Jak rozmnażać jeżówkę z sadzonek? 9 prostych kroków

Jak rozmnażać jeżówkę z sadzonek. 9 prostych kroków 1

Echinacea, znana również jako jeżówka, to piękne kwiaty, więc nic dziwnego, że ludzie chcą wiedzieć, jak rozmnażać jeżówkę z sadzonek. Jeżówki przyciągają do ogrodu motyle, ptaki i pszczoły.

Coneflowers kochają ciepło! Są tolerancyjne na suszę, gdy osiągną odpowiednią dojrzałość. Rośliny te mają kolczaste łodygi, dzięki czemu są bardziej odporne na jelenie w porównaniu do większości roślin kwitnących.

Istnieją różne rodzaje roślin Echinacea, ale najpowszechniejszą z nich jest Echinacea purpurea lub jeżówka purpurowa. Te kwiaty pięknie wyglądają w tradycyjnych ogrodach lub na łąkach z polnymi kwiatami. Ale są najpiękniejsze, gdy są posadzone masowo, zwłaszcza jeśli występują w różnych kolorach.

Jak używać Echinacei

Jak wspomniano, jeżówki przyciągają do ogrodu pszczoły, motyle i ptaki. Odstraszają także jelenie, uniemożliwiając im żucie twoich kwiatów.

Echinacea świetnie nadaje się również do wazonów, bukietów i ogólnych kompozycji kwiatowych, ponieważ ich łodygi są długie. Kwiaty jeżówki również pięknie wyglądają po wysuszeniu.

Oprócz walorów estetycznych jeżówka ma wiele zastosowań w ziołolecznictwie. Korzenie, łodygi, główki kwiatów i liście są używane jako lekarstwa. Rdzenni Amerykanie stosowali preparaty z korzenia jeżówki w leczeniu różnych schorzeń, w tym przeziębienia i grypy, wzmacniania układu odpornościowego oraz leczenia grzybic pochwy.

Obecnie wiele osób używa jeżówki jako olejków, ekstraktów, tabletek i maści. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą i poproś o więcej informacji na temat leków i suplementów zawierających korzeń jeżówki.

9 kroków do rozmnożenia jeżówki z sadzonek

Dzięki swojej użyteczności i pięknie wiele osób chce wiedzieć, jak rozmnażać echinaceę z sadzonek. Oto dziewięć prostych kroków, które należy wykonać:

Krok 1: Podlewaj główną roślinę

Najlepszą porą na pozyskiwanie sadzonek z echinacei jest późna jesień lub wczesna zima, kiedy są one w stanie uśpienia. Zanim weźmiesz sadzonki, podlej głęboko główną roślinę (około trzech cali). Dzięki temu korzenie są nawilżone, a gleba jest miękka, co ułatwia sadzenie.

Krok 2: przygotuj pojemnik na sadzonki

Następnym krokiem jest przygotowanie doniczki na korzenie. Użyj czterocalowego garnka i wymieszaj razem trzy części grubego piasku i dwie części zmielonego torfu torfowego. Wlej wodę do mieszanki, pozwól jej spłynąć na około 30 minut i odstaw na bok.

Krok 3: wykop główną roślinę

Ostrożnie kopnij wokół rośliny Echinacea, aż zobaczysz korzenie. Pamiętaj, aby robić to delikatnie, aby ich nie uszkodzić. Zalej korzenie wodą, aby usunąć otaczającą je ziemię. Wybierz grube korzenie ze zdrowym kiełkiem i co najmniej od jednego do trzech cali długości. Są najlepszym sposobem na pomyślne rozmnażanie się echinacei z sadzonek.

Krok 4: podziel root

Kiedy już wybierzesz korzeń, oddzielić go od głównej rośliny za pomocą czystych i ostrych nożyc ogrodniczych. Przycinaj łodygę, aż będą miały trzy cale długości. Nie zapomnij zakryć otworu pozostawionego przez cięcie ziemią, aby zachować zdrową roślinę macierzystą.

Krok 5: Wykop dziurę

Chwyć pojemnik, który odłożyłeś na bok, a następnie wykop w środku otwór do sadzenia. Kopać wystarczająco głęboko, aby korzenie były pokryte ziemią. Delikatnie umieść korzeń w otworze tak, aby podstawa łodygi znajdowała się na poziomie powierzchni gleby. Wypełnij otoczenie ziemią i poklep ją.

Krok # 6: Chroń swoje rośliny jeżówki

Umieść doniczki w częściowo zacienionym miejscu, na przykład w szklarni lub na ganku. Ważne jest, aby upewnić się, że sadzonki nie są narażone na ekstremalne zmiany temperatury i bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Krok # 7: Regularnie podlewaj sadzonki

Podłoże ogrodnicze powinno być zawsze wilgotne. Przed ponownym podlaniem pozostaw górną część gleby do wyschnięcia. Dzięki temu gleba jest wilgotna, ale nie mokra / rozmoczona.

Krok 8: poczekaj, aż wyrośnie nowa łodyga lub liść

W ciągu dwóch do trzech tygodni powinieneś być w stanie zobaczyć nową łodygę lub liść wyrastający z twoich sadzonek. Wcześniej czy później wyrośnie z czterocalowej doniczki, więc pamiętaj, aby przeszczepić je do większej (około sześciu cali), gdy pojawią się nowe kiełki.

Krok # 9: Przeszczep na słoneczne łóżko w ogrodzie

Kiedy nadejdzie lato, hoduj jeżówki w jasnym cieniu i podlewaj je około cala co tydzień. Zwiększ go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przed końcem sezonu letniego. Jesienią możesz przeszczepić rośliny Echinacei do łóżka ogrodowego. Posadź je w dobrze przepuszczalnej glebie i umieść je w odległości co najmniej jednej stopy od siebie.

Dlaczego sadzić sadzonki jeżówki w mini szklarni?

Coneflowers to bezproblemowa roślina. Oznacza to, że są łatwe w uprawie i pielęgnacji, ponieważ nie są podatne na powszechne choroby roślin. Czasami jednak może na nie wpływać szara pleśń, ryjkowce winorośli, kopacze liści i mączniak prawdziwy. Uprawa roślin w mini szklarni z dobrą wentylacją zmniejsza ryzyko chorób i infekcji grzybiczych.

Z drugiej strony mini szklarnie mogą również chronić Twoje rośliny przed złą pogodą. Śnieg, mróz, silne wiatry, ulewny deszcz i burze mogą łatwo uszkodzić Twój ogród. Ogrodnictwo szklarniowe zapewnia im bezpieczną przestrzeń do wzrostu niezależnie od pogody.

Ostatnie przemyślenia na temat rozprzestrzeniania jeżówki z sadzonek

Teraz, gdy wiesz, jak rozmnażać echinaceę z sadzonek, następną rzeczą, którą musisz zrobić, jest ich wyhodowanie! Coneflowers to piękne rośliny, które nie wymagają wiele opieki i uwagi. Niezależnie od tego, czy sadzisz je w szklarni, czy na swoim podwórku, będziesz mógł cieszyć się pięknymi i kolorowymi kwiatami.

Jak rozmnażać jeżówkę z sadzonek. 9 prostych kroków 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przesadzić hibiskusa w trzech prostych krokach

Czy jesteś entuzjastą ogrodnictwa, który chce wiedzieć, jak przesadzić hibiskusa? Hibiskus należy do rodziny ślazowatych, ma pokrój drzewa lub krzewu,…

Więcej
Tunele foliowe

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ogrodników. Zaciekawione, a zarazem głodne,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zimować rośliny jednoroczne? Dwa sprawdzone sposoby

Mianem roślin jednorocznych, inaczej zwanych terofitami, określamy gatunki, które odbywają cykl życiowy w trakcie jednego sezonu, najczęściej od wiosny do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa cykorii w tunelu foliowym

Cykoria sałatowa jest warzywem liściastym bardzo podobnym do sałaty, jednakże posiada o wiele więcej substancji odżywczych. Jedną z zalet cykorii…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uratować aloes przed zgnilizną korzeni?

Aloes to sukulent zwany przez starożytnych Egipcjan rośliną nieśmiertelności. Już setki lat temu jego właściwości lecznicze były znane i szeroko…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Tunele foliowe bez tajemnic

Tunele foliowe wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. W wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych oraz przydomowych ogrodach…

Więcej