Jak sterylizować perlit? Najlepsze 5 metod | KrosAgro

Jak sterylizować perlit. Najlepsze 5 metod | KrosAgro

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sterylizować perlit, masz do wyboru 5 metod. Nauczenie się prawidłowej sterylizacji perlitu ma kluczowe znaczenie, ponieważ ten wypełniacz jest tym, czego używasz do medium, aby poprawić jego napowietrzenie i drenaż. Przekonasz się, że większość podłoży doniczkowych i systemów hydroponicznych wykorzystuje perlit, ale perlit, którego używasz, musi być sterylny.

Podczas uprawy roślin czystość jest niezbędna, aby zapobiec potencjalnym problemom. Ci, którzy używają szklarni, mogą z łatwością utrzymać ją w pomieszczeniu, ale wszystko, co przyniesiesz, może potencjalnie zawierać organizmy i zarodniki grzybów. Dlatego sterylizacja perlitu i wspieranie idealnego środowiska w szklarni powinno pomóc w uprawie roślin bez obaw.

Jak bezpiecznie sterylizować perlit

Metoda nr 1. Pranie

Pierwsza metoda sterylizacji perlitu jest prosta, ale ogólnie można ją potraktować jako pierwszy etap sterylizacji. Niezależnie od tego, jeśli uważasz, że twój perlit jest już czysty, rozważ najpierw jego wypłukanie, aby upewnić się, że jest wolny od brudu i brudu. Mycie perlitu jest nawet szybkie i łatwe, więc nie masz wymówki, aby tego nie robić i usuwać nagromadzone zanieczyszczenia i zanieczyszczenia.

Aby umyć perlit, umieść go na patelni i równomiernie rozprowadź. Możesz to zrobić pod kranem i pozwolić wodzie spływać po nich. Odwróć perlit, tak aby druga strona usunęła cały brud i gotowe.

Metoda nr 2. Nadtlenek wodoru

Druga metoda sterylizacji perlitu to właściwa technika sterylizacji, a jest to użycie nadtlenku wodoru. Według doświadczonych hodowców najlepszym rozwiązaniem jest 3% nadtlenek wodoru. Należy jednak podkreślić, że najpierw należy go rozcieńczać w proporcji jednej łyżki stołowej na kwartał wody.

Rozcieńczenie nadtlenku wodoru do sterylizacji perlitu ma kluczowe znaczenie, ponieważ nie chcesz uszkodzić roślin, które będziesz hodować w perlicie. Dlatego za każdym razem, gdy sterylizujesz perlit, musisz przygotować nową partię rozcieńczonego nadtlenku wodoru, aby zapobiec jego odparowaniu i zmianie składników roztworu. Aby użyć, tylko perlit wodą z roztworem i spryskaj wcześniej, jeśli to konieczne.

Ten roztwór nadtlenku wodoru jest również przydatny do rozpuszczania wzrostu grzybów podczas siewu nasion. Chociaż można go używać do sterylizacji perlitu, można nadal podlewać podłoże roztworem raz w tygodniu po wysianiu. Dlatego nadtlenek wodoru jest przydatny nie tylko przed sadzeniem, ale także po siewie.

Metoda nr 3. Bleach

Trzecią metodą sterylizacji perlitu jest użycie środków chemicznych, a najbardziej popularną jest wybielacz. Możesz jednak zachować ostrożność, ponieważ jest to zalecane tylko dla czystego perlitu. Sama metoda jest prosta i równie prosta jak dwie pierwsze metody.

Chcesz rozcieńczyć wybielacz, mieszając dziewięć części wody i jedną część wybielacza. Pozostaw ten roztwór na 20 minut przed zanurzeniem perlitu w nim. Następnie możesz użyć tego roztworu do przemycia perlitu przed użyciem go jako medium.

Metoda nr 4. Steam

Czwarta i piąta metoda sterylizacji perlitu wymaga dodatkowego sprzętu. Jednak i tak łatwo je znaleźć w domu. Po pierwsze, możesz użyć kotła do parowania perlitu, co powinno zniszczyć zanieczyszczenia.

Temperatura 212 ° F przy ciśnieniu od 5 do 15 psi byłaby doskonała do sterylizacji perlitu, ale można również użyć innych metod gotowania na parze. Chcesz, aby woda się zagotowała, a para wykona pracę za Ciebie. Temperatura może się również zmieniać, więc dostosuj ją odpowiednio do kotła lub metody.

Metoda nr 5. Piekarnik

Ostatnią metodą sterylizacji, którą możesz rozważyć, jest umieszczenie perlitu w piekarniku. Podobnie jak w przypadku gotowania na parze, ciepło z piekarnika powinno zabić zanieczyszczenia w perlicie. Aby to zrobić, rozgrzej piekarnik do około 200 ° F.

Następnie zwilż najpierw perlit i umieść go na patelni piekarnika. Przykryj patelnię folią aluminiową i wstaw do piekarnika na pół godziny, aż temperatura osiągnie 250 ° F. Wyjmij patelnię i pozwól perlitowi ostygnąć.

Jak korzystać z perlitu

Istnieje wiele sposobów wykorzystania perlitu, ale najpowszechniejszym z nich jest poprawa napowietrzania i drenażu podłoża ogrodniczego. Możesz również poprawić jakość podłoża, dodając luźny perlit na powierzchni, co powinno pomóc w zatrzymywaniu wody. Wreszcie ci, którzy rozmnażają rośliny z sadzonek, mogą użyć zwilżonego perlitu i plastikowej torby, aby zachęcić do ukorzeniania.

Istnieją również różne rodzaje perlitu, więc powinieneś zbadać, co chcesz osiągnąć i użyć do tego odpowiedniego perlitu. Style obejmują gruboziarnisty, drobny i średni, z których każdy różni się zastosowaniami. Gruby perlit jest przydatny do napowietrzania i naprężania wody, drobny perlit jest doskonały do ​​rabat kwiatowych, a średni perlit nadaje się do sadzenia w doniczkach.

Wniosek

Jako ogrodnik musisz nauczyć się tworzyć własne podłoże, w tym zapoznać się z używanymi materiałami. Dlatego musisz również wiedzieć, jak sterylizować perlit, aby zagwarantować, że nie wprowadzasz organizmów do swoich roślin. Zacznij od wypłukania perlitu i wybierz nadtlenek wodoru, wybielacz, parę i piekarnik, aby go wysterylizować.

Wszystkie te metody są szybkie i proste, dlatego nie należy przeoczyć tego preparatu perlitowego. Jednak pamiętaj, aby najpierw rozcieńczyć roztwór, gdy używasz nadtlenku wodoru lub wybielacza. Pozwoliłoby to zaoszczędzić ryzyko uszkodzenia roślin po zastosowaniu podłoża.

Jak sterylizować perlit. Najlepsze 5 metod | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej
Bez kategorii

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem to jedno z działań, które należy przemyśleć przed rozstawieniem struktury. Warto na samym wstępie zaznaczyć,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać draceny?

Najważniejsze we właściwym rozpoznaniu zapotrzebowań i wymagań rośliny, jest zrozumienie, z jakich warunków klimatycznych pochodzi. Dotyczy to także sposobu, częstotliwości…

Więcej
Bez kategorii

Mobilny namiot warsztatowy

Mobilny namiot warsztatowy to uniwersalna struktura, która umożliwia niewielkim kosztem pozyskanie dodatkowej przestrzeni do pracy i magazynowania. To niekonwencjonalne rozwiązanie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać niecierpka? Uprawa i pielęgnacja niecierpków

Niecierpek to niezwykle efektowna roślina kwitnąca pochodząca z terenów Indii oraz Afryki, która swą nazwę zawdzięcza pewnej rzadko spotykanej właściwości….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak prawidłowo zimować koleus? Uprawa i pielęgnacja pokrzywy ozdobnej

Koleus to tropikalna roślina, uprawiana ze względu na swoje bajecznie piękne, wielobarwne liście. Ich kolory zadziwiają egzotyką  i niesamowitymi zestawieniami…

Więcej