Jak rozmnażać pysznogłówkę szkarłatną? 3 najlepsze sposoby

Jak rozmnażać Pysznogłówkę szkarłatną. 3 najlepsze sposoby

Jak rozmnażać balsam pszczeli, łatwo jest nauczyć się rozmnażania i masz do wyboru trzy metody. Możesz również rozważyć rozpoczęcie stosowania balsamu pszczelego w szklarni, aby zagwarantować, że ukorzenią się i rosną wystarczająco energicznie do przesadzania. Pamiętaj, że balsam pszczeli dobrze rośnie w strefach od 4 do 9, więc jeśli twój klimat jest obecnie niestabilny, lepiej uprawiać go w pomieszczeniu, aby uniknąć wad.

Pociesz się wiedząc, że balsamy pszczele są stosunkowo łatwe w uprawie, co ma również zastosowanie w ich rozmnażaniu. Możesz także wybierać spośród różnych odmian, aby znaleźć roślinę balsamiczną, która będzie dobrze prosperować w Twojej okolicy. Ogólnie rzecz biorąc, balsamy pszczele doskonale nadają się do każdego ogrodu, a nauczenie się, jak je rozpocząć, będzie korzystne dla późniejszej produktywności.

Jak propagować balsam pszczeli dla początkujących

Opcja nr 1. Nasiona

Zbieranie nasion

Balsam pszczeli można rozmnażać z nasion, ponieważ łatwo kiełkują. Możesz kupić ich nasiona, ale możesz je również zbierać z dojrzałych balsamów pszczelich w ogrodzie. Zbiór nasion melisy jest możliwy po dwóch tygodniach od zakończenia kwitnienia i wysuszenia kwiatów.

Po prostu zegnij rośliny, aby zebrać nasiona z główek kwiatowych. Należy jednak pamiętać, że rozmnażanie balsamu z nasion nie nada specyficznej cechy rośliny rodzicielskiej w porównaniu z użyciem sadzonek i dzielenia. Jeśli to nie jest problem, susz nasiona w zamkniętym pojemniku przez tydzień i wysiewaj je w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Siać w pomieszczeniu lub na zewnątrz

Zaletą rozpoczynania nasion balsamu pszczelego w szklarni jest to, że nie zostaniesz opóźniony w sezonie. Chcąc siać bezpośrednio w ogrodzie na zewnątrz, należy pamiętać, że wahania warunków uniemożliwiają kiełkowanie lub spowalniają. Nasiona melisy można rozpocząć wczesną wiosną i przesadzić, gdy ukorzenią się jesienią lub gdy zacznie się pora deszczowa.

Możesz sprawdzić kalendarz pod kątem siewu na zewnątrz i sadzić nasiona po ostatniej dacie mrozu. Pozostaw między nimi centymetrową przestrzeń i cienką do 24 cali od siebie, gdy młode rośliny rozwiną prawdziwe liście. Z drugiej strony możesz użyć szklarni do siewu na osiem tygodni przed ostatnią pierwszą datą.

Opcja nr 2. Sadzonki

Pobieranie sadzonek

Doskonałą metodą uzyskania prawdziwych kopii twoich ulubionych balsamów pszczelich jest użycie sadzonek do ich ukorzenienia. Możesz zacząć zbierać 6-calowe sadzonki wiosną lub w środku lata, kiedy balsamy pszczele rozwijają się. Podobnie jak w przypadku sadzonek innych roślin, chcesz użyć ostrego i wysterylizowanego noża do cięcia poniżej węzła liści.

Sekcja powinna być wolna od chorób, a sama roślina rodzicielska powinna być zdrowa. Gdy masz już sadzonki, nie zapomnij usunąć wszystkich liści oprócz tych na górze. Możesz również zanurzyć koniec w proszku korzeniowym, aby przyspieszyć rozwój korzeni.

Rootowanie

Ukorzenienie sadzonek balsamu pszczelego w szklarni jest również korzystne, ponieważ w pomieszczeniu można łatwo kontrolować temperaturę. Idealne warunki dla sadzonek balsamu pszczelego to temperatura od 60 do 70 ° F. Możesz użyć doniczek z mieszanką ogrodniczą i przykryć każdą przezroczystą plastikową torbą, upewniając się, że nie styka się z łodygą.

Pozwoli to utrzymać wilgoć i wilgotność, która sprzyja wzrostowi korzeni. Następnie można usunąć tę osłonę, gdy sadzonki balsamu zapuszczą korzenie. Umieść je w miejscu jasnym, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego i przed przesadzeniem poczekaj, aż warunki na zewnątrz będą stabilne.

Opcja nr 3. Podział

Ostatnią metodą rozmnażania balsamu pszczelego jest podział, co jest również praktyką konserwacyjną. Według Iowa State University, wczesną wiosną lepiej jest dzielić balsamy pszczele co dwa lata. Pomoże Ci to kontrolować ich szybkie rozprzestrzenianie się, a także tworzyć nowe rośliny.

Pamiętaj, że po pewnym czasie balsamy pszczele będziesz musiał odmłodzić, a ponadto są one podatne na przepełnienie w porównaniu z innymi roślinami.

Podnoszenie

Dobrym znakiem do rozpoczęcia podziału jest zauważenie nowych pędów na starych roślinach. Aby ułatwić podnoszenie, należy kopać wokół kępy łopatą. W ten sposób możesz wsunąć się pod korzenie i podnieść na zewnątrz, aby poluzować ten obwód. Wsuń pod kępę i podważ do góry, aby ręcznie podnieść lub wyciągnąć kulkę korzeniową.

Dzielenie i przygotowanie

Gdy zdobędziesz kępę, usuń jak najwięcej gleby. Niektórzy ogrodnicy ręcznie dzielą kępę, ale balsam pszczeli może mieć grubsze korzenie, które łatwiej jest rozdzielić nożem. Nie zapomnij upewnić się, że każda kępa ma co najmniej dwa pędy z wystarczającym systemem korzeniowym, aby rozwijać się bez problemów.

Przed sadzeniem usuń wszystkie martwe, zgniłe i uszkodzone korzenie i łodygi. Zasadź przegrody natychmiast, aby korzenie nie wysychały. Możesz także skorzystać ze szklarni, ale niektórzy ogrodnicy przesadzają podziały w poprzedniej lokalizacji.

Wniosek

Balsam pszczeli jest stosunkowo łatwy w uprawie i można go bez problemu rozpocząć samodzielnie. Wiedza o tym, jak rozmnażać balsam pszczeli, jest prosta, dając trzy opcje: nasiona, sadzonki i podział. Niezależnie od wybranej metody, korzystanie ze szklarni jest korzystne ze względu na stabilne warunki wewnątrz.

Ogólnie rzecz biorąc, chcesz zachować wilgoć i umieścić balsam pszczeli w miejscu jasnym i chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, dopóki się nie ustabilizują. Następnie przed przesadzeniem upewnij się, że warunki na zewnątrz nie są już ekstremalne.

Jak rozmnażać Pysznogłówkę szkarłatną. 3 najlepsze sposoby

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami jest bardzo wartościowym materiałem ogrodniczym. Jest łatwy w pozyskaniu, można go wykorzystywać…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy na motocykl

Namiot garażowy na motocykl to zastępstwo dla ociężałych blaszaków oraz murowanych budynków. To nieduża wolnostojące konstrukcja, pozbawiona fundamentów. Która dzięki…

Więcej
Tunele foliowe

Szklarnia foliowa do upraw

Ogrodnictwo pod osłonami daje szansę na szybsze zbiory, przy odpowiednich zabiegach pierwsze można mieć już na wiosnę. Wystarczy posadzić rośliny…

Więcej

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych po kilku miesiącach sezonu wegetacyjnego w tunelu foliowym jest koniecznością. Wydając pieniądze na dobrej jakości…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Kroton? Rozmnażanie przez sadzonki i odkłady powietrzne

Codiaeum variegatum to grecka nazwa niezwykłej tropikalnej rośliny, niemającej sobie równych, jeśli chodzi o niezwykłe kształty i wybarwienie liści. W…

Więcej