Jak uprawiać dereń z nasion Kompletny przewodnik | KrosAgro

Jak uprawiać dereń z nasion Kompletny przewodnik | KrosAgro

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyhodować dereń z nasion, zacznij od zbioru i przygotowania, następnie sadzenia, a na końcu pielęgnacji. Przydatną wskazówką, o której należy pamiętać, rozpoczynając jakąkolwiek roślinę od nasion, jest upewnienie się, że znajdują się w optymalnym środowisku wzrostu. Szklarnia jest doskonała dla nasion, ponieważ utrzymuje warunki sprzyjające wzrostowi.

Derenie rozwijają się w strefach od 5 do 9, co daje wyobrażenie o ich preferowanych warunkach wzrostu. Ważne jest, aby monitorować ich środowisko, aby upewnić się, że nasiona wykiełkują i wyrosną na zdrowe sadzonki. To właśnie daje przewagę szklarni w porównaniu do siewu nasion na zewnątrz.

Jak wyhodować dereń z nasion dla początkujących

Zbieranie i przygotowanie

Podczas gdy niektórzy ogrodnicy zaczynają od ustalonych roślin derenia do przesadzania, nadal można je wyhodować z nasion. Najlepszą porą na zbieranie nasion derenia jest jesień, ponieważ w tym czasie trzymające je owoce spadają z drzew. Kiedy te owoce lub pestki spadają z drzewa, oznacza to również, że nasiona można zebrać.

Gdy masz już pestki, chcesz je zmiękczyć, mocząc je najpierw w wodzie. Doskonałą wskazówką, aby wiedzieć, czy nasiona będą rosnąć, jest użycie pestek, które nie unosiły się na wodzie. Następnie usuń skórki owoców, zdrapując je o drucianą siatkę.

Możesz również ułatwić oddzielenie miazgi i nasion, wyciskając owoce podczas namaczania. Zbierz nasiona, które pozostają na dnie pojemnika i rozłóż je równomiernie na stole w celu wysuszenia. Jednak w przeciwieństwie do innych nasion roślin, musisz rozwarstwiać nasiona derenia, aby pomóc im kiełkować.

Jak stratyfikować nasiona derenia

Ze względu na strukturę nasion derenia należy je najpierw rozwarstwić, aby zapewnić kiełkowanie. Stratyfikacja to proces, w którym naśladujesz naturalne warunki dla nasion, aby zachęcić do kiełkowania, takie jak przerwanie fazy spoczynku.

Istnieją różne techniki stratyfikacji nasion derenia, a jedną z nich jest umieszczanie nasion w worku z mchem torfowym. Mech powinien być wilgotny, a worek powinien mieć otwory zapewniające cyrkulację powietrza. Następnie przechowuj torbę w miejscu o temperaturze pokojowej przez 105 dni.

Możesz również umieścić torbę w lodówce w temperaturze 40 ° F, a to, co robi, to stymulowanie nasion w taki sam sposób, jak naturalnie zimą. Spowoduje to kiełkowanie, o ile utrzymasz temperaturę przez cztery miesiące. Dodatkowo sprawdź, czy nasiona powinny pozostać wilgotne, ale nigdy nie moczyć.

Sadzenie

Po rozwarstwieniu nasiona derenia powinny być gotowe do sadzenia. Uprawa w szklarni daje Ci przewagę, ponieważ nie musisz się martwić o niebezpieczeństwo mrozu. Sezon nie będzie się opóźniał, a ogród będzie produktywny.

Nadal możesz sadzić nasiona derenia na zewnątrz, sprawdzając swoją strefę odporności, aby wiedzieć, kiedy jest ostatnia data mrozu. Ale jeśli sprawdziłeś nasiona i 10% z nich jeszcze nie wykiełkowało, zacznij je w pomieszczeniu, aby zachęcić do kiełkowania. Umieść je w miejscu, które otrzymuje światło słoneczne i monitoruj temperaturę w pomieszczeniu.

Gdzie można sadzić nasiona derenia? Możesz je rozprowadzić na ziemi, zanim lekko przykryjesz je ziemią. Podlewaj dokładnie, aby pomóc im rosnąć, ale uważaj, aby ziemia nie była mokra.

W szklarni można również sadzić nasiona derenia w doniczkach. Powinny mieć otwory drenażowe, a do podłoża można użyć mieszanki piasku i mchu torfowego. Możesz posadzić jedno ziarno na doniczkę, a następnie przykryć je mieszanką ogrodniczą.

Konserwacja

Jak przeczytałeś, uprawa dereni z nasion jest łatwa i prosta. Odpowiednie rozwarstwienie i wykorzystanie szklarni powinny sprzyjać kiełkowaniu i zdrowym sadzonkom. Jednak poznaj wymagania dotyczące konserwacji roślin, aby uniknąć wad.

Podobnie jak większość nasion, nasiona derenia dobrze rosną w wilgotnym podłożu. Uważaj, aby nie przelać wody, ponieważ rozmoczona gleba może powodować gnicie. Jeśli chodzi o karmienie, optymalny jest ogólny nawóz płynny wiosną i środkiem lata. Wreszcie istnieją odporne na choroby odmiany derenia, które można wybierać spośród gatunków kwitnących, Kousa i hybrydowych.

Jak przeszczepiać derenie

W porównaniu z drzewami ogrodowymi można przesadzać derenie w pojemnikach w dowolnym momencie, o ile są zdrowe. Przygotuj miejsce na ⅔ głębokości bryły korzeniowej do przyjęcia przeszczepu. Delikatnie ułóż ziemię wokół bryły korzeniowej, nie kładąc gleby bezpośrednio na kulkę.

Jeśli chcesz przeszczepić derenie, możesz zapobiec szokowi przeszczepu, najpierw przycinając korzenie. Zrób to w sezonie przed przesadzeniem. Jednak najlepiej byłoby również pamiętać, że przesadzanie jest idealne po zimie.

Aby przygotować otwór, powinien być dwa razy większy i głębszy od kuli korzeniowej. Zostaw wzgórek brudu na środku, aby ułatwić pakowanie. Oprócz podlewania należy pilnie ułożyć glebę wokół korzeni.

Wniosek

Rozpoczynanie roślin z nasion nie powinno onieśmielać, zwłaszcza jeśli masz szklarnię. Jeśli interesuje Cię, jak wyhodować derenie z nasion, musisz wykonać tylko trzy kroki. Zbierz i przygotuj nasiona, rozwarstwiając je, aby zachęcić do kiełkowania.

Następnie po niebezpieczeństwie mrozu należy sadzić nasiona w zagonach lub pojemnikach, zapewniając jednocześnie wilgotne podłoże. Wreszcie pielęgnacja dereni jest prosta pod względem podlewania i karmienia. Możesz nawet wybrać odmiany odporne na choroby, aby zapobiec problemom we wzroście.

Jak uprawiać dereń z nasion Kompletny przewodnik | KrosAgro

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Profesjonalna szklarnia do komercyjnej uprawy roślin - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Profesjonalna szklarnia do komercyjnej uprawy roślin

Profesjonalna szklarnia do przemysłowej uprawy roślin musi być dostosowana do potrzeb inwestora we wszystkich możliwych ...
Czytaj więcej
Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza

Określone gatunki niepatogenicznych grzybów, mogą poprzez symbiozę z roślinami pomagać w ich wzroście, wzmacniać ich ...
Czytaj więcej
Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem -

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem to jedno z działań, które należy przemyśleć przed rozstawieniem struktury. ...
Czytaj więcej