Jak rozmnażać jaskra? Uprawa i pielęgnacja jaskra azjatyckiego

Jak sadzić nasiona Jaskra w 2 prostych krokach | KrosAgro

Jaskry to popularne rośliny porastające tereny łąk, lasów i gór, istnieje aż 400 gatunków, które rosną dziko, ubarwiając krajobraz swoimi pięknymi kwiatostanami. Wiele spośród tych gatunków wykorzystana jest do stworzenia odmian goszczących w naszych ogródkach. Różni je wysokość oraz wielkość pąków, łączy za to niezwykła uroda podobnych do piwonii lub małych różyczek kwiatów. Będąc na łonie natury, najczęściej spotykamy żółte jaskry, jednak odmiany ogrodowe charakteryzują się wielkim zróżnicowaniem kolorystycznym, niektóre są nawet różnobarwne, zachwycają swym wdziękiem i wprowadzają do pejzażu nieco egzotyczny urok. Najpopularniejszym gatunkiem na rodzimych grządkach jest pochodzący z ciepłego klimatu, jaskier azjatycki. Jego kultywary są niezwykle atrakcyjne i zadziwiają formą i kolorem pąków, podzielić je możemy na cztery grupy: jaskry tureckie, jaskry perskie, jaskry francuskie oraz jaskry peoniowe.

Jak rozmnażać jaskra?

Niezależnie na które z odmian się zdecydujesz, niezwykle ważne jest znać wymagania uprawowe rośliny, zasady pielęgnacji oraz oczywiście metody rozmnażania. Grzechem bowiem byłoby nie wykorzystać zdrowych dojrzałych egzemplarzy, których bulwy łatwo jest podzielić. Także rozmnażanie z nasion, jest dobrą, choć trudniejszą i mniej popularną metodą propagacji tych ślicznych kwiatów. Pamiętaj jednak, że rozmnażanie roślin z nasion jest trudniejsze niż podział sadzonek, ponieważ zmienne warunki mogą utrudniać ich kiełkowanie. Najlepszym rozwiązaniem uprawy roślin z nasion zawsze będzie tunel foliowy lub szklarnia, także młode sadzonki najlepiej będą się rozwijały w kontrolowanym klimacie o stabilnych warunkach środowiskowych.

 Rozmnażania jaskra ogrodowego z nasion

Krok # 1. Siew i kiełkowanie

Najlepszym miejscem na uprawę jaskra ogrodowego z nasion, jest tunel foliowy lub szklarnia. Kiełkowanie nasion pod osłonami jest dużo łatwiejsze, ponieważ możemy zapewnić im optymalną temperaturę do wschodu, a także kontrolować wilgotność powietrza. Do prawidłowego rozwoju jaskrów temperatura nie powinna spadać poniżej 10 stopni C. Nasiona należy wysiewać wiosną do podłoża złożonego z torfu zmieszanego z ziemią darniową (proporcje 1:2) lub do ziemi z dodatkiem kompostu. Nie wszystkie nasiona wzejdą, możesz więc wysiewać je gęsto, przykrywając cienką warstwą ziemi (najwyżej  0,5 cm). Pamiętaj o utrzymaniu wilgotności podłoża, uważaj jednak aby nie przesadzić z ilością wody, dobrym rozwiązaniem będą pojemniki z otworami odpływowymi. Po około 5-8 tygodniach od wysiania, sadzonki powinny wykształcić 3-4 liście właściwe i można je przepikować, a następnie przesadzić do pojedynczych doniczek. Na wiosnę możemy przesadzać rośliny na zewnątrz, ale zanim to zrobisz, poczekaj, aż minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Zaletą korzystania ze szklarni, jest możliwość sterowania warunkami środowiskowymi we wnętrzu konstrukcji w taki sposób, aby przyspieszyć kiełkowanie i uzyskać silne i zdrowe sadzonki. Podstawą jest oczywiście odpowiednia temperatura, która przyspiesza kiełkowanie, w warunkach szklarniowych regulacja ogrzewania i dostosowanie jej do potrzeb rośliny nie stanowi żadnego problemu. Możemy również zastosować dodatkowe oświetlenie, stosując lampy fluorescencyjne, dla lepszego pobudzenia wzrostu sadzonek bez narażania ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Krok # 2. Pielęgnacja

Uprawa jaskrów w szklarni jest korzystna dla rośliny na każdym etapie jej rozwoju. Możesz uprawiać w niej sadzonki, tak aby były silne i zdrowe i bez problemu przyjęły się po przesadzeniu na zewnątrz. Jaskry preferują niższe temperatury, więc w szklarni powinno być około 10 stopni C, a nocą temperatura powinna być o kilka stopni niższa. Zbyt wysoka temperatura powoduje zbyt szybkie rozwijanie się pąków kwiatowych i równie prędkie więdnięcie, nadmierne ciepło sprzyja również temu, że szypułki kwiatowe stają się kruche i uginają się pod ciężarem kwiatów.

Jaskry bardzo lubią słoneczne stanowiska, kwitną wtedy obficie i pięknie się wybarwiają, w cieniu marnieją, wyciągając łodygi ku słońcu. Ważne jest jednak, aby nie narażać ich na ostre bezpośrednie promienie UV, ponieważ mogą ulec poparzeniu, ich liście zaczną zasychać, a na pąkach kwiatowych pojawią się nieestetyczne plamy. Jednym słowem optymalna dla jaskrów będzie lokalizacja o świetle rozproszonym, osłonięta przed przeciągami i o żyznej dobrze przepuszczalnej glebie. Dobrym pomysłem jest umieszczenie jaskrów na nasłonecznionej rabacie obok wysokich roślin, które zapewnią im półcień. Jaskry wymagają regularnego podlewania, należy jednak uważać, żeby nie zalać podłoża, ponieważ skutkiem tego mogą być choroby grzybicze. Najlepiej jest, jeszcze przed posadzeniem kwiatów, zapewnić glebie solidny drenaż.

Hartowanie sadzonek i przesadzanie

Przed przesadzeniem jaskrów, ważne jest, aby zahartować sadzonki, tak aby po przesadzeniu na zewnątrz nie przeżyły szoku termicznego. Hartowanie sadzonek polega na wynoszeniu ich na zewnątrz i stopniowe przyzwyczajanie ich do warunków zewnętrznych, poprzez stopniowe wydłużanie czasu ich ekspozycji na warunki zewnętrzne. Jeżeli temperatura jest zbyt niska, zaczekaj jednak z ich wynoszeniem. Kiedy pogoda będzie odpowiednia, przesadź je, zachowując 15-20 cm odstępów i pamiętaj o regularnym podlewaniu.

Możesz również zasilać młode rośliny, stosując co tydzień rozpuszczalny w wodzie nawóz, co może pobudzić rośliny do lepszego zawiązywania pąków kwiatowych. Sprawdzi się również jednokrotne zastosowanie nawozu o przedłużonym uwalnianiu. Świetną praktyką ogrodniczą, która sprawdza się doskonale w uprawie jaskrów, jest mulczowanie gleby. Pokryj podłoże wokół jaskrów warstwą ściółki organicznej, co pomoże utrzymać właściwą temperaturę podłoża, zapobiegnie gniciu korzeni oraz rozrostowi chwastów. W cieplejszym klimacie mulczowanie doskonale chroni bulwy przed jesiennymi i zimowymi chłodami, niestety w Polsce musimy wykopać je jeszcze w październiku.

Sadzenie bulw jaskrów

Dużo łatwiejszą i bardziej popularną metodą rozmnażania i sadzenia jaskra ogrodowego jest użycie bulw. Podobnie jak w przypadku wysiewania nasion, bulwy jaskra również można zasadzić w tunelu foliowym, jeżeli nie ma ryzyka przymrozków, sadźmy je w ogrodzie, przygotowując je wcześniej, namaczając przez 24 godziny w wodzie..

Pamiętaj jednak, żeby zapewnić bulwom stałą lokalizację, ponieważ źle znoszą przesadzanie. Jeśli mieszkasz w regionie, który nie sprosta wymogom środowiskowym rośliny, wybierz uprawę pod osłonami. Rozmieść bulwy w 12-15 cm odległościach od siebie i sadź w dołkach o głębokości około 5-8 cm, po trzech miesiącach kwiaty zaczną kwitnąć.

Rozmnażanie jaskra ogrodowego z bulw

Prostą i najczęściej stosowaną techniką rozmnażania jaskrów, jest rozmnażanie ich przez bulwy. Nad bulwami macierzystymi jaskrów tworzą się cebulki przybyszowe, które należy od nich oddzielić. Mają one około 2-3 cm i nazywa się je pieszczotliwie pazurkami, należy bardzo uważać przy ich podziale, są bowiem kruche. Należy przechować bulwy na okres zimy w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu i na wiosnę znowu zasadzić je, ciesząc się ich większą ilością.

Uprawa jaskrów ogrodowych

Jaskier to roślina o niezwykłej urodzie, można ją uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w tunelu lub szklarni, a także, jako kwiat doniczkowy, zdobiący domowe parapety. Rośliny dostępne w sprzedaży, często są poddawane opryskom chemicznym, pod wpływem których ich łodygi są krótsze, aby lepiej utrzymywać pąki kwiatów. Odmiany wyższe osiągają nawet 100 cm i świetnie nadają się na kwiaty cięte do wazonu, należy jednak pamiętać o częstym wymienianiu im wody.

Uprawa jaskrów nie jest najłatwiejsza, ponieważ rośliny te mają swoje wymagania, którym należy sprostać. Dużym problemem i być może największym wyzwaniem, z przyjdzie Ci się zmierzyć jest zgnilizna korzeni. Najlepiej oczywiście zapobiegać jej niż leczyć porażone szarą pleśnią rośliny. Staranne podlewanie i kontrola wilgotności oraz utrzymanie stabilnego środowiska wzrostu powinny być dobrą profilaktyką. Drenaż i ściółkowanie podłoża dodatkowo zabezpieczy rośliny przed infekcjami grzybiczymi.

Zabiegami, które pomogą Ci jeszcze lepiej zająć się swoimi jaskrami, będzie zasilanie kwiatów nawozem potasowym w czasie ich kwitnienia, zachowując dwutygodniowe odstępy czasu. Tak odżywione rośliny powinny być zdrowsze oraz bujnie i długo kwitnąć. Korzystne będzie także spryskanie jaskrów środkiem do ochrony roślin, ponieważ rośliny zwłaszcza w okresie letnim, mogą paść ofiarą  mszyc i wciornastków.

Wniosek

Chociaż bardziej popularną i łatwiejszą metodą propagacji jaskrów ogrodowych są bulwy, możesz również spróbować wysiewania kwiatów z nasion. Nie należy się obawiać poszerzania swoich umiejętności w uprawie roślin i wypływania na coraz głębsze wody doświadczeń w ogrodnictwie. Uprawa jaskrów z nasion jest stosunkowo prosta i sprowadza się właściwie do dwóch etapów, które polegają na wysiewie i pielęgnacji sadzonek w pomieszczeniach, do czasu ich przeszczepienia na zewnątrz. Pomocna w kiełkowaniu roślin oraz uprawie młodych siewek będzie oczywiście szklarnia lub tunel foliowy ,w których te piękne kwiaty będą mieć zagwarantowane stabilne, kontrolowane środowisko, idealnie dopasowane do ich wymagań.

 

Jak sadzić nasiona Jaskra w 2 prostych krokach | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. I corocznie pojawia ich się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa fenkułu (koper włoski) w tunelu foliowym

Fenkuł to kolejna roślina, która zyskała popularność dzięki ogrodniczym cieplarniom. Do niedawna warzywo było traktowane jako ciekawostka kulinarna, teraz coraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Aglonemę? Uprawa i pielęgnacja aglonemy

Aglonema (Aglaonema commutatum) to efektowna roślina, należąca do rodziny obrazkowatych. Jest ona jedną z tych egzotycznych piękności, które cenione są…

Więcej

Namioty rolnicze jako zastępstwo dla stodoły

Namioty rolnicze jako zastępstwo dla stodoły to coraz bardziej widoczna zmiana przy wyborze konstrukcji. Coraz częściej zamiast ociężałych i drogich…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jakim sposób uprawiać kiełki pod osłonami?

Kiełki to wschodzące rośliny, które wydostały się z nasion i przebudziły do życia. Powszechnie cenione są dlatego, że zawierają pełen…

Więcej