Jak przycinać niecierpka? Uprawa i pielęgnacja niecierpków

Jak przycinać niecierpka? Uprawa i pielęgnacja niecierpków

Niecierpek to niezwykle efektowna roślina kwitnąca pochodząca z terenów Indii oraz Afryki, która swą nazwę zawdzięcza pewnej rzadko spotykanej właściwości. Kiedy tylko torebki- owoce rośliny dojrzeją, wystarczy tylko lekkie poruszenie rośliny i następuje prawdziwa eksplozja. Nie bójcie się jednak, jest to bowiem wybuch całkowicie niegroźny, jego efektem jest bowiem wysiew nasion i rozmnażanie się niecierpka. Uroda tej kwitnącej przez niemal cały rok rośliny jest niezaprzeczalna, każdy koneser pięknych kwiatów, nie może przejść obojętnie wokół ślicznych, pięciolistnych pąków, występujących we wszystkich barwach tęczy, z wyjątkiem żółci i błękitu oraz pięknych, ciemnozielonych, lancetowatych liści. Niecierpek sprawdza się doskonale zarówno jako domowa roślina doniczkowa, prezentująca się doskonale na parapetach wschodnich okien, jak i zdobiąca nieco zacienione zakątki tarasów i ogrodów. Jeżeli chcesz, aby ta piękna roślina, zdrowo się rozwijała i bujnie kwitła, musisz poświęcić jej pielęgnacji trochę czasu i wysiłku.

Niecierpki rosnące w domu rzadko wytwarzają nasiona, natomiast, jeżeli rosną na zewnątrz, to w sprzyjającym środowisku rozrastają się, oszałamiając swym widokiem. Aby jednak roślina była tak efektowna, należy, wykonywać odpowiednie praktyki pielęgnacyjne, które pobudzą jej wzrost i zachęcą do wytwarzania dużej ilości kwiatów. Jedną z najważniejszych metod pielęgnacji niecierpka, o której nie należy zapomnieć, jest uszczypywanie obumierających kwiatów oraz przycinanie.

Jak pobudzić wzrost i kwitnienie niecierpka

Technika nr 1. Usuwanie obumierających kwiatów

Niecierpek skorzysta z usuwania przekwitających kwiatostanów i więdnących liści. Taki zabieg zachęci roślinę do ponownego kwitnienia i zapewni zgrabny, zwarty pokrój oraz bujne kwitnienie. Wprawdzie niecierpki same pozbywają się obumarłych kwiatów, jednak lepiej jest ,,uprzedzić” roślinę i zadać sobie odrobinę trudu, uszczypując palcami więdnące pąki.

Usunięcie marniejących kwiatów i liści niecierpka zmniejsza prawdopodobieństwo stresu lub problemów z kwitnieniem rośliny. Możesz również zachęcić roślinę do ponowienia kwitnienia, uszczypując pędy, na których przekwitły kwiaty.

Podstawą skutecznej pielęgnacji roślin, jest ich regularna obserwacja i wrażliwość w odczytywaniu zmian, jakie zauważymy w ich wyglądzie. Monitorujmy więc stan niecierpka, usuwając obumarłe liście i kwiaty, żeby energia rośliny nie marnowała się niepotrzebnie, a przekierowana była w stronę nowego wzrostu. Nie zapominajmy przy tym o regularnym podlewaniu i nawożeniu niecierpka, dla którego nawet jednorazowy okres suszy może mieć katastrofalne skutki.

Technika nr 2. Przycinanie

Drugą techniką wpływającą na bujne i długie kwitnienie niecierpka jest umiejętne przycinanie rośliny. Idealny czas na wykonanie tego zabiegu to sam środek lata, cięcie można wykonać na wysokości około ośmiu centymetrów nad podłożem. Przycięcie niecierpka to doskonały sposób, aby pomóc roślinie odzyskać siły po długim okresie kwitnienia i uzyskać nowy, zdrowy wzrost.

Upewnij się, że wykonujesz cięcie na wysokości środkowego węzła liści. Skrócenie rośliny na tej wysokości sprawi, że pędy zaczną się mocno rozgałęziać i stanie się ona pełniejsza i zyska krzaczasty pokrój. Jeśli chcesz uformować niecierpka, tak, aby miał bardziej okrągły, kulisty kształt, przytnij jedynie końce pędów. Kiedy niecierpek zacznie nowy wzrost, nie skracaj pędów rosnących pośrodku kępy.

Przycięcie niecierpka, jest również okazją, aby pozbyć się uszkodzonych i chorych części rośliny, zapobiega więc rozprzestrzenianiu się szkodliwych patogenów. Pamiętaj o zachowaniu higieny cięcia i używaj sterylnych, ostrych nożyc, aby uniknąć ryzyka infekcji. Suchy klimat sprzyja atakom szkodników i chorobom, wpływa na gorszą kondycję i wygląd niecierpka, jeśli więc mieszkasz w rejonie o takich właśnie warunkach, rozważ umieszczenie rośliny w szklarni lub tunelu foliowym.

Wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji niecierpka

Stanowisko

Niecierpek należy do wąskiej grupy roślin, które dobrze rosną i kwitną w półcieniu, z dala od bezpośredniego światła, które zwłaszcza, kiedy operuje w godzinach południowych, może bezpowrotnie uszkodzić jego liście. Niedobory światła również odbijają się niekorzystnie na kondycji rośliny, która pod ich wpływem przestaje kwitnąć i traci pokrój.

Najlepszą temperaturą dla niecierpka jest 18-20 stopni. Zimą obniżmy ją do 12-16 stopni C, ponieważ w tych miesiącach zbyt ciepłe, suche powietrze sprzyja atakowi szkodników. Późną wiosną możemy umieścić niecierpka na balkonie lub w ogródku, uważajmy jednak, aby mieć za sobą ryzyko przymrozków. Jeżeli dysponujesz tunelem foliowym lub szklarnią, możesz posadzić niecierpki w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie, z niewielką zawartością materii organicznej.

Gleba powinna mieć nie tylko dobry drenaż, ale również dobrze zatrzymywać wilgoć. Możesz również dodać do niej nieco kompostu lub obornika, aby poprawić jej skład i strukturę. Sadząc niecierpki, upewnij się, że zachowujesz odpowiednie odległości, ponieważ zachowanie większych odstępów pozwala na ich swobodne rozprzestrzenianie się, a sadzenie ich blisko siebie spowoduje wyciąganie się pędów ku górze.

Podlewanie

Niecierpki rosnące na zewnątrz najlepiej rozwijają się na obszarach wilgotnych, dlatego należy uważać, jeśli miejsce, gdzie je sadzisz, jest suche. Podlewaj rośliny regularnie, aby nie więdły i nie miały problemów z kwitnieniem. Możesz również ściółkować stanowisko, na którym rosną, aby pomóc w zatrzymaniu wilgoci w glebie.

Rośliny rosnące w pomieszczeniach podlewamy miękką, odstaną wodą, dbając o to, aby podłoże było stale umiarkowanie wilgotne. Dobrze jest przed kolejnym podlaniem, zaczekać aż ziemia lekko przeschnie, sprawdzając palcem górny centymetr podłoża. Pozwólmy nadmiarowi wody spłynąć na podstawkę i usuńmy jej nadmiar po każdej sesji nawadniania niecierpka.

Nawożenie

Niecierpki znacznie skorzystają na regularnym nawożeniu. Po posadzeniu można dodać do gleby nawóz o spowolnionym działaniu, a od wiosny do jesieni, co dwa tygodnie zasilać płynnym nawozem do roślin kwitnących.

Typowe problemy

Niecierpki, jak wszystkie inne rośliny, będą bardziej podatne na działalność szkodników i choroby, jeżeli nie zapewnimy im odpowiedniej pielęgnacji oraz korzystnych i stabilnych warunków środowiskowych. Oprócz stresu związanego z wahaniami temperatury i stopniem wilgotności powietrza, umieszczenie niecierpków w tunelu foliowym lub szklarni zapobiega rozprzestrzenianiu się groźnych chorób i szkodliwych owadów, mogących trwale uszkodzić rośliny. W stabilnym, kontrolowanym środowisku, w którym możesz sterować klimatem, w ten sposób, aby zapewnić roślinom optymalne warunki i dobrą pielęgnację, ochronisz je przed wieloma zagrożeniami i możliwymi problemami.

Wielu chorobom takim jak: plamistość liści, szara pleśń, mączniak prawdziwy, zgnilizna korzeni, więdnięcie liści oraz infekcje wirusowe i grzybicze można łatwo zapobiec, utrzymując właściwą cyrkulację powietrza, wilgotność i zasady higieny. Umiejętne przycinanie niecierpka, ułatwi również kontrolowanie i eliminację czynników ryzyka, ponieważ łatwo możesz się pozbyć uszkodzonych części rośliny. Cięcie jest dobrą okazją do wyeliminowania wciornastków, roztoczy, mszyc oraz kontrolowania ich populacji.

Wniosek

Uprawa niecierpka nie jest trudna i żeby skutecznie go hodować, nie potrzebujesz wiele cierpliwości i czasu. Zarówno jako roślina doniczkowa rosnąca w domu, jak i wdzięczna ozdoba półcienistych zakątków ogrodu, niecierpek sprawdza się znakomicie, kwitnąc długo i bujnie. Oryginalne, smukłe lancetowate liście oraz soczystej barwy, piękne kwiaty, wprowadzą powiew świeżości i elegancji, ożywiając krajobraz lub domowe parapety. Jeżeli chcesz, aby ta niezwykłej urody roślina długo i obficie kwitła, postaraj się zapewnić jej jak najlepsze warunki i nie zapominaj o ważnej praktyce pielęgnacyjnej, jaką jest usuwanie obumierających kwiatostanów oraz przycinanie pędów.

Jak przycinać niecierpka? Uprawa i pielęgnacja niecierpków

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz. 2

Zakażenie podłoża dotyczy również roślin rosnących w tunelach ogrodniczych. Jest to zagrożenie powodujące poważne straty w uprawach pod osłonami. Patogeny roślin zasiedlające…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa, pielęgnacja i przycinanie floksa

Floks wiechowaty to wysoka, sięgająca około 120 cm bylina ogrodowa, ma sztywne łodygi, a jej główną ozdobą są urocze drobne…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym? Jarmuż to roślina, najlepiej rozwijająca się w chłodne dni,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czym są niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?

Tunele foliowe tworzą odpowiednie warunki środowiskowe do wzrostu roślin. Czym są w takim razie niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?…

Więcej
Tunele foliowe

Deszczówka w uprawach pod osłonami

Deszczówka w uprawach pod osłonami to jeden z najcenniejszych surowców w tunelu foliowym. Woda pozyskiwana w ten sposób pozwala na…

Więcej