Jak ukorzenić sadzonki bugenwilli w 4 krokach | KrosAgro

Możesz uprościć ten proces do czterech kroków, aby wiedzieć, jak ukorzenić sadzonki bugenwilli. Ten tropikalny krzew winorośli niewątpliwie wyróżni Twój ogród, a jego wzrost nie wymaga dużego wysiłku. A jeśli wiesz, jak rozpocząć bugenwillę z sadzonek, możesz wyprodukować dokładne kopie swoich ulubionych roślin.

Chociaż bugenwilla będzie tolerować trudne warunki, pamiętaj, że musisz zapewnić sadzonkom optymalne środowisko do wzrostu korzeni. Jest to łatwiejsze do osiągnięcia w szklarni, ponieważ masz kontrolę nad różnymi czynnikami wewnątrz. Właśnie dlatego sadzenie roślin w pomieszczeniach zapewni Ci przewagę w rozwoju korzeni.

Jak wyhodować bugenwille z sadzonek

Krok # 1. Kolekcja

Pierwszym krokiem do ukorzenienia bugenwilli z sadzonek jest zebranie samych sadzonek. Noś rękawiczki i uważaj na ochronę oczu podczas pracy z bugenwillą. Najlepiej byłoby również zaznaczyć kalendarz od końca wiosny do połowy lata, aby pobierać sadzonki, gdy rośliny aktywnie rosną.

Można założyć, że jest to kluczowy krok, ponieważ sadzonki, które musisz pobrać, powinny być zdrowe. Dlatego też bugenwilla rodzicielska dla sadzonek również powinna być w optymalnym stanie. Jeśli twój obszar jest trudny dla bugenwilli, możesz zamiast tego rozważyć uprawę ich w szklarni.

W ten sposób możesz wybierać sadzonki bez obawy o stresowanie roślin rodzicielskich. Wybierz wolny od choroby odcinek łodygi z około siedmioma węzłami, aby później zapewnić zdrową bugenwillę. W porównaniu z innymi roślinami, aby uzyskać optymalne ukorzenienie, zamiast młodszych zielonych łodyg zamiast młodych zielonych łodyg należy użyć liściastego lub półdojrzałego łodygi.

Krok # 2. Przygotowanie

Użyj ostrych i sterylnych nożyc, aby wyciąć odcinek około sześciu cali, ale nie bój się ściąć rośliny, aby mieć więcej sadzonek do użycia. Przydatną wskazówką do zapamiętania jest przycięcie dolnego końca pod kątem 45 stopni, ponieważ pomoże to w ukorzenieniu. Pamiętaj, że im większa powierzchnia końcówki, tym łatwiej będzie roślinie pobierać wodę i składniki odżywcze, kluczowe dla rozwoju korzeni.

Przed sadzeniem nie zapomnij usunąć wszystkich liści, kwiatów i odgałęzień, aby nie konkurowały z rozwojem korzeni. Chcesz także mieć pewność, że zostanie ci tylko drzewiasta szybka i żadne zielone sekcje. Możesz przechowywać sadzonki przez jeden do dwóch tygodni w lodówce lub użyć ich do natychmiastowego ukorzenienia.

Jeśli planujesz uprawiać sadzonki, możesz zanurzyć koniec w hormonie ukorzeniającym, aby przyspieszyć rozwój korzeni. Niektórzy ogrodnicy wytwarzają nawet własne składniki ukorzeniające wykonane z przedmiotów codziennego użytku. W przeciwnym razie zapobiegaj wysychaniu sadzonek, zawijając je w wilgotne ręczniki papierowe i umieszczając w szczelnej plastikowej torbie do przechowywania w lodówce.

Krok # 3. Rootowanie

Możesz ukorzenić sadzonki w szklarni w pojemnikach z wilgotnym podłożem. Możesz również mieszać ziemię doniczkową, piasek i kompost do uprawy bugenwilli. Najważniejsze jest to, że powinna być dobrze drenująca, aby uniknąć gnicia, gdy sadzonka wyrasta na korzenie.

Wbij cięcie w materiał tak, aby stał pionowo. Możesz także sadzić pod kątem, aby węzły stykały się z medium. Aby uniknąć przeludnienia, przydziel również jedno cięcie na doniczkę.

Po posadzeniu dokładnie podlej sadzonki, aby podłoże było wilgotne. Będzie to wspierać rootowanie, ale nie chcesz też tworzyć wilgotnego środowiska. Użyj również dobrze opróżnionego pojemnika, aby uniknąć stojącej wody.

Krok # 4. Konserwacja

Jak wspomniano wcześniej, nie chcesz nadmiernie podlewać sadzonek, ponieważ mogą one uszkodzić korzenie. Co więcej, wilgotne środowisko może sprzyjać chorobom grzybiczym, które rzeczywiście hamują korzenie. Zamiast tego zawsze sprawdzaj medium podczas utrzymywania wilgoci.

Podobnie jak w przypadku innych roślin, sadzonki bugenwilli również przyniosą korzyści w wilgotnym środowisku. Przykryj garnek plastikową torbą i umieść je w chłodnym i zacienionym miejscu w szklarni. Możesz oczekiwać, że sadzonki ukorzenią się w ciągu 6 do 10 tygodni, jeśli środowisko jest optymalne.

Gdy zauważysz wiele odgałęzień na łodydze, możesz rozważyć wyrwanie cięcia. Bugenwille będą generalnie mało wymagające w utrzymaniu, gdy tylko się rozwiną. Mogą przetrwać suszę, a nawet wytrzymać trudne warunki.

Jak przeszczepić bugenwille

Najlepszym obszarem dla bugenwilli jest kwaśna gleba i pełne słońce. Jeśli jednak mieszkasz w chłodniejszym regionie, nadal możesz je uprawiać w szklarni lub traktować jako rośliny doniczkowe. Zaletą tych roślin jest to, że dobrze sprawdzą się również w pojemnikach lub ogrodzeniach.

Wniosek

Rośliny Bougainvillea są stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Możesz nauczyć się ukorzenić sadzonki bugenwilli w zaledwie czterech krokach i jest to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na wyhodowanie nowych roślin. Po prostu wybierz zdrową roślinę rodzicielską i zbierz jak najwięcej sadzonek.

Używaj ostrych i sterylnych nożyc do wycinania wolnych od chorób skrawków z wystarczającą liczbą węzłów do wzrostu. Upewnij się, że otrzymujesz zdrewniałe części i bierzesz sadzonki, gdy rośliny aktywnie rosną. Następnie usuń wszystkie liście i kwiaty, aby upewnić się, że wszystkie składniki odżywcze są skierowane na rozwój korzeni.

Zanurz koniec w hormonie ukorzeniającym i przyklej po jednym kawałku na doniczkę. Utrzymuj wilgotne środowisko, zakrywając pojemnik plastikiem przed umieszczeniem go w chłodnym miejscu w szklarni. W optymalnych i stabilnych warunkach możesz spodziewać się rozwoju korzeni przez sześć tygodni.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe Stosowane do upraw polowych, przyśpieszają wegetację roślin, wydłużając przy tym produkcję warzyw i owoców. Zaprojektowane przez markę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kalafiora w tunelu foliowym

Delikatny smak kalafiora sprawia, że wiele osób decyduje się na jego uprawę. Warzywo podczas wegetacji powinno mieć stały poziom ciepła,…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jakie są korzyści z uprawy roślin w tunelu?

Może zastanawiasz się jakie korzyści płyną z uprawy roślin w szklarni lub tunelu i czy jest ich dużo? W ostatnim…

Więcej
Tunele foliowe

Poplon w tunelu foliowym

Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać jagody kamczackiej w tunelu foliowym?

Jagoda kamczacka z roku na rok staje się coraz większym rywalem borówki amerykańskiej. Smak leśnych jagód, działanie prozdrowotne, a zwłaszcza…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać cyklameny na dwa proste sposoby.

Czy jesteś zainteresowany, tym jak rozmnażać cyklameny? Cyklameny zwane popularnie fiołkami alpejskimi to rośliny, które wytwarzają intensywnie kolorowe kwiaty. Wielu…

Więcej