Jak rozmnażać portulakę. 3 praktyczne metody | KrosAgro

Jak rozmnażać portulakę. 3 praktyczne metody | KrosAgro 1

Czy nie chcesz niczego więcej niż nauczyć się rozmnażania portulaka (Portulaca Oleracea)? Jeśli tak, to dzisiaj jest Twój szczęśliwy dzień. Ta pyszna, ale wszechstronna roślina może być uważana za chwast po prostu dlatego, że może rosnąć bez większej pomocy, ale oferuje wiele korzyści zdrowotnych!

Krótkie tło historyczne

Początki Portulaka można doszukiwać się w Afryce Północnej i Europie Południowej. Dowody historyczne pokazują, że roślina ta była uprawiana i zbierana przez rdzennych mieszkańców w całej Afryce Północnej, jeszcze zanim Europejczycy postawili stopę na kontynencie. Ostatecznie roślina ta została sprowadzona i uprawiana w rejonie Morza Śródziemnego, w Europie i Azji.

Ciekawe fakty na temat Portulaka

Inni mogą pomyśleć, że portulaka to nic innego jak bezużyteczna chwast. Jednak ten coroczny soczysty okaz jest również bardzo silną rośliną leczniczą.

Jeśli nie wiecie, ta odżywcza potęga słusznie zasłużyła na swoje miejsce w amerykańskiej popkulturze. Nie zdziw się więc, gdy znajdziesz ten superfood w wykwintnych restauracjach, a także w restauracjach serwowanych na stole.

Jest bogatym źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Możesz być zaskoczony tym, że portulaka ma praktycznie siedem razy więcej beta-karotenu niż twoja ulubiona marchewka!

Portulaka zwyczajna może wyglądać jak maleńka jadeitowa roślina, ale najlepsze w niej jest to, że możesz jeść jej nasiona, łodygi, liście i kwiaty! Co więcej, możesz się nim delektować na surowo lub gotowanym!

Jeśli się zastanawiasz, liście portulaka są jednocześnie lekko słone, pieprzne i cytrusowe. W porównaniu z rukolą portulaka jest bardziej soczysta i chrupiąca.

Kwiaty portulaka są małe i każdy ma około pięciu płatków, a także żółte pręciki. W większości przypadków kwitną od połowy lata do wczesnej jesieni. W tym momencie ich kwiaty zostają zapłodnione i produkują własne nasiona.

Portulaka uprawiana dziko może być bardziej cierpka i intensywna. Jednak uprawiane są słodsze. Kiedy rosną w strefach odporności USDA od 5 do 10, zwykle rosną bardziej pionowo z większymi liśćmi.

Niestety portulaka nie wszystkim się podoba. W niektórych częściach kraju nie zaleca się uprawy tej rośliny. W rzeczywistości USDA uważa portulaka za szkodliwy chwast.

Jak propagować portmonetkę

Większość entuzjastów ogrodnictwa decyduje się na rozmnażanie portulaka z nasion. Możesz jednak wyhodować je z sadzonek lub przeszczepów. Nic dziwnego, te rośliny są takimi super rozsiewaczami!

Ziarno

Próba znalezienia nasion portulaka lub roślin w miejscowej szkółce może być wyzwaniem. Jednak gdy już kupisz kilka nasion, aby rozpocząć, nie będziesz już musiał kupować więcej nasion, ponieważ pojedyncza roślina portulaka jest w stanie wyprodukować ponad 50 000 nasion w ciągu swojego życia.

Jeśli planujesz wysiać nasiona na zewnątrz, upewnij się, że zaczekasz, aż miną ostatnie mrozy, a temperatura gleby osiągnie około 60 ° F. Siej je na wilgotnej glebie, posypując nasiona i delikatnie wciskając. Unikaj ich przykrywania, ponieważ muszą być wystawione na działanie promieni słonecznych, aby wykiełkować.

Możesz oczekiwać, że sadzonki wykiełkują po 7 do 10 dniach od ich posadzenia. Gdy tylko zobaczysz, że produkują kilka prawdziwych liści, możesz je rozrzedzić do około 8 cali od siebie.

Z drugiej strony, jeśli planujesz rozpocząć sadzenie w pomieszczeniu, upewnij się, że robisz to co najmniej trzy tygodnie przed ostatnim przymrozkiem, aby upewnić się, że całe ryzyko mrozu minęło. Gdy wyrosną jeden zestaw prawdziwych liści, możesz je przeszczepić. Musiałyby zostać zahartowane przez kilka dni, zanim będzie można je sadzić w ogrodzie przydomowym.

Zanim je zasadzisz, wystawiaj je na słońce przez 1 dodatkową godzinę każdego dnia tygodnia. Jeśli zdecydujesz się umieścić je w osłoniętym miejscu, takim jak patio, upewnij się, że młode sadzonki nie będą zbyt długo wystawione na działanie słońca.

Sadzonki łodyg

Czy wiesz, że każda łodyga portulaka ma możliwość stworzenia nowej wersji siebie? Jeśli zdecydujesz się rozmnażać portulaka z sadzonek łodygi, po prostu użyj ostrego noża lub nożyczek, aby odciąć łodygę z rośliny macierzystej. Najlepiej jest zachować długość cięcia na około 6 cali i pamiętać, aby pozbyć się liści z dolnej połowy łodygi.

Następnie możesz użyć ziemi doniczkowej do sadzenia łodygi. Zakop połowę łodygi pod ziemią i umieść ją w miejscu, w którym może uzyskać jasne i pośrednie światło. Upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie w stopniu, w którym jest podmokła.

Tydzień po ich posadzeniu zaczniesz widzieć kilka pierwszych oznak wzrostu po cięciu. Do tego czasu powinna pozostać wystarczająco stabilna, aby mocno trzymać się gleby doniczkowej, gdy będziesz delikatnie szarpać roślinę. W tym momencie możesz przeszczepić portulaka.

Możesz wyciąć kawałki łodygi, a każdy kawałek mierzy około cala. Zakop te łodygi całkowicie na około 1/4 cala głębokości w ziemi ogrodowej. Powinieneś być w stanie zobaczyć, jak nowe rośliny wyskakują za kilka tygodni.

Przesadzanie

Podczas przesadzania portulaka wystarczy ją wykopać kielnią. Kiedy już to robisz, pamiętaj, aby przyczepić korzenie i łodygi rośliny. Następnie możesz wykopać nowy dołek, który jest około dwa razy większy od kuli korzeniowej rośliny.

Umieszczając wyrwaną roślinę w dołku, upewnij się, że nie ustawiłeś jej głębiej niż poprzednio. Następnym krokiem jest użycie ziemi do ponownego wypełnienia dziury.

Uprawiaj swoje rośliny w szklarni hobbystycznej!

Teraz, gdy w końcu wiesz, jak rozmnażać portulaka za pomocą tych 3 różnych metod, nadszedł czas, aby rozważyć wypróbowanie swoich sił w ogrodnictwie szklarniowym. Oprócz ochrony roślin przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, szkodliwymi owadami i zwierzętami, szklarnia hobbystyczna pozwala również przedłużyć okres wegetacji roślin, tworząc optymalne środowisko do wzrostu. Poczuj korzyści płynące z uprawy roślin w szklarni hobbystycznej!

Jak rozmnażać portulakę. 3 praktyczne metody | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak wzbogacić glebę w żelazo? Przewodnik dla początkujących

Istnieją dwie najlepsze sposoby dodawania żelaza do gleby. Podobnie jak umiejętność odmierzania odpowiedniej dawki nawozu, aby zapewnić roślinom potrzebne składniki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby kaktusy zakwitły? Uprawa i pielęgnacja kaktusów

Kaktusy to mało wymagające rośliny doniczkowe pochodzące z terenów Ameryki południowej, Afryki, Australii i Azji. Dla wszystkich zabieganych i zapominalskich…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób kupić rośliny przez internet?

Internet to miejsce, w którym w łatwy sposób można znaleźć wszystkie dobra potrzebne zarówno początkującemu jak i doświadczonemu ogrodnikowi. Szeroka…

Więcej
Tunele foliowe

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia. Możemy zadać pytanie o…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kalafiora w tunelu foliowym

Delikatny smak kalafiora sprawia, że wiele osób decyduje się na jego uprawę. Warzywo podczas wegetacji powinno mieć stały poziom ciepła,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne? Trawy ciepłego i zimnego sezonu

Trawy ozdobne to niezwykle dekoracyjne i łatwe e uprawie rośliny ozdobne, których popularność stale rośnie. Choć ich historia jest długa…

Więcej