Jak przycinać rozchodnik. Przewodnik dla początkujących

Jak przycinać rozchodnik. Przewodnik dla początkujących 1

Istnieją trzy techniki, aby nauczyć się przycinania rozchodników. Podczas gdy rozchodniki są ogólnie mało wymagające w utrzymaniu, przycinanie jest konieczne, aby utrzymać rośliny w zdrowiu i uporządkować obszar. Jednak nie czuj się onieśmielony przycinaniem roślin, ponieważ jest to stosunkowo proste.

Musisz również sprawdzić inne praktyki pielęgnacyjne i ogólną pielęgnację rozchodników. Na przykład, czy upewniasz się, że znajdują się w optymalnym środowisku wzrostu? Połączenie idealnych praktyk i warunków wzrostu powinno sprawić, że przycinanie będzie wygodniejsze i mniej stresujące dla roślin.

Cięcie

Jednym z powodów, dla których ogrodnicy przycinają rozchodniki, jest ich odmłodzenie. Dlatego możesz przyciąć roślinę do jej podstawy, gdy zauważysz nowy wzrost wczesną wiosną lub późną zimą. Niektórzy ogrodnicy zalecają również przycinanie roślin późną jesienią lub wczesną zimą, gdy zobaczysz, że umierają.

W przeciwnym razie niektóre gatunki rozchodników nie wymagają cięcia zimą, ponieważ i tak pozostają wiecznie zielone. Jeśli zauważysz długonogie łodygi na rozchodnikach, odcięcie gałęzi również pomoże stworzyć mocniejsze rośliny. Dzieje się tak, ponieważ roślina skupi się na tworzeniu grubszych łodyg w wyniku opóźnienia wzrostu kwitnienia.

Jest to jednak lepsze, ponieważ chcesz mieć mocne łodygi do podtrzymywania kwiatów, ale uważaj, aby przypadkowo nie usunąć bocznych pąków. Uważaj, aby nie uszkodzić tych nowych narośli i używaj ostrego i sterylnego narzędzia podczas cięcia starej łodygi.

Szczypanie

Przycinanie rozchodnika obejmuje również jego uszczypnięcie w okresie wegetacji. Ta praktyka zachęca do rozgałęziania się, a także zapobiega wyrastaniu roślin z ich przestrzeni. Najlepszą porą na uszczypnięcie rozchodnika jest późna wiosna lub wczesne lato palcami.

Usuń górne cztery cale łodygi lub uszczypnij z powrotem do węzła liścia, jeśli masz nisko rosnące rozchodniki. Szczypanie pomaga roślinie uformować silniejsze gałęzie, ale spowoduje również wytworzenie krzaczastszego rozchodnika. Możesz nawet zauważyć grubszy wzrost, ściskając nowy rozwój w pobliżu gleby, ponieważ roślina wyśle ​​wiele pędów w miejsce, w którym uszczypnąłeś.

Możesz zacząć szczypanie wiosną do najwyższego zestawu liści i kontynuować praktykę co dwa tygodnie do połowy lata. Następnie pozwól rozchodnikom zakwitnąć, zatrzymując procedurę na miesiąc przed planowanym kwitnieniem.

Przycinanie

Czasami do utrzymania rozchodników wystarczy lekkie przycięcie. Znajomość tej techniki pomoże Ci zachować porządek i zdrowie roślin. Możesz przycinać rośliny w dowolnym momencie, o ile klimat nie jest zimny.

Być może jest to jedna z zalet uprawy rozchodników w szklarni, ponieważ niskie temperatury mogą łatwo stresować rośliny. Należy jednak pamiętać o usuwaniu wyblakłych kwiatów późnym latem, ponieważ może to zapobiec późniejszemu kwitnieniu.

W zależności od gatunku rozchodnika, który uprawiasz, możesz usunąć kwiaty lub zamiast tego usunąć je wiosną. Pozwól liściom umrzeć, uformuj nowe rozety wiosną i przycinaj roślinę, aby wspomóc rozwój tych nowych przyrostów. Wreszcie, nie zapomnij usunąć chorych lub uszkodzonych części roślin, gdy je zobaczysz.

Jak dbać i utrzymywać rozchodnik

Rozchodniki są ogólnie mało wymagające w utrzymaniu, ale nadal należy o nie odpowiednio dbać. Na przykład możesz rosnąć w szklarni, jeśli temperatura w twoim regionie stanie się ekstremalna. Pamiętaj, że te rośliny dobrze rosną w pełnym słońcu, zwłaszcza jeśli chcesz mieć zdrowe kwiaty.

Podlewanie rozchodników nie różni się od podlewania innych roślin, ale co ważniejsze, ich zapotrzebowanie jest minimalne. Oznacza to, że będziesz musiał podlewać tylko co tydzień, aby utrzymać wilgotność górnej części gleby w porze suchej. Możesz również dodać kompost i ściółkę na wiosnę, aby poprawić składniki odżywcze gleby i retencję wilgoci.

W ramach pielęgnacji możesz podzielić rozchodniki wiosną lub jesienią, aby zapobiec przeludnieniu i wyprodukować nowe rośliny. Na koniec pamiętaj, aby pamiętać o warunkach wzrostu i codziennych praktykach, aby uniknąć szkodników, takich jak łuska i wełnowce. Rozchodniki nie są podatne na poważne choroby, ale konsekwencja w pielęgnacji i utrzymaniu ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania problemom.

Jak uprawiać rozchodnik

Rozchodnik można rozmnażać z sadzonek lub z podziałów. Jak wspomniano wcześniej, podział to doskonały sposób na utrzymanie roślin i produkcję większej liczby ulubionych gatunków. Z drugiej strony możesz również wybrać krój i włożyć go do doniczki, aby zachęcić do zakorzenienia.

Wniosek

Jedną z najlepszych cech roślin rozchodników jest to, że nie są one drobiazgowe w uprawie i pielęgnacji. Jednak każdy ogrodnik powinien wiedzieć, jak przycinać rozchodniki, aby zachęcić do lepszego wzrostu, utrzymać rośliny w zdrowiu i zapobiec przeludnieniu. Trzy techniki przycinania rozchodników obejmują cięcie, szczypanie, przycinanie.

Cięcie rozchodników jest najlepsze, gdy zauważysz nowy wzrost wczesną wiosną. Ta praktyka pomoże odmłodzić roślinę i stworzyć mocniejsze gałęzie. Z drugiej strony możesz także uszczypnąć rozchodniki w okresie wegetacji, jeśli chcesz uzyskać bardziej krzaczasty wzrost.

Wreszcie lekkie przycinanie czasami wystarczy do przycinania rozchodników. Jest to doskonałe do usuwania uszkodzonych części w dowolnym momencie, ale pamiętaj o zimnej pogodzie, która może stresować rośliny rozchodników. Co więcej, niektóre gatunki rozchodników są najlepsze, jeśli zostawisz je w spokoju i zamiast tego przycinasz następnej wiosny.

Jak przycinać rozchodnik. Przewodnik dla początkujących 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak długo kwitną bromelie? Porady dotyczące pielęgnacji

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak długo kwitną bromelie, może być trudne, biorąc pod uwagę, że jest to duża rodzina roślin….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przezimować pelargonię? | Uprawa i pielęgnacja pelargonii angielskich

W ostatnim czasie do szeregu często spotykanych na balkonach i tarasach pelargonii bluszczolistnych i rabatowych przyłączyły pelargonie angielskie (Pelagronium x…

Więcej
Bez kategorii

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami to wybór rolników, którzy oczekują lepszych rezultatów z plantacji. Ich liczba z roku…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób zwalczyć zmęczenie gleby?

Samo rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych, bardzo łatwo dopasować objawy do jednorazowego epizodu lub bagatelizować pierwsze sygnały ostrzegawcze. Sama natura…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa arbuza pod osłonami

Uprawa arbuza pod osłonami jest powodem dla którego wiele z domowych ogrodów zaopatruje się w tunel foliowy. Orzeźwiające oraz słodkie owoce…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale łukowe – projekt na zamówienie

Modułowe konstrukcje stalowe coraz śmielej podbijają rynek, będąc skutecznym zamiennikiem dla stałych budynków. Hale łukowe to nie tylko optymalne rozwiązanie,…

Więcej