Jak przygotować piasek pod uprawę roślin. 3 proste kroki

Musisz przejść trzy kroki, aby nauczyć się sterylizować piasek dla roślin. Pamiętaj, że piasek jest jednym z najpopularniejszych podłoży do uprawy roślin, ponieważ poprawia napowietrzanie dla optymalnego zdrowia i rozwoju korzeni. Nie wystarczy sadzić rośliny w idealnym środowisku, ale pożywka również odgrywa znaczącą rolę.

Piasek jest nie tylko pożytecznym podłożem pod względem zdrowia i wzrostu roślin, ale jest również stosunkowo niedrogi i łatwy do znalezienia. Jednak nie wystarczy bezpośrednio używać piasku bez jego sterylizacji, gdyż grozi to wprowadzeniem szkodników lub chorób do ogrodu. Poniżej znajdują się trzy kroki, dzięki którym piasek, którego używasz, przyniesie Ci tylko korzyści.

Jak sterylizować piasek do uprawy roślin

Krok # 1. Przygotowanie

Pierwszym krokiem, aby przygotować piasek do uprawy w ogrodzie lub w pojemnikach, jest przygotowanie wszystkiego, co jest potrzebne do jego sterylizacji. Ponieważ do tej metody będziesz używać piekarnika, możesz go wstępnie podgrzać do 180 ° F, aby później przyspieszyć ten proces. Byłoby pomocne, gdybyś mył również piasek jako wstępne sprzątanie.

Najłatwiej to zrobić, umieszczając piasek w wiadrze i zanurzając go w wodzie, jednocześnie mieszając. W ten sposób możesz upewnić się, że dokładnie wyczyścisz piasek przed drugim krokiem. Kontynuuj mycie piasku, aż skończysz z czystą wodą, a następnie możesz ją wylać przed drugim krokiem.

Krok # 2. Zanurzenie

Po oczyszczeniu piasku wykonasz drugie płukanie lub zanurzenie w gorącej wodzie. Użyj wrzącej gorącej wody i wlej ją do wiadra, aby zanurzyć cały piasek. Pozostaw zanurzenie na jakiś czas, a następnie wylej wodę, a następnie powtórz ten proces około trzy razy.

Po wyczyszczeniu piasku gorącą wodą na tyle, ile potrzeba, należy ponownie przepłukać piasek wodą. Może się wydawać, że to dużo pracy, ale Twoim celem jest uzyskanie czystego piasku, na który wskazuje czysta i czysta woda po umyciu. Dopiero potem możesz wylać jak najwięcej wody z piasku.

Krok # 3. Suszenie

Po dwóch pierwszych krokach pozostanie wilgotny piasek. Aby go wysuszyć, użyj ręcznika, aż nie pozostanie wilgoć. Wysuszony piasek umieść na blasze do pieczenia na ostatnim etapie sterylizacji, ale warto zwrócić uwagę, aby rozprowadzić go cienko, aby zapewnić dobre rezultaty.

Umieść piasek w piekarniku i piecz przez pół godziny; przecież pieczenie to sprawdzona metoda sterylizacji. Ciepło powinno zabić wszelkie pozostałe patogeny lub mikroorganizmy, które zostały po umyciu. Następnie sprawdź, czy nie ma wilgotnego piasku i dostosuj czas pieczenia, jeśli to konieczne.

Dlaczego warto używać piasku do roślin?

Szybką odpowiedzią jest to, że piasek jest niedrogim sposobem na poprawę porowatości podłoża. Łatwo jest znaleźć, tanie, a czasem bezpłatne rozwiązanie, które pomoże stworzyć dobrze przepuszczalną glebę. Pamiętaj, że słabo przepuszczalna gleba naraża rośliny na ryzyko w stojącej wodzie, co jest szkodliwe dla ich zdrowia i wzrostu.

Najlepiej jest użyć piasku ogrodniczego, ale można go również zastąpić piaskiem budowlanym. Staraj się mieć ziarnisty piasek, aby mieć pewność, że przyda się do poprawy struktury gleby. Pamiętaj jednak, aby najpierw go wysterylizować, aby upewnić się, że jest wolny od patogenów, które mogą powodować choroby u roślin.

Jak używać piasku do roślin

Zwykle miesza się piasek z kompostem w celu uzyskania dobrze przepuszczalnego i pozbawionego gleby podłoża do sadzenia nasion i sadzonek. Jest to doskonały dodatek do uprawy w szklarni, aby zapewnić szybszy rozwój korzeni. Połączenie dobrze przepuszczalnego podłoża i stabilnego środowiska jest najlepsze do rozmnażania roślin.

Mieszanka piasku i torfu jest również lepsza do uprawy w pojemnikach, ponieważ gleba jest zbyt zwarta. Nie chcesz udusić korzeni roślin za pomocą gleby, więc zmierz odpowiedni stosunek zgodnie z potrzebami rośliny. Możesz również użyć piasku na wierzchu mieszanki ogrodniczej lub dodać piasek do gliny, aby poprawić jej porowatość.

Wreszcie, niektórzy ogrodnicy zgarniają piasek do trawnika, aby zapobiec jego podmoknięciu. W ten sposób uzyskasz zdrowszą trawę bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek poprawek. Możesz także tworzyć dziury w okolicy, aby ułatwić poprawę.

Wniosek

Jeśli masz trochę piasku, którego chcesz użyć w ogrodzie lub rośliny doniczkowe w szklarni, musisz wykonać kluczowy krok. Musisz wiedzieć, jak prawidłowo sterylizować piasek dla roślin, aby nie narażać ich na działanie patogenów i mikroorganizmów, które mogą powodować choroby. Potrzebujesz tylko trzech kroków, aby to zrobić przy pomocy zwykłych artykułów gospodarstwa domowego.

Zacznij od umycia piasku przez zanurzenie w wiadrze z wodą i mieszaj mieszankę, aż woda przestanie być ciemna. Następnie zagotuj trochę wody i użyj tego do podobnego procesu. Po użyciu gorącej wody zanurz ponownie piasek, aż woda będzie czysta.

Wysuszyć ręcznikiem piasek i wstawić do piekarnika na pół godziny. Powinieneś skończyć bez wilgotnego piasku, który jest bezpieczny dla roślin. Odpowiednio wysterylizowany piasek zapewnia roślinom wiele korzyści, w tym poprawę struktury gleby, więc nigdy nie zapomnij o tych trzech krokach.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać astry? 3 najlepsze sposoby

Astry, to niezwykle popularne kwiaty, kojarzące się często z sielskim wiejskim ogródkiem. Ich kwiaty występujące w całej palecie barw mają…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podtrzymać kwitnienie begonii. Poradnik dla początkujących

  Czy jest coś równie pięknego, jak roślina obsypana morzem kwiatów w cudownych kolorach? Zwłaszcza zimą widok ten dodaje energii…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać groszek pod osłonami?

Groszek jest jedną z najpopularniejszych roślin strączkowych. Niepowtarzalny słodki smak i duża wartość zdrowotna warzywa, które jest niezastąpionym składnikiem sałatek,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać szarłatu (amarantusa) w tunelu foliowym?

Amarant to atrakcyjnie kwitnące zboże, które służy jako przyciągający oko element designu ogrodu. Opadające kaskadami kwiaty szarłatu bardziej przypominają roślinę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże w donicach? 8 prostych wskazówek

Róże mają wiele odmian, a ten artykuł skupia się na tym, jak sadzić w donicach powalająco piękne róże odmiany knock-out….

Więcej