniecenie, jest wystarczająco mocne i gotowe do zbioru.

Jeśli chcesz być pewniejszy, możesz wybrać biały bakłażan i rozciąć go. Nasiona wewnątrz powinny być białe lub w kolorze kości słoniowej. Ciemniejsze nasiona i zażółcona skórka są oznaką nadmiernej dojrzałości.

Jak zbierać białe bakłażany

Gdy zobaczysz, że bakłażany są dojrzałe, czas rozpocząć zbiory. Będziesz potrzebować rękawic ogrodniczych i nożyc ogrodniczych.

Aby zebrać owoce, przytrzymaj biały bakłażan w jednej ręce i przytnij łodygę nad bakłażanem za pomocą nożyc. Upewnij się, że część łodygi jest przyczepiona do owocu, ponieważ wystawienie go na działanie powietrza spowoduje brązowienie skóry bakłażana. Często sprawdzaj swoje bakłażany pod kątem zbiorów i zbieraj dojrzałe owoce tak często, jak potrzebujesz. Ta praktyka zachęca do nowego wzrostu przez cały sezon wegetacyjny bakłażana.

Dlaczego sadzić białe bakłażany w mini szklarni?

Uprawa białych bakłażanów w mini szklarni ma mnóstwo zalet. Ogrodnicy mogą czerpać korzyści z ogrodnictwa szklarniowego:

Ochrona przed owadami i szkodnikami

Podobnie jak w przypadku innych delikatnych upraw, białe bakłażany przyciągają różne rodzaje szkodliwych owadów, w tym chrząszcze pchły, przędziorków i mszyce brzoskwiniowe. Te owady mogą zaatakować twoje owoce, zjadać twoje liście i negatywnie wpływać na młodsze rośliny. Trzymanie ich w zamkniętej przestrzeni zmniejsza ryzyko przyciągania tych szkodliwych owadów. Ale nawet jeśli twoje rośliny znajdują się w szklarni, regularnie sprawdzaj je za pomocą szkła powiększającego pod kątem oznak infekcji.

Chroń swoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi

Burza, ulewny deszcz, zamiecie śnieżne i silne wiatry mogą łatwo zniszczyć grządki ogrodowe. Złe warunki pogodowe mogą natychmiast zniweczyć miesiące ciężkiej pracy. Jeśli mieszkasz na obszarach o nieprzewidywalnych warunkach pogodowych, najlepszym sposobem ochrony roślin jest umieszczenie ich w szklarni. Będą w stanie zdrowo rosnąć niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Umieść je w dowolnym miejscu

Mini szklarnie są idealne dla ogrodników o ograniczonej przestrzeni do uprawy. Standardowy rozmiar małej szklarni to około sześciu stóp kwadratowych, ale istnieją bardziej kompaktowe opcje. Możesz umieścić swoje zestawy szklarniowe na balkonach, tarasach, tarasach, a nawet na blatach.

Wcześnie rozpocznij sezon wegetacyjny

Mini szklarnia umożliwia uprawę białych bakłażanów przez cały rok. Możesz zacząć sadzić różne rodzaje owoców i warzyw jeszcze przed rozpoczęciem zimnej pory roku. Jeśli chcesz, możesz przeszczepić białe bakłażany do ogrodu, gdy tylko pogoda będzie wystarczająco ciepła.

Ostatnie przemyślenia na temat uprawy i zbierania białych bakłażanów

Wiedza o tym, jak uprawiać i zbierać białe bakłażany, jest kluczem do słodkich i delikatnych zbiorów. Jak już wspomniano, nie czekaj, aż Twoje białe bakłażany w pełni dorosną! Młodsze bakłażany mają więcej smaku w porównaniu do ich dojrzałych odpowiedników. Dodatkowo, uprawiając te owoce w małej szklarni, będziesz mógł cieszyć się białymi bakłażanami przez cały rok.

Jak uprawiać i zbierać białe bakłażany | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać kocimiętkę w dwóch szybkich krokach?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przycinać kocimiętkę, dowiedz się, jak możesz uprościć ten proces, wykonując dwie proste czynności. Mimo że bylina…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Tunele foliowe bez tajemnic

Tunele foliowe wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. W wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych oraz przydomowych ogrodach…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chili w tunelu foliowym?

Uprawiać chili w tunelu foliowym to jeden ze sposobów na otrzymanie dużej liczby pikantnych papryczek. Intensywny smak jest uwielbiany przez…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne? Trawy ciepłego i zimnego sezonu

Trawy ozdobne to niezwykle dekoracyjne i łatwe e uprawie rośliny ozdobne, których popularność stale rośnie. Choć ich historia jest długa…

Więcej
Bez kategorii

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem to jedno z działań, które należy przemyśleć przed rozstawieniem struktury. Warto na samym wstępie zaznaczyć,…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest tunel foliowy?

Choć zabrzmi to bardzo śmiało, tunel foliowy to jedno z lepszych narzędzi ogrodniczych, które może mieć ogrodnik. Główną zaletą cieplarni…

Więcej