Jak rozmnażać bratki 3 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak rozmnażać bratki 3 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jeśli interesuje Cię rozmnażanie bratków, trzy najlepsze sposoby to użycie nasion, sadzonek i podziałów. Ogrodnicy uwielbiają te kolorowe i zwarte kwiaty w celu uwydatnienia granic i pojemników, a także dlatego, że są również stosunkowo łatwe w uprawie i utrzymaniu. To samo dotyczy ich rozmnażania, a fakt, że można wybrać jedną z trzech metod, sprawia, że ​​łatwiej jest je ukorzenić i stworzyć więcej roślin.

Istnieje wiele odmian bratków do wyboru i możesz to wykorzystać na swoją korzyść. Wybierz bratki, które będą tolerować warunki w Twojej lokalizacji lub użyj szklarni, aby je uruchomić lub chronić je, jeśli temperatura stanie się zbyt ostra. A jeśli chodzi o samą rozmnażanie, kontrolowane środowisko, takie jak szklarnia, stanowiłoby samodzielny zakład, aby ukorzenić wszelkie rośliny, aby były silniejsze do późniejszego przesadzania na zewnątrz.

Obszerny przewodnik po tym, jak rozmnażać bratki

1. Ukorzenianie bratków z nasion

Kiedy siać bratki z nasion?

Według University of Vermont, idealny czas na rozmnażanie bratków z nasion to 14 do 16 tygodni przed planowanym sadzeniem ich na zewnątrz wczesną wiosną. Jak wspomniano wcześniej, ukorzenienie w pomieszczeniu przed przesadzeniem jest przydatną techniką gwarantującą wzrost. W zależności od lokalizacji, od końca stycznia do początku lutego możesz wysiewać w szklarni nasiona bratków.

Co więcej, pamiętaj, że podczas gdy bratki rosną szybko, ich rozwój z nasion jest stosunkowo powolny. Zakres może zająć już tydzień lub nawet trzy tygodnie, dlatego korzystne byłoby rozpoczęcie nasion w pomieszczeniu. Zapewniając idealne środowisko kiełkowania, nasiona mogą się zakorzenić szybciej w porównaniu z niespójnymi warunkami na zewnątrz.

Jak rozmnażać bratki z nasion?

Podobnie jak w przypadku innych nasion kwitnących, jako podłoża użyjesz wilgotnej i dobrze przepuszczalnej mieszanki początkowej nasion. Rozsyp nasiona na powierzchni i przykryj je lekko piaskiem lub mieszanką ogrodniczą. Aby pomóc w kiełkowaniu, przykryj pojemnik plastikowymi i wilgotnymi gazetami, aby stworzyć wilgotny i ciemny stan.

Nie zapomnij jednak regularnie monitorować i zamgławiać medium, jeśli to konieczne. Uważaj, aby gleba nie wyschła lub nie była zbyt mokra, ponieważ te czynniki negatywnie wpływają na kiełkowanie. Co więcej, samo środowisko powinno mieć temperaturę od 70 do 75 ° F i powinieneś wykorzystać rosnące światła w szklarni, wybierając odpowiedni typ i kolor.

Jakie są wymagania dotyczące uprawy bratków z nasion?

Korzystne jest sadzenie nasion w pomieszczeniu, ponieważ może przyspieszyć kwitnienie wiosną. Sprawdź swoją strefę wzrostu i zacznij sześć do ośmiu tygodni przed ostatnim terminem przymrozków, a nawet rozpocznij sadzenie wczesną jesienią. Kiedy wykiełkują, zdejmij pokrywki i przeszczep młode bratki do innego pojemnika z calową przestrzenią między nimi.

Środowisko w tym miejscu powinno mieć od 60 do 65 ° F, ale w nocy chłodniej. Możesz także użyć lamp fluorescencyjnych 4 cale nad bratkówkami przez 16 godzin dziennie, aby pomóc we wzroście. Następnie możesz rozpocząć nawożenie nawozem o połówkowej mocy co dwa tygodnie po wyhodowaniu zestawów prawdziwych liści, a następnie przesadzić je do większego pojemnika.

2. Ukorzenianie bratków z sadzonek

Ogólna wiedza dotycząca rozmnażania z sadzonek dotyczy bratków. Ale w przypadku tej konkretnej rośliny najlepiej jest robić to jesienią lub późnym latem. Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i wytnij 3-calowy odcinek poniżej węzła.

W tym momencie możesz wykonać zwykłe przygotowanie do sadzonek przed sadzeniem. Usuń dolne liście, umieść sekcję w proszku hormonu ukorzeniającego i posadź na wilgotnej, dobrze przepuszczalnej i żyznej glebie. Niektórzy ogrodnicy przykrywają doniczkę plastikiem i można zastosować opisane wcześniej procedury pielęgnacyjne, takie jak utrzymanie wilgoci.

3. Zakorzeniające bratki z oddziału

Jednym z ulubionych sposobów ogrodników na tworzenie wielu bratek jest nurkowanie wiosną lub jesienią. Całkiem podobnie do rozmnażania z sadzonek, wybierz zdrową roślinę rodzicielską do wykopania i rozłóż ją na sekcje, z których każda ma korzenie. Ta metoda rozmnażania jest prostsza niż poprzednie dwie, a same bratki można nawet łatwo podzielić ręcznie.

Następnie możesz je od razu sadzić w szklarni lub ogrodzie. Utrzymuj wilgoć i trzymaj podziały od trudnych warunków, dopóki się nie ustabilizują. Pamiętaj jednak, że niektóre bratki mogą nie nadawać się do podziału, więc najpierw sprawdź swoje rośliny, czy bardziej nadają się do innych metod.

Jak przeszczepiać bratki z domu na zewnątrz?

Zanim wyhodujesz bratki na świeżym powietrzu, upewnij się, że najpierw je utwardziłeś, aby zapobiec stresowi. Zacznij w chłodnym miejscu, zanim stopniowo wystawisz je w miejscu na światło słoneczne. Co więcej, poczekaj, aż na zewnątrz będzie stale około 45 ° F i kiedy same rośliny będą miały osiem liści przed ostatnim przesadzeniem.

Wniosek

Bratki to najłatwiejsze w uprawie rośliny, a każdy ogrodnik wie, że nigdy nie można mieć ich zbyt wiele. Trzy najlepsze metody rozmnażania bratków są niezbędne do wytworzenia większej liczby tych roślin kwiatowych. Zakorzeniają się z nasion, sadzonek i podziałów, a wszystkie z nich są przyjazne dla początkujących.

Co więcej, trend, który zobaczysz w tych metodach rozmnażania, polega na tym, że po początkowym etapie siewu nasion, pobieraniu sadzonek lub dzieleniu rośliny kolejne kroki są podobne w utrzymaniu młodych roślin. Odniesiesz również większe korzyści, zaczynając bratki w pomieszczeniu, aby zapewnić ich rozwój, a następnie ostatecznie przesadzając je na stałe na zewnątrz.

Jak rozmnażać bratki 3 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami jest bardzo wartościowym materiałem ogrodniczym. Jest łatwy w pozyskaniu, można go wykorzystywać…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale łukowe – projekt na zamówienie

Modułowe konstrukcje stalowe coraz śmielej podbijają rynek, będąc skutecznym zamiennikiem dla stałych budynków. Hale łukowe to nie tylko optymalne rozwiązanie,…

Więcej
Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa pietruszki pod osłonami

Uprawa pietruszki w szklarni jest bardzo nieskomplikowana. Zabiegi pielęgnacyjne są podobne do tych przy uprawie marchwi, a zakładając, że ogrodnicy…

Więcej