Jak skutecznie rozmnażać szałwię? | Porady od KrosAgro

Jak skutecznie rozmnażać szałwię | Porady od KrosAgro

Czy wiesz, że możesz szybko nauczyć się rozmnażać salwę i wypełniać swój ogród pięknymi kwiatami? Szałwia lub szałwia to jedna z najbardziej lubianych bylin ogrodowych, które są łatwe w uprawie i rozmnażaniu. Niezależnie od tego, czy szukasz roślin białych, różowych, czerwonych, fioletowych, niebieskich czy dwukolorowych, nie będziesz mieć trudności ze znalezieniem takiej, która najlepiej pasuje do Twoich preferencji, ponieważ szałwia występuje w 900 gatunkach i około 400 odmianach.

Najlepszym sposobem uprawy szałwii jest sadzenie ich w dobrze przepuszczalnej glebie i wystawianie na pełne słońce. Gdy roślina wyrośnie, musisz przyciąć martwe liście i kwiaty, aby zapobiec inwazji szkodników. Podczas rozmnażania najlepszym sposobem na to jest pobranie sadzonek z głównej rośliny, ponieważ zapewnia to, że powstała nowa roślina będzie wyglądać dokładnie tak, jak roślina macierzysta.

Jak rozmnażać szałwię z sadzonek

Do dobrze znanych gatunków szałwii należą szałwia leśna (Salvia nemorosa), szałwia zwyczajna (Salvia coccinea) i szałwia pospolita (Salvia farinacea). Niezależnie od tego, czy szukasz fioletowej szałwii (leśnej), czy szkarłatnej szałwii, czy też obu, aby dodać kolor do swojego ogrodu, możesz łatwo wyhodować jedną, pobierając sadzonki z głównej rośliny.

Oto jak to robisz:

Krok # 1. Znajdź łodygę do cięcia

Przed wykonaniem cięcia musisz upewnić się, że łodyga, którą otrzymasz, pochodzi z odpowiedniego miejsca, aby upewnić się, że szałwia rośnie pomyślnie. Wybierając najlepszą gałąź, szukaj takiej z trzema węzłami. Podczas gdy dwa węzły działają dobrze, cięcie z łodygi z trzema węzłami zapewni, że cięcie rozwinie się w większą i bardziej plenną roślinę.

Krok # 2. Wytnij łodygę

Używając ostrych nożyc lub sekatorów, odetnij łodygę z głównej rośliny, upewniając się, że wycinasz obszar tuż poniżej dolnego węzła. Węzły te zawierają określony hormon wzrostu roślin, auksynę, która wywołuje wzrost zarówno liści, jak i korzeni.

Krok # 3. Użyj hormonu rootowania

Po wycięciu zachowaj świeżość, umieszczając je w słoiku z wodą, podczas gdy kończysz pobieranie innych sadzonek. Następnym krokiem jest zanurzenie szałwii w hormonie ukorzeniającym, aby zachęcić do szybszego wzrostu nowych korzeni w ciągu najbliższych kilku dni. Zanurzanie sadzonek szałwii jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli zbliżają się chłodniejsze miesiące, w których zimna pogoda może powodować gnicie korzeni.

Krok # 4. Umieść w glebie lub wodzie

Umieść sadzonki w dobrze przepuszczalnej glebie – w doniczkach lub szerszych skrzynkach do sadzenia, jeśli nie masz dużo miejsca w ogrodzie. Upewnij się, że rośliny otrzymują pełne światło słoneczne – najlepiej od strony południowej. Podlać cięcie i przykryć garnek przezroczystą, plastikową torbą, aby chronić je przed silnym wiatrem.

Możesz także zdecydować się na uprawę sadzonek na wodzie. Jeśli wolisz tę metodę, wystarczy umieścić sadzonki w wodzie, a po kilku dniach korzenie zaczną się rozwijać. Gdy korzenie zaczną rosnąć, możesz przeszczepić salwę do gleby.

Utrzymuj roślinę w temperaturze pokojowej, aż korzenie zostaną pomyślnie zakorzenione. Jeśli nadejdzie zima, przechowuj plan w miejscu wolnym od mrozu.

Dbanie o rośliny szałwii

Salami są łatwe w utrzymaniu. Aby zapewnić sukces w uprawie i rozmnażaniu, oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać:

Wskazówka nr 1. Podlewaj je regularnie

Salvias preferuje wodę o głębokości co najmniej 2,5 cm, aby uniknąć wysuszenia. Woda latem, kiedy opady są mniejsze niż 1 cal tygodniowo. Uważaj, aby nie przelać wody, ponieważ może to spowodować gnicie korzenia.

Wskazówka nr 2: zabij ich

Deadheading pomaga zapobiegać szkodnikom i chorobom. Pamiętaj, aby wykonywać to regularnie, zwłaszcza w sezonie.

Porada nr 3. Dodaj ściółkę

Aby zatrzymać wilgoć i zwalczać chwasty, dodaj co najmniej 2 cale ściółki wokół rośliny.

Wskazówka nr 4. Przycinaj je

Kiedy zobaczysz zdrewniałe łodygi rozwijające się na roślinach szałwii, możesz je przyciąć, aby zachęcić do większego wzrostu.

Wskazówka nr 5. Dodaj więcej ściółki na wiosnę

Kiedy nadejdzie wiosna, dodaj kolejną warstwę ściółki i kompostu, aby szałwia otrzymała jak najwięcej składników odżywczych i zachęciła do kwitnienia.

Czy możesz uprawiać szałwię w szklarni hobbystycznej?

Szklarnie oferują wspaniałe korzyści wielu ogrodnikom. Jeśli uprawiasz lub rozmnażasz szałwię, umieszczenie jej w szklarni hobbystycznej może zapewnić zdrowy i płodny wzrost. Oto niektóre z korzyści płynących z uprawy szałwii we własnej szklarni hobbystycznej:

Zapewnia ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi

Silne wiatry mogą łatwo powalić twoje salwy. Z tego powodu uprawa tych roślin w szklarni hobbystycznej może zapewnić im ochronę, której potrzebują, przed skutkami niesprzyjającej pogody, w tym silnych wiatrów, ulewnych deszczy, śniegu, deszczu ze śniegiem, gradu i zamieci.

W przeciwieństwie do tradycyjnego zbierania na świeżym powietrzu, które wymaga przygotowania niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa roślin, możesz spać spokojnie, wiedząc, że szklarnia hobbystyczna działa jak bariera ochronna między nimi a trudnymi warunkami pogodowymi.

Przedłużony sezon wegetacyjny

Salwie najlepiej kwitną wiosną i latem, ale możesz przedłużyć okres wegetacji, umieszczając je w szklarni hobbystycznej. Ogrodnictwo szklarniowe pozwala regulować poziom temperatury i wilgotności, a także ilość światła potrzebną Twoim roślinom do rozwoju.

Lepsza kontrola szkodników

Chociaż inwazje szkodników są rzadkie, szałwia może być nadal podatna na szkodniki, takie jak wełnowce, mączniak prawdziwy, mszyce i robaki botrytis. Umieszczając je w szklarni, możesz usunąć je z roślin zakażonych tymi robakami i chronić je przed gniciem, uszkodzeniami liści i korzeni.

Jak rozpowszechniać Salvias: końcowe wskazówki

Jeśli chodzi o rozmnażanie roślin szałwii, najlepiej jest hodować je z sadzonek, a nie z sadzonek, aby można było odtworzyć ich roślinę rodzicielską. Nauczenie się, jak rozmnażać salwie, jest pierwszym krokiem do rozkoszowania się ogrodem wypełnionym wiosną i latem kwitnącymi w pięknych kolorach.

Jak skutecznie rozmnażać szałwię | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa czereśni w tunelu foliowym

Założenie intensywnego sadu czereśniowego wymaga zastosowania odpowiedniej technologii, aby produkcja stała się opłacalna. Umiejętne prowadzenie plantacji dość szybko doprowadzi do…

Więcej
Tunele foliowe

Siew nasion w tunelu foliowym

Siew nasion w tunelu foliowym to podstawowy proces całej uprawy pod osłonami. Dla doświadczonych ogrodników temat nie będzie niczym odkrywczym,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale rolnicze – dlaczego konstrukcja stalowa?

Wśród całej gamy konstrukcji stalowych projektowanych i wytwarzanych przez markę Krosagro znajdują się między innymi hale rolnicze. Konstrukcja hal rolniczych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wciornastków? | Naturalne sposoby pozbycia się szkodników roślin

Wciornastki to niewidoczne gołym okiem owady  kłująco- ssącym aparatem gębowym, który ułatwia im żyrowanie na tkankach roślinnych i odżywianie się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże rabatowe? Pielęgnacja i wymagania róż rabatowych

Dla każdego konesera pięknych kwiatów róża to prawdziwy symbol piękna i nie można jej zastąpić żadną inną rośliną. Do wyboru…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić stokrotki typu shasta daisy? 3 szybkie kroki!

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak podzielić stokrotki odmiany Shasta daisy? Kwiaty takie jak stokrotki są cudownymi roślinami, które nadają uroku…

Więcej