Jak uchronić uprawę przed zgnilizną korzeni phytium

Czy chcesz wiedzieć, jak kontrolować Pythium? Pythium, określane również mianem zgorzeli, to choroba atakująca podstawę lub strukturę korzeni roślin. Ważne jest, aby być gotowym do łatwego wykrywania objawów i dostarczania rozwiązań, jeśli uważasz, że Twoja uprawa jest zainfekowana Pythium.

Istnieje kilka różnych gatunków Pythium, ale wszystkie wolą polować na młodsze rośliny lub sadzonki. Jeśli twoje rośliny zostały dotknięte przez Pythium, może to negatywnie wpłynąć na szybkość kiełkowania nasion. Pythium atakuje dno łodygi i punkt przecięcia gleby, a objawy obejmują więdnięcie i żółknięcie liści. Sprawdź linie gleby, aby upewnić się, czy występuje taki stan.

Pythium rzadko występuje w bezglebowych mieszankach, jednak może być łatwo rozprzestrzeniany przez hodowców, którzy używają brudnych narzędzi z zainfekowanego obszaru.

Sposoby wprowadzenia Pythium do sadzonek

Patogeny (pleśnie i grzyby) odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się Pythium dobrze się rozwijają w glebie i jej resztkach. Oto kilka sposobów, w jakie tłumienie lub Pythium może infiltrować twoje rośliny:

Używanie garnków i narzędzi, które nie zostały odpowiednio wyczyszczone, może być nośnikiem patogenów.

Grzybowe komary, rozpryskiwana woda do nawadniania i inne owady mogą łatwo przenosić szkodliwe zarodniki Fusarium spp. do innych roślin.

Zanieczyszczone narzędzia, brudne ręce i końce węży, które miały kontakt z zanieczyszczonym brudem i gruzem, również mogą rozprzestrzeniać Pythium.

Jak zapobiegać Pythium

Niestety, nie ma odwrotu dla roślin, które zostały dotknięte przez Pythium, ale możesz podjąć proaktywne kroki, aby zapobiec jego wpływowi na twoje rośliny.

Porada 1: utrzymuj swoje narzędzia i pojemniki w czystości i sterylności

Często ma to na celu powstrzymanie zarażenia upraw z powodu nieczystych przydatnych narzędzi używanych z zainfekowanej witryny lub obszarów do obszarów, które nie są jeszcze zainfekowane przez Pythium.

Wskazówka nr 2: używaj filtrów naprężeniowych

W przypadku instalacji zalewowych i drenażowych sugeruje się filtr naprężeniowy, aby powstrzymać przedostawanie się brudnej wody do zbiornika, która może przenosić różne choroby.

Wskazówka nr 3: używaj fungicydów

Fungicydy są skutecznym sposobem zapobiegania zacieraniu, ale używaj ich ostrożnie. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie, aby zapobiec uszkodzeniu roślin.

Porada 4: użyj cynamonu

Cynamon ma właściwości przeciwgrzybicze i jeśli posypasz nim nasiona, zanim wykiełkuje, stworzy barierę przeciwgrzybiczą, która może zapobiec rozprzestrzenianiu się Pythium.

Wskazówka nr 5: zastosuj surowe metody odkażania

Nawet w przypadku traktowania gleby fungicydami lub innymi środkami zapobiegawczymi, złe praktyki sanitarne mogą ponownie zaatakować oczyszczoną glebę tymi patogenami.

Wskazówka nr 6: Wdrażaj odpowiednie przygotowanie gleby i zarządzanie nią

Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie odwodnienie gleby, wentylację, zdolność zatrzymywania wody i odżywianie roślin. Pamiętaj, aby dodać nawóz i wapno na podstawie raportu z testu gleby, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Pythium Blight: powszechny typ Pythium

Ponieważ zaraza Pythium jest powszechnym rodzajem Pythium, ludzie mają różne nazwy, takie jak tłusta plama lub zaraza bawełniana. Inni nazywają to również zarazą plamistą. W większości przypadków na trawę wpływa zaraza Pythium, gdy latem wilgotność jest wyjątkowo wysoka.

Ponadto choroba ta staje się bardziej widoczna, gdy temperatury w ciągu dnia osiągają ponad 85 stopni Celsjusza, a nocą spadają do około 20 stopni Fahrenheita. Trawy, które rozwijają się w chłodniejszych porach roku, są bardziej podatne na zarazę Pythium niż trawy, które preferują cieplejsze pory roku. Z tego powodu jednym z najlepszych sposobów na zminimalizowanie prawdopodobieństwa zarażenia się zarazą Pythium jest wprowadzenie kilku poprawek do trawy i zastosowanie fungicydów.

Zaraza Pythium przyciąga obszary, w których wilgotność jest wysoka, a woda pozostaje na trawie przez 12 godzin lub dłużej. Ten tłusty wygląd jest powodem, dla którego choroba jest zwykle nazywana „tłustą plamą”. Czasami może również pojawić się bawełna. Często jest to grzybnia grzyba, przypomina korzenie.

Po tych początkowych objawach trawa obumiera, a na trawniku pojawia się brązowa plama. Nie podlewaj zbyt mocno trawy, aby woda nie zalegała zbyt długo na ziemi. Podlewaj trawę wcześnie rano, aby gleba mogła wchłonąć wilgoć przez cały dzień. Głębokie i rzadkie podlewanie jest zwykle lepsze niż częste, płytkie podlewanie, aby zapobiec wpływowi zarazy Pythium na trawę.

Jak kontrolować Pythium w szklarni

Są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec żerowaniu Pythium na twoich roślinach. Oto kilka wskazówek, o których musisz pamiętać:

Porada 1: wylecz

Zdezynfekuj roztwory składników odżywczych, które krążą w Twojej szklarni.

Wskazówka nr 2: użyj wyższych bloków podłoża

Zwiększ odległość między podstawowymi substratami, używając wyższych bloków substratu dla sadzonek.

Wskazówka nr 3: zadbaj o ciepło i odpowiedni drenaż

Po posadzeniu utrzymuj rośliny w cieple i upieczeniu. Upewnij się, że rośliny mają dobry drenaż, a woda do nawadniania powinna być letnia.

Korzyści z uprawy roślin w szklarni semi pro

Uprawa roślin w szklarni semi pro ma kilka zalet. Na przykład pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się owadów i chorób zakaźnych między roślinami. Chroni również rośliny przed złymi warunkami pogodowymi. Trzymanie ich w zamkniętej przestrzeni zmniejsza ryzyko niekorzystnych warunków pogodowych, szkodników i chorób wpływających na rośliny.

Ostatnie przemyślenia na temat kontrolowania Pythium

Teraz, gdy wiesz, jak kontrolować Pythium i jak tłumienie może wpływać na twoje rośliny, będziesz w stanie skutecznie zapobiegać temu, by przydarzyło się to twoim roślinom. Po prostu upewnij się, że twoje rośliny rosną w idealnych warunkach i nie musisz się martwić o Pythium.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Poradniki ogrodnicze

Uprawa pomidorów i sadzenie pomidorów pod folią

Pomidory to jedna z najbardziej popularnych roślin uprawianych pod osłonami. Delikatne i soczyste owoce są podatne na wszelkie uszkodzenia, dlatego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Rozsadnik w tunelu foliowym

Ogród wyposażony w rozsadnik przynosi znacznie większe plony. Mogąc produkować rozsadę, otrzymuje się znacznie lepsze efekty, zbiór jest bardziej dorodny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wciornastków? | Naturalne sposoby pozbycia się szkodników roślin

Wciornastki to niewidoczne gołym okiem owady  kłująco- ssącym aparatem gębowym, który ułatwia im żyrowanie na tkankach roślinnych i odżywianie się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać jaskra? Uprawa i pielęgnacja jaskra azjatyckiego

Jaskry to popularne rośliny porastające tereny łąk, lasów i gór, istnieje aż 400 gatunków, które rosną dziko, ubarwiając krajobraz swoimi…

Więcej
Tunele foliowe

Komercyjne uprawy w profesjonalnym tunelu foliowym

Profesjonalny tunel foliowy, jak każde narzędzie, można używać jeszcze wydajniej. Oprócz inwestycji w systemy wspomagające, istnieje jeszcze wiele konwencjonalnych metod…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić storczyk Biała Czapla? Uprawa i pielęgnacja storczyka gruntowego

Habenaria radiata, to niezwykły storczyk, wyróżniający się oryginalnymi kwiatami przypominającymi formą fruwające białe czaple. Ta egzotyczna roślina pochodzi z Japonii,…

Więcej