Jak rozmnażać chryzantemę ”Mums”. Najlepsze sposoby.

Aby nauczyć się wychowywać mamy po cięciu, trzeba wykonać dwa kroki. Generalnie istnieją trzy metody rozmnażania matek, ale użycie sadzonek zapewnia łatwy sposób klonowania tych roślin. Możesz również podzielić mamy, aby utworzyć kopie rośliny rodzicielskiej, ale co zrozumiałe, niektórzy ogrodnicy mieliby wygodniejszy czas używając sadzonek.

Wspaniałą rzeczą w przypadku mam jest to, że są to generalnie rośliny odporne, więc są mniejsze szanse na błędy lub problemy podczas ich uprawy. Najlepiej nadają się do uprawy w strefach od 5 do 9, a w razie potrzeby można je również uprawiać w szklarni, aby uniknąć trudnych warunków pogodowych. Warto zauważyć, że korzystanie ze stabilnego środowiska, takiego jak szklarnia, może pomóc sadzonkom w osiedleniu się i uzyskaniu wystarczającej wigoru do przesadzania na zewnątrz.

Jak wyhodować mamę od cięcia dla początkujących

Można śmiało powiedzieć, że rozmnażanie matek z sadzonek jest przyjazne dla początkujących. Co więcej, mamy zakwitną w ciągu kilku miesięcy, jeśli wykorzenisz je z sadzonek. Możesz zagwarantować, że powstałe rośliny są dokładnymi kopiami wybranego przez ciebie rodzica, co jest świetnym sposobem na posiadanie większej liczby twoich ulubionych odmian w ogrodzie.

Krok # 1. Zbieranie i przygotowywanie sadzonek

Przygotowanie rośliny macierzystej

Niezależnie od gatunku, przed rozmnażaniem należy zawsze upewnić się, że roślina rodzicielska jest zdrowa. Zapobiegnie to stresowi i może szybko zregenerować się po zebraniu łodyg. Jeśli mieszkasz w trudnym miejscu, rozsądnie byłoby wyhodować rośliny rodzicielskie w szklarni, aby były wystarczająco mocne, gdy weźmiesz sadzonki.

Ponadto nie zapomnij przygotować rośliny rodzicielskiej przez podlewanie jej na głębokość nawet 4 cali w nocy do cięcia następnego ranka. Kiedy najlepiej zbierać sadzonki od mam? Chcesz sprawdzić, czy nie ma pąków i kwiatów późną wiosną lub wczesnym latem.

Zbieranie sadzonek

3-calowy odcinek powinien dobrze nadawać się do sadzenia, o ile jest liściasty, a nie zdrewniały. Użyj ostrego i wysterylizowanego nożyc do przycinania i przytnij 0,5 cala poniżej pary liści na końcu łodygi. Następnie usuń wszystkie liście z dolnej połowy cięcia, pozostawiając tylko te na górze.

Przygotowanie do cięcia

Doskonałą cechą cięcia mamy jest to, że można użyć hormonu ukorzeniającego lub nie, ale nadal będzie on zakorzenił się. Oczywiście traktowanie sadzonek hormonami przyspieszy zakład. Sprawdź szczegółowe instrukcje dotyczące proszku ukorzeniającego i zawsze stosuj środki sanitarne, aby zapobiec chorobom wśród roślin.

Krok # 2. Sadzenie i konserwacja

Jakie jest najlepsze podłoże do uprawy sadzonek mam?

Według Pennsylvania State University jako podłoże do sadzonek mamy można wybierać spośród wermikulitu, mchu torfowca lub wilgotnego piasku. Niektórzy ogrodnicy również używają perlitu, ale niezależnie od wybranego medium, powinni posiadać istotną cechę. Jeszcze przed pobraniem sadzonek przygotuj pojemniki ukorzeniające z pożywką dla nich.

Podłoże powinno być wilgotne, aby przyspieszyć wzrost cięcia, aby można było nasycić je wodą i pozwolić mu spłynąć z dna garnka w ramach przygotowania. Następnie możesz wstawić cięcie na głębokość cala lub do najniższego poziomu liści. U matek ukorzenienie może zająć nawet tydzień lub cztery, ale należy zwrócić uwagę na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia podłoża bez nadmiernego podlewania.

Jak dbać o sadzonki mamy, aby zachęcić do ukorzeniania?

Możesz spryskać sadzonki, aby zapobiec nadmiernemu podlewaniu i stale sprawdzać, czy powierzchnia jest sucha i wymaga podlewania. Szklarnia jest również doskonałą lokalizacją do ukorzeniania doniczek, ponieważ ich sadzonki będą dobrze rosły przy jasnym, ale pośrednim świetle słonecznym. Jak wszystkie sadzonki, upewnij się, że mamy nie otrzymują ostrego i bezpośredniego światła, które je wysuszy.

Aby sprawdzić, czy sadzonki wyrosły z korzeni, możesz delikatnie pociągnąć podstawę, aby uzyskać opór. Jeśli chcesz, aby Twoje mamy rosły krzaczaste, ważne jest również, aby co dwa tygodnie zawsze odrywać od nich górne 1,5-calowe odrosty. Możesz przerwać tę praktykę w środku lata, aby zachęcić do pączkowania.

Przesadzanie mam

Dobrą wskazówką, aby wiedzieć, czy mamy są gotowe do przesadzenia, jest to, czy ich korzenie mają około 1,5 cala długości. Możesz rozstawić matki od 18 do 24 cali w otworze dwukrotnie większym od ich korzeni i sadzić je wczesną wiosną, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu. Możesz także sadzić sześć tygodni przed ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub kontynuować uprawę w szklarni, aby uniknąć szkód spowodowanych tymi wyzwaniami.

Na zewnątrz lub poza domem, mamy powinny mieć 6 godzin światła w żyznej i dobrze przepuszczalnej glinie lub piasku. Później nie musisz wykonywać wielu czynności konserwacyjnych, oprócz podlewania w razie potrzeby i nawożenia w okresie wegetacji, zanim utworzą pąki. Możesz je również przycinać późną wiosną i martwymi głowami, aby zachęcić do zdrowego wzrostu i kwitnienia.

Wniosek

Czy chcesz mieć piękną, ale łatwą w uprawie roślinę kwitnącą? Jeśli tak, możesz zainteresować się tym, jak wychowywać mamy po cięciu. Te łatwe w utrzymaniu rośliny kwitnące umożliwiają sadzenie późną wiosną do wczesnego lata.

Ukorzenią się łatwo bez potrzeby stosowania hormonu ukorzeniającego, a biorąc pod uwagę, że podłoże i środowisko są optymalne, powinny rosnąć w ciągu kilku tygodni. Nie ma innych szczególnych wymagań konserwacyjnych, które zachęcałyby do ukorzeniania, a przesadzanie ich jest łatwe, o ile klimat nie jest surowy.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak często należy podlewać paprykę w doniczce?

Jak często należy podlewać paprykę w doniczkach? Jeśli to pytanie wciąż pojawia się w twojej głowie, to powinieneś wiedzieć, że…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić storczyk Biała Czapla? Uprawa i pielęgnacja storczyka gruntowego

Habenaria radiata, to niezwykły storczyk, wyróżniający się oryginalnymi kwiatami przypominającymi formą fruwające białe czaple. Ta egzotyczna roślina pochodzi z Japonii,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Która hala dla rolnictwa – cena, projekt, sprzedaż?

Marka Krosagro od wielu lat tworzy struktury do upraw pod osłonami, dlatego w pełni rozumiemy, jak ważna jest przestrzeń. Nie zawsze chodzi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie rośliny sadzić obok papryki?

Papryka to wyjątkowo pyszne i zdrowe warzywo. Jest nieocenionym składnikiem zup, sosów i gulaszy, bez niej cudownie wyrazista kuchnia węgierska…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale logistyczne – cena oraz projekt

Branża transportowa to działalność, która prężnie rozwija się na całym świecie. Wraz z otwarciem granic, coraz lepszą infrastrukturą drogową oraz…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hala namiotowa jako warsztat

Hala namiotowa jako warsztat to pod wieloma względami idealne rozwiązanie dla inwestorów. Tego typu struktury to modułowe konstrukcje, które można…

Więcej