Jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować liliowce na zimę, możesz uprościć to do dwóch kroków. W tym artykule omówimy również inne praktyki, które możesz zrobić z tymi bylinami, aby pomóc im radzić sobie z zimnymi porami roku. Liliowce mogą być wytrzymałe, ale wiedza o tym, jak dbać o nie w zimie, jest korzystna na dłuższą metę.
Ci, którzy hodują liliowce w doniczkach, mogą łatwiej przejść na zimną pogodę. Tak czy inaczej, zawsze możesz użyć szklarni, aby osłonić swoje rośliny, jeśli w Twoim regionie występują ostre zimy. Powinieneś także sprawdzić odmiany, które uprawiasz, aby upewnić się, że będą się dobrze rozwijać w Twojej lokalizacji.
Spis treści
Jak skutecznie przygotować liliowce na zimę
Przede wszystkim warto wyjaśnić powszechne nieporozumienie z terminologią związaną z liliowcami. Prawdopodobnie widziałeś informacje o wykopywaniu ich cebulek na zimę; jednak poprawnym terminem jest tutaj to, że te cebule są bulwiastymi korzeniami samych liliowców. Te bulwy są tym, co będziesz kopać, aby przygotować liliowce na zimę.
Krok # 1. Kopanie
Pierwszym krokiem w przygotowaniu liliowców na zimę jest ścinanie roślin do końca jesieni. Chcesz przycinać liliowce blisko ziemi, gdy ich liście stają się brązowe, zwykle po okresie kwitnienia. W ten sposób martwe liście nie będą konkurować ze źródłem energii rośliny.
Następnie można wykopać bulwy, poluzowując glebę na obwodzie liliowca. Pamiętaj, aby pozostawić trochę miejsca z dala od kępy, aby nie uderzać i nie uszkadzać bulw. Następnie można wyjąć bulwy z gleby, delikatnie poluzowując je kielnią.
Krok # 2. Przygotowanie bulw
Zanim umieścisz bulwy w chronionym i stabilnym miejscu, takim jak szklarnia, musisz je najpierw przygotować. Zapobiegnie to chorobom i ich potencjalnemu przenoszeniu między bulwami. Możesz po prostu zetrzeć palcami ziemię z bulw i potrząsnąć korzeniami, aby również usunąć z nich ziemię.
Nie ulegaj jednak pokusie mycia bulw, ponieważ może to potencjalnie sprzyjać gniciu. Należy również sprawdzić, czy wśród bulw nie ma śladów uszkodzeń i oddzielić je. Nie powinieneś umieszczać niezdrowych i pomarszczonych korzeni w liliowcach, które również przezimujesz.
Bulwy można umieścić w tekturowym pudełku z mchem torfowym, a następnie każdą warstwę ponownie pokryć mchem torfowym. Umieść pudełko w chłodnym i suchym miejscu z odpowiednią wentylacją, aby zapobiec gniciu i rozwojowi grzybów. Możesz do tego użyć szklarni, ale zawsze sprawdź bulwy pod kątem uszkodzonych i natychmiast je usuń.
Przycinanie liliowców na zimę
Oprócz zimowania bulw, jak już pokrótce przeczytałeś, przycinanie liliowców jest częścią zimowej pielęgnacji. Chcesz jesienią przyciąć martwe liście i przyciąć rośliny blisko ziemi. Możesz także po prostu zostawić brązowe liście na swoich roślinach i usunąć je wiosną w niektórych obszarach.
Podczas przycinania liliowców nie zapomnij używać ostrych i wysterylizowanych narzędzi. Pamiętaj, że rośliny są narażone na choroby podczas przycinania, a choroby i szkodniki są łatwo przenoszone. Chcesz namoczyć narzędzia na co najmniej godzinę w roztworze wybielacza, a następnie pozostawić je do wyschnięcia przed użyciem.
Półzimozielone a wiecznie zielone liliowce
Kolejną kwestią podczas przygotowywania liliowców na zimę jest ich rodzaj. Na przykład sklasyfikuj swoje rośliny jako półzimozielone i zimozielone liliowce, ponieważ mają one różne odpowiednie praktyki w zimnych porach roku. Liliowce półzimozielone mają tendencję do tracenia liści zimą, podczas gdy liliowce wiecznie zielone, od samej nazwy, zawsze będą zielone w zimnych porach roku.
Możesz również zauważyć spadek liczby twoich półzimozielonych liliowców podczas okresów zamarzania jesienią, zanim przejdą w stan uśpienia na początku zimy. Podczas spoczynku zobaczysz te rośliny jako kiełki, które uaktywnią się wiosną. Dlatego musisz zachować te liliowce, usuwając martwe liście wokół kiełków.
Zimozielone liliowce również spowolnią wzrost zimą, ale ich liście pozostaną zielone. Jednak lepiej trzymać je w szklarni, jeśli w twoim obszarze występują ujemne temperatury, ponieważ spowodują one uszkodzenie liliowców w papkę. Podobnie jak w przypadku opieki nad półzimozielonymi liliowcami, musisz także pozbyć się uszkodzonych lub gnijących liści zimozielonych liliowców zimą.
Jak mulczować liliowce na zimę
Po przycięciu liliowców należy również ściółkować ich rabaty do zimowania. Możesz użyć dwóch cali ściółki z liści i wymieniać ją co roku, ponieważ gnije. Co więcej, pamiętaj, aby przestać karmić i podlewać liliowce w ramach przygotowań do zimy, aby zachęcić je do uśpienia.
Wniosek
Uprawa roślin przez cały rok powinna być wygodna, jeśli wiesz, jak zapewnić zimową pielęgnację. Niezależnie od tego, czy masz odmiany półzimozielone czy zimozielone, nauczenie się, jak przygotować liliowce na zimę, jest niezbędne, aby rośliny radziły sobie w tym sezonie. Możesz zachęcić rośliny do przejścia w stan uśpienia, ale musisz także nauczyć się przechowywać bulwy, przycinać rośliny jesienią i mulczować liliowce w ramach ich zimowej diety.
Wykopywanie bulw i przechowywanie ich nie różni się od tego, co zrobisz z innymi roślinami bulwiastymi. Możesz użyć szklarni lub dowolnego suchego i chłodnego miejsca do przechowywania. Co więcej, musisz usunąć brązowe liście swoich roślin i ściółkować ziemię przed rozpoczęciem zimy.