Jak rozmnażać Dendrobium z sadzonek | Porady od KrosAgro

Jak rozmnażać Dendrobium z sadzonek | Porady od KrosAgro

Być może zastanawiasz się, jak rozmnażać storczyki Dendrobium z sadzonek? Storczyki Dendrobium mają na całym świecie ponad 1200 rodzajów. Są one dalej podzielone na dwa typy: rośliny liściaste i zimozielone. Oba mają swoje różnice, ale z powodzeniem można uprawiać oba typy w szklarni.

Jeśli dopiero zaczynasz sadzić orchidee, lepiej wybrać typ liściasty, ponieważ są one bardziej odporne niż rośliny zimozielone. Zimozielone rośliny są również świetną opcją, jeśli sadzisz je w szklarni, ponieważ są łatwe w uprawie, o ile zapewnisz odpowiedni klimat w pomieszczeniu.

Ogólnie rzecz biorąc, dendrobium wymaga minimalnego oświetlenia, ale trzeba je częściej podlewać. W miarę wzrostu umieszczaj je w częściowo zacienionych miejscach, w których mogą uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego w określonych porach dnia.

Jak rozmnażać Dendrobium z sadzonek

Jeśli chcesz rozmnażać storczyki Dendrobium z sadzonek, oto jak:

Krok 1: Wytnij kolce

Dendrobium wytwarza kwiaty na krótkich kolcach, które wyrastają z węzłów znajdujących się na łodydze. Obetnij kolce, gdy kwiaty opadną, ale pamiętaj, aby między każdym cięciem zanurzyć nożyce w alkoholu, aby uniknąć rozprzestrzeniania się możliwych infekcji.

Krok 2: Wytnij łodygi

Kiedy kwiaty uschną, zbierz łodygi o długości około stopy. Usuń je z rośliny rodzicielskiej i pokrój na sekcje z co najmniej trzema węzłami w każdym.

Krok # 3: Przygotuj zasobnik do rootowania

Zdobądź tacę do ukorzeniania i dodaj warstwę kamyków i wybierz podstawę lub korę z mchu torfowca. Jeśli zdecydujesz się na mech, zanurz go w wodzie, aż stanie się mokry. Spuść wodę z mchu i rozprowadź równomiernie na tacy do ukorzeniania. Umieść sadzonki orchidei na mchu i spryskaj wodą. Utrzymuj wilgotne rośliny, przykrywając je plastikową folią i umieść tackę do ukorzeniania w ciepłym miejscu z dala od światła słonecznego.

Krok 4: Dbaj o sadzonki

Aby storczyki dobrze się rozmnażały, temperatura pokojowa powinna wynosić około 75 do 85 stopni F. Spryskaj sadzonki orchidei wodą, aby były zawsze wilgotne, ale nie przemoczone. Przez pierwsze dwa miesiące spryskaj sadzonki rozpuszczalnym w wodzie nawozem azotowym co dwa tygodnie, aż zobaczysz, jak liście i korzenie wyrastają z sadzonek. Upewnij się, że po niej spryskasz lekko wodą. Usuń wszystko, co gnije.

Krok 5: zalewanie

Gdy zobaczysz pędy i korzenie, przetnij łodygę między kiełkami za pomocą wysterylizowanych nożyc. Przenieś je do doniczek, w których mogą rosnąć. Storczyki Dendrobium najlepiej rosną w małych doniczkach. Umieść je w dwucalowych doniczkach, używając podłoża do sadzenia w postaci zwietrzałej skały wulkanicznej, kory lub mchu torfowca. Bez względu na to, jakie medium wybierzesz, namocz go w wodzie, aż będzie wilgotny.

Posadź sadzonki i upewnij się, że stara łodyga jest wyprostowana, a pędy skierowane na boki lub do góry. W razie potrzeby możesz dodać kij do podparcia, aby pozostał w pozycji pionowej. Nowe liście w końcu wykiełkują, a korzenie wyrosną na podłoże.

 

Po co uprawiać rośliny w szklarniach dla hobby?

Aby upewnić się, że storczyki będą rosły zdrowo, możesz umieścić je w szklarni hobbystycznej. Istnieje wiele powodów, dla których ogrodnicy inwestują w szklarnię, takich jak:

Trzymaj rośliny z dala od szkodników

Jeśli uprawiasz storczyki od dłuższego czasu, wiesz, że są one podatne na owady, takie jak wciornastki, łuski, mszyce, wełnowce i przędziorków. Trzymanie ich w zamkniętej przestrzeni zapobiega żerowaniu tych szkodników na twoich orchideach. Dodatkowo rośliny w szklarni są zabezpieczone przed chorobami zakaźnymi, które mogą mieć wpływ na rośliny ogrodowe.

Występuje w różnych rozmiarach

Kiedy ludzie myślą o szklarniach, automatycznie myślą o dużych szklarniach o szklanych ścianach. Jednak szklarnie mają różne kształty i rozmiary – od szklarni, które można postawić na blatach, po szklarnie wielkości stodoły. O ile nie jesteś wybitnym hodowcą roślin, ogrodnicy zazwyczaj używają mini szklarni.

Idealne dla osób z niewielkimi ogrodami

Jeśli chcesz uprawiać różne rośliny, ale masz tylko ograniczoną przestrzeń w ogrodzie, mini szklarnia jest idealnym rozwiązaniem dla małych przestrzeni. Przy standardowym rozmiarze sześciu stóp możesz umieścić mini szklarnię na balkonach, tarasach i patio. Istnieją również mniejsze opcje, jeśli chcesz mieć bardziej kompaktowe rozwiązanie ogrodnicze. Nawet jeśli te szklarnie są stosunkowo mniejsze niż zwykle, uzyskasz te same korzyści.

Zacznij sadzić wcześnie

Szklarnia pozwala ogrodnikom rozpocząć wzrost roślin jeszcze przed rozpoczęciem sezonu sadzenia w Twojej okolicy. Bez względu na pogodę Twoje rośliny będą się dobrze rozwijać w szklarni. Gdy pogoda się ociepli, możesz przesadzić je do swojego ogrodu, jeśli chcesz.

Chroń swoje rośliny przed złą pogodą

Zła pogoda może natychmiast zniszczyć Twoje miesiące ciężkiej pracy. Szklarnia jest również przydatna do ochrony roślin przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak burze, silne wiatry, mróz, śnieg i nie tylko. Możesz umieścić je w szklarni, gdzie mogą rosnąć i dobrze się rozwijać.

Ostatnie przemyślenia na temat rozprzestrzeniania się storczyków Dendrobium z sadzonek

Musisz wiedzieć, jak rozmnażać storczyki Dendrobium z sadzonek, jeśli chcesz uprawiać piękne orchidee. Mając na uwadze te wskazówki, będziesz cieszyć się obfitymi kwiatami o każdej porze roku.

Jak rozmnażać Dendrobium z sadzonek | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ekologicznie w tunelu foliowym?

Uprawiać ekologicznie w tunelu foliowym to z roku na rok rozwijający się trend żywieniowy. Coraz więcej osób chce być świadoma,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hala namiotowa jako warsztat

Hala namiotowa jako warsztat to pod wieloma względami idealne rozwiązanie dla inwestorów. Tego typu struktury to modułowe konstrukcje, które można…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale rolnicze – dlaczego konstrukcja stalowa?

Wśród całej gamy konstrukcji stalowych projektowanych i wytwarzanych przez markę Krosagro znajdują się między innymi hale rolnicze. Konstrukcja hal rolniczych…

Więcej

Mobilne namioty w branży eventowej

Mobilne namioty w branży eventowej to najlepszy sposób na osłonięcie uczestników wydarzenia przed pogodą. Bez względu na rodzaj imprezy konstrukcja…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać i przechowywać nasiona niecierpka

Czy zastanawiasz się, jak przechować nasiona niecierpków? Przyciągające wzrok, jaskrawo kolorowe kwiaty na tle pięknych, ciemnozielonych, błyszczących  liści sprawiają, że…

Więcej