Jak rozmnażać storczyki Phalaenopsis w 3 prostych technikach

Jak rozmnażać storczyki Phalaenopsis w 3 prostych technikach

Czy zastanawiasz się, jak rozmnażać orchidee Phalaenopsis we własnym ogrodzie? Ten typ orchidei, znany również jako storczyk ćmówka, jest jednym z najpopularniejszych wyborów wśród początkujących ogrodników, ponieważ proces ich uprawy jest niezwykle łatwy w porównaniu z innymi odmianami. Są również znane ze swoich niesamowicie ukształtowanych płatków o kolorach od nieskazitelnej bieli po głęboki fiolet.

Jednak wbrew temu, co myślą inni, orchidea Phalaenopsis to coś więcej niż tylko ładna buzia. Oprócz faktu, że storczyki ćmówki wyrastają z liści bezpośrednio z korzeni, liście te również bardzo przypominają soczyste.

Przeciętnie storczyki Phalaenopsis mogą rosnąć od około 6 cali do 3 stóp pod względem długości. Ponadto może również rozciągać się od około 8 do 12 cali pod względem szerokości. Chociaż są one zwykle uprawiane w pomieszczeniach, mogą również rozwijać się na zewnątrz na obszarach o strefach odporności roślin od 10 do 12.

Interesującym faktem dotyczącym storczyków Phalaenopsis jest to, że są one identyfikowane jako epifity. Oznacza to, że chociaż mogą rosnąć na drzewach i gałęziach, nie otrzymują pożywienia od gospodarzy. Innymi słowy, storczyki Phalaenopsis nie są pasożytami, ponieważ czerpią pożywienie z powietrza i wody.

Co więcej, można oczekiwać, że ten gatunek orchidei będzie dobrze się rozwijał przy użyciu określonych rodzajów podłoży, w tym średniej wielkości kawałków kory jodłowej lub mchu torfowca.

3 sposoby rozmnażania storczyków Phalaenopsis

Kiedy storczyki Phalaenopsis rosną na wolności. Całkowicie polegają na owadach zapylających, które pobudzają produkcję nasion poprzez przenoszenie pyłku do żeńskich narządów rozrodczych storczyków Phalaenopsis. Innymi słowy, pszczoły, ćmy, motyle i muchy wchodzą w kontakt z pyłkowcami. Ćmówka orchidei i przenoszą te woskowate woreczki pyłkowe na inne kwiaty orchidei.

Jednak w przypadku uprawy w pomieszczeniu lub w szklarni ich hodowcy próbują rozmnażać sadzonki orchidei. Za pomocą jednej z 3 technik opisanych poniżej. Zanim jednak porozmawiamy o tych technikach. Musisz zrozumieć, że ogrodnicy używają słowa „keiki” w odniesieniu do sadzonki. Którą inna roślina orchidei wyprodukowała bezpłciowo. Dosłowne znaczenie tego hawajskiego słowa to „dziecko” lub „maluch”.

Technika nr 1: wyhodowanie orchidei

W przypadku tej techniki musisz kupić hormon korzeniowy keiki z lokalnego centrum zaopatrzenia ogrodniczego, aby promować wzrost twoich odgałęzień orchidei. Zanim zaczniesz kroić, upewnij się, że pinceta i skalpel są moczone w roztworze sterylizującym (1 część wybielacza i 3 części wody) na około pięć minut.

Po wysuszeniu na powietrzu tych materiałów możesz zacząć przecinać okrywę pąka, który rośnie w węźle, unikając jednocześnie przecinania węzła. Następnie należy nałożyć niewielką ilość pasty z hormonem korzeni keiki na przylistek. Aby to zrobić, należy użyć pęsety, aby odciągnąć przylistek i ponownie go zamknąć po aplikacji.

Gdy tylko zauważysz kilka 3-calowych korzeni wystrzeliwujących z keiki, musisz wyciąć go z łodygi, aby można było go sadzić w innej doniczce. Upewnij się, że postawiłeś tę doniczkę na wilgotnym żwirze, nie pozwalając jej dolnej części stać w wodzie. Aby zwilżyć korę lub torfowiec, należy je codziennie podlewać i rozpylać, aż keiki zostanie odpowiednio ugruntowane.

Ponieważ storczyki Phalaenopsis preferują jasne, ale pośrednie światło, upewnij się, że nowo posadzone keiki są umieszczone w oknie skierowanym na wschód lub zachód. Ponadto ważne jest, aby utrzymywać stałą temperaturę w zakresie od 66 ° F do 86 ° F, gdy jest dzień i od 61 ° F do 66 ° F, gdy jest noc. Powtarzaj je codziennie, aż zobaczysz, jak ich korzenie osadzą się w Twojej mieszance ogrodniczej.

Aby nie dopuścić do wyschnięcia podłoża ogrodniczego, należy podlewać ją raz w tygodniu rano, a nigdy w nocy. Podlewając rośliny letnią wodą, nie pozwól, aby woda gromadziła się powyżej korony orchidei. Upewnij się również, że ich korzenie nie stoją w wodzie.

Możesz nawozić storczyki Phalaenopsis raz w miesiącu. Wybierz roztwór nawozowy, który składa się z 1/4 łyżeczki 20-20-20 nawozu na każdy galon wody.

Technika nr 2: Rosnące keiki w mchu torfowcowym

Innym sposobem rozmnażania storczyków ćmówki jest zastosowanie hormonu korzeniowego keiki w wypustce węzła przed użyciem nylonowej pończochy do zabezpieczenia mchu torfowca wokół sadzonki. Następnie musisz pozwolić, aby korzenie keiki rosły, pozostawiając je na szpikulcu. Gdy keiki dojrzewa i wyrasta z korzeni w mchu torfowca, można usunąć mech torfowiec z kolca i przeszczepić go do innej doniczki, w której jest więcej mchu torfowca.

Technika nr 4: wyhodowanie keikies poprzez nakładanie warstw

Aby ułożyć warstwę orchidei ćmówki keiki, musisz użyć hormonu korzeniowego keiki do leczenia odkrytego węzła przed zgięciem jego kolca, aby umożliwić kontakt keiki z kompostem z kory lub mchu torfowca w pojemniku lub doniczce. Ponieważ roślina mateczna dostarcza pożywienia roślinie, w końcu wyrosnie korzenie w korze kompostu lub mchu torfowca. Unikaj odcinania keiki od rośliny macierzystej, dopóki nie stanie się ona samowystarczalna.

 

Czy hodowanie storczyków Phalaenopsis w szklarni hobbystów to dobry pomysł?

Uprawa wspaniałych orchidei Phalaenopsis we własnej szklarni hobbystycznej to zdecydowanie świetny pomysł. Oprócz tego, że zamknięta przestrzeń zapewnia im ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi, niszczycielskimi szkodnikami i zwierzętami. Możesz także mieć większą kontrolę nad środowiskiem wzrostu swoich roślin. Gdy założysz własną szklarnię hobbystyczną, łatwiej będzie Ci manipulować temperaturą, wilgotnością i światłem w swojej osobistej oazie botanicznej.

 

Ostatnie przemyślenia na temat rozmnażania storczyków Phalaenopsis

Teraz, gdy w końcu wiesz, jak rozmnażać orchidee Phalaenopsis, możesz spróbować wyhodować je w swojej własnej szklarni hobbystycznej. Odkryj, dlaczego ogrodnictwo szklarniowe może być dla Ciebie bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem.

Jak rozmnażać storczyki Phalaenopsis w 3 prostych technikach

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać pelargonie? 3 najlepsze metody

Pelargonia to rodzaj rośliny z rodziny bodziszkowatych, licząca sobie około 250 odmian. Różnią się formą, kształtem liści oraz wielkością kwiatów,…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do uprawy, garażowania i magazynowania

Tunel foliowy do uprawa, garażowania i magazynowania to konstrukcja o wielu zastosowaniach. Choć zwykle wykorzystuje się ją do pielęgnowania roślin…

Więcej
Tunele foliowe

Wietrzenia w tunelu foliowym

Odpowiednia stężenie wilgotności jest korzystne dla plonu, jednak samo zjawisko ma też swoje negatywne działanie. Jako że tunel to otoczona…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić i podzielić jeżówkę? Uprawa i pielęgnacja jeżówki

Jeżówka to niezwykle atrakcyjna bylina należąca do rodziny astrowatych, wyglądem przypominająca rudbekię, łatwo więc o pomyłkę w klasyfikacji tych dwóch…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy na motocykl

Namiot garażowy na motocykl to zastępstwo dla ociężałych blaszaków oraz murowanych budynków. To nieduża wolnostojące konstrukcja, pozbawiona fundamentów. Która dzięki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bratki w doniczkach?

Bratki to cieszące się wielką popularnością i pełne uroku, dwuletnie rośliny. Swoje powodzenie zawdzięczają nie tylko urodzie, ale również wyjątkowemu…

Więcej