Jak rozmnażać koleus. 2 najlepsze metody | KrosAgro

Czy wiesz, że możesz nauczyć się rozmnażania pokrzywy na dwa sposoby? Ta popularna roślina krajobrazowa jest stosunkowo łatwa do rozmnażania, a ogrodnicy mogą zacząć od nasion lub sadzonek. Masz nawet przewagę nad konkurencją, jeśli masz szklarnię do rozmnażania pokrzywy.

Pamiętaj, że aby zachęcić do kiełkowania nasion lub ukorzeniania sadzonek, warunki powinny być optymalne. Możesz łatwo dostosować środowisko wewnętrzne i naśladować preferowane warunki wzrostu coleusa. W ten sposób można jak najszybciej ukorzenić pokrzywy w celu wcześniejszego przesadzenia.

Jak uprawiać rośliny Coleus

Metoda nr 1. Nasiona

Krok # 1. Zbiór nasion

Pierwszą techniką rozmnażania uprawy pokrzywy jest wychodzenie z nasion. Możesz je zebrać samodzielnie, ale powinno być również łatwo je znaleźć w sklepach z nasionami. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do rozmnażania z sadzonek, rozpoczęcie pokrzywy z nasion nie gwarantuje określonych cech.

Jeśli chcesz uzyskać nasiona Coleus ze swoich roślin, możesz poczekać, aż kwiaty rozwiną się w strąkach nasion po ich wyblaknięciu. Poczekaj, aż strąk zmieni kolor na żółtawy i pozwól im wyschnąć przed zebraniem nasion. Możesz szybko zebrać nasiona, pocierając strąki, ale nie zapomnij usunąć plew, dmuchając w nie później.

Krok # 2. Siew

Gdy masz już nasiona, możesz rozpocząć je w szklarni lub wysiać bezpośrednio na zewnątrz. Dla optymalnej produktywności korzystne byłoby wysiewanie nasion pokrzywy w pomieszczeniu. W ten sposób masz wystarczająco dużo czasu, aby wyhodować energiczne rośliny do przesadzania.

Wewnątrz

Zasiej nasiona Coleusa w szklarni na osiem tygodni przed ostatnim mrozem, aby pomóc im się ustabilizować. Możesz użyć pojemnika z wilgotną ziemią doniczkową i równomiernie rozłożyć nasiona na powierzchni. A ponieważ nasiona są stosunkowo małe, odstępy mogą być trudne, więc zamiast tego rozrzedź sadzonki później.

Przykryj je lekko ziemią i utrzymuj wilgotne środowisko, umieszczając na doniczce plastikową torbę. Wybierz jasne i ciepłe miejsce w szklarni, ale upewnij się, że nasiona nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Możesz również ustawić temperaturę wewnętrzną w zakresie od 70 do 75 ° F, aby przyspieszyć kiełkowanie.

Na zewnątrz

Z drugiej strony, jeśli gleba jest ciepła, możesz wysiewać nasiona pokrzywy bezpośrednio w ogrodzie. Jest to jednak preferowane tylko wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu lub jeśli jesteś w dziewiątej i cieplejszej strefie wzrostu. Przygotuj miejsce, aby stworzyć wilgotne i żyzne miejsce przed cienkim wysianiem nasion.

Utrzymuj wilgotność gleby i nie zapomnij o ochronie nasion przed trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz. Można oczekiwać, że pokrzywa wykiełkuje po jednym do dwóch tygodni, w zależności od stabilności środowiska. Jednak proces zaczyna się powoli, nawet w pomieszczeniach.

Krok # 3. Konserwacja

Gdy nasiona wykiełkują, możesz zdjąć osłonę, ale nadal utrzymuj średnią wilgotność, aby wspierać ich wzrost. Pamiętaj tylko o podlewaniu od dołu, aby nie uszkodzić sadzonek. Następnie poczekaj, aż rośliny wyrosną dwa zestawy prawdziwych liści i osiągną wysokość prawie trzech cali, co wskazuje na przesadzanie w większych pojemnikach.

Przydziel jedną sadzonkę na pojemnik i umieść je w jasnym miejscu. Wzmocni również rośliny Coleus, jeśli będziesz je karmić co dwa tygodnie rozcieńczonym nawozem z dużą ilością azotu. Przydatną wskazówką, aby mieć krzaczaste rośliny Coleus, jest również szczypanie górnego cala.

Metoda nr 2. Sadzonki

Krok # 1. Pobieranie sadzonek

Prostszym sposobem klonowania pokrzywy jest użycie sadzonek. Wybierz wierzchołkową łodygę o długości około sześciu cali i przytnij poniżej węzła liścia za pomocą ostrych i sterylnych nożyc. Nie zapomnij pobrać sadzonek tylko z dużej, zdrowej i dojrzałej rośliny, aby zapewnić późniejszy szybki powrót do zdrowia.

Krok # 3. Przygotowanie

Przed ukorzenieniem chcesz usunąć lub uszczypnąć wszystkie dolne liście na sadzonkach. W ten sposób nie będą miały kontaktu z wybranym przez Ciebie podłożem do ukorzeniania ani nie będą konkurować ze składnikami odżywczymi o rozwój korzeni. Doświadczeni ogrodnicy zalecają również zanurzenie końca w hormonie ukorzeniającym, aby zachęcić do szybszego wzrostu korzeni.

Krok # 4. Rootowanie

Możesz ukorzenić sadzonki pokrzywy w glebie lub wodzie. Jeśli zdecydujesz się zakorzenić je w wodzie, upewnij się, że dociera do wszystkich węzłów, ale nigdy do górnych liści. Z drugiej strony, umieść cięcie w pojemniku z wilgotną ziemią i przykryj go plastikiem, aby stworzyć wilgotne środowisko.

Krok # 5. Konserwacja

Umieść sadzonki w miejscu jasnym, ale z dala od bezpośredniego światła, aby przyspieszyć ukorzenienie. Rośliny mogą zająć od dwóch do trzech tygodni, ale można je również umieścić w szklarni, aby warunki były stabilne. Zawsze sprawdzaj glebę pod kątem wilgoci lub wymieniaj wodę w ramach konserwacji.

Clemson Cooperative Extension zaleca karmienie od czerwca do sierpnia w celu pobudzenia kwitnienia roślin Coleus. Jednak nie zaleca się stosowania nawozów o wysokiej zawartości fosforu. Te rodzaje pokarmów mogą powodować długonogi wzrost roślin coleus.

Wniosek

Rośliny Coleus są stosunkowo łatwe do samodzielnego rozpoczęcia i uprawy. Masz dwie możliwości nauczenia się, jak rozmnażać rośliny pokrzywy, czyli poprzez nasiona lub sadzonki. Obie metody są proste, ale pierwsza to doskonały sposób na sklonowanie ulubionych.

Rozważ rozmnażanie pokrzywy w pomieszczeniu, aby uzyskać optymalne kiełkowanie lub ukorzenienie, a następnie przeszczep na zewnątrz po ustąpieniu niebezpieczeństwa mrozu.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Wiosna pod osłonami w tunelu foliowym

Wiosna w tunelu foliowym to dla ogrodników i roślin pora przebudzenia. Warzywa, owoce i zioła będą rozwijać się prawidłowo tylko…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jeżyny jeszcze do niedawna kojarzyły się wielu osobom wyłącznie z lasem, ponieważ właśnie tam można było zebrać te smaczne owoce….

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Dlaczego warto wybrać producenta namiotów garażowych i magazynowych?

Namioty magazynowe Magazyn budowany konwencjonalnie pochłania mnóstwo środków i czasu. Przedłużająca się budowa oraz koszty, które generują się w jej…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

Chcąc z sukcesem uprawiać sadzonki w szklarni lub tunelu, musisz poznać specyfikę tego zajęcia. Hodowla roślin pod osłonami przynosi wiele…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać boczniaki pod osłonami?

Boczniak to jeden z grzybów uprawianych w tunelach foliowych. Hodowle boczniaków zajmują obecnie drugie miejsce w produkcji grzybów. Przygotowania do rozpoczęcia uprawy…

Więcej