Jak ukorzenić róże? | Porady dla początkujących

Jak ukorzenić róże knockout | Porady dla początkujących

Możesz dowiedzieć się, jak wykorzenić róże z sadzonek w zaledwie dwóch prostych krokach. A jeśli masz trochę wiedzy na temat samej rozmnażania róż, będziesz miał szybszy czas na dostosowanie technik do sukcesu. Co więcej, zaletą róż knockout jest to, że są specjalnie hodowane, aby były odporne na choroby, co ponownie stawia je na wygodniejszym polu gry.

Według University of Maryland róże te są nawet odporne na typowe choroby grzybowe róż i generalnie nie wymagają wysiłku w uprawie. Jednak rozmnażanie zawsze będzie wygodniejsze, aby rozpocząć w kontrolowanym środowisku, takim jak szklarnia. Taka struktura może stworzyć zdrowe rośliny rodzicielskie dla sadzonek, a także jako miejsce początkowe przed trwałym przesadzeniem.

Jak skutecznie wykorzenić róże z sadzonek

Krok # 1. Zbieranie sadzonek

Najlepszą porą na pobieranie sadzonek z róż typu knockout jest okres od listopada do lutego, ale to, co czyni je wyjątkowymi, to fakt, że w razie potrzeby można je nadal zbierać o każdej porze roku. Sam proces polega na usunięciu górnych ośmiu cali gałęzi z wybijanego krzewu róży pod kątem 45 stopni. Podobnie jak w przypadku przygotowywania sadzonek innych roślin, chcesz usunąć wszystkie kwiaty i liście, z wyjątkiem dwóch u góry.

Niektórzy ogrodnicy usuwają nawet korę na pierwszych trzech centymetrach dna cięcia. Pomoże to w ich utrwaleniu, ponieważ cięcie będzie absorbować składniki odżywcze podłoża i wygodniej tworzyć nowe korzenie. A skoro o tym mowa, nie zapomnij zanurzyć końca cięcia w proszku hormonu ukorzeniającego, aby przyspieszyć osadzenie korzeni.

Krok # 2. Sadzenie

Jakie jest idealne podłoże do sadzonek róż typu knockout? Możesz użyć mieszanki żyznej ziemi doniczkowej i piasku lub kompostu i piasku dla lepszego drenażu. Zwilż tę mieszankę i zgub ją przed włożeniem cięcia na głębokość około czterech cali.

Aby stworzyć idealne środowisko do ukorzeniania, przykryj doniczkę plastikową torbą, upewniając się, że nie dotyka bezpośrednio samego kawałka. Możesz umieścić tę doniczkę w szklarni, gdzie będzie otrzymywała pośrednie światło słoneczne. I wreszcie, regularnie monitoruj medium i mgłę wodą, jeśli to konieczne.

Po zakorzenieniu cięcia można je przesadzić na zewnątrz w stałe miejsce, które otrzymuje od pięciu do sześciu godzin słońca. Niektórzy ogrodnicy czekają miesiąc po ukorzenieniu, ale można je również zostawić na rok przed przesadzeniem. Gdy będą gotowe, przeszczep je zimą, gdy są uśpione, ostrożnie wykopując kulkę korzeniową z nienaruszoną glebą.

Umieść młodą roślinę w nowym dołku i wzmocnij ziemię wokół niej. Przestrzeń 8 cali między rozetami jest optymalna. Następnie należy regularnie podlewać wodą z mulczowaniem, aby zatrzymać wilgoć i karmić młode róże nokautowe raz w miesiącu, aby uzyskać optymalny wzrost.

Sadzenie róż Knockout

Lokalizacja

Ogólnie rzecz biorąc, róże nokautowe będą dobrze rosły w strefach od 5 do 9. Idealnie jest mieć je w miejscu, w którym kwitną maksymalnie osiem godzin słońca dziennie. Jeśli chodzi o samą glebę, optymalna byłaby żyzna, dobrze przepuszczalna gleba o pH między 6,0 a 6,5 ​​i zawsze można dodać kompost i ściółkę, aby poprawić glebę. Na koniec pamiętaj, że te rośliny mogą osiągnąć 5 stóp wysokości, więc zaplanuj przestrzeń, aby utrzymać dobry ruch powietrza.

Podlewanie i nawożenie

Szklarnia będzie wygodna do podlewania, ponieważ do podlewania można użyć nawadniania kropelkowego. Pomoże to zatrzymać wilgotność gleby bez nadmiernego podlewania. Co więcej, ściółkuj glebę, aby jeszcze bardziej pomóc w utrzymaniu wilgoci w glebie, jednocześnie utrzymując chwasty na dystans.

Aby nawozić róże nokautowe, możesz wiosną i jesienią karmić je nawozem azotowym, aby uzupełnić potencjalny niedobór składników odżywczych. W miarę wzrostu można je karmić tylko raz na wiosnę, ponieważ nadmierne nawożenie może zmniejszyć wzrost kwiatów. Wreszcie, nie zapomnij podlać wody przed nawożeniem, aby uniknąć spalonych korzeni.

Przycinanie

Chociaż róże knockout pielęgnują się samodzielnie, przycinanie ich jest nadal korzystne dla utrzymania zadbanego ogrodu. Używaj rękawiczek i długich rękawów i przycinaj wczesną wiosną za pomocą sekatorów. Nie chcesz miażdżyć łodyg, ale zamiast tego odetnij martwe pędy blisko podstawy rośliny.

Możesz przyciąć do 50% i ciąć pod kątem 45 stopni skierowanym na zewnątrz, aby uzyskać lepszy kształt i zapobiec stojącej wodzie w łodygach. Możesz również przycinać je latem, aby pomóc roślinom w wytwarzaniu kwiatów na jesień. Ogólnie rzecz biorąc, przycinanie jest korzystne dla estetyki oraz zdrowia i wzrostu róż typu knockout.

Wniosek

Z nokautowymi różami minęły czasy, kiedy trzeba było martwić się chorobami róż i trudnymi praktykami pielęgnacyjnymi. Wiedza o tym, jak wykorzenić róże z sadzonek, pomoże Ci rozmnażać tę przyjazną dla ogrodników różę i dodatkowo poprawić kolory i ogólny wygląd ogrodu. Nie ma nawet na to żadnych unikalnych metod, a ukorzenienie może być nawet łatwiejsze, jeśli zaczniesz w pomieszczeniu.

Proces jest tak prosty, jak pobranie 8-calowego cięcia, pozbawienie go kory w celu łatwiejszego wchłaniania składników odżywczych na dnie i zanurzenie w proszku hormonu ukorzeniającego. Następnie umieść go w doniczce z ziemią doniczkową i piaskiem, przykryj plastikową torbą i utrzymuj wilgoć. I voila, możesz przeszczepić młode róże nokautowe miesiąc lub rok po założeniu korzeni.

Jak ukorzenić róże knockout | Porady dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Siew nasion w tunelu foliowym

Siew nasion w tunelu foliowym to podstawowy proces całej uprawy pod osłonami. Dla doświadczonych ogrodników temat nie będzie niczym odkrywczym,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się mączlików?

Więc, jak pozbyć się mączlików? Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które są początkujące w ogrodnictwie, to powinno to być…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej
Hodowla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt to konstrukcje o stelażu ze stali. Osłoną na strukturze jest plandeka. Tego rodzaju namioty używane są…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Garaż dla jachtów

Co roku nadchodzi dzień, w którym sezon sportów wodnych zbliża się ku końcowi. Zanim nadejdzie pierwszy mróz, mamy czas, aby…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej