Jak sklonować Koleus w 3 krokach | Porady od KrosAgro

Jak sklonować Koleus w 3 krokach | Porady od KrosAgro

Możesz dowiedzieć się, jak klonować pokrzywkę przez rozmnażanie z sadzonek. Możesz nawet znacznie uprościć ten proces, jeśli zdecydujesz się na maszynę do klonowania, która zagwarantuje 100% skuteczność sadzonek. Jednak niezależnie od tego, czy używasz urządzenia, czy nie, może się okazać, że korzystanie ze szklarni jest korzystne, ponieważ pomijasz zmienne warunki zewnętrzne, które mogą wpływać na wzrost sadzonek.

Pociesz się, wiedząc, że Uniwersytet Kalifornijski określił coleus jako łatwy w uprawie. Co więcej, najlepszym sposobem rozmnażania tych roślin są sadzonki. Ogrodnicy, którzy chcą zagwarantować klony swoich roślin coleus, mogą być pewni swoich umiejętności rozmnażania sadzonek, nawet jeśli są nowicjuszami.

Jak łatwo sklonować roślinę Coleus

Rozmnażanie pokrzywy z sadzonek

Wszyscy wiemy, że w porównaniu z uprawą roślin z nasion, najlepszym sposobem na zagwarantowanie kopii rośliny rodzicielskiej są sadzonki. Możesz wyhodować coleus z nasion i sadzonek, więc najlepszym sposobem na uzyskanie klonów jest użycie tego ostatniego. To zajmie tylko trzy kroki, a wszystko, czego potrzebujesz, to wysterylizowane i ostre narzędzie do cięcia, woda, pojemnik i hormon ukorzeniający.

Zbieranie sadzonek łodyg

Możesz pobrać wiele sadzonek łodyg z jednej rośliny Coleus, dzięki czemu jest to niedrogi i szybki sposób na uzyskanie klonów. Uprawa roślin rodzicielskich do rozmnażania w szklarni zawsze da ci przewagę, ponieważ możesz zagwarantować, że są zdrowe i wolne od chorób. Przydatną wskazówką przy wyborze roślin rodzicielskich jest sprawdzenie tych, które mają wiele łodyg odchodzących od głównych.

W ten sposób wiesz, że będą wystarczająco energiczne, aby przetrwać usunięcie, a proces będzie również wygodniejszy. Po wybraniu rośliny rodzicielskiej wyciąć w dowolnym miejscu od dwóch do sześciu cali łodygi poniżej węzła, w którym znajdował się pączek lub łodyga. Upewnij się jednak, że ścięte gałęzie są wierzchołkowe, co oznacza, że ​​na końcu mają pączek.

Znaczenie wierzchołkowych łodyg polega na tym, że otrzymasz krzaczastą roślinę Coleus. Dodatkowo wycięcie poniżej węzła pomoże w pomyślnym zakorzenieniu. Długość łodygi będzie również korzystna dla rośliny, ponieważ będzie bardziej stabilna, gdy później postawisz ją pionowo.

Przygotowanie sadzonek

Następnym krokiem jest przygotowanie sadzonek do sadzenia. Chcesz je przyciąć i usunąć liście w najbardziej dolnej części. Liście, które usuniesz, zawierają ogonki liściowe i przylistki, tak że najwyższe liście są jedynymi, które pozostają.

Niektórzy ogrodnicy również szczypią liście palcami, zamiast je odcinać. Chcesz usunąć wszystkie liście oprócz tych znajdujących się najwyżej, więc żaden z nich nie zostanie później zanurzony. Po usunięciu liści można na ich końce użyć proszku korzeniowego.

Cudowną rzeczą w przypadku sadzonek Coleus jest to, że mogą one łatwo ukorzenić się nawet bez pomocy hormonu ukorzeniającego. Większość ogrodników wspomniała, że ​​po umieszczeniu w podłożu, takim jak wilgotna ziemia doniczkowa lub wermikulit, sadzonki natychmiast tworzą korzenie. Jeśli używasz szklarni, możesz również utrzymać wysoki poziom wilgotności, aby przyspieszyć zakorzenienie.

Jeśli zdecydujesz się użyć hormonu ukorzeniającego, pamiętaj, aby nosić rękawiczki i maskę oraz zachować higienę, używając pojemnika do zanurzania. Zwykle musisz zanurzyć cięcie w wodzie, zanim włożysz je do proszku. Stuknij nadmiar i powinieneś być gotowy do sadzenia.

Sadzenie

Ostatnim krokiem jest wyhodowanie sadzonek, aby rozwinąć korzenie przed ich przesadzeniem. Najprostszym sposobem ich ukorzenienia jest umieszczenie łodyg pokrzywy w pojemnikach z wodą i umieszczenie ich w świetle pośrednim. Możesz mieć jedno cięcie na pojemnik lub więcej w jednym.

Jedynym haczykiem jest to, że chcesz zanurzyć węzły, a nie górne liście. Niektórzy ogrodnicy nie czekają na zakorzenienie się w wodzie i natychmiast sadzą sadzonki w pojemniku z lekką i wilgotną mieszanką ogrodniczą. Tak czy inaczej, utrzymanie wilgoci jest niezbędne do wzrostu sadzonek.

Może minąć tydzień, zanim korzenie wyrosną, a jeśli jesteś zadowolony z ich liczby i grubości, powinieneś być gotowy do przesadzania. Możesz to zrobić w szklarni lub na zewnątrz, o ile używasz żyznej gleby doniczkowej, która jest luźna. Ci, którzy chcą uniknąć niebezpieczeństwa mrozu, ale chcą utrzymać produktywność, skorzystają więcej na przesadzaniu w szklarni.

Wniosek

Rozmnażanie to łatwy sposób na tworzenie kopii roślin. Możesz użyć maszyny do klonowania sadzonek, ale metoda wolna od maszyn i tradycyjna sprawdzi się również, jeśli chcesz wiedzieć, jak sklonować roślinę pokrzywy. Ponieważ rośliny te są ogólnie łatwe w uprawie, można się spodziewać, że rozmnażanie ich z sadzonek przebiega bezproblemowo.

Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i przytnij 6-calową łodygę poniżej węzła. Coleus może ukorzenić się bez pomocy ukorzeniacza, ale nadal możesz go użyć dla bezpieczeństwa. Następnie przenieś sadzonki do pojemnika z wodą, upewniając się, że zanurzysz węzły, ale nie górne liście.

Możesz również użyć szklarni do przeszczepu lub samodzielnej uprawy roślin rodzicielskich, aby uniknąć zagrożeń związanych ze zmiennym klimatem. Ogólnie rzecz biorąc, rozmnażanie z sadzonek jest przyjaznym dla początkujących sposobem klonowania rośliny Coleus.

Jak sklonować Koleus w 3 krokach | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Gotycki tunel foliowy

Gotycki tunel foliowy jest charakterystycznym produktem, ze względu na kształt jaki przyjmuje. Półokrągłe spady po obu stornach namiotu, zawężający się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wełnowców na storczykach?: 3 proste metody

Wełnowce to jedne z najczęściej atakujących storczyki szkodników, potrafią one naprawdę solidnie dokuczyć. Te owalne, różowawe owady, rozpoznasz po tym,…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa na zboże

Hala namiotowa na zboże przydadzą się w każdym gospodarstwie  w którym niezbędny jest magazyn. Modułowe konstrukcje stalowe ze względu na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaki model szklarni wybrać i gdzie ją kupić?

Jak wspominaliśmy na naszym poprzednim blogu, zanim zaczniesz rozwijać się jako ogrodnik, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Takim właśnie optymalnym rozwiązaniem  jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak stworzyć nowoczesny ogród warzywny?

Jeszcze do niedawna ogrody warzywne były stałym elementem krajobrazu, jednak na krótką chwilę zniknęły z przydomowych rabat. Na szczęście nie…

Więcej