Jak skutecznie krzyżować storczyki? | Porady od KrosAgro

Jak skutecznie krzyżować storczyki | Porady od KrosAgro

Zrozumienie, jak krzyżować storczyki, oznacza nauczenie się zapylania krzyżowego lub korzystania z laboratorium. Krzyżowanie orchidei lub innych roślin nie jest czymś, czego wszyscy ogrodnicy są pewni, aby spróbować. W końcu nie jest to tak proste, jak rozmnażanie lub rozmnażanie ich z jednej rośliny rodzicielskiej.

Jednak jedynym sposobem na osiągnięcie wyjątkowych orchidei jest użycie różnych roślin rodzicielskich. Istnieje ponad 24 000 gatunków hybryd, ale wciąż masz dużo miejsca na kreatywność i tworzenie wyjątkowych kombinacji. Jako ogrodnik musisz być otwarty na rozwijanie swoich umiejętności, na przykład krzyżowanie płodnych roślin, takich jak orchidee.

Obszerny przewodnik dotyczący krzyżowania orchidei

Tworzenie własnych hybryd orchidei jest możliwe, o ile prowadzisz badania i aktywnie przestrzegasz zaleceń. Niezależnie od tego, którą z dwóch metod wybierzesz, najlepiej będzie wcześniej zaplanować rośliny, które chcesz skrzyżować. Dodatkowo powstały kwiat odniesie dobre korzyści, jeśli środowisko będzie optymalne dla jego wzrostu, więc rozważ uprawę go w szklarni.

Zapylenie krzyżowe

Zapylanie krzyżowe jest prawdopodobnie najprostszą techniką tworzenia storczyków hybrydowych. Ponadto zapylanie krzyżowe lub rozmnażanie płciowe to jedyny sposób na stworzenie odmian storczyków. Niezależnie od tego, czy krzyżujesz storczyki do celów hobbystycznych czy komercyjnych, zapylanie krzyżowe będzie łatwiejszym sposobem między tymi dwiema metodami.

Kiedy zacząć?

Jak więc zapyla się krzyżowo storczyki? Sprawdź swoje kwiaty, czy ich strąki nasion dojrzewają. W tym momencie musisz usunąć kolce kwiatowe lub grupę kwiatów bez łodygi rosnącej na wyprostowanej łodydze.

Jak się przygotować?

W ten sposób strąki nasion nie będą miały konkurencji o energię rośliny. Po przygotowaniu orchidei pamiętaj, że musisz użyć pyłku z innego rodzaju orchidei. Dwie wybrane odmiany będą reprezentować rośliny żeńskie i męskie.

Jak zapylać krzyżowo storczyki?

Jedna odmiana storczyka będzie stanowić słupek i działać jako roślina żeńska, podczas gdy druga będzie dawać pręcik lub pyłek jako roślina męska. Aby zebrać pyłek, znajdź kolumnę płatków na środku kwiatu. Pod górnym końcem powinna znajdować się nasadka pylnikowa, którą można odsunąć, aby uzyskać pyłek.

Następnie można zapylić ręcznie pyłkiem i słupkiem. Aby odnieść sukces, musisz znać anatomię orchidei, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja orchidea jest zarówno żeńska, jak i męska. Ta wiedza na temat części orchidei ułatwi zbieranie pyłku i zapylenie krzyżowe.

Jak sprawdzić, czy zapylenie krzyżowe się powiodło?

Zapylanie krzyżowe jest tak proste, jak się wydaje, dzięki czemu jest przyjazne dla początkujących, jeśli dopiero zaczynasz hodować storczyki krzyżowe. Z powodzeniem otwór na piętnie powinien się zamknąć, a płatki zaczną wysychać. Łodyga kwiatowa lub szypułka zamieni się wtedy w torebkę nasienną.

W laboratorium

Pierwsza metoda krzyżowania storczyków jest stosunkowo łatwa, o ile znasz anatomię orchidei. Możesz jednak pójść o krok dalej i stworzyć hybrydy w laboratorium. Chociaż ta metoda jest bardziej skrupulatna, stanowi doskonały wybór do tworzenia unikalnych kombinacji między gatunkami i rodzajami.

Jedną z rzeczy, która utrudnia krzyżowanie w laboratorium, jest produkcja storczyków z nasion. Nasiona orchidei są bardzo małe i wybredne w środowisku uprawy. Doświadczeni hodowcy używają sterylnych kolb na czystym podłożu do uprawy tych nasion.

Co sprawia, że ​​ta metoda jest skomplikowana?

Proces wymaga określonych materiałów i metodologii, ale zaczniesz od wysiewu nasion orchidei w kolbie matki, aby uzyskać ogólne pojęcie. Po pewnym czasie możesz przenieść ciała przypominające protocormy orchidei z tej kolby do innej kolby matki. Gdy sadzonki rozwiną się, możesz przenieść te protokormy sadzonek do nowej kolby.

Najważniejszy wymóg

Należy podkreślić, że jest to uproszczone wyjaśnienie i że konsekwentna sterylizacja materiałów jest konieczna na wszystkich etapach. Będziesz także musiał użyć dodatkowych materiałów podczas przechodzenia przez proces krzyżowania. Na koniec przenieś zielone plamy do innej kolby przed ostatnim krokiem, którym jest deflasking.

Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z laboratorium do krzyżowania storczyków nie jest dla kogoś bez odpowiedniego środowiska i materiałów. Jednak ta metoda jest idealna, jeśli ostatecznie zechcesz złożyć wniosek i spróbować zarejestrować swoją nową hybrydę w Royal Horticultural Society.

Wniosek

Rozmnażanie to doskonały sposób na klonowanie storczyków, ale ktoś może być zainteresowany stworzeniem ich własnych hybryd. Dlatego możesz zbadać, jak krzyżować storczyki, czy to poprzez zapylanie krzyżowe, czy w laboratorium. Jak możesz się spodziewać, pierwsza metoda byłaby najłatwiejsza i bardziej idealna dla początkujących.

Jego głównym wymaganiem byłaby znajomość anatomii orchidei, aby można było rozdzielać rośliny męskie i żeńskie. Dodatkowo musisz znać części orchidei, aby zebrać pyłki i sprawdzić, czy hybrydyzacja się powiodła. Ale co, jeśli chcesz zarejestrować swoją hybrydę orchidei?

W laboratorium można krzyżować nasiona orchidei. Jednak ze względu na ich niewielki rozmiar i staranne sterylne środowisko zapewniające sukces, metoda ta jest zarezerwowana dla hodowców, którzy chcą zgłębić procedury i wymagania gwarantujące sukces. Niemniej jednak można śmiało powiedzieć, że hodowla i krzyżowanie storczyków jest wykonalne i wygodne dla tych, którzy chcą pracować.

Jak skutecznie krzyżować storczyki | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak często nawozić sukulenty? | Uprawa sukulentów w tunelu hobbystycznym

Jeśli uprawa sukulentów w tunelu foliowym, jest dla Ciebie czymś nowym, prawdopodobnie zastanawiasz się nad ich pielęgnacją, a jednym z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – uprawa bobu

            Bób jest jedną z pierwszych roślin uprawnych, której początki sięgają najstarszych cywilizacji, kiedy rolnictwo…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podtrzymać kwitnienie begonii. Poradnik dla początkujących

  Czy jest coś równie pięknego, jak roślina obsypana morzem kwiatów w cudownych kolorach? Zwłaszcza zimą widok ten dodaje energii…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić i uprawiać jarmuż | Najlepsze rośliny towarzyszące

Wygląda na to, że wszyscy mają obsesję na punkcie tej zielonej rośliny liściastej, robi ona furorę na stołach osób zainteresowanych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej