Jak rozmnażać lilie. 2 najlepsze metody | Porady od KrosAgro

Jak rozmnażać lilie. 2 najlepsze metody | Porady od KrosAgro 1

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozmnażać lilie, dwie najlepsze metody to nasiona i podział. Wspaniałą wiadomością w rozpoczynaniu lilii jest to, że masz duże szanse na sukces, niezależnie od wybranego sposobu. Jednak rozważ rozmnażanie lilii w szklarni, aby uniknąć problemów z kiełkowaniem lub ukorzenianiem.

Chcesz także poznać idealne rosnące wymagania gatunków, które posiadasz. Istnieje wiele rodzajów lilii i różnią się one niektórymi nawykami i preferowanymi warunkami. Musisz dostosować środowisko i praktyki, aby mieć pewność, że będziesz uprawiać odporne lilie.

Jak skutecznie uprawiać lilie

Nasiona

Pierwsza metoda, którą możesz zrobić, aby rozpocząć lilie, to nasiona. Według Państwowego Uniwersytetu w Jeleniej Górze to najlepszy sposób rozmnażania lilii, jeśli chcesz zagwarantować sukces. Co więcej, możesz pozwolić swoim roślinom na samozapylenie, ale wadą uprawy lilii z nasion jest to, że kwitnienie może zająć im lata.

Krok # 1. Określ typ kiełkującego

Zanim zaczniesz rozmnażać lilie z nasion, musisz określić, jaki jest typ kiełkujący twojego gatunku lilii. Te grupy obejmują natychmiastowe kiełkujące nasiona, epigeal wolno kiełkujące nasiona i hipogeal wolno kiełkujące nasiona. Jak można przypuszczać, pierwsza grupa jest najłatwiejsza do rozpoczęcia, a ostatnia jest najtrudniejsza w rozwoju.

Zarówno lilie o natychmiastowym kiełkowaniu nasion, jak i lilie o powolnym kiełkowaniu nasion mają te same procedury kiełkowania, ale kiełkowanie zajmuje więcej czasu. Z drugiej strony, lilie hipogaliczne o powolnym kiełkowaniu nasion będą wymagały intensywnego przygotowania. Umieść je w ciepłym miejscu na trzy miesiące, aż korzeń wyrośnie, poddaj je zimnej kuracji przez sześć tygodni i wyhoduj liście i łodygi z ciepłego okresu.

Krok # 2. Siew

Kiedy już spełnisz wymagania gatunków lilii, jesteś gotowy do siewu. Lilie Epigeal najlepiej zaczynają kiełkować jesienią i można je wysiewać bezpośrednio na zewnątrz, gdy tylko nasiona dojrzeją. Zapewnij wilgotną glebę i możesz nawozić co dwa tygodnie, gdy wykiełkują.

Z drugiej strony, jak wspomniano wcześniej, lilie kiełkujące hypogeal wymagają przygotowania. Rozpocznij wiosną w plastikowej torbie z wilgotnym mchem torfowym. Zapewnij wilgotność mchu i przechowuj je w ciepłym miejscu, np. W szklarni.

Po trzech miesiącach nasiona powinny uformować cebulki, a torbę można umieścić w lodówce. Po trzech miesiącach zasiej nasiona w dobrze przepuszczalnej glebie. Możesz traktować swoje nasiona tak samo, jak sadząc lilie kiełkujące epigeal.

Oddział

Drugim sposobem rozmnażania lilii jest podział. Możesz to zrobić jesienią i przeszczepić cebulki i młode rośliny z dojrzałej rośliny. W zależności od swoich lilii możesz również usunąć odrosty lub bulwy z dojrzałej rośliny i przesadzić je.

Krok # 1. Kopanie

Aby kopanie było wygodniejsze, najpierw należy odciąć łodygi i kopać wokół roślin. W ten sposób można łatwo podnieść żarówki bez ich uszkodzenia. Oddziel cebulki od żarówki i odetnij również łodygę nad nią.

Krok # 2. Sadzenie

Najlepszym momentem do sadzenia jest natychmiast po podzieleniu cebul, aby zapobiec ich wysychaniu. Pomogłoby, gdybyś posadził zarówno cebulki, jak i cebulki, ale te ostatnie nie powinny być tak głębokie. Ogrodnicy często też mulczują, aby chronić rośliny przed niską temperaturą.

Jeśli twoja roślina nie ma przesunięć, możesz je wyhodować z łusek cebulowych. Usuń łuski i umieść je w torbie z wilgotnym mchem torfowym. Przechowuj torbę w temperaturze pokojowej, aby zachęcić do tworzenia się cebulek, które można przesadzić po rozwinięciu korzeni.

Możesz również uprawiać lilie w szklarni, jeśli klimat jest zmienny lub podlega ekstremalnym temperaturom. Co więcej, ci, którzy są w regionach zamarzania, zwykle przechowują swoje cebulki w szklarni. Gdy środowisko jest cieplejsze, możesz przesadzić wiosną.

Kiedy przeszczepiać lilie

Pamiętaj, że dzielenie i przesadzanie cebulek utworzonych przez twoje lilie jest częścią ich utrzymania co dwa lata. Najlepszy czas na przeszczepienie lilii to koniec września lub początek listopada. Jednak nadal musisz sprawdzić swoją strefę wzrostu.

Niektóre lilie powinny poczekać do mrozu w dalszej części sezonu, podczas gdy inne wymagają szybkiego przenoszenia. Tak czy inaczej, chcesz, aby żarówka miała wystarczająco dużo energii, aby wytworzyć zakwity. Możesz również sprawdzić swoje rośliny, czy liście zaczną żółknąć, aby wskazać, kiedy należy je wykopać.

Ogólnie rzecz biorąc, musisz podnieść i oddzielić cebulki, aby zapewnić zdrowe kwitnienie. Niektóre lilie wymagają natychmiastowego sadzenia, aby zimować w ziemi. Ale jak wspomniano wcześniej, cebulki można również przechowywać w szklarni do przesadzania wiosną.

Wniosek

Lilie to jedna z najbardziej zróżnicowanych grup roślin kwiatowych. Dlatego musisz nauczyć się rozmnażać lilie, aby wiedzieć, jak z powodzeniem rozpocząć gatunek, który posiadasz. Możesz je zasiać z nasion lub podzielić i przeszczepić ich cebulki.

Rozmnażając lilie z nasion, chcesz sprawdzić grupę kiełkowania swoich roślin. Niektóre lilie wymagają przygotowania lub kiełkowania podskórnego, aby zapewnić rozwój. Z drugiej strony możesz również wysiać nasiona bezpośrednio jesienią.

Jeśli liście na twoich roślinach zaczną żółknąć, może to być również doskonały moment na ich podzielenie. Ostrożnie wykop i podnieś roślinę z ziemi i oddziel cebulki od żarówki. Można je również zimować w szklarni do przesadzania wiosną.

Jak rozmnażać lilie. 2 najlepsze metody | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Październik pod osłonami

Październik pod osłonami nie musi oznaczać koniec ogrodniczego hobby. Dzięki solidnej stalowej konstrukcji i wytrzymałej foli, zyskuje się więcej czasu…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki na podporach

Ucząc się, jak uprawiać ogórki, należy poznać różnice między metodami i specyfiką uprawy szklarniowej i polowej. Uprawa ogórków w szklarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać skorzonery w tunelu foliowym?

Skorzonera na nowo odzyskuje swoją popularność. Niegdyś często pojawiała się na domowych talerzach, niestety przez to, że czasy się zmieniły,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe małe i duże na zamówienie

Hale namiotowe to często wybierany typ konstrukcji stalowej, w który inwestują przedsiębiorcy. Dzięki uniwersalnej strukturze oraz modułowym sposobie zabudowy mają…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym to dobry sposób, aby zagwarantować sobie w następnym roku szybkie zbiory. Choć wydawałoby się,…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. Może użyłeś niewłaściwego rozmiaru doniczki,…

Więcej