Jak rozmnażać ciemiernik? Najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak rozmnażać ciemiernik. Najlepsze sposoby | KrosAgro

Umiejętność rozmnażania ciemierników z nasion i podziałów to umiejętność, którą musi posiadać każdy ogrodnik. Róża wielkopostna jest niewątpliwie jedną z najbardziej atrakcyjnych bylin, na którą zawsze będzie duży popyt, dzięki czemu będzie godnym dodatkiem do Twojego ogrodu. Kupujący często dostają je po rozpoczęciu uprawy, więc hodowla i rozmnażanie ciemierników jest opłacalna, a dodatkowo zapewnia estetyczną przestrzeń.

Wyhodowanie ciemiernika z nasion lub wykorzystanie istniejących roślin do podziału będzie miało wyższy wskaźnik sukcesu, jeśli zrobisz to w spójnym środowisku, takim jak szklarnia. Kiełkowanie nasion jest bardziej prawdopodobne, jeśli otrzymają optymalne warunki, a ciemierniki przeznaczone do podziału będą bujne, jeśli będą je uprawiać w pomieszczeniach. Hellebores są ogólnie odporne, ale można uniknąć potencjalnych wad produktywności, używając szklarni.

Kompleksowy przewodnik dotyczący rozprzestrzeniania się hellebores

Ciemierniki są zależne od zapylania w celu wytworzenia strąków nasiennych, które wysypują nasiona i kiełkują pod koniec grudnia lub na początku stycznia. Pierwsze kwiaty pojawią się dopiero po dwóch do czterech lat, więc rozmnażanie jest niezbędne, aby ogród był produktywny. Dodatkowo musisz nauczyć się dwóch metod rozmnażania, ponieważ niektóre typy, takie jak śmierdzące ciemierniki, mogą ukorzenić się z nasionami.

Natomiast orientalne hybrydy i ciemierniki bez łodyg powinny stosować podział, aby mieć pewność, że otrzymasz kopie ich rodziców.

Ukorzenienie ciemiernika z nasion

Jak wcześniej wspomniano, ciemierniki są samosiewne i mogą wykonywać swoją pracę po kwitnieniu. Możesz je jednak rozmnażać samodzielnie po zebraniu lub zakupie nasion. W końcu rozmnażanie z nasion jest ekscytujące, ponieważ rośliny mogą wyglądać nieprzewidywalnie.

Rozmnażanie ciemierników z nasion jest najlepsze, jeśli rośliny, których używasz, są odmianami łodygowymi. Aby zapewnić sukces, należy wysiewać ciemierniki wiosną lub wczesnym latem. Szklarnia doskonale nadaje się do zapuszczania nasion, aby nie były narażone na wahania pogody i temperatury.

Pamiętaj, że ciemierniki mają rozbudowany system korzeniowy, więc przewiduj głębokość ich pojemnika, aby je pomieścić. Nie zakopuj nasion podczas ich sadzenia, ale pamiętaj, aby lekko je przykryć ziemią lub drobnym żwirem. Utrzymuj wilgotność podłoża i możesz przenosić je na pojedyncze pojemniki, gdy ciemierniki wyrosną z prawdziwych liści.

Rootowanie hellebores według działów

Nie wszystkie ciemierniki nadają się do rozmnażania z nasion. Hybrydy, co najważniejsze, lepiej wykorzenić się z podziałów. Ogrodnicy również wybierają rozmnażanie przez podział, ponieważ użycie nasion uniemożliwia wyprodukowanie klonów rośliny macierzystej.

Jeśli chcesz uzyskać specyficzne cechy na swoich helleboresach, zrootuj je za pomocą podziałów. Wybierz roślinę rodzicielską, którą chcesz, i nie musisz się martwić o uzyskanie losowych cech i odmian. Dodatkowo rozmnażanie przez podział powoduje wcześniejsze kwitnienie ciemierników, co zajmuje tylko rok w porównaniu do ukorzeniania ich z nasion.

Aby rozmnażać ciemierniki przez podział, należy wykopać całą roślinę wczesną wiosną i odciąć kłącza. Podział jest tak zwany, ponieważ tworzysz sekcje rośliny do rozmnażania. W ten sposób później uzyskasz tę samą roślinę, co preferują ogrodnicy, którzy używali drogich odmian.

Podział jest zasadniczo replikacją, ale pamiętaj, aby podzielić roślinę delikatnie i użyć zdrowej rośliny rodzicielskiej, aby zapewnić przetrwanie. Dobrą techniką jest związanie liści przed kopaniem i użycie widelca do oddzielenia kłączy. Bardzo ważne jest, aby je natychmiast zasadzić, aby nie wyschły, dlatego idealny czas na ich podzielenie jest wtedy, gdy je sadzisz.

Co to jest mikropropagacja ciemiernika?

Szukając sposobów na rozmnażanie ciemiernika, prawdopodobnie widziałeś również mikropropagację. Ta metoda jest prawdopodobnie bardziej skomplikowana i trudniejsza niż dwie pierwsze ze względu na jej procesy. Na początek pobierz próbkę tkanki z rośliny macierzystej i potraktuj ją hormonami wytwarzającymi wzrost.

Gdy komórki zróżnicują się w korzenie i pędy, podłoże bezglebowe będzie je odżywiać, aż staną się sadzonkami do sadzenia. Naukowcy zajmujący się roślinami są tymi, którzy powinni zastosować tę metodę ze względu na materiały potrzebne do mikrorozmnażania. Mimo wszystko będzie to przydatna metoda, ponieważ nie naraża roślin na działanie czynników chorobotwórczych.

Jak przeszczepić hellebores

Korzystanie ze szklarni powinno przygotować ciemierniki do przesadzenia. Pamiętaj, że rośliny powinny być w stanie wytrzymać warunki zewnętrzne, dlatego ważne jest, aby uprawiać je w pomieszczeniu, dopóki nie osiągną żywotności do przesadzania. I jak wszystkie rośliny, pamiętaj, aby przed przesadzeniem najpierw utwardzić ciemierniki.

Powinieneś także znać strefę mrozoodporności swojego stanu, aby móc oznaczyć w kalendarzu spodziewaną datę ostatnich mrozów. Dopóki nie minie niebezpieczeństwo mrozu, należy unikać przesadzania na zewnątrz. Na koniec pamiętaj, aby nie nadmiernie podlewać gleby ani nie umieszczać roślin w miejscu, w którym zostaną bezpośrednio uderzone przez światło słoneczne.

Wniosek

Korzystanie ze szklarni powinno pomóc w pomyślnym kiełkowaniu nasion lub wytworzeniu silnych roślin do podziału. A jeśli nie chcesz ograniczać się do tego, jakie róże wielkopostne możesz uprawiać, dowiedz się, jak rozmnażać ciemiernik z nasion i przez podział. W ten sposób możesz użyć nasion lub użyć istniejących ciemierników, które mogą być droższe do rozmnażania.

Nasiona wysiewać wiosną lub wczesnym latem, a podział najlepiej bezpośrednio przed sadzeniem. Obie metody są proste i wymagają spójnego środowiska wzrostu przed przesadzeniem. Po ustąpieniu zagrożenia mrozem sadzonki można przesadzić na zewnątrz.

Jak rozmnażać ciemiernik. Najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Bez kategorii

Wentylator do tunelu foliowego

Wentylator do tunelu foliowego to standardowe wyposażenie profesjonalnych cieplarni a także co raz częściej hobbystycznych foliaków. Koszt takiego urządzenia na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać fuksje w tunelu foliowym? | Uprawa i pielęgnacja fuksji

Fuksja to uznawana za jedną z najpiękniejszych z istniejących, roślin kwiatowych. W zdumienie i zachwyt wprawiają jej podobne do spódniczki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni?

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest  jednoznaczna, ponieważ potrzeby kwiatów różnią się…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak i jaki tunel foliowy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tuneli foliowych, więc wybór właściwego może przyprawić o niewielki ból głowy. Postaramy się w prosty…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić celozję: krótki przewodnik

Samodzielne wyhodowanie sadzonek i uprawa celozji, jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy ciekawi są nowych wyzwań ogrodniczych oraz wprowadzenia na…

Więcej