Jak rozmnażać werbenę? Przewodnik dla początkujących

Jak rozmnażać werbenę.Przewodnik dla początkujących

Nauka rozmnażania werbeny pozwala ogrodnikom wybierać spośród nasion lub sadzonek do rozmnażania werbeny. Łatwo powiedzieć, że ta roślina wieloletnia jest niezbędna w każdym ogrodzie, ponieważ jej piękne i liczne kępy kwiatów cieszą się przyjemnością latem lub jesienią. Wiedza o tym, jak ukorzenić werbenę z nasion lub sadzonek, zapewni ci przewagę nad innymi hodowcami.

Aby jeszcze bardziej dać ci przewagę, rozważ użycie szklarni do wysiania nasion lub wyhodowania rośliny rodzicielskiej do rozmnażania. Kontrolowane i idealne środowisko zapewni przetrwanie nasion i przeszczepów. Dodatkowo, rozpoczęcie werbeny w pomieszczeniu powinno zapewnić im energię do przesadzania na zewnątrz.

2 sposoby prawidłowego propagowania werbeny

Ukorzenienie werbeny z nasion

Zbieranie nasion

Ci, którzy mają istniejące rośliny werbeny, mogą otrzymać nasiona; w przeciwnym razie wybierz zaufane źródło. Proces jest podobny do zbierania nasion kalibru, ponieważ zbiera się strąki nasion martwych kwiatów. Niech kwiaty w twoich roślinach werbeny wyschną i umrą na łodydze, a później zobaczysz brązowe i małe strąki nasion.

Czas jest bardzo istotny przy zbieraniu nasion, ponieważ strąki mogą pęknąć, gdy wkrótce nie uda się zebrać nasion. Kiedy widzisz, że twoje kwiaty blakną, czas zebrać strąki. Wręcz przeciwnie, strąki są zielone, jeśli jeszcze nie są dojrzałe, co wskazuje, że nasiona w środku nie są jeszcze dojrzałe.

Po zebraniu wysusz strąki dalej, umieszczając je w ciemnym miejscu, do którego dociera powietrze. Po tygodniu powinny być na tyle suche, aby delikatne pocieranie strąków je uwolniło. Następnie możesz używać tych małych i jasnobrązowych nasion do wiosny do kiełkowania.

Sadzenie i kiełkowanie

Najlepszy czas na rozmnażanie werbeny przez nasiona to wczesna wiosna lub nawet jesień. Możesz użyć doniczek lub posypać ziemię małymi nasionami bez ich przykrywania. Podobnie jak w przypadku innych nasion, podłoże musi być wilgotne, aby nasiona mogły kiełkować.

W przypadku siewu wewnętrznego należy używać mieszkań podzielonych na przedziały z dobrze przepuszczalną i wilgotną mieszanką ogrodniczą. W przeciwieństwie do pierwszej wskazówki, niektórzy ogrodnicy przysięgają używać czarnego plastiku do pokrycia mieszkań, ponieważ ciemność może pomóc w kiełkowaniu. Później po wykiełkowaniu rozcieńczyć rośliny.

Możesz ustawić temperaturę w szklarni od 64,4 do 69,8 ° F, ponieważ wspierają one kiełkowanie w ciągu kilku tygodni. Korzystanie ze szklarni daje Ci przewagę, ponieważ warunki zewnętrzne mogą wystawiać nasiona na bardzo wysokie temperatury. Jeśli mieszkasz w zimnym regionie, nie masz innego wyjścia, jak tylko siać w pomieszczeniu sześć tygodni przed ostatnią datą mrozu.

Wysiew nasion w pomieszczeniu na 12 tygodni przed przesadzeniem na zewnątrz powinno rozwiązać twoje ograniczenie, jeśli pogoda na zewnątrz jest zbyt zimna lub mokra. Ponadto nie wszystkie nasiona będą takie same, więc może być konieczne przeprowadzenie zimnej stratyfikacji, aby pomóc im wykiełkować. Ale co, jeśli chcesz siać na zewnątrz?

Wysiew nasion werbeny na zewnątrz

Proces wysiewu nasion werbeny na zewnątrz jest podobny do tego, co robisz w szklarni. Musisz jeszcze poczekać, aż mróz minie i użyć żyznego i dobrze przepuszczalnego podłoża. Możesz również przykryć nasiona czarnym plastikiem, aż wykiełkują, a następnie rozrzedzić rośliny, gdy wyrosną prawdziwe liście.

Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest sadzić nasiona w pomieszczeniu, utwardzać je, a następnie przesadzać, gdy gleba i temperatury są odpowiednie na zewnątrz. Werbena będzie się rozwijać w pełnym słońcu lub w półcieniu i możesz traktować ją jako jednoroczną lub wieloletnią, w zależności od lokalizacji.

Ukorzenienie werbeny z sadzonek

Z drugiej strony rozmnażanie werbeny z sadzonek jest prostsze. Sadzonki należy pobierać późną wiosną lub latem rano, kiedy pędy rośliny są mocne. Według ogrodników letnie sadzonki są trudniejsze do przeżycia, ale wiosenne sadzonki zakorzeniają się szybciej.

Powinno wystarczyć 3-calowe cięcie poniżej fugi liści, ale pamiętaj, aby wybrać nie kwitnące pędy boczne. Usuń dolne liście, tak jak w przypadku rozmnażania przez sadzonki z innymi roślinami. Następnie możesz zanurzyć goły koniec w hormonie ukorzeniającym, aby wesprzeć jego rozwój.

Wilgotna, ziarnista i dobrze przepuszczalna gleba powinna być idealna dla sadzonek, a następnie można zamknąć doniczkę w przezroczystej torbie, aby pomóc utrzymać wilgoć. Szklarnia może chronić sadzonki przed silnym upałem, ale pamiętaj, aby umieścić ją w ciepłym miejscu. Korzenie powinny zacząć rosnąć w ciągu sześciu tygodni, a kiedy to nastąpi, możesz oddzielić rośliny.

Wniosek

Rozmnażanie różnych roślin to jedna z tych umiejętności ogrodniczych, w które warto się wyposażyć. Jeśli interesują Cię kwitnące byliny i rośliny jednoroczne, możesz szybko nauczyć się rozmnażania werbeny. Roślina ta szybko się ukorzeniają za pomocą nasion lub sadzonek, a obie metody są stosunkowo proste, o ile zauważysz wymagania werbeny.

Wysiew nasion w szklarni gwarantuje kiełkowanie, ponieważ unikasz niebezpieczeństw związanych z ekstremalnymi temperaturami. To samo dotyczy rozpoczynania sadzonek w pomieszczeniu, ponieważ rośliny mogą być wystarczająco mocne, aby przesadzić je później. Ogólnie rzecz biorąc, pamiętaj, że po odpowiednim zebraniu nasion i sadzonek nie wyszedłeś jeszcze z lasu.

Czas, od zebrania nasion i sadzonek, sadzenia lub siewu i przesadzania, ma kluczowe znaczenie, więc odpowiednio zaznacz swój kalendarz.

Jak rozmnażać werbenę.Przewodnik dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jakie są korzyści zdrowotne czosnku

Czosnek w Twojej kuchni, będzie natychmiastowym ratunkiem, gdy będziesz potrzebować natychmiastowego leku na niektóre dolegliwości. Stanowi on rodzaj naturalnego antybiotyku,…

Więcej
Tunele foliowe

Wietrzenia w tunelu foliowym

Odpowiednia stężenie wilgotności jest korzystne dla plonu, jednak samo zjawisko ma też swoje negatywne działanie. Jako że tunel to otoczona…

Więcej
Bez kategorii

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem to jedno z działań, które należy przemyśleć przed rozstawieniem struktury. Warto na samym wstępie zaznaczyć,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać truskawki w rurach PCV?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uprawiać truskawki rurach, opiszemy to, upraszczając ten proces do kilku kroków. Wcześniejsze zaplanowanie uprawy, wsparcie…

Więcej
Tunele foliowe

Burze i uprawy pod osłonami

Burze i uprawy pod osłonami to nienajlepsze połączenie, jednak sytuacji tego typu nie da się uniknąć. Samo zjawisko natomiast ma…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Sezon uprawowy coraz bliżej, a czas do nieodległej wiosny minie bardzo szybko, więc najwyższa pora przygotowywać się do przyszłorocznych upraw….

Więcej