Jak rozmnożyć poinsecję z sadzonek? | Porady od KrosAgro

Jak rozmnożyć poinsecję z sadzonek | Porady od KrosAgro

Potrzebujesz tylko dwóch kroków, aby nauczyć się hodować rośliny poinsecji z sadzonek. Widok rośliny poinsecji to nostalgiczne przypomnienie wakacji, ale czy wiesz, że te rośliny mogą ponownie zakwitnąć następnej zimy i kwitnąć każdego roku? Mając to na uwadze, nauka rozmnażania ich z sadzonek pozwoli ci mieć więcej roślin, które są dokładnymi kopiami twoich ulubionych.

Co więcej, poinsecje są bardzo satysfakcjonujące, o ile odpowiednio się nimi opiekujesz. Przecież długość ich służby zależy od zarządzania nimi, w tym konsekwentnego od rozmnażania do końca sezonu. Możesz użyć szklarni, aby je pomieścić i dostosować do idealnych warunków, aby stworzyć zdrowe rośliny rodzicielskie lub samodzielnie wyhodować sadzonki.

Prosty przewodnik po tym, jak wyhodować rośliny poinsecji z sadzonek

Zanim zaczniesz uprawiać rośliny poinsecji z sadzonek, New Mexico State University wspomniał o krytycznym znaczeniu dla ogrodników. Będziesz musiał sprawdzić, czy Twoja roślina ma patent, a jeśli tak, pamiętaj, że ich rozmnażanie jest nielegalne. Gdy masz pewność, że Twoja roślina nie jest chroniona patentem, możesz bezpiecznie zbierać sadzonki i uprawiać nowe rośliny.

Krok # 1. Pobieranie sadzonek

Rozmnażanie sadzonek poinsecji najlepiej rozpocząć latem, kiedy roślina zaczyna produkować nowe pędy. Te nowe pędy u podstawy są doskonałe do rozmnażania, ale poczekaj, aż osiągną około 5 cali długości. Co więcej, twoja roślina rodzicielska powinna być zdrowa i wolna od stresu, a same łodygi nie mają oznak infekcji i uszkodzeń.

Możesz przygotować rodzicielską roślinę poinsecji, odcinając łodygi po zaniknięciu kwiatów. Pomoże to rozwinąć się nowym gałęziom, ponieważ stare nie są przydatne do rozmnażania. Umieść roślinę w jasnym i ciepłym miejscu i zadbaj o nawilżenie.

Użyj ostrego i wysterylizowanego nożyc do przycinania, aby zdjąć 4-calową łodygę z podstawy. Idealnie byłoby, gdyby cięcie miało kilka liści na końcu. Podobnie jak w przypadku innych sadzonek roślin, chcesz usunąć liście u podstawy, aby odsłonić węzeł, a następnie zanurzyć koniec cięcia w hormonie ukorzeniającym, aby pomóc w ustaleniu się.

Krok # 2. Sadzenie

Jak wspomniano wcześniej, gwiazdy betlejemskie mogą docenić zalety korzystania ze szklarni. Ich idealne strefy to od 9 do 11, ale uprawa ich w pomieszczeniach ochroni je przed trudnymi zimnymi warunkami. Dodatkowo hodowanie poinsecji z sadzonek byłoby łatwiejsze, gdyby znajdowały się w ciepłym i jasnym miejscu, co jest łatwe do osiągnięcia w szklarni.

Przed pobraniem sadzonek najlepiej przygotować pojemniki z pożywką, aby proces był ciągły. Możesz użyć wilgotnej mieszanki piasku i perlitu w plastikowym garnku i wcisnąć nacięcie w środku. Dno powinno być zakopane w 3/4 i ustabilizować je w pozycji pionowej za pomocą medium.

Aby pomóc w utrzymaniu wilgoci, możesz przykryć doniczkę przezroczystą plastikową torbą, która nie powinna stykać się z rośliną. Jednak pamiętaj, aby codziennie sprawdzać, czy sadzonki są spokojne i spryskiwać, aby pomóc im ukorzenić. Jeśli w ciągu trzech tygodni u podstawy pojawi się opór, można zdjąć osłonę i przesadzić w ziemi doniczkowej.

Użyj szklarni, aby zapewnić lekko wilgotne, ale jasne środowisko dla przeszczepów i kontynuuj ich podlewanie. Następnie można sadzić poinsecje jesienią na wilgotnym łóżku o średnim odcieniu. Pamiętaj jednak, aby przenieść je do pomieszczenia, gdy temperatura jest ujemna.

Dbanie o rośliny poinsecji

To, co umożliwia dłuższe kwitnienie poinsecji, to odpowiednia pielęgnacja. Możesz być pod wrażeniem tych roślin, które pozostaną kolorowe do marca, biorąc pod uwagę, że środowisko nie jest ekstremalne. Możesz chronić gwiazdy betlejemskie przed mrozem za pomocą szklarni, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób w chłodnych regionach.

Idealne środowisko dla tych roślin to miejsce, w którym nie ma chłodnego powietrza ani przeciągów, ale jest ono lekko wilgotne. Staną się silniejsze pod wpływem światła, ale uważaj, aby nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Co więcej, utrzymuj wilgoć i drenaż na podłożu i nawozić co miesiąc podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego.

Jakie są typowe problemy w uprawie poinsecji? Zawsze uważaj na szkodniki, w tym przędziorków i wciornastków, zwłaszcza w szklarni. Przy odpowiednim monitorowaniu można szybko zająć się nimi i zapobiec rozprzestrzenianiu się.

Jeśli musisz używać pestycydów, Michigan State University ma zalecenia dotyczące substancji chemicznych bezpiecznych dla poinsecji. Innym potencjalnym problemom związanym z poinsecjami, takimi jak bakteryjna zgnilizna miękka, mączniak prawdziwy i zaraza szarej pleśni, można również łatwo zapobiec stosując praktyki zarządzania. Jeśli rzeczywiście się pojawią, możesz dostosować warunki otoczenia i przeprowadzić określone leczenie choroby.

Wniosek

Wakacje czy nie, efektowne osobowości gwiazd betlejemskich z pewnością ożywią Twój ogród. Jeśli wiesz, jak wyhodować rośliny poinsecji z sadzonek, możesz łatwo stworzyć więcej klonów swoich ulubionych. Dopóki Twoja roślina nie ma patentu, ta prosta metoda rozmnażania z pewnością wprowadzi Cię w świąteczny nastrój.

Zacznij od wybrania zdrowej rośliny rodzicielskiej i odetnij nowe łodygi. Usuń wszystkie dolne liście i zanurz wycinek w hormonie ukorzeniającym przed posadzeniem na wilgotnym podłożu. Możesz przykryć doniczkę plastikową torbą, aby utrzymać wilgoć i pozwolić im zadomowić się w szklarni.

I voila! Przy odpowiedniej pielęgnacji swoich roślin poinsecji możesz cieszyć się nimi przez różne święta, nie tylko Boże Narodzenie.

Jak rozmnożyć poinsecję z sadzonek | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Kroton? Rozmnażanie przez sadzonki i odkłady powietrzne

Codiaeum variegatum to grecka nazwa niezwykłej tropikalnej rośliny, niemającej sobie równych, jeśli chodzi o niezwykłe kształty i wybarwienie liści. W…

Więcej
Bez kategorii

Inspekt w mini tunelu foliowym

Inspekt w mini tunelu foliowym przyspiesza zbiór warzyw i ziół o kilka tygodni. Można w nim rozwijać sadzonki, a także…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać hibiskusa z nasion? Pielęgnacja i uprawa ketmii syryjskiej

Hibiskus, czyli inaczej ketmia syryjska, to przepiękna roślina o wyjątkowych właściwościach, której grzech nie mieć w swoim ogrodzie. Pochodzi ona…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy należy przesadzić sadzonki ze szklarni?

Na pytanie “Kiedy przesadzić sadzonki ze szklarni hobbystycznej?” należy się odpowiedź ze szczegółami. Nawet jeśli jest to szklarnia hobbystyczna, możesz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak prawidłowo zimować koleus? Uprawa i pielęgnacja pokrzywy ozdobnej

Koleus to tropikalna roślina, uprawiana ze względu na swoje bajecznie piękne, wielobarwne liście. Ich kolory zadziwiają egzotyką  i niesamowitymi zestawieniami…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice? 3 użyteczne wskazówki

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który szuka sposobów na doskonalenie swoich umiejętności, chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiegać gniciu korzeni w uprawach…

Więcej