Jak uprawiać Calibrachoe | Porady dla początkujących

Jak uprawiać Calibrachoe | Porady dla początkujących

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak uprawiać kalibro? Calibrachoa, znane również jako milion dzwonów, to piękne rośliny, które wyglądają podobnie do małych petunii. Rośliny te dobrze rozmnażają się nawet w ciepłym klimacie. W rzeczywistości możesz uprawiać kalibrowce przez cały rok w strefach roślin Departamentu Rolnictwa USA od 9 do 11. Dla tych, którzy mieszkają w innych regionach, możesz uprawiać kalibru jako jednoroczne.

Co powinieneś wiedzieć o uprawie Calibrachoa

Kwiaty Calibrachoa są niewątpliwie piękne, zwłaszcza gdy kwitną w różnych kolorach. Nic dziwnego, że ogrodnicy chcą nauczyć się uprawiać kalibro. Z nasion można wyhodować milion dzwonków, ale sadzonki należą do najpopularniejszych metod. Miliony sadzonek dzwonów zwykle dojrzewają po 60 dniach, dlatego należy je zebrać na czas.

Oto, co powinieneś wiedzieć o uprawie kalibru:

Sadzonki

Najlepsze sadzonki kalibrozy są pobierane wiosną z najzdrowszego miliona dzwonów w Twoim ogrodzie. Przycinaj trzy cale (pod kątem) tuż pod liśćmi, a najlepiej robić to rano, kiedy poziom wilgoci jest najwyższy. Należy pamiętać, że niektóre kalibrachoa osiągają tylko trzy cale wysokości, więc może być konieczne przycinanie ich blisko gleby.

Ziemia doniczkowa i pojemnik

Umieść sadzonki w doniczce o średnicy trzech cali. Nie powinny potrzebować większej doniczki, ponieważ te sadzonki potrzebują tylko niewielkiej ilości wody. Duży pojemnik pomieści nadmiar wody, co może hamować rozwój korzeni i prowadzić do zgnilizny korzeni.

Dla wielu ogrodników pierwszym wyborem gleby doniczkowej jest wariant organiczny i bogaty w składniki odżywcze. Jednak w rzeczywistości może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Grzyby i gnicie częściej rozwijają się w organicznej glebie doniczkowej, jeśli są trzymane w zamkniętej przestrzeni bez dużej wentylacji.

Lepiej jest używać pożywki bezglebowej bez substancji organicznych i składników odżywczych, aby zmniejszyć ryzyko problemów. Będziesz musiał karmić sadzonki co 14 dni po rozwinięciu się korzeni, ale bardziej prawdopodobne jest, że ukorzenienie się uda, jeśli użyjesz podłoża bezglebowego. Upewnij się, że podłoże ogrodnicze jest wilgotne.

Przygotowanie

Usuń wszystkie liście z wyjątkiem tych na szczycie łodygi. Pociągnij liście do góry, aby uniknąć uszkodzenia łodygi. Dodaj związek ukorzeniający do dolnej części łodygi, aby korzenie rosły szybciej i silniej.

Trzymanie się

Klejenie odnosi się do procesu umieszczania sadzonek w glebie. Powstrzymaj się od wpychania ich do gleby, ponieważ ryzykujesz uszkodzenie łodygi. Musisz zrobić dwucalowy otwór w środku doniczki i delikatnie włożyć nacięcie. Przykryj go ziemią, aby stał prosto.

Wilgotność

Aby ukorzenić się pomyślnie, sadzonki kalibru potrzebują wysokiej wilgotności. Możesz zwiększyć wilgotność używając przezroczystej plastikowej butelki. Odetnij spód butelki i umieść ją na sadzonkach. Umieść roślinę w częściowo zacienionym miejscu i zdejmij osłonę, gdy łodyga zacznie rosnąć.

Problemy, które często występują podczas uprawy Calibrachoa

Wielu ogrodników przeładowuje swoje sadzonki. Zamiast tego możesz spryskać podłoże doniczkowe, aby zmniejszyć ryzyko nadmiernej wilgoci.

Innym częstym problemem jest niedobór żelaza. Jeśli zauważysz, że liście są lekko żółte, możesz dodać dodatkowe żelazo. Pamiętaj jednak, aby postępować zgodnie z praktykami sanitarnymi, aby zapobiec przenoszeniu chorób na sadzonki.

Rośliny Calibrachoa stają się długonogi, jeśli są umieszczane w miejscach o dużym oświetleniu. Pamiętaj, aby uszczypnąć swoje rośliny, zanim staną się zdrewniałe, aby uzyskać kompaktowy milion dzwonków.

Uprawa Calibrachoa w mini szklarniach

Sadzonki kalibru muszą być umieszczone w kontrolowanym środowisku, aby zwiększyć szanse powodzenia. Mini szklarnia to idealne rozwiązanie do rozmnażania sadzonek kalibru. Oto kilka powodów, dla których:

Chroń swoje sadzonki przed szkodnikami

Grzybowe komary i mszyce to najczęściej występujące owady atakujące rośliny kalibrachoa. Jeśli pozostawi się je bez opieki, szkodniki te mogą być katastrofalne. Możesz chronić swoje rośliny przed szkodliwymi owadami, umieszczając je w mini szklarni.

Idealny dla osób z ograniczoną przestrzenią ogrodową

Chcesz uprawiać własne rośliny Calibrachoa, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie? Jest to częsty problem wśród osób mieszkających w mieszkaniach, małych pomieszczeniach itp. Mały zestaw do szklarni to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz wyhodować własne kwiaty. Standardowy rozmiar mini szklarni to około sześciu stóp, ale są też mniejsze opcje. Możesz umieścić je na balkonach, tarasach, tarasach, a nawet na blatach.

Chroń swoje sadzonki kalibru przed złą pogodą

Małe zestawy szklarniowe doskonale chronią rośliny przed złą pogodą. Zamknięta przestrzeń chroni je przed śniegiem, mrozem, silnymi wiatrami i ulewnymi deszczami. Będą szczęśliwie rosły w szklarni, a gdy pogoda się ociepli, możesz przesadzić je do swojego ogrodu.

Ostatnie przemyślenia na temat uprawy Calibrachoa

Wiedza o tym, jak uprawiać kalibrachoa jest ważna, jeśli chcesz nacieszyć oczy tymi pięknymi i kolorowymi kwiatami. Chociaż rośliny te są łatwe w uprawie, nadal możesz zwiększyć swoje szanse na sukces, jeśli upewnisz się, że zaczniesz od wielu sadzonek z najzdrowszych roślin Calibrachoa.

Jak uprawiać Calibrachoe | Porady dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bób pod osłonami?

Bób to jedna z najstarszych rośliny uprawnych. Prapoczątki bobu sięgają już dawnych cywilizacji, czyli czasów, kiedy rolnictwo dopiero się rozwijało….

Więcej
Hodowla zwierząt

Hala namiotowa jako ujeżdżalnia dla koni

Jeździectwo jako hobby cieszy się coraz większą popularnością. Na obrzeżach miast oraz w małych miejscowościach można spotkać zasłużone już stajnie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Topinambur – uprawa w tunelu foliowym

Topinambur jest również określany mianem słonecznika bulwiastego. W ogrodach sadzi się go zarówno jako roślinę dekoracyjną oraz jadalną. Jaskrawożółte kwiaty…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne? Trawy ciepłego i zimnego sezonu

Trawy ozdobne to niezwykle dekoracyjne i łatwe e uprawie rośliny ozdobne, których popularność stale rośnie. Choć ich historia jest długa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby cięte słoneczniki jak najdłużej zachowały świeżość?

Słoneczniki, to bardzo popularna roślina z rodziny astrowatych. Wspaniały, pełen optymizmu wygląd słoneczników, sprawia, że są bardzo chętnie uprawiane w…

Więcej