Jak sadzić celozję: krótki przewodnik

Jak sadzić celozję: krótki przewodnik

Samodzielne wyhodowanie sadzonek i uprawa celozji, jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy ciekawi są nowych wyzwań ogrodniczych oraz wprowadzenia na swoje rabaty odrobinę egzotyki. Celozja kwitnie przez długi czas, zdobiąc grządki lub balkony nietypowym wyglądem i żywym, atrakcyjnym kolorytem. Wprowadzenie celozji do przydomowego pejzażu lub szklarni doda tym miejscom oryginalności i uroku.

Jeśli szukasz rośliny, która kwitnie przez cały miesiąc i oczarowuje patrzących oszałamiającym kształtem i kolorem, celozja jest doskonałym wyborem. Ta pochodząca z terenów Azji i Afryki roślina, traktowana jest tam jako chwast i występuje jako gatunek wieloletni. W Europie jest rośliną jednoroczną, występującą w trzech podstawowych odmianach: srebrzystej, pierzastej oraz grzebieniastej lub kłosowej. Nazwa rośliny nawiązuje do Greckiego słowa ”kileos”, co oznacza tyle, co płomienny lub też ognisty tak jak kolor kwiatostanów celozji.

Kwiaty celozji często wykorzystywane są do tworzenia ciętych kompozycji kwiatowych, dzieje się tak nie tylko ze względu na urodę kwiatów, ale i na niezwykłą ich trwałość, mogą one wytrzymać nawet 3 tygodnie, doskonale również nadają się do suszenia, ponieważ w ogóle nie tracą swojej barwy.

Odmiany Celozji

Istnieje kilka odmian celozji, ale trzy najczęściej spotykane to:

Celozja grzebieniasta lub kłosowa osiąga około 50 centymetrów i kwitnie od lata do jesieni. Potocznie nazywana jest grzebionatką, ponieważ jej kwiatostany mają formę koguciego grzebienia, przybierają one kolory takie jak: czerwony, żółty lub pomarańczowy.

Celozja pierzasta rośnie do wysokości około 30 centymetrów, kwitnąc od lipca do października. Jej kwiatostany mają stożkowatą formę w barwach żółci, czerwieni, różu, purpury i oranżu.

Celozja srebrzysta to najpopularniejsza odmiana celozji z owalnymi wzniesionymi pionowo w górę kwiatostanami.

Jak rozmnożyć celozję?

Możesz wyhodować celozję z nasion, niezależnie od jej odmiany. Niestety w naszym klimacie niemożliwy jest wysiew do gruntu, ponieważ celozja nie przetrwałaby niskich temperatur, jako dolną granicę jej wytrzymałości podaje się 5 stopni C. Ze względu na jej ciepłolubność, najlepiej uprawiać ją w szklarni lub tunelu foliowym. Nasiona  wysiewamy w lutym lub w marcu, do skrzynek i zapewniamy temperaturę 20-22 stopni C. Podłoże można zraszać wodą i delikatnie podlewać. Po osiągnięciu przez sadzonki około 6 centymetrów należy je przepikować. W czerwcu możesz przesadzić celozję bezpośrednio do gruntu i czekać a zakwitnie.

Chociaż celozję można rozmnażać innymi metodami, preferowanym sposobem jest wysiew nasion, podobno dzieje się tak, ponieważ przeszczepiona celozja, źle się  przyjmuje i nie lubi naruszania korzeni.

Jak sadzić celozję z nasion w pomieszczeniach

Możesz także rozmnażać celozję z nasion w domowych warunkach, umieszczając pojemniki z nasionami na dobrze oświetlonych parapetach. W takim przypadku wskazane jest wysiewanie nasion do pojedynczych doniczek, najlepszym pomysłem będą doniczki biodegradowalne, ponieważ nie uszkodzisz korzeni przy wyjmowaniu rośliny oraz dodatkowo użyźnisz glebę.

Radzimy, aby wysiać nasiona do doniczek, na 6-8 tygodni przed datą ostatnich przymrozków. Konieczne będzie przykrycie sadzonek matą grzewczą ustawioną na 20 do 24 stopni C.

Celozja zacznie kiełkować w ciągu 1 do 2 tygodni i kiedy w końcu osiągnie wzrost około 6 cm, możesz przesadzić ją do ogrodu.

Wskazówki dotyczące uprawy Celozji

Najważniejszą wskazówką dotyczącą uprawy celozji jest zapewnienie jej stanowiska na pełnym słońcu. W końcu jest to roślina egzotyczna, która w naturalnych warunkach ma zapewnione gorące powietrze i dobre oświetlenie, aby zdrowo rosła, potrzebuje więc co najmniej 6-8 godzin kąpieli słonecznej.

Należy również pamiętać, że celozja musi mieć żyzną, dobrze przepuszczalną, próchniczą i lekką glebę. Powinna być ona ponadto bogata w substancje odżywcze, stale lekko wilgotną. Roślina źle znosi natomiast nadmiar wody, powodującą u niej gnicie korzeni, a nawet obumarcie, najlepiej od czasu, do czasu dać ziemi lekko przeschnąć. Wskazane jest również sadzenie rośliny na lekkich wzniesieniach, aby pozwolić wodzie spłynąć w dół, aby nie zalegała wokół rośliny.

Jeśli twoja gleba zawiera dużo gliny, możesz dodać do niej nawozu organicznego np. kompostu, oraz warstwę drenażu. Po posadzeniu ważne jest regularne podlewanie, należy jednak wykonywać to z umiarem. Z nawożeniem również uważaj, celozja jest jedną z tych roślin, w przypadku której lepszy jest brak nawożenia niż jego nadmiar.

Możesz zasilić roślinę podczas sadzenia, dodając nawóz o opóźnionym, nie jest to jednak konieczne. Dodatkowa pomoc, potrzebna jest tylko wtedy, gdy roślina nie radzi sobie dobrze, w takim przypadku idealny będzie specjalnie opracowany nawóz do kwiatów.

Dlaczego warto sadzić celozję i inne rośliny w mini tunelu?

Istnieje kilka powodów, dla których warto spróbować sadzić celozję i inne rośliny w mini tunelach, a oto kilka z nich:

Mini tunele są łatwe w montażu i mobilne

Mini tunele mają standardowo około czterech metrów kwadratowych, ale są też mniejsze opcje. Niewielki rozmiar, łatwy montaż oraz lekkość konstrukcji tunelu, dają ci swobodę korzystania z niego, w dowolnym miejscu i przenoszenia go, bez żadnych utrudnień i komplikacji. Te niewielkie konstrukcje, są wprost stworzone do amatorskiej uprawy roślin, oraz zdobywaniu pierwszych doświadczeń w ogrodnictwie pod osłonami.

Ochronisz rośliny przed szkodnikami

Krety, ptaki, jelenie, a także owady i szkodniki chętnie zjadają i atakują twoje rośliny. Izolowanie roślin w zamkniętej przestrzeni chroni je przed inwazją owadów i zniszczeniami spowodowanymi działalnością zwierząt. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie chemicznych oprysków służących do ochrony roślin, a więc Twoje rośliny, szczególnie zaś owoce i warzywa będą zdrowsze i mniej przetworzone.

Masz możliwość kontrolowania klimatu

Jedną z najbardziej godnych uwagi zalet szklarni jest możliwość kontrolowania całego środowiska uprawy. Za pomocą systemów ogrzewania i chłodzenia, oświetlenia, wentylatorów, systemów nawadniających i innego sprzętu będziesz w stanie regulować temperaturę, wilgotność i temperaturę w szklarni. Efektem tego, jest możliwość takiego sterowania klimatem, że będziesz mieć możliwość uprawy roślin poza sezonem oraz wydłużenia sezonu wegetacyjnego. Jeżeli zechcesz, możesz wybierać rośliny, które nie przetrwałyby w warunkach polowych i uprawiać ciepłolubne, a nawet egzotyczne gatunki.

Podsumowanie

Jak widać, sadzenie i uprawa celozji wcale nie jest trudna. Niezależnie, na którą odmianę celozji się zdecydujesz, każda z nich wprowadzi w Twoją przestrzeń egzotyczny koloryt i doda oryginalnego wdzięku. Nie bój się wprowadzać zmian, na swoich rabatach i balkonach, zaproś te afrykańskie piękności, aby wprowadziły odrobinę nonszalancji i dobrej zabawy w znane i dobrze wypróbowane scenariusze!

Jak sadzić celozję: krótki przewodnik

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Dlaczego warto wybrać producenta namiotów garażowych i magazynowych?

Namioty magazynowe Magazyn budowany konwencjonalnie pochłania mnóstwo środków i czasu. Przedłużająca się budowa oraz koszty, które generują się w jej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak nawozić bazylię? Trzy najlepsze rozwiązania.

Możesz dowiedzieć się, jak nawozić bazylię, aby odnieść prawdziwy sukces w jej uprawie. Weź pod uwagę trzy czynniki, ten artykuł…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać dziurawiec? Uprawa i pielęgnacja dziurawca

Gdy mowa o dziurawcu, od razu większości ludzi nasuwa się skojarzenie z jego walorami prozdrowotnymi, stosowanymi od dawien dawna w…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć amarylis z nasion? Uprawa i pielęgnacja amarylisu

Amarylis to zjawiskowo piękna roślina cebulkowata, pochodząca z terenów Afryki Południowej. Nazwa rośliny pochodzi z poezji Wergiliusza, który pisał o…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać żurawkę? Uprawa i pielęgnacja żurawki

Małe wymagania żurawki w połączeniu z jej efektownym wyglądem, sprawiają, że jest ona wprost stworzona dla początkujących ogrodników oraz dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać draceny?

Najważniejsze we właściwym rozpoznaniu zapotrzebowań i wymagań rośliny, jest zrozumienie, z jakich warunków klimatycznych pochodzi. Dotyczy to także sposobu, częstotliwości…

Więcej