Jak sterylizować perlit? Najlepsze 5 metod | KrosAgro

Jak sterylizować perlit. Najlepsze 5 metod | KrosAgro

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sterylizować perlit, masz do wyboru 5 metod. Nauczenie się prawidłowej sterylizacji perlitu ma kluczowe znaczenie, ponieważ ten wypełniacz jest tym, czego używasz do medium, aby poprawić jego napowietrzenie i drenaż. Przekonasz się, że większość podłoży doniczkowych i systemów hydroponicznych wykorzystuje perlit, ale perlit, którego używasz, musi być sterylny.

Podczas uprawy roślin czystość jest niezbędna, aby zapobiec potencjalnym problemom. Ci, którzy używają szklarni, mogą z łatwością utrzymać ją w pomieszczeniu, ale wszystko, co przyniesiesz, może potencjalnie zawierać organizmy i zarodniki grzybów. Dlatego sterylizacja perlitu i wspieranie idealnego środowiska w szklarni powinno pomóc w uprawie roślin bez obaw.

Jak bezpiecznie sterylizować perlit

Metoda nr 1. Pranie

Pierwsza metoda sterylizacji perlitu jest prosta, ale ogólnie można ją potraktować jako pierwszy etap sterylizacji. Niezależnie od tego, jeśli uważasz, że twój perlit jest już czysty, rozważ najpierw jego wypłukanie, aby upewnić się, że jest wolny od brudu i brudu. Mycie perlitu jest nawet szybkie i łatwe, więc nie masz wymówki, aby tego nie robić i usuwać nagromadzone zanieczyszczenia i zanieczyszczenia.

Aby umyć perlit, umieść go na patelni i równomiernie rozprowadź. Możesz to zrobić pod kranem i pozwolić wodzie spływać po nich. Odwróć perlit, tak aby druga strona usunęła cały brud i gotowe.

Metoda nr 2. Nadtlenek wodoru

Druga metoda sterylizacji perlitu to właściwa technika sterylizacji, a jest to użycie nadtlenku wodoru. Według doświadczonych hodowców najlepszym rozwiązaniem jest 3% nadtlenek wodoru. Należy jednak podkreślić, że najpierw należy go rozcieńczać w proporcji jednej łyżki stołowej na kwartał wody.

Rozcieńczenie nadtlenku wodoru do sterylizacji perlitu ma kluczowe znaczenie, ponieważ nie chcesz uszkodzić roślin, które będziesz hodować w perlicie. Dlatego za każdym razem, gdy sterylizujesz perlit, musisz przygotować nową partię rozcieńczonego nadtlenku wodoru, aby zapobiec jego odparowaniu i zmianie składników roztworu. Aby użyć, tylko perlit wodą z roztworem i spryskaj wcześniej, jeśli to konieczne.

Ten roztwór nadtlenku wodoru jest również przydatny do rozpuszczania wzrostu grzybów podczas siewu nasion. Chociaż można go używać do sterylizacji perlitu, można nadal podlewać podłoże roztworem raz w tygodniu po wysianiu. Dlatego nadtlenek wodoru jest przydatny nie tylko przed sadzeniem, ale także po siewie.

Metoda nr 3. Bleach

Trzecią metodą sterylizacji perlitu jest użycie środków chemicznych, a najbardziej popularną jest wybielacz. Możesz jednak zachować ostrożność, ponieważ jest to zalecane tylko dla czystego perlitu. Sama metoda jest prosta i równie prosta jak dwie pierwsze metody.

Chcesz rozcieńczyć wybielacz, mieszając dziewięć części wody i jedną część wybielacza. Pozostaw ten roztwór na 20 minut przed zanurzeniem perlitu w nim. Następnie możesz użyć tego roztworu do przemycia perlitu przed użyciem go jako medium.

Metoda nr 4. Steam

Czwarta i piąta metoda sterylizacji perlitu wymaga dodatkowego sprzętu. Jednak i tak łatwo je znaleźć w domu. Po pierwsze, możesz użyć kotła do parowania perlitu, co powinno zniszczyć zanieczyszczenia.

Temperatura 212 ° F przy ciśnieniu od 5 do 15 psi byłaby doskonała do sterylizacji perlitu, ale można również użyć innych metod gotowania na parze. Chcesz, aby woda się zagotowała, a para wykona pracę za Ciebie. Temperatura może się również zmieniać, więc dostosuj ją odpowiednio do kotła lub metody.

Metoda nr 5. Piekarnik

Ostatnią metodą sterylizacji, którą możesz rozważyć, jest umieszczenie perlitu w piekarniku. Podobnie jak w przypadku gotowania na parze, ciepło z piekarnika powinno zabić zanieczyszczenia w perlicie. Aby to zrobić, rozgrzej piekarnik do około 200 ° F.

Następnie zwilż najpierw perlit i umieść go na patelni piekarnika. Przykryj patelnię folią aluminiową i wstaw do piekarnika na pół godziny, aż temperatura osiągnie 250 ° F. Wyjmij patelnię i pozwól perlitowi ostygnąć.

Jak korzystać z perlitu

Istnieje wiele sposobów wykorzystania perlitu, ale najpowszechniejszym z nich jest poprawa napowietrzania i drenażu podłoża ogrodniczego. Możesz również poprawić jakość podłoża, dodając luźny perlit na powierzchni, co powinno pomóc w zatrzymywaniu wody. Wreszcie ci, którzy rozmnażają rośliny z sadzonek, mogą użyć zwilżonego perlitu i plastikowej torby, aby zachęcić do ukorzeniania.

Istnieją również różne rodzaje perlitu, więc powinieneś zbadać, co chcesz osiągnąć i użyć do tego odpowiedniego perlitu. Style obejmują gruboziarnisty, drobny i średni, z których każdy różni się zastosowaniami. Gruby perlit jest przydatny do napowietrzania i naprężania wody, drobny perlit jest doskonały do ​​rabat kwiatowych, a średni perlit nadaje się do sadzenia w doniczkach.

Wniosek

Jako ogrodnik musisz nauczyć się tworzyć własne podłoże, w tym zapoznać się z używanymi materiałami. Dlatego musisz również wiedzieć, jak sterylizować perlit, aby zagwarantować, że nie wprowadzasz organizmów do swoich roślin. Zacznij od wypłukania perlitu i wybierz nadtlenek wodoru, wybielacz, parę i piekarnik, aby go wysterylizować.

Wszystkie te metody są szybkie i proste, dlatego nie należy przeoczyć tego preparatu perlitowego. Jednak pamiętaj, aby najpierw rozcieńczyć roztwór, gdy używasz nadtlenku wodoru lub wybielacza. Pozwoliłoby to zaoszczędzić ryzyko uszkodzenia roślin po zastosowaniu podłoża.

Jak sterylizować perlit. Najlepsze 5 metod | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym to dobry sposób, aby zagwarantować sobie w następnym roku szybkie zbiory. Choć wydawałoby się,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać niecierpka? Uprawa i pielęgnacja niecierpków

Niecierpek to niezwykle efektowna roślina kwitnąca pochodząca z terenów Indii oraz Afryki, która swą nazwę zawdzięcza pewnej rzadko spotykanej właściwości….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Hodowla zwierząt

Główne cele hodowli drobiu

W fermie drobiu hodowane są ptaki udomowione. Drób obejmuje kury, indyka, kaczki i gęsi. Kurczaki są najczęstszym ptakiem hodowanym zarówno…

Więcej
Uprawa pod osłonami

7 błędów popełnianych w tunelu foliowym

Jak mówi stare porzekadło “Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi”. Otóż przed wieloma błędami można się wystrzec za…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej