Jak ukorzenić chryzantemę ”mums”. Najlepszy sposób

Jak ukorzenić chryzantemę ''mums''. Najlepszy sposób

Nauka ukorzeniania chryzantem polega na rozmnażaniu ich za pomocą nasion, sadzonek lub podziałów. Będziesz już miał przewagę, kiedy zaczniesz wychowywać chryzantemy w szklarni, ponieważ możesz kontrolować środowisko zgodnie z ich wymaganiami. Ale podobnie jak sadzenie roślin w szklarni, musisz nauczyć się, jak prawidłowo rozmnażać te kwiaty, w zależności od metody, z której będziesz korzystać.

Chryzantemy to jedne z najłatwiejszych bylin, które można uprawiać zarówno jesienią, jak i wiosną. Możesz też łatwo manipulować otoczeniem, aby nie kwitły zbyt wcześnie . Ze względu na te cechy nie jest zaskakujące, że ogrodnicy wymyślili wiele metod ukorzeniania.

Jak skutecznie zakorzenić chryzantemę: rozmnażanie chryzantem w łatwy sposób

Możesz łatwo ukorzenić chryzantemy z nasion, sadzonek lub podziałów. Wybór spośród nich zależałby od tego, który Twoim zdaniem będzie dla Ciebie wygodniejszy. Możesz również wybrać szklarnię do ich rozmnażania, aby zapewnić optymalne warunki przeżycia.

Rozmnażanie chryzantem za pomocą nasion

Jeśli chcesz stosunkowo prostego i niedrogiego sposobu rozmnażania nowych chryzantem, zacznij je od nasion. Mogą zacząć kwitnąć w pierwszym roku, a niepewność okazuje się nawet ekscytująca dla ogrodników. Należy jednak pamiętać, że rozmnażanie chryzantem z nasion wiąże się z przedłużonym sezonem wegetacyjnym.

Najlepszy czas na rozmnażanie chryzantem z nasion to wczesna wiosna i w pomieszczeniach. Chcesz to zrobić na osiem tygodni przed ostatnim przymrozkiem. Jeśli nie masz pewności co do dat mrozów, oszczędzaj sobie ryzyka i sprawdź swoją strefę odporności i zaznacz w kalendarzu.

Możesz użyć doniczek lub tac z mieszanką nasion i sprawdzić instrukcje na opakowaniu, aby poznać zalecaną głębokość nasion. Chciałbyś zwilżyć glebę i przykryć nasiona ściółką, aby utrzymać wilgoć. Następnie umieść pojemnik pod oświetleniem, aż zaczną kiełkować i odpowiednio sprawdź temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ siew w temperaturze 59 ° F jest optymalny.

Zanim przesadzisz chryzantemy na zewnątrz, upewnij się, że najpierw je utwardziłeś. Tydzień przed ostatnią datą mrozu możesz zabrać je w chroniony obszar na zewnątrz. Pomoże im to dostosować się przed przeniesieniem ich na dobre po dwóch do trzech tygodniach.

Rozmnażanie chryzantem przy użyciu sadzonek

Pobieranie sadzonek od dojrzałych chryzantem to kolejny sposób rozmnażania tych roślin. Najlepszą porą na pobranie sadzonek jest wiosna od chryzantem, które wyrosły w zeszłym roku, ale uważaj, aby nie pobierać sadzonek z chorych roślin. Ponadto pamiętaj, że jeśli używasz chryzantem ogrodowych do sadzonek, przenieś je najpierw do szklarni w środku zimy, gdzie temperatura wynosi około 45 ° F.

Pozwól roślinom odzyskać zdrowie przez około miesiąc, utrzymując temperaturę i nawilżając. Następnie możesz uzyskać 3-calowe łodygi tak daleko od chryzantemy, odłamując je lub odcinając czystym nożem. W zależności od tego, ile chcesz nowych roślin, weź trzy razy tyle sadzonek, ile chcesz, a następnie usuń dolne liście z każdej łodygi.

Po pobraniu sadzonek użyj drewnianego pudełka lub płytkiej doniczki z perlitem lub innym sterylnym materiałem ukorzeniającym. Powinien być mokry i mieć półtora cala w środku, aby otrzymać każde cięcie. Możesz również zanurzyć każde cięcie w proszku ukorzeniającym hormon przed sadzeniem.

Według Uniwersytetu Stanowego Utah idealna temperatura dla sadzonek to 65 ° F i należy chronić je przed ostrym słońcem, które w razie potrzeby należy przykryć przez dzień lub dłużej. Sadzonki będą się dobrze rozwijać i ukorzenić, jeśli znajdują się w chłodnym miejscu, które jest dobrze oświetlone, ale nie otrzymuje bezpośredniego światła słonecznego.

Rozmnażanie chryzantem przez podział

Ostatnią metodą ukorzeniania lub rozmnażania chryzantem jest stosowanie podziałów. Ta technika rozmnażania jest najlepsza po ostatnich mrozach wiosną. W przypadku chryzantem wspaniałe jest to, że wokół starej rośliny można znaleźć mniejsze rośliny, które można później wykorzystać do ukorzenienia.

Podnieś stare rośliny z ziemi i zmyj brud, aby odsłonić małe rośliny, z których każda ma własne korzenie. W ten sposób, nawet jeśli nie możesz już używać starych roślin, nadal masz nowe chryzantemy do rozmnażania. Spośród trzech metod rozmnażania ogrodnicy mogą powiedzieć, że ukorzenienie przez podział jest najszybsze ze wszystkich.

Innym sposobem rozmnażania przez podział jest wykopywanie roślin, gdy ma się pojawić nowy wzrost. Przetnij masę korzeni rośliny, aby podzielić ją na pół, a następnie powtórz, aby zrobić ćwiartki. Sekcje, które otrzymasz, to nowe rośliny, od których możesz zacząć.

Pomoże, jeśli pamiętasz, że ta metoda jest najlepsza dla istniejących jesiennych chryzantem. Dlatego rośliny nadające się do podziału to te, które zadomowiły się po około dwóch latach. Obiecującym znakiem jest to, że rośliny mają około 6 do 8 cali wysokości.

Wniosek

W miarę upływu czasu ogrodnicy szukają nowych metod ukorzeniania lub rozmnażania nowych roślin. Jeśli jesteś ciekawy, jak ukorzenić chryzantemy, możesz to zrobić za pomocą nasion, sadzonek lub podziałów. Najprostszą metodą będą nasiona, ale podział to kolejna łatwa technika rozmnażania, jeśli masz już jesienne chryzantemy.

Niezależnie od tego wszystkie te metody są proste, o ile postępujesz zgodnie z wymienionymi wskazówkami. Uważaj na to, jak obchodzisz się z roślinami i hoduj je w szklarni, aby zachować ich zdrowie w spójnym środowisku.

Jak ukorzenić chryzantemę ''mums''. Najlepszy sposób

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać niecierpka? Uprawa i pielęgnacja niecierpków

Niecierpek to niezwykle efektowna roślina kwitnąca pochodząca z terenów Indii oraz Afryki, która swą nazwę zawdzięcza pewnej rzadko spotykanej właściwości….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać poziomki w tunelu foliowym?

Poziomki i truskawki to rośliny mocno ze sobą spokrewnione, mają wiele cech wspólnych, choć te drugie cieszą się znacznie większą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać kaladium? Uprawa i pielęgnacja kaladium

Kaladium to niezwykle efektowna, egzotyczna roślina należąca do rodziny obrazkowatych. Pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych, naturalnie występując na obszarze Argentyny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić stokrotki typu shasta daisy? 3 szybkie kroki!

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak podzielić stokrotki odmiany Shasta daisy? Kwiaty takie jak stokrotki są cudownymi roślinami, które nadają uroku…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa, pielęgnacja i przycinanie floksa

Floks wiechowaty to wysoka, sięgająca około 120 cm bylina ogrodowa, ma sztywne łodygi, a jej główną ozdobą są urocze drobne…

Więcej