Jak rozmnażać barwinek z sadzonek | Porady od KrosAgro

Jak rozmnażać barwinek z sadzonek | Porady od KrosAgro

Ważne jest, aby nauczyć się czterech kroków rozmnażania barwinka z sadzonek, ponieważ nie wszystkie odmiany barwinków będą najlepsze, jeśli wykorzenisz je z nasion. Na przykład wiecznie zielone rośliny okrywowe, Vinca major lub barwinek pospolity oraz Vinca minor lub barwinek drobnolistny nadają się do rozmnażania przez sadzonki. Jednak nie ma się czym martwić, ponieważ ukorzenienie z sadzonek jest proste, nawet dla początkujących ogrodników.

Vinca lub barwinek najlepiej rozprzestrzeniają się w idealnym środowisku. Dlatego użycie szklarni do sadzenia tych roślin zapewni, że sadzonki ukorzenią się i przeżyją. Dodatkowo roślina rodzicielska, która dostarczy sadzonki zielne, powinna być zdrowa i wolna od stresu, więc te, które wyhodowałeś w szklarni, będą najlepszym kandydatem.

Jak propagować Vinca z sadzonek: kompleksowy przewodnik

Nowicjusz czy nie, możesz uprościć rozmnażanie barwinka z sadzonek w czterech krokach. Cięcie lub zbieranie, przygotowywanie podłoża do uprawy, sadzenie i przesadzanie powinno zapewnić klony barwinka zwyczajnego rośliny macierzystej. Jak wspomniano wcześniej, możesz rozmnażać sadzonki Vinca w szklarni lub samodzielnie uprawiać rośliny rodzicielskie w pomieszczeniach, aby zapewnić, że rośliny będą energiczne i wolne od stresu.

Cięcie

Zanim zbierzesz sadzonki z roślin barwinka, musisz znać różnicę między poziomymi i pionowymi łodygami. Te pierwsze nie kwitną i mają węzły liściowe, które utworzą korzenie. Dlatego wyprostowane łodygi z kwiatami nie są tym, czego potrzebujesz do rozmnażania.

Wybierz aktywnie rosnącą roślinę rodzicielską, która jest zdrowa i nie wykazuje oznak stresu. Możesz zbierać sadzonki Vinca wiosną lub wczesnym latem, ale pamiętaj, aby tego uniknąć, gdy jest upalny. Doświadczeni ogrodnicy zalecają również cięcie od maja do lipca lub po wykiełkowaniu drewna iglastego.

Dodatkowo wybierz sadzonki wtórne na dolnym końcu łodygi zamiast sadzonek końcowych na końcu, ponieważ ukorzeniają się szybciej. Gałąź powinna mieć różne liście, ale bez kwiatów i użyj odkażonych i ostrych nożyc, aby uzyskać 4-calowe cięcie. Usuń wszystkie liście z dolnej jednej trzeciej, aby były odkryte do ukorzenienia.

Przygotowanie podłoża uprawowego

Podłoże dla sadzonek ma kluczowe znaczenie dla ich ukorzenienia, a połączenie grubego perlitu i torfu torfowego byłoby idealne. I podobnie jak w przypadku sadzonek innych roślin, upewnij się, że podłoże jest wilgotne, aby wspierać korzenie. Po przygotowaniu podłoża możesz sadzić w dowolnym momencie, jeśli jesteś w strefach od 10 do 11.

Sadzenie

Zanim zasadzisz sadzonki, pamiętaj, że w dolnej połowie łodygi nie powinno być żadnych liści. W przypadku liści na końcu powinna pozostać tylko połowa z nich. Gdy cięcie będzie gotowe, zanurz odcięty koniec w hormonie ukorzeniającym, aby zachęcić do ukorzeniania.

Pamiętaj, że warunki sanitarne są niezbędne, dlatego użyj oddzielnego pojemnika do zanurzenia sadzonek w hormonie ukorzeniającym. Następnie możesz wstawić jedno cięcie na doniczkę, tak aby najniższy pozostały zestaw liści znajdował się nad ziemią. Nie zapomnij również wzmocnić podłoża wokół łodygi, aby było stabilne.

Idealną lokalizacją dla sadzonek jest pomieszczenie wewnętrzne i wybierz obszar szklarni, który jest jasno oświetlony. Jednak rośliny nie powinny zostać narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Aby dodatkowo wspomóc ukorzenianie, przykryj je przezroczystymi plastikowymi torebkami i codziennie sprawdzaj wilgotność podłoża.

Spryskać sadzonki dwa razy dziennie, zwracając szczególną uwagę na spód liści. Po dwóch do czterech tygodni lekko pociągnij podstawę łodygi, aby sprawdzić, czy nie ma oporu, który wskaże korzenie. Po zakorzenieniu otwórz plastikowe torby, aby ułatwić cyrkulację powietrza.

Przesadzanie

Cztery tygodnie po ukorzenieniu sadzonek można je przenieść do większego pojemnika z ziemią doniczkową. Możesz je utwardzić przed przesadzeniem, umieszczając je w osłoniętym miejscu z półcieniem. Gdy rośliny będą gotowe, najlepiej będą rosły pięć stóp od siebie, na łóżku w pełnym słońcu przez następny sezon wegetacyjny.

Jak uprawiać Vinca

Uprawa barwinka odniesie sukces, o ile spełniasz optymalne wymagania rośliny. Będziesz mieć również większe szanse na uzyskanie bardziej wytrzymałych roślin rodzicielskich dla swoich sadzonek, jeśli znajdują się w szklarni. Jeśli planujesz używać tylko szklarni do rozpoczęcia barwinka, zrób to na 12 tygodni przed ostatnim przymrozkiem.

Barwinki dobrze rosną w pełnym słońcu, a nawet są odporne na suszę. Nie są wybredne w stosunku do gleby, a odstępy między nimi mogą wynosić 12 cali. Podlewaj je dobrze, ale po ustaleniu możesz zmniejszyć częstotliwość, chyba że wystąpi susza, i możesz utrzymać wilgotność gleby przez ściółkowanie.

Możesz nawozić dwa razy w sezonie do karmienia, a w środku lata stymulować wzrost za pomocą płynnej żywności. Możesz wtedy czuć się pewnie w walce z chorobami i szkodnikami, ponieważ barwinka nie jest na nie wrażliwa w porównaniu z innymi roślinami kwitnącymi.

Wniosek

Możesz ukorzenić barwinki z nasion lub sadzonek, w zależności od tego, co uprawiasz. Ale w przypadku wiecznie zielonych roślin okrywowych ważne jest, aby wiedzieć, jak rozmnażać się z sadzonek. Zajmie Ci to cztery kroki, na które składa się cięcie lub zbieranie, przygotowanie podłoża do uprawy, sadzenie i przesadzanie w celu uzyskania klonów barwinka.

Warto zauważyć, że użycie szklarni dla roślin rodzicielskich lub rozpoczęcie rozmnażania przyniesie więcej korzyści. Stałe i idealne warunki w pomieszczeniu stworzą energiczne rośliny rodzicielskie, z których będziesz mógł bez obaw pozyskać sadzonki. Z drugiej strony, sadzenie sadzonek w pomieszczeniu pomoże im szybko ukorzenić się i będzie gotowe do przesadzenia.

Jak rozmnażać barwinek z sadzonek | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać borówki w tunelu foliowym?

Uprawa borówki w tunelu foliowych jest dla wielu plantatorów dochodowym interesem. Cena oraz optymistyczne prognozy rynkowe korzystnie wpływają na powstawanie…

Więcej
Tunele foliowe

Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Organiczne jedzenie stało się symbolem zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób szuka warzyw i owoców, które nie zawierają żadnych sztucznych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin?

Czy zastanawiasz się, jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin? Rodzaje wody stosowane dla różnych rodzajów roślin mają znaczący…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek. 9 prostych kroków

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa próbują dowiedzieć się, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek i nie bez powodu! Jeśli jesteś jednym z nich,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pierwsze uprawy w tunelu foliowym

W marcu wielu ogrodników wypatruje pierwszych oznaków wiosny. Kiedy tylko śnieg się roztopi, a ziemia lekko przeschnie, wiele osób rusza…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy należy przesadzić sadzonki ze szklarni?

Na pytanie “Kiedy przesadzić sadzonki ze szklarni hobbystycznej?” należy się odpowiedź ze szczegółami. Nawet jeśli jest to szklarnia hobbystyczna, możesz…

Więcej