Jak skutecznie nawozić pelargonie? | Porady od KrosAgro

Jak skutecznie nawozić pelargonie | Porady od KrosAgro

Robienie notatek na temat nawożenia pelargonii ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia pięknych boomów, dlatego zaznaczaj w kalendarzu, aby robić to co dwa tygodnie w sezonie wegetacyjnym. Nawożenie pelargonii pomoże zapobiec karłowatości lub żółknięciu roślin, dzięki czemu będzie to jedna z roślin jednorocznych, które dobrze radzą sobie z karmieniem. Dlatego też idealne jest wymieszanie czterech cali materii organicznej w glebie podczas sadzenia.

Uniwersytet Massachusetts Amherst zaleca nawet ciągłe nawożenie. Mając na uwadze te fakty i zalecenia dotyczące karmienia, powinieneś mieć kwitnące i piękne pelargonie zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Jednak zawsze możesz grać bezpiecznie i korzystać ze szklarni, jeśli ukończysz pelargonie.

Pamiętaj, że te rośliny będą dobrze reagować na te techniki, jeśli znajdują się w idealnym środowisku w preferowanych przez siebie warunkach.

Jak nawozić pelargonie: co wziąć pod uwagę

Czas

Clemson University zaleca nawożenie nowych rabat kwiatowych w okresie wegetacji. Jak wspomniano wcześniej, University of Massachusetts Amherst również powiedział o korzyściach płynących z ciągłego nawożenia. Ale jakie są konkretne czasy dla tych wystąpień?

Możesz pracować na rabatach podczas sadzenia lub wczesną wiosną. W okresie wegetacji pelargonie będą dobrze reagować na karmienie co dwa tygodnie lub cztery do sześciu tygodni, gdy aktywnie rosną. Możesz również karmić pelargonie outdoorowe, gdy w okolicy występują ulewne deszcze, ponieważ azot może w takich warunkach wypłukiwać.

Wręcz przeciwnie, nie musisz natychmiast nawozić nowych pelargonii w pomieszczeniach. Zamiast tego należy karmić, gdy się osiedli i rób to co cztery tygodnie wiosną i latem. Możesz również nawozić pelargonie w pomieszczeniach jesienią i zimą co osiem tygodni, ale uśpione rośliny nie wymagają karmienia.

Kiedy nie należy nawozić pelargonii? Na początek uważaj, aby nie przekarmić roślin, zwłaszcza pelargonii outdoor. Mogą przestać kwitnąć i mogą potrzebować trochę czasu, aby odpocząć tylko z wodą.

Rodzaj nawozu

Nie wystarczy zaznaczyć w kalendarzu zalecanych terminów nawożenia pelargonii. Na przykład, typowym nawozem do nowych rabat kwiatowych jest nawóz 10-20-10 na 100 stóp kwadratowych. W okresie wegetacji, kiedy są one aktywne, powinien wystarczyć rozpuszczalny w wodzie nawóz o połowie mocy.

Następnie możesz użyć tego samego nawozu do kolejnych karmień. Przestrzeganie tych zaleceń zapobiegnie nadmiernemu nawożeniu i problemom ze składnikami odżywczymi, które mogą negatywnie wpływać na pelargonie. Następnie warunki są wskazówką, jakiego nawozu użyć, aby uniknąć wad.

Na przykład spodziewane jest wypłukiwanie azotu w porze deszczowej. Mając to na uwadze, możesz upewnić się, że zaspokoisz zapotrzebowanie pelargonii na zewnątrz w azot, podając im suchy nawóz 5-10-5. Z drugiej strony pelargonie domowe w doniczkach będą miały inne zapotrzebowanie na nawóz niż te wymienione.

Pelargonie doniczkowe wykorzystują jako podłoże mieszankę gleby, piasku i torfu i będą wymagały nawożenia, gdy dojrzeją po dwóch lub trzech miesiącach. W tym momencie możesz użyć dwóch łyżek stołowych 20-20-20 rozpuszczalnych w wodzie nawozów na jeden galon wody. Mówiąc o nawozach rozpuszczalnych w wodzie, jest to również najlepszy rodzaj do ciągłego podawania 200 do 250 ppm azotu.

Aplikacja

Kiedy już znasz czas i rodzaje nawozów, które dobrze sprawdzają się w przypadku pelargonii, właściwe stosowanie będzie ostatnim kluczowym czynnikiem sukcesu. Na przykład ciągłe nawożenie zapobiega problemom ze składnikami odżywczymi, ale nadmierne nawożenie spowoduje również kwitnienie i utrudnienia wzrostu. Jak uniknąć tych problemów?

Jeśli używasz nawozu rozpuszczalnego w wodzie, możesz założyć, że musisz również zapewnić odpowiednią ilość wody i drenażu. W ten sposób woda może przepływać przez podłoże lub glebę za każdym razem, gdy podlewasz pelargonie, co zapobiega gromadzeniu się soli. Pamiętaj, że podłoże o wysokiej zawartości soli negatywnie wpłynie na każdą roślinę.

Można temu również zapobiec w szklarni, stosując nawadnianie podrzędne, gdy stosujesz płynne karmienie 150 do 200 ppm azotu. Możesz wtedy wygodnie monitorować pH i poziom soli w medium. Gdy pelargonie przejdą zimą w stan uśpienia, przestań karmić, aby korzenie nie wysychały.

Co więcej, unikaj nawożenia pelargonii outdoor, gdy jest przypalona, ​​ponieważ nawóz może wysuszyć i spalić rośliny. Na koniec, po wysadzeniu pelargonii na zewnątrz, użyj nawozu w ilości o połowę niższej niż pierwotna.

Oznaki niedoboru składników odżywczych w pelargonii

Najczęstsze objawy niedoboru azotu to opóźnienie wzrostu, karłowacenie i żółte liście. Jest to prawdopodobne, gdy ogrodnik nie użyje dobrze rozłożonej poprawki na glebie, ponieważ ulegnie ona rozkładowi po zastosowaniu i pozbawi glebę azotu. Wręcz przeciwnie, roślina może mieć czerwono-fioletowe dolne liście, słabe łodygi i łodygi, co prowadzi do martwicy i śmierci, jeśli potrzebuje potasu.

Wniosek

Pelargonie to jedna z tych roślin, które dobrze reagują na żerowanie. Aby jednak uniknąć problemów z niedoborami i przekarmieniem, musisz wiedzieć, jak prawidłowo nawozić pelargonie. Zacznij od poznania czasu, rodzaju nawozu i prawidłowego stosowania.

Ogólnie rzecz biorąc, można nawozić glebę pelargonii outdoor po sadzeniu. Z drugiej strony pelargonie domowe należy nawozić dopiero wtedy, gdy już się ugruntowały. Następnie należy karmić co dwa tygodnie, gdy rośliny aktywnie rosną, za pomocą rozpuszczalnego w wodzie nawozu.

I chociaż pelargonie czerpią korzyści z ciągłego nawożenia, aby uniknąć niedoborów, upewnij się, że również je odpowiednio podlewasz. Spowoduje to usunięcie nadmiaru soli i zapobiegnie późniejszym problemom ze wzrostem.

Jak skutecznie nawozić pelargonie | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Komercyjne tunele foliowe, dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, to z jednej strony rozwiązane efektywne, jeśli wziąć pod uwagę poniesione…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą pojawić się wczesną wiosną a…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym?

Jeśli masz wątpliwości, kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym, podpowiemy Ci, że możesz to zrobić jesienią lub wczesną wiosną….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zimować kolokazję- uszy słonia. Przewodnik krok po kroku

Potrzebujesz dowiedzieć się tylko o trzech krokach, aby z powodzeniem przezimować uszy słonia. Jedną ze wskazówek, będących sekretem udanego zimowania…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak często należy podlewać paprykę w doniczce?

Jak często należy podlewać paprykę w doniczkach? Jeśli to pytanie wciąż pojawia się w twojej głowie, to powinieneś wiedzieć, że…

Więcej