Jak ukorzenić Lantanę z sadzonek? | Porady od KrosAgro

Jak ukorzenić Lantanę z sadzonek | Porady od KrosAgro

Istnieją dwa najlepsze sposoby ukorzeniania lantany, a są one z cięcia i nasion. Podobnie jak właściwy sposób przesadzania lantany, przetrwanie rozmnażanych roślin będzie zależało od właściwych technik. Dobra wiadomość jest taka, że ​​ta roślina wieloletnia jest stosunkowo łatwa do ukorzenienia, a uprawa roślin w szklarni powinna gwarantować, że rośliny będą rosły silnie z nasion lub będą wystarczająco energiczne, aby zapewnić sadzonki.

Lantany to jedne z najlepszych roślin, jakie mogą uprawiać nowicjusze, ponieważ posiadają cechy, które nie pozostawiają miejsca na błędy ze strony ogrodnika. Te byliny mogą tolerować suszę, upały i sól, a nawet przyciągać zapylacze, aby zapewnić produktywny ogród. W szklarni zapylanie będzie znacznie łatwiejsze, gdy sadzisz rośliny takie jak lantana, ponieważ zachęcają one pszczoły i motyle, które mogą wykonać pracę za Ciebie.

Jak wykorzenić Lantanę z sadzonek: najlepszy sposób

Zbierz sadzonki

Zacznij od pobrania sadzonek z roślin, które wyrosły na nowo wiosną lub wczesnym latem. Dlatego jeśli każdej wiosny ścinasz zdrewniałe łodygi, masz wiele możliwości rozmnażania lantany z sadzonek. I pamiętaj, że podczas pobierania sadzonek końcówki powinny znajdować się 4 cale od łodyg.

Podobnie jak w przypadku rozmnażania innych roślin, takich jak matki z sadzonek, usuń dolne liście i pozostaw tylko te na górze cięcia. Warto również zauważyć, że podczas rozmnażania sadzonek można używać drewna miękkiego, twardego, półtwardego i zielnego. Sadzonki drewna iglastego odnoszą się do tych, które pobiera się z młodych łodyg, podczas gdy sadzonki twardego drewna pochodzą z uśpionych roślin.

Lantany dobrze sprawdzają się w przypadku sadzonek z iglastego drewna, na których widać pączek końcowy. Zbierz sadzonki rano, ponieważ w tym czasie rośliny są dobrze nawodnione. Jednak można również ukorzenić lantanę za pomocą podstawowej ścinki twardego drewna, jeśli planujesz zbierać sadzonki zimą.

Chcesz wykorzystać wzrost z poprzedniego sezonu i przyciąć jak najbliżej korony.

Sadzenie

Możesz użyć mieszanki torfu i perlitu do sadzenia i włożyć ją do małej doniczki. Zwilżyć podłoże i wykopać w środku otwór na głębokość 2 cali, aby uzyskać cięcie. Ogrodnicy zalecają również pokrywanie dolnej części cięcia hormonem ukorzeniania przed umieszczeniem go w dołku.

Po posadzeniu pokosu upewnij się, że stoi stabilnie, wzmacniając mieszankę początkową wokół podstawy. Następnie możesz włożyć lantanę do plastikowej torby i użyć patyczków rzemieślniczych, aby zapobiec kontaktowi torby z cięciem. Ponieważ lantany same z siebie są twarde, możesz pozostawić cięcie bez interwencji, z wyjątkiem sytuacji, gdy gleba wymaga podlania.

Ukorzenienie sadzonek zajmie miesiąc lub trzy tygodnie. Gdy zobaczysz, jak roślina rośnie, możesz wyjąć doniczkę z torby i umieścić ją w nasłonecznionym miejscu szklarni. Ponownie, uprawa lantany w pomieszczeniach jest bardziej idealna, ponieważ wzmocni je do czasu przeszczepienia lantany na zewnątrz.

Jak wykorzenić Lantanę z nasion

Zapewne wiesz, że niektóre stany, zwłaszcza na południu, uważają lantanę za gatunek inwazyjny, ponieważ rozprzestrzenia się agresywnie. Winowajcą są upuszczone nasiona Lantany, dlatego większość ogrodników woli ukorzenić lantany za pomocą sadzonek. Zapobiegnie to ich inwazyjnym tendencjom, ponieważ lantany wyrastające z sadzonek są hybrydami, które nie produkują nasion.

Te sterylne lantany mają różne rozmiary i kolory, a nawet nie zawierają jagód uważanych za toksyczne. Jeśli jednak nie masz istniejących roślin do zbierania sadzonek, możesz zacząć lantany od nasion i poczekać miesiąc lub dłużej na kiełkowanie. Kroki są proste, a rośliny przetrwają, biorąc pod uwagę, że ich środowisko zapewnia idealne warunki.

Nasiona lantany najlepiej zacząć w szklarni. Pozostaw je w pomieszczeniu na sześć do ośmiu tygodni przed przesadzeniem na zewnątrz, aby zagwarantować przeżycie. Do sadzenia namocz nasiona, aby zmiękczyć ich powłokę i użyj pojedynczych doniczek z wilgotnym podłożem wyjściowym.

Możesz umieścić jedno lub dwa nasiona na środku każdej doniczki, zanim przykryjesz je 0,5 cala gleby. Aby chronić roślinę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, umieść doniczkę w szczelnie zamkniętej plastikowej torbie i utrzymuj temperaturę od 70 do 75 ° F. Gleba powinna również pozostać wilgotna, a jeśli rośnie więcej niż jedna sadzonka, przyciąć niepożądaną roślinę, aby zachęcić do wzrostu silniejszą.

Wniosek

Lantany to jedne z najlepszych roślin, które można dodać do ogrodu lub szklarni nie tylko ze względu na estetykę, ale także dlatego, że przyciągają pożyteczne owady. Dlatego musisz wiedzieć, jak ukorzenić lantanę przez sadzonki lub nasiona. W przypadku pierwszego z nich można użyć zarówno sadzonek z wierzchołków miękkiego drewna, jak i podstawowych sadzonek z twardego drewna.

Sadzonki z wierzchołków miękkiego drewna są najlepsze, gdy zbiera się wiosną lub latem, natomiast podstawowe sadzonki z twardego drewna są idealne, jeśli chcesz zbierać sadzonki, gdy rośliny są uśpione w zimie. Jeśli zamierzasz rozmnażać lantany z nasion, musisz je najpierw namoczyć przed włożeniem doniczki do szczelnej plastikowej torby. Niezależnie od tego, jaką metodę rozmnażania uważasz za bardziej odpowiednią dla siebie, z przyjemnością dowiesz się, że lantany są ogólnie odporne, a sukces jest łatwy do osiągnięcia.

Możesz także użyć szklarni do uprawy roślin, aby zapewnić ich przetrwanie, zapewniając i utrzymując ich idealne warunki.

Jak ukorzenić Lantanę z sadzonek | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Pierwszy tunel foliowy: jak rozpocząć?

Zima nie ustępuje, choć można dostrzec coraz więcej symboli wiosny. Przy okazji rozpoczynającego się sezonu uprawowego, wiele osób decyduje się…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wygodne garażowanie auta w lecie

Samochód stale wystawiony na światło słoneczne starzeje się znacznie szybciej niż te, które zaparkowane są w garażu. Winne są temu…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Dlaczego warto wybrać producenta namiotów garażowych i magazynowych?

Namioty magazynowe Magazyn budowany konwencjonalnie pochłania mnóstwo środków i czasu. Przedłużająca się budowa oraz koszty, które generują się w jej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać zgniliźnie korzeni? | przyczyny i zapobieganie

Zgnilizna korzeni to jedna z najczęstszych chorób, która może dotknąć prawie każdą roślinę. Za przyczynę procesów gnicia odpowiedzialne są patogeny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób zwalczyć zmęczenie gleby?

Samo rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych, bardzo łatwo dopasować objawy do jednorazowego epizodu lub bagatelizować pierwsze sygnały ostrzegawcze. Sama natura…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogrodu z dziećmi

Ogrodnictwo z dziećmi to prawdziwa przygoda nie tylko tylko dla najmłodszych, ale również dla ich opiekunów. Wspólne pielęgnowanie warzyw i…

Więcej