Jak uprawiać dzwonki? 6 pomocnych wskazówek | KrosAgro

Jak uprawiać dzwonek: 6 pomocnych wskazówek | KrosAgro

Zastanawiasz się, jak wyhodować dzwonek? Te kwiaty, znane również jako rośliny dzwonka, są pięknymi wieloletnimi kwiatami pochodzącymi z wielu regionów. Najlepiej rozwijają się na obszarach o umiarkowanych temperaturach i chłodniejszych nocach. Kwiaty dzwonków kwitną najbardziej w czerwcu i lipcu, ale na niektórych obszarach mogą cieszyć się nimi nawet do października.

Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak uprawiać dzwonki dzwonkowate, abyś mógł cieszyć się tymi kwiatami, które ożywią każdą przestrzeń.

Dbanie o dzwonki

Nie musisz być ekspertem od roślin, aby zająć się dzwonkami. Jak wszystkie inne byliny, dzwonki są roślinami odpornymi i są odporne na ekstremalne zmiany pogody.

Dzwonki muszą być martwe, aby zachęcić do większej liczby kwitnienia i dłuższego okresu wegetacji. W sezonie zimowym można również ścinać roślinę, aby kwitła wiosną. Niektóre odmiany dzwonkowaty są inwazyjne, więc pamiętaj o usunięciu główek nasion, zanim się rozprzestrzenią.

Najpopularniejsze rodzaje dzwonków

Istnieje wiele różnych typów dzwonków, ale niektóre z typowych obejmują:

Dzwonki

Ten wariant jest jednym z najczęstszych typów dzwonków. Te piękne kwiatuszki można znaleźć na górskich polach w Ameryce Północnej.

Dwarf Bellflowers

Te kwiaty najlepiej nadają się do ogrodnictwa w pojemnikach. W naturze często można je znaleźć w szczelinach i rosną tylko około trzech cali wysokości, ale mogą rozprzestrzeniać się do 16 cali szerokości.

Amerykański Bellflower

Tego typu dzwonki są bardzo aktywnymi siewnikami i pozostawione bez opieki mogą być uciążliwe. Jeśli zachowasz kontrolę, będą to piękne kwiaty, które dodadzą piękna Twojemu ogrodowi.

Dzwonek Karpacki

Ta roślina dzwonkowata może urosnąć do stopy i jest jedną z najbardziej odpornych na zimno roślin.

Wskazówki dotyczące uprawy roślin dzwonków

Jeśli planujesz uprawiać dzwonkowce na swoim podwórku lub w szklarni, ważne jest, aby wiedzieć, jak je sadzić, uprawiać i pielęgnować. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać podczas uprawy dzwonków:

Porada 1: Zasadź je w dobrze przepuszczalnej glebie

Zasadź kampanule w napowietrzonej glebie i umieść je w miejscu, w którym będą widzieć częściowo lub w pełnym słońcu. Twoje rośliny będą produkować więcej kwiatów, jeśli otrzymają co najmniej osiem godzin bezpośredniego światła słonecznego.

Wskazówka nr 2: podlewanie i nawożenie

Twoje dzwonki będą kwitły od późnej wiosny i będą trwać do pierwszych mrozów jesienią. Jak wspomniano, są to odporne rośliny, które nie wymagają wiele pielęgnacji. Wystarczy je podlewać w okresach suszy i co najmniej dwukrotnie nawozić uniwersalnym pokarmem ogrodniczym w okresie wegetacji.

Wskazówka nr 3: dodaj ściółkę

Po posadzeniu dzwonków dodaj trzy warstwy ściółki, ale nie pozwól, aby dotknęła rośliny, ponieważ może rozwinąć się zgnilizna korzeni. Ściółkowanie może pomóc zachować wilgoć, zapobiegać rozwojowi chwastów i nawozić rośliny.

Porada 4: przycinanie martwych głów

Jak wspomniano, zabijanie dzwonków może pomóc przedłużyć okres kwitnienia. Ostrożnie przycinaj rośliny za pomocą nożyc ogrodniczych.

Wskazówka nr 5: odpowiednio rozmieść je

Musisz rozmieścić rośliny w odległości co najmniej 15 do 20 cali od siebie, ponieważ te rozrastające się rośliny potrzebują miejsca, aby rosnąć. Zatkane kwiaty można podzielić wiosną lub jesienią. Możesz albo z powrotem ściąć dzwonki zimą, albo pozwolić im zimować.

Wskazówka nr 5: sprawdź, czy nie ma szkodników

Musisz także sprawdzić swoje rośliny pod kątem występowania szkodników. Uważaj na ślimaki, mszyce i inne owady, które uwielbiają zjadać Twoje zielone liście. Należy pamiętać, że wilgoć przyciąga te uciążliwe szkodniki, więc nie należy nadmiernie podlewać ani nie próbować nawadniać gleby.

Porada 6: Sprawdź, czy nie ma chorób

Na koniec sprawdź, czy nie występują oznaki choroby i dolegliwości. Mączniak prawdziwy jest częstym zjawiskiem wśród dzwonkowców. Są to rozmyte, białe naloty, które można znaleźć na liściach i łodygach. Przycinaj dotknięte obszary lub nałóż olej ogrodniczy lub środek grzybobójczy.

Uprawa dzwonków w mini szklarni

Uprawa dzwonków w mini szklarni ma wiele zalet. Oto niektóre korzyści płynące z sadzenia w mini szklarniach:

Chroń swoje rośliny przed szkodliwymi owadami

Jak już wspomniano, ślimaki, gryzonie, mszyce i inne owady chętnie zjadają Twoje produkty. Jeśli twoje rośliny są narażone, są również bardziej podatne na infekcje i choroby. Sadzenie ich w mini szklarni chroni je przed chorobami i owadami, które są szkodliwe dla wzrostu twoich roślin.

Zacznij sadzić wcześnie

Niezależnie od pogody będziesz mógł sadzić kwiaty i inne rośliny o każdej porze roku. Posiadanie szklarni umożliwia stworzenie wewnętrznego mikroklimatu dostosowanego do potrzeb Twoich roślin. Na przykład możesz uprawiać rośliny na ciepłe dni, nawet gdy na zewnątrz jest zimno za pomocą systemów grzewczych, oświetlenia lub innych naturalnych środków.

Chroń rośliny przed złą pogodą

Zła pogoda może uszkodzić nawet najbardziej odporne rośliny. Jedna burza lub długotrwała susza może zabić twoje rośliny. Trzymanie ich w szklarni chroni je przed mrozem, ulewnymi deszczami i suszą.

Podsumowanie: jak wyhodować dzwonek

Teraz, gdy wiesz, jak uprawiać dzwonkownicę, możesz cieszyć się wspaniałymi kwiatami przez całą wiosnę. Możesz umieścić je w pojemnikach lub posadzić bezpośrednio w ogrodzie.

Jak uprawiać dzwonek: 6 pomocnych wskazówek | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Tunele foliowe bez tajemnic

Tunele foliowe wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. W wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych oraz przydomowych ogrodach…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa cykorii w tunelu foliowym

Cykoria sałatowa jest warzywem liściastym bardzo podobnym do sałaty, jednakże posiada o wiele więcej substancji odżywczych. Jedną z zalet cykorii…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać karczochy w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie wielu roślin, których uprawa plenerowa nie byłaby możliwa. Wszystko dzięki osłonie, która tworzy swoisty mikroklimat,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić i podzielić jeżówkę? Uprawa i pielęgnacja jeżówki

Jeżówka to niezwykle atrakcyjna bylina należąca do rodziny astrowatych, wyglądem przypominająca rudbekię, łatwo więc o pomyłkę w klasyfikacji tych dwóch…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami to naturalny nawóz wzbogacający plon o makro i mikroelementy. Może być używany jako środek…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Przedplon w tunelu foliowym cz. 1

Cieplarnie umożliwiają uprawę warzyw już wczesną wiosną. Rzodkiewka, cebula, pomidory, szczypiorek oraz ogórki to tylko kilka z przedplonów możliwych do zasadzenia…

Więcej