Jak rozmnażać gożdziki? 3 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak rozmnażać gożdziki. 3 najlepsze sposoby | KrosAgro

Masz trzy możliwości, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozmnażać dianthus. Ta wspaniała roślina kwitnąca oferuje wiele odmian, w tym jednoroczne, dwuletnie i byliny o różnych kolorach. A ponieważ masz trzy metody rozmnażania diantusa, każdy ogrodnik może wybrać to, co uważa za dogodne w jego sytuacji.

Dianthus jest stosunkowo łatwy w rozmnażaniu i wzroście, tak że będą dobrze rosnąć nawet w doniczkach. Warto jednak zauważyć, że rozmnażanie oznacza, że ​​zaczynasz od młodych roślin, więc ich środowisko wyjściowe powinno być stabilne i optymalne. Niezależnie od tego, czy wysiewasz nasiona, czy sadzisz sadzonki i dzielisz, rozważ zakorzenienie diantusa w szklarni, aż środowisko zewnętrzne będzie stabilne.

Jak rozpowszechniać obszerny przewodnik po Dianthus

Opcja nr 1. Nasiona

Dianthus ma owoce podobne do kapsułek i możesz je zbierać na nasiona, ale zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z nimi, ponieważ łatwo ulegają uszkodzeniu. Możesz przechowywać nasiona w zamkniętym pojemniku, który blokuje światło, a następnie umieścić je w chłodnym i ciemnym miejscu.

Wysiew nasion diantusa jest stosunkowo bezpieczny i prosty, zwłaszcza gdy zaczynasz w pomieszczeniu na sześć tygodni przed mrozem. Napełnij tackę startową mieszanką ziemi doniczkowej, mchu torfowego, kompostu i piasku. Upewnij się, że podłoże jest wilgotne i po wysianiu lekko przykryj nasiona.

Umieść tace w miejscu jasnym, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, a dianthus powinien wykiełkować po dziesięciu dniach lub mniej. Jednak muszą być z dala od przeciągów i innych ekstremalnych warunków. Możesz wtedy przesadzić sadzonki, gdy osiągną około 4 cali wysokości.

Opcja nr 2. Sadzonki

Rozmnażanie diantusa z sadzonek lub podziałów to pewny sposób na stworzenie klonów twoich ulubionych roślin. Możesz mieć pewność, że młode rośliny będą odpowiadały cechom Twojej rośliny rodzicielskiej, w przeciwieństwie do nasion. Upewnij się jednak, że roślina rodzicielska, której będziesz używać, jest zdrowa, aby nie stresowała się po zerwaniu.

Kiedy najlepiej pobierać sadzonki Dianthus? Najlepszą porą na to jest pochmurny dzień w czerwcu lub lipcu po zakończeniu kwitnienia roślin. Możesz również przygotować swoją rodzicielską roślinę, dobrze ją podlewając, zanim zaplanujesz cięcie.

Wybierz zdrowe cięcie z węzłami liści i zanurz jego koniec w proszku korzeniowego hormonu. Możesz użyć doniczki startowej z mieszanką wermikulitu i piasku, a następnie upewnij się, że łodyga jest dobrze podparta po jej włożeniu. Utrzymuj wilgoć i przykryj plastikiem, a następnie umieść go w jasnym miejscu, aż do przesadzenia, kiedy wyrosną nowe liście.

Opcja nr 3. Podział

Ostateczna metoda rozmnażania dianthus pochodzi z podziału i jest najlepsza dla wieloletnich odmian rośliny. Co więcej, podział jest również częścią konserwacji, gdy Twoja roślina dianthus dojrzewa i możesz to zrobić wczesną wiosną, gdy aktywnie rośnie. Możesz dzielić dojrzałą roślinę co trzy lata, co jest doskonałym sposobem na wyprodukowanie większej liczby roślin z odmiany, którą kochasz.

Aby podzielić dianthus:

  • Kopnij wokół rośliny, aby wygodnie unieść bryłę korzeniową, nie uszkadzając jej
  • Usuń ziemię wokół korzeni, aby ułatwić cięcie, i powinieneś ominąć trzy kawałki sekcji
  • Wyrzuć martwe części i pamiętaj, aby przeszczepić skrawki tak szybko, jak to możliwe

Do sadzenia użyj tej samej głębokości, na której rosną, jako pomiaru i wspomagaj każdy podział, dociskając glebę wokół korzeni. Podobnie jak w przypadku nasion i sadzonek, chcesz zachować wilgoć potrzebną do założenia rośliny. Aby zapobiec wysychaniu podziałów, przygotuj wcześniej podłoże, używając wilgotnej ziemi doniczkowej lub tego samego materiału, z którego jest sadzona w ogrodzie.

Opieka nad Dianthus

Po rozmnożeniu należy również dowiedzieć się, jak dbać o dianthus, aby był zdrowy i odporny na wyzwania środowiskowe. Na ogół nie są skrupulatni, jeśli chodzi o lokalizację. Dlatego po założeniu można wybrać obszar z żyzną i dobrze przepuszczalną glebą w pełnym słońcu lub w półcieniu.

Być może najczęstszym błędem podczas opieki nad dianthus jest nadmierne podlewanie. Podobnie jak w przypadku innych roślin kwitnących, najlepiej jest podlewać dianthus tylko wtedy, gdy podłoże jest suche. Możesz je również karmić co sześć tygodni lub użyć nawozu o spowolnionym działaniu zgodnie z etykietą.

Niemniej jednak najlepiej byłoby poznać specyficzne potrzeby posiadanej odmiany dianthus. Na przykład niektóre rośliny dianthus wymagają obumarcia, ponieważ są samosiewne. Z drugiej strony, niektóre typy mogą nie wymagać dodatkowych praktyk konserwacyjnych.

Wniosek

Dianthus to jedna z najbardziej różnorodnych roślin kwiatowych, które można dostać do ogrodu. Dlatego wiedza o tym, jak rozmnażać dianthus, da ci elastyczność w tworzeniu większej ilości tej wspaniałej rośliny, niezależnie od posiadanej odmiany. Z przyjemnością dowiesz się, że dianthus może ukorzenić się z korzeni, sadzonek i podziału, więc masz więcej opcji do wyboru.

Dzięki nasionom możesz uniknąć wyzwań klimatycznych, wysiewając je w pomieszczeniach. Nie trzeba wykonywać żadnych zabiegów przed kiełkowaniem, a dianthus powinien ukorzenić się w ciągu tygodnia. Z drugiej strony stosowanie sadzonek lub dzielenie jest przydatną metodą dla tych z istniejącymi dorosłymi roślinami.

Dzięki zdrowej roślinie rodzicielskiej dianthus można pobierać sadzonki i bezpośrednio je ukorzenić. Ci, którzy mają rośliny dianthus w wieku około trzech lat, mogą również pobierać skrawki i hodować nowe rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, dianthus nie ma wielu wymagań, aby zadomowić się, o ile zaczniesz w idealnym środowisku, takim jak szklarnia, przed przesadzeniem.

Jak rozmnażać gożdziki. 3 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać nasiona begonii? Poradnik w dwóch krokach

Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas…

Więcej
Tunele foliowe

Burze i uprawy pod osłonami

Burze i uprawy pod osłonami to nienajlepsze połączenie, jednak sytuacji tego typu nie da się uniknąć. Samo zjawisko natomiast ma…

Więcej
Tunele foliowe

Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Komercyjne tunele foliowe, dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, to z jednej strony rozwiązane efektywne, jeśli wziąć pod uwagę poniesione…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Wiedza o tym, jaki jest najlepszy czas, żeby sadzić trawy ozdobne, ma kluczowe znaczenie w uprawie tych efektownych i wytrzymałych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego agrotkanina w tunelu foliowym?

Istotne dla farmerów jest zoptymalizowanie i dopasowanie technologii oraz metod do upraw pod osłonami. Przemyślane rozwiązania sprawią, że obiekt będzie…

Więcej