Jak sadzić storczyki gruntowe. 2 proste kroki | KrosAgro

Jak sadzić storczyki gruntowe. 2 proste kroki | KrosAgro

Czy wiesz, że możesz nauczyć się sadzić storczyki naziemne w zaledwie dwóch krokach? Te storczyki, które są widoczne po różowych plamach na kwiatach i dwubarwnych cętkowanych liściach, są doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu. A co najważniejsze, są stosunkowo łatwe w sadzeniu i uprawie.

Możesz hodować je w pojemnikach, ale ponieważ będziesz musiał je przenieść do domu, aby chronić je przed zimą, najlepiej jest zacząć je w szklarni. Tak czy inaczej, możesz sprawdzić datę mrozu w oparciu o strefę odporności na danym obszarze i możesz użyć szklarni jako ochrony lub środowiska wzrostu storczyków naziemnych. Dzięki ponad 200 gatunkom dostępnym w strefach od 8 do 10 z pewnością znajdziesz najlepszą orchideę naziemną dla swojej lokalizacji.

Obszerny przewodnik dotyczący sadzenia storczyków zmielonych

Krok # 1. Sadzenie

Idealna lokalizacja

Pierwszym krokiem, którego musisz się nauczyć, jest technika sadzenia samych orchidei naziemnych. Aby zagwarantować sukces, wcześniej sprawdź jakość swojego obszaru. Podobnie jak większość roślin, idealne miejsce dla storczyków naziemnych jest dobrze odprowadzane, aby zapobiec nadmiernemu podlewaniu.

Jeśli Twój ogród jest suchy i piaszczysty, najpierw uzupełnij glebę organiczną próchnicą torfową, aby poprawić jej jakość. Możesz również znaleźć różne źródła podające dwa rodzaje storczyków naziemnych, którymi są Spathoglottis i Epidendrum. Sprawdź roślinę, którą uprawiasz, ponieważ może być konieczne wykonanie dodatkowych czynności związanych z jej sadzeniem.

Rosnące warunki

Storczyki można sadzić w ziemi w odległości sześciu cali od siebie, aby przewidzieć ich rozległy system korzeniowy. Możesz jednak mieć je również w osobnych doniczkach, zwłaszcza w szklarni. Przede wszystkim warto zauważyć, że musisz oddzielić rośliny od głównej grupy, ponieważ storczyki naziemne rozmnażają się przez podział.

Storczyki naziemne dobrze się rozwijają w warunkach słabego oświetlenia, ponieważ zbyt duża ilość spowoduje czerwone liście i brak kwiatów. Dlatego może być konieczne dodanie kratki, aby je osłonić, a także chronić przed ulewnym deszczem, jeśli przebywają na zewnątrz. Piękno szklarni polega na tym, że te warunki środowiskowe są łatwiejsze do opanowania i możesz zapewnić jasne, ale pośrednie światło, które uwielbiają Spathoglottis.

Krok # 2. Konserwacja

Nawożenie

Następnym krokiem po posadzeniu storczyków naziemnych jest pielęgnacja zapewniająca wzrost i kwitnienie. Jak wspomniano wcześniej, przed sadzeniem chcesz zmienić glebę. Możesz użyć kompostu i nawozu, ale niektórzy ogrodnicy dodatkowo poluzowują glebę również węglem drzewnym.

Następnie można karmić storczyki nawozem o kontrolowanym uwalnianiu lub płynnym nawozem wczesną wiosną lub późnym latem. Zmielona orchidea Spathoglottis ma tendencję do intensywnego żerowania, więc nawóz o kontrolowanym uwalnianiu co cztery lub sześć miesięcy powinien zapewnić im zdrowie. Przestrzegaj regularnego harmonogramu karmienia storczyków naziemnych i powinny kwitnąć bez problemów.

Podlewanie

A co z potrzebami wodnymi storczyków naziemnych? Częstotliwość będzie się różnić w zależności od lokalizacji, ale ogólną zasadą jest woda tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Ogrodnicy zwykle podlewają storczyki gruntowe co pięć, a nawet dwanaście dni.

Nacisk kładziony jest na to, aby najpierw wysuszyć korzenie między podlewaniami, podobnie jak w przypadku innych orchidei. Możesz sprawdzić górną warstwę podłoża i wodę tylko po wyschnięciu. Powinieneś także sprawdzić liście swoich roślin ze względu na ryzyko zgnilizny, więc zawsze miej pod ręką chusteczkę do ich wysuszenia.

Deadheading

Wreszcie inną praktyką, której można się spodziewać podczas uprawy storczyków naziemnych, jest martwa głowa. Usuwając łodygi z gotowymi kwiatami, pomożesz roślinie w ciągłym kwitnieniu. Gdy storczyki przestaną kwitnąć, przytnij łodygę w węźle pod kwiatem lub blisko ziemi dla młodych roślin.

Warto również zauważyć, że zmielona orchidea Epidendrum korzysta z przycinania łodyg kwiatowych. Z drugiej strony możesz przycinać brązowe liście orchidei Spathoglottis. Istnieje wiele różnych rodzajów storczyków naziemnych, więc upewnij się, że znasz ich szczególne wymagania dotyczące pielęgnacji.

Typowe problemy z orchideami

Oprócz szkodników, takich jak roztocza, u orchidei często rozwijają się choroby grzybowe, takie jak zarazy, zgnilizny i plamy. Dobrą wiadomością jest to, że możesz zapobiegać tym schorzeniom, nieustannie sprawdzając storczyki, aby szybko zająć się chorobą. Dodatkowo twoje praktyki i środowisko wpływają na te choroby.

Ogrodnicy wiedzą, że nadmierna wilgoć i słaby środek odprowadzający to dobry przepis na choroby grzybowe, takie jak zgnilizna. Jeśli nie ćwiczysz zabiegów sanitarnych w szklarni lub ogrodzie, te choroby również szybko przenoszą się między roślinami, co utrudnia szybkie wyzdrowienie storczyków. Dlatego należy utrzymywać idealne warunki dla wilgotności, temperatury, cyrkulacji powietrza, wilgoci i ogólnej czystości.

Wniosek

Zawsze możesz poszerzyć swoją wiedzę na temat sadzenia różnych kwiatów, na przykład storczyków. Na przykład, czy nie nauczysz się sadzić storczyki naziemne, aby ożywić ogród? Na początek wybierz miejsce z dobrze przepuszczalną glebą i uzupełnij je kompostem i nawozem.

Obszar powinien być słabo oświetlony, co jest łatwiejsze do kontrolowania w szklarni. Gdy zmielone orchidee rosną, należy je nawozić wczesną wiosną lub późnym latem, aby pomóc im kwitnąć. Z drugiej strony podlewanie może odbywać się co pięć dni w zależności od podłoża, aby uniknąć gnicia.

Wreszcie, należy zapewnić ciągłe kwitnienie, zabijając storczyki, które zakończyły kwitnienie. Cięcie blisko ziemi w przypadku młodszych roślin lub w węźle poniżej kwiatka w przypadku bardziej dojrzałych storczyków naziemnych.

Jak sadzić storczyki gruntowe. 2 proste kroki | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jakie są korzyści z uprawy roślin w tunelu?

Może zastanawiasz się jakie korzyści płyną z uprawy roślin w szklarni lub tunelu i czy jest ich dużo? W ostatnim…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale logistyczne – cena oraz projekt

Branża transportowa to działalność, która prężnie rozwija się na całym świecie. Wraz z otwarciem granic, coraz lepszą infrastrukturą drogową oraz…

Więcej
Bez kategorii

Mikroelementy w uprawie pod osłonami

Mikroelementy w uprawie pod osłonami są konieczne, aby każdy etap wegetacji przebiegał optymalnie. Obok niezbędnych do prawidłowych procesów wzrostu makroelementów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć petunię z sadzonek? Cztery proste kroki

Petunie to obok pelargonii najpopularniejsze rośliny kwitnące, zdobiące od wiosny do jesieni balkony, tarasy i ogrodowe kwietniki. Powodzenie tej pochodzącej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić celozję: krótki przewodnik

Samodzielne wyhodowanie sadzonek i uprawa celozji, jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy ciekawi są nowych wyzwań ogrodniczych oraz wprowadzenia na…

Więcej