Jak rozmnażać floks szydlasty? Najlepsze 2 sposoby

Jak rozmnażać płożącego floksa. Najlepsze 2 sposoby

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmnażać się floksa szydlastego, możesz wybrać sadzonki lub podział. Umiejętność rozmnażania floksa szydlastego jest z pewnością użyteczną umiejętnością, ponieważ roślina ta jest wszechstronna, czy to jako roślina okrywowa, czy jako dodatek do ścian, ogrodów skalnych i pojemników. Co więcej, pełzający floks może rosnąć w strefach odporności od 3 do 9, więc nie jesteś ograniczony do miejsc, w których możesz rozmnażać tę roślinę.

Warto jednak zauważyć, że rozmnażanie floksa szydlastego lub jakiejkolwiek rośliny w ogóle będzie zawsze wygodniejsze w szklarni. Rozpoczęcie sadzenia roślin w pomieszczeniu zapewni, że młode rośliny będą się rozwijać bez wyzwań związanych z surowym i zmiennym klimatem na zewnątrz. Gdy pełzające rośliny floksów będą wystarczająco energiczne, aby wytrzymać wyzwania na zewnątrz, możesz je przeszczepić i nie powinieneś mieć żadnych problemów, ponieważ roślina ta jest odporna na zwierzęta i suszę.

Jak pielęgnować floks szydlasty?

Opcja nr 1. Sadzonki

Ukorzenienie floksa szydlastego z sadzonek to łatwy sposób na stworzenie większej liczby klonów ulubionej rośliny floksa szydlastego. Pamiętaj, że rozmnażanie z sadzonek obejmuje użycie sadzonek korzeniowych, sadzonek miękkiego drewna i sadzonek twardego drewna. Wspaniałą rzeczą we floksie szydlasty jest to, że można używać sadzonek korzeniowych i sadzonek łodyg.

Pobieranie sadzonek

Zalecany czas sadzenia korzeni to wczesna jesień lub zima. Z drugiej strony późne lato lub jesień są idealne do zbierania sadzonek łodygowych. Zaletą tych, którzy uprawiają floks szydlasty w szklarni, jest to, że możesz zagwarantować zdrowe rośliny rodzicielskie, które wytrzymają ten proces.

W przypadku metod rozmnażania z sadzonek i podziału roślina rodzicielska musi być zdrowa. Dlatego weź zdrowy odcinek o długości około czterech cali poniżej liścia. Roślina i sama sadzonka nie powinny mieć objawów chorób i wad.

Przygotowanie i rootowanie

Co więcej, łodyga powinna mieć co najmniej jeden liść, ale bez kwiatów. Gdy masz już łodygę, możesz ją przygotować tak, jak przy innych cięciach roślin. Zanurz końcówkę w proszku hormonu ukorzeniającego, aby pobudzić rozwój korzeni przed posadzeniem go w wilgotnym i dobrze przepuszczalnym podłożu.

Możesz stworzyć własną mieszankę z grubego piasku, torfu i perlitu i zakopać cięcie na głębokości, na której liście znajdują się nad ziemią, aby zapobiec gniciu. Następnie utrzymuj wilgotność gleby i chroń cięcie przed ekstremalnymi warunkami. Możesz trzymać cięcie w szklarni lub w innym miejscu, w którym nie będzie to przeszkadzać.

Opcja nr 2. Podział

Inną metodą rozmnażania się floksa szydlastego jest podział. Jest to doskonała technika, która sprawdza się również w przypadku konserwacji, w ramach której otrzymasz również nowe rośliny. Z biegiem czasu twój floks szydlasty może rozprzestrzenić się zbyt daleko, więc w końcu będziesz musiał go podzielić, a idealnym momentem na to jest wczesna wiosna po zakończeniu kwitnienia.

Odcinanie korzeni

Sam proces jest dość prosty w porównaniu z innymi roślinami o głębszych korzeniach. Rozłożysz floks na części i przetniesz korzenie. Istnieje prawie linia podziału, której można użyć jako wskazówki podczas odcinania korzeni od głównej rośliny.

Ponowne sadzenie

Poluzuj korzenie i glebę, aby podnoszenie było wygodniejsze, aw zależności od tego, jak duży jest twój dział, możesz utworzyć więcej sekcji do ponownego sadzenia. Gdy masz już podziały, możesz je przesadzić na rozluźnionej ziemi. Zakryj odsłonięte korzenie i utrzymuj wilgoć.

Inne kwestie, o których musisz pamiętać, to chęć upewnienia się, że podziały są wolne od ziemi. Delikatność w obchodzeniu się z korzeniami jest kluczowa, ponieważ łatwo je zgiąć i złamać. Ponadto nowe otwory w tych sekcjach powinny być większe niż ich korzenie, aby przewidywać wzrost.

Opieka nad floksem szydlastym

Rozmnażanie się floksów szydlastych w szklarni powinno wytworzyć energiczne rośliny do późniejszego przesadzania na zewnątrz. Nie zapomnij jednak zaaklimatyzować tych roślin domowych, aby zapobiec szokowi związanemu z przeszczepem. Gdy już poradzą sobie z fluktuacjami, wybierz obszar, który jest w pełni nasłoneczniony i ma żyzną i dobrze przepuszczalną glebę.

Do karmienia i pojenia możesz użyć nawozu o spowolnionym uwalnianiu, aby zachęcić do kwitnienia swojego floksa szydlastego. Zrób to późną zimą lub wczesną wiosną, a latem podlewaj co tydzień. Uważaj, aby nie nadmiernie podlewać swoich roślin, ponieważ floks szydlasty i tak toleruje suszę.

Wniosek

Floks szydlasty to jedna z najlepszych roślin, których można używać jako okrywowych i nie tylko. Nauczenie się, jak rozmnażać się floksa szydlastego, może pomóc w pełnym wykorzystaniu tej rośliny i stworzeniu jej więcej do ogrodu lub do użytku komercyjnego. Dwa najlepsze sposoby to użycie sadzonek i dzielenia.

Piękno floksa szydlastego polega na tym, że można użyć sadzonek korzeniowych lub sadzonek łodyg. W tym drugim przypadku możesz rozpocząć zbieranie zdrowych łodyg z roślin rodzicielskich późnym latem lub jesienią. Podobnie jak podczas sadzenia innych sadzonek, możesz zanurzyć koniec floksa szydlastego w hormonie ukorzeniającym, aby przyspieszyć wzrost.

Z drugiej strony, techniką utrzymywania wzrostu floksa szydlastego w zarządzaniu jest jego podzielenie. Ponieważ ta roślina ma płytkie korzenie, podczas odcinania korzeni można po prostu podążać za linią podziału. Te podziały powinny być gotowe do sadzenia, ale upewnij się, że obchodzisz się z nimi ostrożnie, ponieważ łatwo się wyginają i pękają.

Jak rozmnażać płożącego floksa. Najlepsze 2 sposoby

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. Może użyłeś niewłaściwego rozmiaru doniczki,…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy?

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy? Jeśli zadaliśmy sobie to pytanie kilka razy, to znaczy że planujemy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion? Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Ciemiernik to mrozoodporna roślina z rodziny astrowatych, która ma pewną cechę, wyróżniającą ją na tle innych kwiatów. Tą niezwykłą właściwością…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak często należy podlewać paprykę w doniczce?

Jak często należy podlewać paprykę w doniczkach? Jeśli to pytanie wciąż pojawia się w twojej głowie, to powinieneś wiedzieć, że…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak farbować storczyki na niebiesko?

Ostatnio w kwiaciarniach i marketach pojawiły się intensywnie niebieskie storczyki, robiąc furorę i równocześnie wprowadzając klientów w prawdziwe zadziwienie. W…

Więcej