Jak rozpocząć uprawę geranium z sadzonek: porady i wskazówki

Jak rozpocząć uprawę geranium z sadzonek: porady i wskazówki

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozpocząć sadzenie pelargonii, masz szczęście. pelargonie, inaczej pelargonie, należą do najpopularniejszych rodzajów roślin domowych i ogrodowych. Są praktycznie łatwe w uprawie i pielęgnacji, ponieważ oprócz tego, że są wytrzymałe, rośliny te są również płodne.

Pelargonie zwykle uprawia się wiosną i jesienią – przede wszystkim z sadzonek. Rozpoczynając pelargonie od sadzonek, możesz mieć pewność, że uprawiana przez Ciebie roślina będzie dokładnie taka sama jak jej roślina macierzysta. Tak więc, jeśli chcesz odtworzyć jedną z najlepszych roślin geranium w szklarni ogrodowej lub hobbystycznej, najlepiej jest zacząć ją od sadzonek.

Wbrew temu, co myślą inni, uprawa pelargonii niekoniecznie wymaga zielonego kciuka. Bez względu na kolor Twojego kciuka wkrótce przekonasz się, że proces uprawy tych roślin jest stosunkowo łatwy. Musisz jednak przeprowadzić trochę badań, aby wiedzieć, jak zapewnić im opiekę, której potrzebują, aby dobrze się rozwijać. Zapoznaj się z poniższymi szczegółami dotyczącymi sposobu uprawy i rozpoczęcia uprawy pelargonii z sadzonek.

Rozpoczynanie pelargonii z sadzonek

To, co sprawia, że ​​pelargonie są świetne, to fakt, że nie mają one okresu uśpienia. Oznacza to, że mogą uprawiać kwiaty przez cały rok, niezależnie od pory roku. Oznacza to również, że możesz je propagować w dowolnym momencie. Jednak aby uzyskać najlepsze rezultaty, lepiej zacząć je uprawiać wiosną i jesienią.

Oto kilka kroków, które możesz wykonać podczas uprawy pelargonii z sadzonek:

Krok # 1. Weź sadzonki pelargonii z rośliny rodzicielskiej

Aby zapewnić najlepsze cięcie, musisz je wziąć, gdy roślina jest w pełnym rozkwicie. Kiedy już to robisz, używaj ostrych nożyc ogrodowych podczas cięcia powyżej węzła.

Jeśli się zastanawiasz, węzeł odnosi się do obrzęku lub wybrzuszenia na łodydze. Zabranie stąd sadzonek również zachęci roślinę mateczną do wyhodowania nowych gałęzi.

Krok # 2. Potnij cięcie

Po przycięciu następnym krokiem jest doniczkę w ciepłej, wilgotnej, sterylnej glebie i umieszczenie doniczki w miejscu, w którym roślina może uzyskać bezpośrednie światło słoneczne. W większości przypadków herbicyd i fungicyd nie są potrzebne.

Krok # 3. Dokładnie podlej sadzonki

Dokładnie podlewaj sadzonki germanu, zwłaszcza gdy gleba wygląda i wydaje się sucha. Jedną ważną rzeczą do zapamiętania jest unikanie wody podczas cięcia. Podlewaj glebę tylko do momentu, gdy będzie wilgotna.

Powinieneś zobaczyć, jak Twoje sadzonki rozwiną się w ciągu trzech dni po przesadzeniu, ale może to potrwać dłużej, jeśli jest zimno. Gdy korzenie zostaną ustalone, wkrótce zobaczysz formujący się szczyt. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy korzenie dobrze się zakorzeniły, jest lekkie pociągnięcie rośliny, a jeśli pozostanie na miejscu, możesz iść.

Wskazówki dotyczące uprawy geranium

Aby zapewnić sukces w uprawie sadzonek pelargonii, przestrzegaj trzech poniższych wskazówek dotyczących pielęgnacji:

Porada dotycząca pielęgnacji nr 1. Nawozić

Pelargonie wymagają jedynie lekkiego karmienia lub nawożenia. Zbyt częste karmienie rośliny spowoduje zakwitnięcie liści i ich mniej. Najlepszym nawozem dla pelargonii jest mieszanka 2 łyżek stołowych 20-20-20 nawozu i 1 galona wody, nakładana na rośliny co trzy tygodnie przez cały sezon wegetacyjny rośliny.

Porada dotycząca pielęgnacji nr 2. Zabij swoje pelargonie

Pelargonie niekoniecznie wymagają przycinania, ale wymagają okresowego ścinania lub usuwania zużytych kwiatów i liści z rośliny. Jest to ważne, aby uniknąć szkodników i zachęcić do większej produkcji w roślinie.

Porada dotycząca pielęgnacji nr 3. Użyj fungicydów, aby pozbyć się szkodników

Większość testów ogrodniczych unika pelargonii, ale nadal są one podatne na szkodniki, takie jak szara pleśń i inne inwazje grzybów, zwłaszcza gdy jest zimno. Jeśli twoje pelargonie są zaatakowane przez szkodniki, natychmiast potraktuj je dostępnymi w handlu fungicydami.

Uprawa pelargonii w szklarniach

Jedną z najlepszych ścieżek do uprawy pelargonii jest szklarnia. Jeśli chcesz cieszyć się pelargoniami najwyższej jakości, przechowuj je w szklarni, aby rosły w optymalnym środowisku. Oto trzy korzyści płynące z uprawy pelargonii w szklarni:

Korzyść nr 1. Ochrona przed mrozem

Chociaż pelargonie rosną przez cały sezon, nie będą w stanie tolerować mrozu. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której temperatura w zimie może spaść do zera, posiadanie szklarni zapewni, że pelargonie unikną mrozu. Możesz także zmienić temperaturę wewnątrz szklarni, aby pelargonie rosły w temperaturze optymalnej dla ich wzrostu.

Korzyść nr 2. Ochrona przed silnymi wiatrami

Huragany i tajfuny mogą wywoływać silne wiatry, a gdy pelargonia nie jest chroniona, można ją łatwo wyrwać z korzeniami i zniszczyć. Dzięki solidnej i zamkniętej szklarni rośliny wewnątrz szklarni będą miały pełną ochronę. Dzięki temu Twoje pelargonie będą rosły solidnie i silnie.

Korzyść nr 3. Ochrona przed szkodnikami

Jedną z największych zalet uprawy pelargonii w szklarniach jest unikanie inwazji szkodników. Jeśli plany na zewnątrz zostały zainfekowane, możesz przechowywać pelargonie w szklarni, aby zapobiec wystąpieniu tej samej choroby.

Jak skutecznie rozpocząć sadzonki geranium: wnioski

Dzięki pięknym i kolorowym kwiatom pelargonie mogą być wspaniałym dodatkiem do Twojej kolekcji roślin. Teraz, gdy wiesz, jak rozpocząć sadzonki pelargonii, możesz rozpocząć rozmnażanie roślin rodzicielskich i uzyskać ich dokładny klon. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, hoduj pelargonie w szklarni, aby cieszyć się zdrowymi kwiatami w pełnym rozkwicie.

Jak rozpocząć uprawę geranium z sadzonek: porady i wskazówki

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej…

Więcej
Tunele foliowe

Jak wybrać producenta tuneli foliowych?

Tunel foliowy jest wielofunkcyjną oraz uniwersalną konstrukcją. Dla małych firm, gospodarstw, rolników, plantatorów, hobbystycznych ogrodników to struktura, w której można…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej
Tunele foliowe

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami jest niezbędnym wyposażeniem każdego hobbystycznego i profesjonalnego tunelu foliowego. Jego szerokie zastosowania sprawia że…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jakie są korzyści z uprawy roślin w tunelu?

Może zastanawiasz się jakie korzyści płyną z uprawy roślin w szklarni lub tunelu i czy jest ich dużo? W ostatnim…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy będzie idealnym schronieniem dla sprzętu, narzędzi oraz maszyn. Wiele z nich zostanie na nowo…

Więcej